Right now: Transfers 2022 > 2023

Tour de la Guadeloupe - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 7 03:38:11
2 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 3 + 00
3 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 1 + 02
4 Stojnic Veljko Team Corratec + 02
5 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement + 03
6 Eustache Cédric Team Madras Cycling + 03
7 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante + 05
8 Brunel Alexys U.S.Lamentin + 05
9 Carnier Axel Martinique + 05
10 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:24
11 Latouche Normann Martinique + 02:32
12 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 05:07
13 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 05:09
14 Semenov Alexandr Vino Sko Team + 05:10
15 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL + 05:10
16 Gene Meving CSCA Propreté 2000 + 05:12
17 Miny Lionel J.C.Abymes + 05:12
18 Masson Christophe Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 05:14
19 Taillandier Axel Excelsior + 05:15
20 Sablon Luis V.C.Saintannais + 05:15
21 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 05:23
22 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling + 05:23
23 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe + 05:23
24 Peramin Allan Team CCD Carène Cycling Développement + 05:23
25 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 05:23
26 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team + 05:23
27 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 05:23
28 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling + 06:17
29 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 06:17
30 Delos Ryan U.S.Lamentin + 06:17
31 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy + 06:17
32 Dollin Dijovany Gwada + 06:17
33 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 + 06:17
34 Lemler Tony U.S.Lamentin + 06:17
35 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 06:17
36 Relmy Widjy CSCA Propreté 2000 + 06:17
37 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 06:17
38 Chaupard Olivier U.V.Marie Galante + 06:17
39 Matarese Mathieu Excelsior + 06:17
40 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 06:17
41 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 06:17
42 Largitte Jeiel Team USC Goyave + 06:17
43 Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes + 06:17
44 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 06:17
45 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 06:17
46 Mathias Anaël Espoir du Sud + 06:17
47 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 06:17
48 Clerge Odvelt Excelsior + 06:17
49 Agricole Yannis Team USC Goyave + 06:17
50 Vanony Tony V.C.Saintannais + 06:17
51 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 + 06:17
52 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement + 06:17
53 Jacques Dylan Martinique + 06:17
54 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 06:17
55 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 06:17
56 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 06:17
57 Florimond Jean Christophe Martinique + 06:17
58 Gagne Julien Premier Tech U23 Cycling Project + 06:17
59 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 06:17
60 Juillaguet Will U.V.Marie Galante + 06:17
61 Alphonse Samuel J.C.Abymes + 06:17
62 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 06:17
63 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling + 06:17
64 Stanislas Mickaël Martinique + 06:17
65 Laffite Florent Team CCD Carène Cycling Développement + 06:17
66 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 06:17
67 Laviolette Loïc Team Madras Cycling + 06:17
68 Peschges Marcel Team Embrace The World Cycling + 06:17
69 Lutin Larry Karukera Ass.PDL + 06:17
70 Eglela Wildrick U.V.Marie Galante + 06:17
71 Gobin Johan Martinique + 06:17
72 Masotto Giulio Team Corratec + 06:17
73 Rajovic Dusan Team Corratec + 06:17
74 Barolin Kerane Team Autolagon-UVN + 06:17
75 Duro Kelian V.C.Saintannais + 06:17
76 Jeanne Vladimir USR Velo STPA + 06:17
77 Keller Hermann Team Embrace The World Cycling + 06:17
78 Bordée Gaël CSCA Propreté 2000 + 06:17
79 Lachages Alexandre CSCA Propreté 2000 + 06:17
80 Alidor Adrien USR Velo STPA + 06:17
81 Urcel Damien Team USC Goyave + 06:17
82 Graczyk Vincent Excelsior + 06:17
83 Baret-Ajax Brandon Gwada + 06:39
84 Magnien Lorenzo Excelsior + 10:24
85 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 11:07
86 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 + 11:07
87 Lienert Thomas Team Embrace The World Cycling + 11:07
88 Kruschewski Fabian Team Embrace The World Cycling + 11:07
89 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 13:16
90 Nobel Rick EuroCyclingTrips Pro Cycling + 13:16
91 Vingadassamy Mael Karukera Ass.PDL + 13:51
92 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 13:51
93 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 13:51
94 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 13:51
95 Ramothe Cedric Karukera Ass.PDL + 13:51
96 Duro Nicolas V.C.Saintannais + 13:51
97 Ajinca Lucas Espoir du Sud + 14:54
98 Urcel Adrien Team USC Goyave + 17:19
99 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 17:19
100 Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement + 17:19
101 Cambrone Lindy Closse J.C.Abymes + 17:19
102 Fitzwater Matias EuroCyclingTrips Pro Cycling + 19:08
103 Laurent Cedric Excelsior + 19:08
104 Green Siméon EuroCyclingTrips Pro Cycling + 19:08
105 Kondi Jean Philippe USR Velo STPA + 19:08
106 Boyeau Fendley U.S.Lamentin + 19:08
107 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 19:08
108 Blondin Audric Team USC Goyave + 19:08
109 Soula Guillaume EuroCyclingTrips Pro Cycling + 19:08
110 Taranne Teddy USR Velo STPA + 19:08
111 Duval Gwendy U.V.Marie Galante + 19:08
112 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling + 20:57
113 Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy + 20:57
114 Suares Gilles USR Velo STPA + 20:57
115 Desiree Yona USR Velo STPA + 20:57
DNF Vinetot Romain Team Madras Cycling
DNF Gandin Stefano Team Corratec
DNF Baldaccini Davide Team Corratec
DNF Legrand Carl Team Autolagon-UVN
DNF Matheau Joan Guidon Sprinter Canalien
DNF Artieres Robin Guidon Sprinter Canalien
DNF Cederfjord Simon Sweden Cycling Academy
DNF Pitti Jose Team Corratec
DNF Kittaviny Stéphane U.S.Lamentin
Pos Rider Team Time
1 3 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante 14:14:04
2 5 Brunel Alexys U.S.Lamentin + 59
3 10 Eustache Cédric Team Madras Cycling + 01:33
4 17 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 02:09
5 25 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 03:08
6 37 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 + 04:35
7 1 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 05:27
8 3 Taillandier Axel Excelsior + 05:29
9 8 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 + 05:32
10 8 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling + 05:48
11 40 Carnier Axel Martinique + 05:55
12 9 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 05:56
13 4 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling + 06:29
14 40 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement + 06:39
15 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 07:19
16 4 Semenov Alexandr Vino Sko Team + 07:21
17 1 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 07:23
18 8 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement + 07:28
19 8 Gagne Julien Premier Tech U23 Cycling Project + 07:39
20 8 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 07:47
21 2 Miny Lionel J.C.Abymes + 08:08
22 5 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 08:19
23 5 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 08:20
24 1 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe + 08:21
25 4 Gene Meving CSCA Propreté 2000 + 08:21
26 4 Laviolette Loïc Team Madras Cycling + 08:37
27 6 Sablon Luis V.C.Saintannais + 08:41
28 3 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 08:44
29 36 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 08:54
30 6 Peramin Allan Team CCD Carène Cycling Développement + 09:04
31 7 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team + 09:13
32 8 Mathias Anaël Espoir du Sud + 09:14
33 7 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 09:20
34 6 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 09:21
35 3 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy + 09:39
36 2 Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes + 09:48
37 2 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 09:56
38 1 Matarese Mathieu Excelsior + 10:06
39 6 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL + 10:15
40 1 Lemler Tony U.S.Lamentin + 10:22
41 48 Stojnic Veljko Team Corratec + 10:30
42 2 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 + 11:11
43 3 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 11:35
44 3 Juillaguet Will U.V.Marie Galante + 11:38
45 3 Largitte Jeiel Team USC Goyave + 11:54
46 3 Stanislas Mickaël Martinique + 11:59
47 3 Vanony Tony V.C.Saintannais + 12:06
48 4 Gobin Johan Martinique + 12:09
49 30 Magnien Lorenzo Excelsior + 12:28
50 3 Peschges Marcel Team Embrace The World Cycling + 12:37
51 4 Relmy Widjy CSCA Propreté 2000 + 13:07
52 5 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 13:15
53 8 Alphonse Samuel J.C.Abymes + 13:25
54 8 Barolin Kerane Team Autolagon-UVN + 13:30
55 8 Duro Kelian V.C.Saintannais + 13:32
56 8 Clerge Odvelt Excelsior + 13:32
57 2 Baret-Ajax Brandon Gwada + 13:41
58 9 Agricole Yannis Team USC Goyave + 13:57
59 9 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 14:02
60 9 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 14:13
61 9 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 14:15
62 9 Bordée Gaël CSCA Propreté 2000 + 14:18
63 9 Dollin Dijovany Gwada + 14:25
64 17 Masson Christophe Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 14:27
65 8 Jacques Dylan Martinique + 14:34
66 9 Delos Ryan U.S.Lamentin + 14:51
67 9 Urcel Damien Team USC Goyave + 14:55
68 9 Florimond Jean Christophe Martinique + 15:06
69 9 Jeanne Vladimir USR Velo STPA + 15:14
70 9 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 15:15
71 14 Laffite Florent Team CCD Carène Cycling Développement + 15:40
72 15 Alidor Adrien USR Velo STPA + 16:08
73 15 Lutin Larry Karukera Ass.PDL + 16:09
74 47 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 16:52
75 34 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 17:41
76 18 Rajovic Dusan Team Corratec + 18:02
77 18 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling + 18:11
78 18 Eglela Wildrick U.V.Marie Galante + 18:12
79 18 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 18:54
80 6 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 + 19:34
81 1 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 20:18
82 17 Keller Hermann Team Embrace The World Cycling + 20:45
83 25 Duro Nicolas V.C.Saintannais + 20:51
84 17 Chaupard Olivier U.V.Marie Galante + 21:37
85 18 Graczyk Vincent Excelsior + 22:28
86 3 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 23:10
87 45 Fitzwater Matias EuroCyclingTrips Pro Cycling + 23:42
88 28 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 24:24
89 23 Urcel Adrien Team USC Goyave + 24:53
90 2 Ramothe Cedric Karukera Ass.PDL + 25:13
91 17 Masotto Giulio Team Corratec + 25:19
92 1 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 25:26
93 37 Boyeau Fendley U.S.Lamentin + 26:04
94 12 Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement + 26:34
95 17 Latouche Normann Martinique + 26:53
96 4 Nobel Rick EuroCyclingTrips Pro Cycling + 28:20
97 13 Laurent Cedric Excelsior + 28:27
98 12 Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy + 30:34
99 9 Suares Gilles USR Velo STPA + 31:32
100 7 Vingadassamy Mael Karukera Ass.PDL + 32:36
101 4 Cambrone Lindy Closse J.C.Abymes + 34:40
102 9 Kruschewski Fabian Team Embrace The World Cycling + 35:09
103 17 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 36:49
104 9 Lienert Thomas Team Embrace The World Cycling + 37:58
105 1 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling + 38:29
106 3 Duval Gwendy U.V.Marie Galante + 41:06
107 3 Green Siméon EuroCyclingTrips Pro Cycling + 42:07
108 8 Ajinca Lucas Espoir du Sud + 44:24
109 5 Kondi Jean Philippe USR Velo STPA + 46:46
110 5 Blondin Audric Team USC Goyave + 48:03
111 6 Soula Guillaume EuroCyclingTrips Pro Cycling + 49:03
112 6 Taranne Teddy USR Velo STPA + 49:08
113 8 Desiree Yona USR Velo STPA + 56:20
114 8 Lachages Alexandre CSCA Propreté 2000 + 58:08
115 9 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:25:49
Pos Rider Team Time
1 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 14:16:13
2 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 03:47
3 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 05:10
4 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 05:14
5 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 05:38
6 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 06:10
7 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 06:11
8 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 06:35
9 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 06:45
10 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team + 07:04
11 Mathias Anaël Espoir du Sud + 07:05
12 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 07:12
13 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 07:47
14 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 09:26
15 Vanony Tony V.C.Saintannais + 09:57
16 Magnien Lorenzo Excelsior + 10:19
17 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 11:06
18 Clerge Odvelt Excelsior + 11:23
19 Agricole Yannis Team USC Goyave + 11:48
20 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 11:53
21 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 12:04
22 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 12:06
23 Dollin Dijovany Gwada + 12:16
24 Jacques Dylan Martinique + 12:25
25 Delos Ryan U.S.Lamentin + 12:42
26 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 13:06
27 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 14:43
28 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 15:32
29 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 16:45
30 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 18:09
31 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 21:01
32 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 22:15
33 Urcel Adrien Team USC Goyave + 22:44
34 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 23:17
35 Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy + 28:25
36 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 34:40
37 Desiree Yona USR Velo STPA + 54:11
38 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:23:40
Pos Rider Team Points
1 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 50
2 Stojnic Veljko Team Corratec 43
3 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 32
4 Eustache Cédric Team Madras Cycling 32
5 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling 32
6 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project 31
7 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante 31
8 Taillandier Axel Excelsior 30
9 Brunel Alexys U.S.Lamentin 28
10 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project 26
11 Keller Hermann Team Embrace The World Cycling 26
12 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 24
13 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 22
14 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy 22
15 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL 21
16 Agricole Yannis Team USC Goyave 20
17 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project 20
18 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 19
19 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 18
20 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement 17
21 Stanislas Mickaël Martinique 16
22 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling 14
23 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling 14
24 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project 10
25 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement 10
26 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 10
27 Carnier Axel Martinique 9
28 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project 9
29 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 9
30 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling 6
31 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe 5
32 Duro Kelian V.C.Saintannais 5
33 Latouche Normann Martinique 5
34 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 4
35 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien 3
36 Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement 3
37 André Gaspard Laval Cyclisme 53 2
38 Semenov Alexandr Vino Sko Team 2
39 Lutin Larry Karukera Ass.PDL 2
40 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team 1
Pos Team Time
1 Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 42:57:02
2 Laval Cyclisme 53 + 57
3 Premier Tech U23 Cycling Project + 02:36
4 Team Corratec + 04:17
5 U.S.Lamentin + 06:28
6 Team Madras Cycling + 06:49
7 CSCA Propreté 2000 + 06:57
8 Team CCD Carène Cycling Développement + 08:02
9 Excelsior + 09:10
10 Martinique + 10:28
11 U.V.Marie Galante + 12:22
12 Vino Sko Team + 13:55
13 J.C.Abymes + 15:59
14 V.C.Saintannais + 18:42
15 Guidon Sprinter Canalien + 20:14
16 Team Embrace The World Cycling + 23:17
17 Team Autolagon-UVN + 23:21
18 Team USC Goyave + 24:56
19 Karukera Ass.PDL + 36:34
20 EuroCyclingTrips Pro Cycling + 42:56
21 Sweden Cycling Academy + 43:15
22 USR Velo STPA + 45:37

Information