Right now: Transfers 2022 > 2023

Tour de la Guadeloupe - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 7 03:58:11
2 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project 3 + 19
3 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling 1 + 53
4 Brunel Alexys U.S.Lamentin + 01:09
5 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe + 01:30
6 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 + 01:46
7 Taillandier Axel Excelsior + 01:49
8 Carnier Axel Martinique + 01:49
9 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement + 03:00
10 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 03:15
11 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 03:22
12 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 04:15
13 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 05:12
14 Urcel Damien Team USC Goyave + 05:36
15 Mathias Anaël Espoir du Sud + 06:00
16 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 06:00
17 Eustache Cédric Team Madras Cycling + 06:06
18 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling + 06:13
19 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 06:28
20 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 06:28
21 Miny Lionel J.C.Abymes + 06:36
22 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante + 06:42
23 Vanony Tony V.C.Saintannais + 07:07
24 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 07:27
25 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 07:51
26 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement + 07:51
27 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 08:04
28 Baret-Ajax Brandon Gwada + 08:19
29 Semenov Alexandr Vino Sko Team + 08:29
30 Barolin Kerane Team Autolagon-UVN + 08:59
31 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team + 10:16
32 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 11:42
33 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 14:58
34 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 15:14
35 Gagne Julien Premier Tech U23 Cycling Project + 18:02
36 Gene Meving CSCA Propreté 2000 + 18:19
37 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 18:35
38 Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes + 19:33
39 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 19:42
40 Peramin Allan Team CCD Carène Cycling Développement + 19:49
41 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL + 20:41
42 Magnien Lorenzo Excelsior + 20:49
43 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 20:56
44 Jacques Dylan Martinique + 21:37
45 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 21:54
46 Stojnic Veljko Team Corratec + 22:44
47 Relmy Widjy CSCA Propreté 2000 + 22:58
48 Dollin Dijovany Gwada + 24:40
49 Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy + 26:37
50 Clerge Odvelt Excelsior + 26:53
51 Laffite Florent Team CCD Carène Cycling Développement + 27:19
52 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 27:29
53 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 28:02
54 Bordée Gaël CSCA Propreté 2000 + 28:04
55 Lemler Tony U.S.Lamentin + 28:04
56 Florimond Jean Christophe Martinique + 29:41
57 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 30:34
58 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 30:34
59 Desiree Yona USR Velo STPA + 30:36
60 Vingadassamy Mael Karukera Ass.PDL + 30:58
61 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 31:15
62 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 31:15
63 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 31:28
64 Jeanne Vladimir USR Velo STPA + 31:28
65 Alidor Adrien USR Velo STPA + 31:28
66 Duro Kelian V.C.Saintannais + 32:00
67 Sablon Luis V.C.Saintannais + 32:00
68 Duro Nicolas V.C.Saintannais + 32:00
69 Peschges Marcel Team Embrace The World Cycling + 32:18
70 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy + 32:20
71 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 32:25
72 Matarese Mathieu Excelsior + 32:27
73 Graczyk Vincent Excelsior + 32:27
74 Delos Ryan U.S.Lamentin + 32:28
75 Kruschewski Fabian Team Embrace The World Cycling + 32:30
76 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 32:43
77 Suares Gilles USR Velo STPA + 32:44
78 Nobel Rick EuroCyclingTrips Pro Cycling + 32:44
79 Stanislas Mickaël Martinique + 32:59
80 Masotto Giulio Team Corratec + 33:03
81 Rajovic Dusan Team Corratec + 33:03
82 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 + 33:03
83 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 33:04
84 Alphonse Samuel J.C.Abymes + 33:09
85 Lienert Thomas Team Embrace The World Cycling + 33:37
86 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling + 33:43
87 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling + 33:49
88 Fitzwater Matias EuroCyclingTrips Pro Cycling + 33:49
89 Lutin Larry Karukera Ass.PDL + 34:29
90 Keller Hermann Team Embrace The World Cycling + 34:52
91 Laurent Cedric Excelsior + 36:05
92 Masson Christophe Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 36:05
93 Lachages Alexandre CSCA Propreté 2000 + 43:08
94 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 45:28
95 Ajinca Lucas Espoir du Sud + 45:33
96 Latouche Normann Martinique + 45:57
97 Gobin Johan Martinique + 47:33
98 Soula Guillaume EuroCyclingTrips Pro Cycling + 49:35
99 Green Siméon EuroCyclingTrips Pro Cycling + 49:35
100 Urcel Adrien Team USC Goyave + 51:40
101 Agricole Yannis Team USC Goyave + 51:40
102 Duval Gwendy U.V.Marie Galante + 51:51
103 Juillaguet Will U.V.Marie Galante + 51:51
104 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 + 52:27
105 Chaupard Olivier U.V.Marie Galante + 53:18
106 Eglela Wildrick U.V.Marie Galante + 53:18
107 Taranne Teddy USR Velo STPA + 53:20
108 Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement + 53:46
109 Laviolette Loïc Team Madras Cycling + 55:52
110 Kondi Jean Philippe USR Velo STPA + 59:39
111 Boyeau Fendley U.S.Lamentin + 59:39
112 Blondin Audric Team USC Goyave + 59:39
113 Largitte Jeiel Team USC Goyave + 01:01:46
114 Cambrone Lindy Closse J.C.Abymes + 01:01:48
DNF Ramothe Cedric Karukera Ass.PDL
Pos Rider Team Time
1 1 Brunel Alexys U.S.Lamentin 18:14:23
2 4 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 + 02:17
3 2 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 04:15
4 6 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling + 04:29
5 4 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante + 04:34
6 3 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 + 05:07
7 1 Taillandier Axel Excelsior + 05:08
8 5 Eustache Cédric Team Madras Cycling + 05:31
9 2 Carnier Axel Martinique + 05:36
10 10 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 05:51
11 7 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 06:29
12 12 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe + 07:43
13 1 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 08:03
14 4 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement + 08:20
15 2 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling + 10:34
16 9 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 11:10
17 2 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 11:11
18 4 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement + 12:22
19 2 Miny Lionel J.C.Abymes + 12:36
20 3 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 12:42
21 7 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 13:04
22 10 Mathias Anaël Espoir du Sud + 13:06
23 7 Semenov Alexandr Vino Sko Team + 13:42
24 23 Vanony Tony V.C.Saintannais + 17:05
25 6 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team + 17:41
26 41 Urcel Damien Team USC Goyave + 18:23
27 30 Baret-Ajax Brandon Gwada + 19:52
28 46 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 19:56
29 25 Barolin Kerane Team Autolagon-UVN + 20:21
30 7 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 21:10
31 3 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 22:27
32 20 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 22:49
33 14 Gagne Julien Premier Tech U23 Cycling Project + 23:33
34 9 Gene Meving CSCA Propreté 2000 + 24:32
35 2 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 26:23
36 6 Peramin Allan Team CCD Carène Cycling Développement + 26:45
37 4 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 26:54
38 16 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 27:07
39 3 Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes + 27:13
40 1 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL + 28:48
41 Stojnic Veljko Team Corratec + 31:03
42 7 Magnien Lorenzo Excelsior + 31:09
43 49 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 31:17
44 7 Relmy Widjy CSCA Propreté 2000 + 33:57
45 20 Jacques Dylan Martinique + 34:03
46 6 Lemler Tony U.S.Lamentin + 36:18
47 16 Dollin Dijovany Gwada + 36:57
48 8 Clerge Odvelt Excelsior + 38:17
49 22 Sablon Luis V.C.Saintannais + 38:33
50 11 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 39:36
51 22 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 39:50
52 17 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy + 39:51
53 9 Bordée Gaël CSCA Propreté 2000 + 40:14
54 16 Matarese Mathieu Excelsior + 40:25
55 16 Laffite Florent Team CCD Carène Cycling Développement + 41:11
56 13 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 42:10
57 2 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 42:28
58 2 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 42:39
59 9 Florimond Jean Christophe Martinique + 42:39
60 10 Peschges Marcel Team Embrace The World Cycling + 42:47
61 15 Stanislas Mickaël Martinique + 42:50
62 24 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 42:56
63 8 Duro Kelian V.C.Saintannais + 43:24
64 11 Alphonse Samuel J.C.Abymes + 44:26
65 4 Jeanne Vladimir USR Velo STPA + 44:34
66 Delos Ryan U.S.Lamentin + 45:11
67 5 Alidor Adrien USR Velo STPA + 45:28
68 7 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 47:01
69 10 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 48:21
70 6 Masson Christophe Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 48:24
71 2 Lutin Larry Karukera Ass.PDL + 48:30
72 4 Rajovic Dusan Team Corratec + 48:57
73 4 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling + 49:46
74 14 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 50:18
75 5 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 + 50:29
76 5 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 50:35
77 6 Duro Nicolas V.C.Saintannais + 50:43
78 7 Graczyk Vincent Excelsior + 52:47
79 3 Keller Hermann Team Embrace The World Cycling + 53:28
80 18 Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy + 55:03
81 6 Fitzwater Matias EuroCyclingTrips Pro Cycling + 55:23
82 9 Masotto Giulio Team Corratec + 56:11
83 35 Gobin Johan Martinique + 57:32
84 14 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 58:35
85 11 Nobel Rick EuroCyclingTrips Pro Cycling + 58:56
86 42 Juillaguet Will U.V.Marie Galante + 01:01:21
87 13 Vingadassamy Mael Karukera Ass.PDL + 01:01:26
88 46 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 + 01:01:30
89 10 Suares Gilles USR Velo STPA + 01:02:08
90 64 Laviolette Loïc Team Madras Cycling + 01:02:21
91 6 Laurent Cedric Excelsior + 01:02:24
92 34 Agricole Yannis Team USC Goyave + 01:03:29
93 9 Kruschewski Fabian Team Embrace The World Cycling + 01:05:31
94 9 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 01:05:56
95 17 Eglela Wildrick U.V.Marie Galante + 01:09:22
96 8 Lienert Thomas Team Embrace The World Cycling + 01:09:27
97 8 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:10:10
98 3 Latouche Normann Martinique + 01:10:42
99 54 Largitte Jeiel Team USC Goyave + 01:11:32
100 16 Chaupard Olivier U.V.Marie Galante + 01:12:47
101 12 Urcel Adrien Team USC Goyave + 01:14:25
102 8 Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement + 01:18:12
103 10 Boyeau Fendley U.S.Lamentin + 01:23:35
104 9 Desiree Yona USR Velo STPA + 01:24:48
105 10 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:27:03
106 2 Ajinca Lucas Espoir du Sud + 01:27:49
107 Green Siméon EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:29:34
108 2 Duval Gwendy U.V.Marie Galante + 01:30:49
109 8 Cambrone Lindy Closse J.C.Abymes + 01:34:22
110 1 Soula Guillaume EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:36:30
111 3 Lachages Alexandre CSCA Propreté 2000 + 01:39:08
112 Taranne Teddy USR Velo STPA + 01:40:20
113 4 Kondi Jean Philippe USR Velo STPA + 01:44:17
114 4 Blondin Audric Team USC Goyave + 01:45:35
Pos Rider Team Time
1 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project 18:20:14
2 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 38
3 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 02:12
4 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 05:20
5 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 06:51
6 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 07:13
7 Mathias Anaël Espoir du Sud + 07:15
8 Vanony Tony V.C.Saintannais + 11:14
9 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team + 11:50
10 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 14:05
11 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 15:19
12 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 16:36
13 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 16:58
14 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 20:32
15 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 21:16
16 Magnien Lorenzo Excelsior + 25:18
17 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 25:26
18 Jacques Dylan Martinique + 28:12
19 Dollin Dijovany Gwada + 31:06
20 Clerge Odvelt Excelsior + 32:26
21 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 33:45
22 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 33:59
23 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 36:19
24 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 36:37
25 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 36:48
26 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 37:05
27 Delos Ryan U.S.Lamentin + 39:20
28 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 41:10
29 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 42:30
30 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 44:27
31 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 44:44
32 Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy + 49:12
33 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 52:44
34 Agricole Yannis Team USC Goyave + 57:38
35 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 01:00:05
36 Urcel Adrien Team USC Goyave + 01:08:34
37 Desiree Yona USR Velo STPA + 01:18:57
38 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:21:12
Pos Rider Team Points
1 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 75
2 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling 52
3 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 46
5 Brunel Alexys U.S.Lamentin 46
5 Stojnic Veljko Team Corratec 43
6 Taillandier Axel Excelsior 42
7 Eustache Cédric Team Madras Cycling 32
8 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project 31
9 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante 31
10 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project 31
11 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project 30
12 Keller Hermann Team Embrace The World Cycling 26
13 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 25
14 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 24
15 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project 23
16 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 22
17 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy 22
18 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL 21
19 Agricole Yannis Team USC Goyave 20
20 Carnier Axel Martinique 19
21 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement 19
22 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 18
23 Rajovic Dusan Team Corratec 18
24 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement 17
25 Stanislas Mickaël Martinique 16
26 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling 14
27 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling 14
28 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe 11
29 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project 10
30 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 10
31 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 9
32 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling 6
33 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe 5
34 Duro Kelian V.C.Saintannais 5
35 Latouche Normann Martinique 5
36 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien 5
37 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 4
38 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien 3
39 Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement 3
40 André Gaspard Laval Cyclisme 53 2
41 Semenov Alexandr Vino Sko Team 2
42 Urcel Damien Team USC Goyave 2
43 Lutin Larry Karukera Ass.PDL 2
44 Mathias Anaël Espoir du Sud 1
45 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team 1
Pos Team Time
1 Laval Cyclisme 53 55:00:18
2 Premier Tech U23 Cycling Project + 03:39
3 Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 28:05
4 Team CCD Carène Cycling Développement + 29:59
5 Vino Sko Team + 35:39
6 CSCA Propreté 2000 + 45:59
7 Excelsior + 49:58
8 Martinique + 54:52
9 U.S.Lamentin + 58:26
10 Team Autolagon-UVN + 01:02:15
11 J.C.Abymes + 01:06:34
12 Team Madras Cycling + 01:10:38
13 V.C.Saintannais + 01:21:06
14 Team Corratec + 01:24:24
15 Team Embrace The World Cycling + 01:25:35
16 EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:41:39
17 Karukera Ass.PDL + 01:53:59
18 U.V.Marie Galante + 01:54:03
19 Sweden Cycling Academy + 02:04:44
20 Team USC Goyave + 02:05:09
21 USR Velo STPA + 02:10:26

Information