Ronde des Vallées Juniors - 2022

Stage GC Youth Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Lesueur Louka Team UC Nantes - Atlantique U19 14:06
02 Golliker Joshua Team 31 Jolly Cycles U19 + 08
03 August AJ Hot Tubes Cycling + 11
04 Moore Viggo LUX -CTS p/b Specialized + 13
05 Dattin Victor US Vern Cyclisme Junior + 16
06 Hue Antoine V.C.Pays de Loudéac U19 + 31
07 Cushway Maximilian Veloce Vannetais U19 + 36
08 Peace Oliver Tofauti Everyone Active + 36
09 Rafferty Adam Team 31 Jolly Cycles U19 + 39
10 Gillet Baptiste V.C.Pays de Loudéac U19 + 43
11 Ugarte Gari Gipuzkoa Selekzioa + 44
12 Spiero Tamar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 44
13 Basset Pierre-Henry V.C.Pays de Loudéac U19 + 45
14 Foucher Esteban Team UC Nantes - Atlantique U19 + 46
15 Hayma Karst Gepla-Watersley R&D Road Team + 47
16 Morang Mil Luxembourg + 51
17 Gal Ryan Gepla-Watersley R&D Road Team + 59
18 Le Floch Ethyme Comite Des Cotes D'Armor + 01:01
19 Dahlblom Acke Willebrord Wil Vooruit Juniors + 01:02
20 Vriezen Toinne WPG Amsterdam U19 + 01:04
21 Legras Hugo Veloce Vannetais U19 + 01:04
22 Wertz Hugo VC Ardennes + 01:06
23 Laurensot Edgar US Vern Cyclisme Junior + 01:07
24 Bouma Jelle Willebrord Wil Vooruit Juniors + 01:07
25 Leveque Théo Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:09
26 Burford CJ LUX -CTS p/b Specialized + 01:12
27 Kortleve Bart KNWU District Oost + 01:13
28 Gilljam Axel Svealand Cycling Team + 01:13
29 Lightfoot Mark Tofauti Everyone Active + 01:13
30 Dingemans Marijn Willebrord Wil Vooruit Juniors + 01:13
31 van den Eijnden Daan WPG Amsterdam U19 + 01:13
32 Reed Jack C.C.Plancoëtin Junior + 01:14
33 Aguirre Yago Gipuzkoa Selekzioa + 01:14
34 Vergouw Julian WPG Amsterdam U19 + 01:15
35 Hamminga Maarten Wielerzone Nederland + 01:15
36 Mhedbi Ceyliam V.C.Pays de Loudéac U19 + 01:16
37 Kranenburg Joris KNWU District Oost + 01:16
38 Barguil Brayann A.C.Lanester 56 Junior + 01:19
39 De Meijts Matis VC Ardennes + 01:19
40 Briand Enzo Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:21
41 Poisson Alexis Mixte Centre Armor + 01:23
42 Charteau Diego Entente Vallet-Aizenay + 01:24
43 Mainguenaud Lucas Entente Corrèze + 01:24
44 Sorli Esteban VC Ardennes + 01:25
45 Bremond Sacha Comite De Loire Atlantique + 01:28
46 Castor Clement Pyrénées Performance Academy + 01:29
47 Fer Lucas Entente Vallet-Aizenay + 01:30
48 Le Bars Bresson Marius OC Locminé + 01:31
49 Makohon Jack LUX -CTS p/b Specialized + 01:31
50 Duba Maxime Streetjump-ABLOC + 01:33
51 van der Werff Thom Gepla-Watersley R&D Road Team + 01:34
52 Van Der Vliet Ralph-Karsten Wielerzone Nederland + 01:35
53 de Jong Stef Wielerzone Nederland + 01:36
54 Marais Martin US Vern Cyclisme Junior + 01:37
55 Amice Tom Comite Des Cotes D'Armor + 01:38
56 Lubbers Melle KNWU District Oost + 01:40
57 McKay Shane A.C.Lanester 56 Junior + 01:41
58 van Gent Christiaan Wielerzone Nederland + 01:43
59 Ekman Erik Svealand Cycling Team + 01:45
60 Klewais Tristan OC Locminé + 01:48
61 Tomkinson Tyler VC La Pomme Marseille U19 + 01:48
62 Daddi Brice VC La Pomme Marseille U19 + 01:49
63 Robbins Jacques VC La Pomme Marseille U19 + 01:51
64 Burel Louy VS Trégueux Junior + 01:51
65 Koerdt Bjoern Tofauti Everyone Active + 01:51
66 Krijgsman Thomas WPG Amsterdam U19 + 01:52
67 Delalande Basile OC Locminé + 01:53
68 Le Croller Stan OC Locminé + 01:56
69 Olano Unax Gipuzkoa Selekzioa + 01:57
70 Parham Darren Hot Tubes Cycling + 01:58
71 Hingant Melvyn VS Trégueux Junior + 02:00
72 Tardif Axel Comite De Loire Atlantique + 02:01
73 Boonstra Jelle WPG Amsterdam U19 + 02:02
74 Langella Lenaic Team UC Nantes - Atlantique U19 + 02:03
75 Errasti Unax Gipuzkoa Selekzioa + 02:03
76 Morel Tom US Vern Cyclisme Junior + 02:05
77 Samson Valentin Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 02:07
78 Rydne Johan Svealand Cycling Team + 02:08
79 Villeronce Axel Culture Vélo Look Racing Team U19 + 02:10
80 Nicolas Kenzo Comite Des Cotes D'Armor + 02:10
81 Le Morvan Gabin Comite Des Cotes D'Armor + 02:11
82 Stokes Ben Hot Tubes Cycling + 02:11
83 Le Bot Jean Veloce Vannetais U19 + 02:13
84 van Zanden Otto Streetjump-ABLOC + 02:14
85 Van Der Werf Sven Streetjump-ABLOC + 02:15
86 Berns Mats Luxembourg + 02:15
87 Schieven Jelle KNWU District Oost + 02:17
88 Momblano Matthieu VS Trégueux Junior + 02:17
89 Balcon Evann Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 02:18
90 Perisse Arthur Pyrénées Performance Academy + 02:19
91 Behr Pierre Adrien C.C.Plancoëtin Junior + 02:19
92 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 02:21
93 Edom William Culture Vélo Look Racing Team U19 + 02:23
94 Coet Thomas Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 02:24
95 Therin Alexis Mixte Centre Armor + 02:25
96 Smith Brockton Hot Tubes Cycling + 02:26
97 Schaper Marijn Streetjump-ABLOC + 02:26
98 Maris Jesse LUX -CTS p/b Specialized + 02:29
99 Connolly Redmond Gepla-Watersley R&D Road Team + 02:29
100 Thomas Dorian VS Trégueux Junior + 02:32
101 Galpin Dan Tofauti Everyone Active + 02:33
102 Hoarau Maël Jym OC Locminé + 02:33
103 Deschamps Christian Hot Tubes Cycling + 02:34
104 Mahoudo Loris V.C.Pays de Loudéac U19 + 02:36
105 Smith Joseph Tofauti Everyone Active + 02:37
106 Henrio Madec Enzo UC Alréenne Junior + 02:39
107 Sgarlata Matheo VC Ardennes + 02:42
108 Imbert Lilian Comite De Loire Atlantique + 02:42
109 Neucin Nathan US Vern Cyclisme Junior + 02:45
110 Saubère Loïs Pyrénées Performance Academy + 02:53
111 Vlad Andru Luxembourg + 02:54
112 Seigneuret Thomas Team 31 Jolly Cycles U19 + 02:55
113 Tapia Adur Gipuzkoa Selekzioa + 02:56
114 Meunier Nériah Culture Vélo Look Racing Team U19 + 03:02
115 Dion-Petit Jules VS Trégueux Junior + 03:03
116 Madona Corentin VC La Pomme Marseille U19 + 03:03
117 Huby Thomas Mixte Centre Armor + 03:14
118 Benoist Tristan UC Alréenne Junior + 03:22
119 Freygnac Lenny Entente Corrèze + 03:24
120 Linden Rasmus Svealand Cycling Team + 03:27
121 Devaud Martin Entente Corrèze + 03:28
122 Ryo Swann Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 03:28
123 Bellio Alban Pyrénées Performance Academy + 03:36
124 Lavenant Alan C.C.Plancoëtin Junior + 03:38
125 Barras Romain A.C.Lanester 56 Junior + 03:59
126 Bouillet Paul Entente Corrèze + 04:03
127 Jourdren Tristan Comite De Loire Atlantique + 04:40
DNS Rullier Hans Entente Vallet-Aizenay
DNS Yu-Yeng Raphael Mixte Centre Armor
Pos Rider Team Time
1 1 Golliker Joshua Team 31 Jolly Cycles U19 03:03:54
3 61 Lesueur Louka Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:00
3 2 Leveque Théo Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:00
4 10 Dattin Victor US Vern Cyclisme Junior + 01:05
5 50 August AJ Hot Tubes Cycling + 01:11
6 3 Gillet Baptiste V.C.Pays de Loudéac U19 + 01:13
7 8 Moore Viggo LUX -CTS p/b Specialized + 01:13
8 5 Hayma Karst Gepla-Watersley R&D Road Team + 01:30
9 29 Hue Antoine V.C.Pays de Loudéac U19 + 01:31
10 26 Cushway Maximilian Veloce Vannetais U19 + 01:36
11 15 Peace Oliver Tofauti Everyone Active + 01:36
12 41 Rafferty Adam Team 31 Jolly Cycles U19 + 01:39
13 24 Ugarte Gari Gipuzkoa Selekzioa + 01:44
14 9 Spiero Tamar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 01:44
15 4 Basset Pierre-Henry V.C.Pays de Loudéac U19 + 01:45
16 5 Foucher Esteban Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:46
17 5 Kortleve Bart KNWU District Oost + 01:48
18 4 Morang Mil Luxembourg + 01:51
19 14 Briand Enzo Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:56
20 30 Gal Ryan Gepla-Watersley R&D Road Team + 01:59
21 12 Mainguenaud Lucas Entente Corrèze + 01:59
22 7 Dahlblom Acke Willebrord Wil Vooruit Juniors + 02:02
23 24 Vriezen Toinne WPG Amsterdam U19 + 02:04
24 37 Wertz Hugo VC Ardennes + 02:06
25 37 Laurensot Edgar US Vern Cyclisme Junior + 02:07
26 17 Dingemans Marijn Willebrord Wil Vooruit Juniors + 02:13
27 4 Lightfoot Mark Tofauti Everyone Active + 02:13
28 5 Reed Jack C.C.Plancoëtin Junior + 02:14
29 2 Aguirre Yago Gipuzkoa Selekzioa + 02:14
30 26 Vergouw Julian WPG Amsterdam U19 + 02:15
31 20 Hamminga Maarten Wielerzone Nederland + 02:15
32 27 Kranenburg Joris KNWU District Oost + 02:16
33 24 Barguil Brayann A.C.Lanester 56 Junior + 02:19
34 14 De Meijts Matis VC Ardennes + 02:19
35 34 van den Eijnden Daan WPG Amsterdam U19 + 02:22
36 8 Sorli Esteban VC Ardennes + 02:25
37 29 Delalande Basile OC Locminé + 02:28
38 3 Castor Clement Pyrénées Performance Academy + 02:29
39 26 Le Bars Bresson Marius OC Locminé + 02:31
40 18 Makohon Jack LUX -CTS p/b Specialized + 02:31
41 30 Charteau Diego Entente Vallet-Aizenay + 02:33
42 22 Duba Maxime Streetjump-ABLOC + 02:33
43 18 van der Werff Thom Gepla-Watersley R&D Road Team + 02:34
44 10 de Jong Stef Wielerzone Nederland + 02:36
45 5 Marais Martin US Vern Cyclisme Junior + 02:37
46 40 Langella Lenaic Team UC Nantes - Atlantique U19 + 02:38
47 2 Lubbers Melle KNWU District Oost + 02:40
48 41 Morel Tom US Vern Cyclisme Junior + 02:40
49 - McKay Shane A.C.Lanester 56 Junior + 02:41
50 20 Van Der Vliet Ralph-Karsten Wielerzone Nederland + 02:44
51 35 Ekman Erik Svealand Cycling Team + 02:45
52 16 Klewais Tristan OC Locminé + 02:48
53 11 Tomkinson Tyler VC La Pomme Marseille U19 + 02:48
54 50 Perisse Arthur Pyrénées Performance Academy + 02:49
55 31 Koerdt Bjoern Tofauti Everyone Active + 02:51
56 10 Olano Unax Gipuzkoa Selekzioa + 02:57
57 5 Boonstra Jelle WPG Amsterdam U19 + 03:02
58 14 Amice Tom Comite Des Cotes D'Armor + 03:06
59 15 Villeronce Axel Culture Vélo Look Racing Team U19 + 03:10
60 3 Stokes Ben Hot Tubes Cycling + 03:11
61 50 Mahoudo Loris V.C.Pays de Loudéac U19 + 03:11
62 23 van Zanden Otto Streetjump-ABLOC + 03:14
63 29 Berns Mats Luxembourg + 03:15
64 29 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 03:21
65 5 Edom William Culture Vélo Look Racing Team U19 + 03:23
66 1 Hoarau Maël Jym OC Locminé + 03:33
67 37 Deschamps Christian Hot Tubes Cycling + 03:34
68 9 Fer Lucas Entente Vallet-Aizenay + 03:34
69 3 Smith Joseph Tofauti Everyone Active + 03:37
70 52 Saubère Loïs Pyrénées Performance Academy + 03:53
71 54 Vlad Andru Luxembourg + 03:54
72 40 Tapia Adur Gipuzkoa Selekzioa + 03:56
73 - Nicolas Kenzo Comite Des Cotes D'Armor + 03:59
74 8 Legras Hugo Veloce Vannetais U19 + 04:00
75 1 Maris Jesse LUX -CTS p/b Specialized + 04:23
76 7 Bouma Jelle Willebrord Wil Vooruit Juniors + 04:35
77 1 Schaper Marijn Streetjump-ABLOC + 04:45
78 3 Seigneuret Thomas Team 31 Jolly Cycles U19 + 04:47
79 2 Errasti Unax Gipuzkoa Selekzioa + 04:47
80 - Samson Valentin Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 04:49
81 3 Hingant Melvyn VS Trégueux Junior + 05:30
82 3 Devaud Martin Entente Corrèze + 06:05
83 2 Daddi Brice VC La Pomme Marseille U19 + 06:09
84 10 Jourdren Tristan Comite De Loire Atlantique + 06:29
85 1 Galpin Dan Tofauti Everyone Active + 07:08
86 3 Robbins Jacques VC La Pomme Marseille U19 + 07:40
87 3 Smith Brockton Hot Tubes Cycling + 08:15
88 1 Meunier Nériah Culture Vélo Look Racing Team U19 + 08:25
89 1 Neucin Nathan US Vern Cyclisme Junior + 08:34
90 1 Madona Corentin VC La Pomme Marseille U19 + 08:52
91 1 Sgarlata Matheo VC Ardennes + 13:19
92 1 Gilljam Axel Svealand Cycling Team + 14:13
93 1 Mhedbi Ceyliam V.C.Pays de Loudéac U19 + 14:17
94 1 Burel Louy VS Trégueux Junior + 15:49
95 4 Poisson Alexis Mixte Centre Armor + 15:49
96 2 Parham Darren Hot Tubes Cycling + 16:21
97 - Connolly Redmond Gepla-Watersley R&D Road Team + 16:52
98 2 Linden Rasmus Svealand Cycling Team + 17:40
99 1 Henrio Madec Enzo UC Alréenne Junior + 20:41
100 1 van Gent Christiaan Wielerzone Nederland + 20:43
101 1 Rydne Johan Svealand Cycling Team + 21:08
102 2 Krijgsman Thomas WPG Amsterdam U19 + 21:18
103 2 Schieven Jelle KNWU District Oost + 21:43
104 3 Momblano Matthieu VS Trégueux Junior + 21:43
105 3 Balcon Evann Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 21:44
106 4 Behr Pierre Adrien C.C.Plancoëtin Junior + 21:45
107 6 Le Bot Jean Veloce Vannetais U19 + 21:50
108 2 Therin Alexis Mixte Centre Armor + 21:51
109 7 Burford CJ LUX -CTS p/b Specialized + 22:03
110 1 Ryo Swann Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 23:03
111 6 Van Der Werf Sven Streetjump-ABLOC + 23:08
112 - Bellio Alban Pyrénées Performance Academy + 23:13
113 1 Huby Thomas Mixte Centre Armor + 23:15
114 5 Barras Romain A.C.Lanester 56 Junior + 23:25
115 - Lavenant Alan C.C.Plancoëtin Junior + 24:29
116 2 Le Croller Stan OC Locminé + 26:09
117 5 Le Floch Ethyme Comite Des Cotes D'Armor + 28:39
118 8 Bremond Sacha Comite De Loire Atlantique + 29:19
119 - Bouillet Paul Entente Corrèze + 29:34
120 3 Le Morvan Gabin Comite Des Cotes D'Armor + 29:49
121 3 Tardif Axel Comite De Loire Atlantique + 29:52
122 1 Thomas Dorian VS Trégueux Junior + 30:10
123 2 Coet Thomas Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 30:15
124 4 Dion-Petit Jules VS Trégueux Junior + 30:36
125 2 Imbert Lilian Comite De Loire Atlantique + 31:12
126 2 Benoist Tristan UC Alréenne Junior + 32:53
127 2 Freygnac Lenny Entente Corrèze + 33:44
Pos Rider Team Time
01 August AJ Hot Tubes Cycling 03:05:05
02 Hayma Karst Gepla-Watersley R&D Road Team + 19
03 Peace Oliver Tofauti Everyone Active + 25
04 Rafferty Adam Team 31 Jolly Cycles U19 + 28
05 Ugarte Gari Gipuzkoa Selekzioa + 33
06 Foucher Esteban Team UC Nantes - Atlantique U19 + 35
07 Gal Ryan Gepla-Watersley R&D Road Team + 48
08 Vriezen Toinne WPG Amsterdam U19 + 53
09 Lightfoot Mark Tofauti Everyone Active + 01:02
10 Vergouw Julian WPG Amsterdam U19 + 01:04
11 Barguil Brayann A.C.Lanester 56 Junior + 01:08
12 Castor Clement Pyrénées Performance Academy + 01:18
13 Makohon Jack LUX -CTS p/b Specialized + 01:20
14 Charteau Diego Entente Vallet-Aizenay + 01:22
15 van der Werff Thom Gepla-Watersley R&D Road Team + 01:23
16 Lubbers Melle KNWU District Oost + 01:29
17 Klewais Tristan OC Locminé + 01:37
18 Olano Unax Gipuzkoa Selekzioa + 01:46
19 Amice Tom Comite Des Cotes D'Armor + 01:55
20 Stokes Ben Hot Tubes Cycling + 02:00
21 Mahoudo Loris V.C.Pays de Loudéac U19 + 02:00
22 Berns Mats Luxembourg + 02:04
23 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 02:10
24 Hoarau Maël Jym OC Locminé + 02:22
25 Tapia Adur Gipuzkoa Selekzioa + 02:45
26 Seigneuret Thomas Team 31 Jolly Cycles U19 + 03:36
27 Errasti Unax Gipuzkoa Selekzioa + 03:36
28 Samson Valentin Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 03:38
29 Meunier Nériah Culture Vélo Look Racing Team U19 + 07:14
30 Sgarlata Matheo VC Ardennes + 12:08
31 Parham Darren Hot Tubes Cycling + 15:10
32 Linden Rasmus Svealand Cycling Team + 16:29
33 Henrio Madec Enzo UC Alréenne Junior + 19:30
34 van Gent Christiaan Wielerzone Nederland + 19:32
35 Krijgsman Thomas WPG Amsterdam U19 + 20:07
36 Schieven Jelle KNWU District Oost + 20:32
37 Momblano Matthieu VS Trégueux Junior + 20:32
38 Balcon Evann Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 20:33
39 Behr Pierre Adrien C.C.Plancoëtin Junior + 20:34
40 Le Bot Jean Veloce Vannetais U19 + 20:39
41 Therin Alexis Mixte Centre Armor + 20:40
42 Burford CJ LUX -CTS p/b Specialized + 20:52
43 Ryo Swann Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 21:52
44 Lavenant Alan C.C.Plancoëtin Junior + 23:18
45 Le Croller Stan OC Locminé + 24:58
46 Bouillet Paul Entente Corrèze + 28:23
47 Le Morvan Gabin Comite Des Cotes D'Armor + 28:38
48 Coet Thomas Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 29:04
49 Dion-Petit Jules VS Trégueux Junior + 29:25
50 Benoist Tristan UC Alréenne Junior + 31:42
51 Freygnac Lenny Entente Corrèze + 32:33
Pos Team Time
01 Team UC Nantes - Atlantique U19 09:14:38
02 V.C.Pays de Loudéac U19 + 01:08
03 US Vern Cyclisme Junior + 02:28
04 Willebrord Wil Vooruit Juniors + 02:57
05 Gepla-Watersley R&D Road Team + 03:07
06 Team 31 Jolly Cycles U19 + 03:30
07 WPG Amsterdam U19 + 03:36
08 Tofauti Everyone Active + 03:44
09 Entente Vallet-Aizenay + 03:46
10 KNWU District Oost + 03:48
11 LUX -CTS p/b Specialized + 03:54
12 VC Ardennes + 03:54
13 Gipuzkoa Selekzioa + 03:59
14 Hot Tubes Cycling + 04:24
15 Wielerzone Nederland + 04:39
16 OC Locminé + 04:51
17 Luxembourg + 06:04
18 Pyrénées Performance Academy + 06:15
19 Streetjump-ABLOC + 07:25
20 VC La Pomme Marseille U19 + 08:52
21 Culture Vélo Look Racing Team U19 + 12:02
22 Veloce Vannetais U19 + 24:30
23 A.C.Lanester 56 Junior + 25:29
24 Comite Des Cotes D'Armor + 32:48
25 Entente Corrèze + 34:03
26 Svealand Cycling Team + 36:23
27 UC Alréenne Junior + 36:23
28 C.C.Plancoëtin Junior + 45:32
29 Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 45:36
30 Mixte Centre Armor + 48:21
31 VS Trégueux Junior + 53:41
32 Comite De Loire Atlantique + 01:00:46

Information