CN Norway RR live Race Centre here

Tour de la Guadeloupe - 2021

Overall Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time UCI
01 Bennett Stefan Team Pro Immo Nicolas Roux 28:41:3740
02 Mora Luis U.V.Marie Galante + 02:3930
03 Braz Afonso Clément C.C.Etupes + 04:3825
04 Bonnet Thomas Vendée U + 08:0520
05 Sanchez Anzola Edwin Team Cama C + 09:2315
06 Leclainche Gwen C.C.Etupes + 09:3710
07 Alarcon Jose U.S.Lamentin + 10:205
08 Rivas Angel U.V.Marie Galante + 11:483
09 Prades Benjamin Inteja Imca-Ridea DCT + 13:053
10 Guichard Mickaël Team Pro Immo Nicolas Roux + 13:433
11 Fuentes Yorman ASC Karak + 15:19
12 Homrighausen Heiko Team Embrace The World Cycling + 16:39
13 Zingle Axel C.C.Etupes + 20:24
14 Bonilla Quiros Daniel Inteja Imca-Ridea DCT + 20:29
15 Tybor Patrik Dukla Banská Bystrica + 24:31
16 Carene Boris Team Cama C + 26:21
17 Gene Meving CSC Abymienne-Propreté 2000 + 27:14
18 Urcel Damien Team USC Goyave + 30:48
19 Cailliau Taino CSC Abymienne-Propreté 2000 + 31:12
20 Hellmann Julian Team Embrace The World Cycling + 33:43
21 Hopkins Kaden Inteja Imca-Ridea DCT + 37:02
22 Maroni-Chevalier Damien U.V.Marie Galante + 38:14
23 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL + 38:49
24 Vanony Tony Mixte Autolagon + 39:59
25 Rivera Ever ASC Karak + 40:11
26 Pol Gaëtan Team Pro Immo Nicolas Roux + 41:58
27 Kubis Lukas Dukla Banská Bystrica + 43:58
28 Urcel Adrien Team USC Goyave + 55:15
29 Lauk Karl Patrick Team Pro Immo Nicolas Roux + 58:29
30 Tzortzakis Polychronis Kuwait Pro Cycling Team + 01:00:06
31 Blondin Gregory Excelsior + 01:00:10
32 Vadic Baptiste Vendée U + 01:01:17
33 Pellegrin Mathieu Team Cama C + 01:06:00
34 Pierre Eliott C.C.Etupes + 01:06:15
35 Rovder Pavol Dukla Banská Bystrica + 01:07:04
36 Geran Ronald CSC Abymienne-Propreté 2000 + 01:07:18
37 Relmy Widjy Mixte Autolagon + 01:10:28
38 Matheau Joan Excelsior + 01:11:50
39 Matarese Mathieu Excelsior + 01:14:25
40 Lutin Larry Karukera Ass.PDL + 01:14:35
41 Gregorio Joaquim Antonio Bray J.C.Abymes + 01:18:27
42 Suares Gilles USR Velo STPA + 01:19:23
43 Jobber James Kuwait Pro Cycling Team + 01:20:18
44 Lachages Alexandre Excelsior + 01:20:47
45 Gobin Johan Martinique + 01:21:55
46 Jolibert Clément Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:22:46
47 Polanco Steven Manuel Inteja Imca-Ridea DCT + 01:23:18
48 Largitte Jeiel Team USC Goyave + 01:27:29
49 Corvaisier Antonin Vendée U + 01:28:01
50 Laffite Florent Team Cama C + 01:28:17
51 Menant Théo Vendée U + 01:28:32
52 Wais Ahmad Badreddin Kuwait Pro Cycling Team + 01:29:21
53 Boniface Lucas Vendée U + 01:30:11
54 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 01:34:53
55 Laversane Damien U.S.Lamentin + 01:35:05
56 Richard Maxime C.C.Etupes + 01:38:12
57 Tourde Victor Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:41:06
58 Marcerou Nicola Vendée U + 01:43:23
59 Clements Matthew Kuwait Pro Cycling Team + 01:43:28
60 Peschges Marcel Team Embrace The World Cycling + 01:44:48
61 Beyer Sebastian Team Embrace The World Cycling + 01:47:44
62 Schermann Peter Team Embrace The World Cycling + 01:51:45
63 Alajmi Abdulhadi Kuwait Pro Cycling Team + 01:57:42
64 Clerge Odvelt Excelsior + 01:59:12
65 Blondin Audric Team USC Goyave + 02:00:47
66 Foltan Adam Dukla Banská Bystrica + 02:02:05
67 Jean Jacques Kenny Karukera Ass.PDL + 02:04:44
68 Pierrat Julien Team Cama C + 02:13:10
69 Agricole Yannis Team USC Goyave + 02:14:25
70 Marte Jesus Roniel Inteja Imca-Ridea DCT + 02:16:48
71 Tigrine Mehdi Kuwait Pro Cycling Team + 02:37:57
72 Dartron Johann ASC Karak + 02:41:37
DNF Alger Kylian Martinique
DNF Brasseur Guillaume Martinique
DNF Labejof Jordan Martinique
DNF Stanislas Mickaël Martinique
DNF Legrand Carl Mixte Autolagon
DNF Pelou Joris Mixte Autolagon
DNF Corial Daryl ASC Karak
DNF Ramsahai Omer ASC Karak
DNF Seddiki Johan C.C.Etupes
DNF Phaeton Collins CSC Abymienne-Propreté 2000
DNF Lohinský Filip Dukla Banská Bystrica
DNF Rabinaud Alexandre Excelsior
DNF Bousquet Pascal Gwada Bikers 118
DNF Catherine Mathieu Gwada Bikers 118
DNF Duro Kevin Gwada Bikers 118
DNF Manicord Donovane Gwada Bikers 118
DNF Nunez Adrian Inteja Imca-Ridea DCT
DNF Bordée Gaël J.C.Abymes
DNF Claude Oliver J.C.Abymes
DNF Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes
DNF Jean Denis Ludjy J.C.Abymes
DNF Nemorin Neddhym Karukera Ass.PDL
DNF Karioua Kevin Team Cama C
DNF Kruschewski Fabian Team Embrace The World Cycling
DNF Valluet Hendrick Team USC Goyave
DNF Boyeau Fendley U.S.Lamentin
DNF Chauppard Olivier U.V.Marie Galante
DNF Eglela Wildrick U.V.Marie Galante
DNF Ruffe Gregory U.V.Marie Galante
DNF Forclot Jordan USR Velo STPA
DNF Georges Joan-Lou USR Velo STPA
DNF Kondi Jean Philippe USR Velo STPA

Information