Trofeo Laigueglia - 2016

Pos Rider Team Time
01 Andrea Fedi Wilier Triestina - Southeast 5:00:55
02 Sonny Colbrelli Bardiani - CSF + 02
03 Grega Bole Nippo - Vini Fantini + 02
04 Fabio Felline Italy + 02
05 Francesco Gavazzi Androni Giocattoli + 02
06 Diego Ulissi Lampre-Merida + 02
07 Arthur Vichot FDJ + 02
08 Matteo Busato Wilier Triestina - Southeast + 02
09 Matteo Montaguti AG2R La Mondiale + 02
10 Pierre Latour AG2R La Mondiale + 08
11 Damiano Cunego Nippo - Vini Fantini + 58
12 Giulio Ciccone Bardiani - CSF + 59
13 Jan Polanc Lampre-Merida + 1:06
14 Luca Chirico Bardiani - CSF + 1:06
15 Redi Halilaj Amore & Vita-Selle SMP + 1:06
16 Anthony Roux FDJ + 1:06
17 Enrico Barbin Bardiani - CSF + 1:06
18 Davide Vigano Androni Giocattoli + 1:06
19 Marco Frapporti Androni Giocattoli + 1:06
20 Quentin Pacher Delko Marseille-Provence + 1:06
21 Enrique Sanz Wilier Triestina - Southeast + 1:06
22 Iuri Filosi Nippo - Vini Fantini + 1:06
23 Mauro Finetto Unieuro - Wilier + 1:06
24 David Lozano Team Novo Nordisk + 1:06
25 François Bidard AG2R La Mondiale + 1:06
26 Michele Gazzara Norda - MG.Kvis + 1:06
27 Simone Petilli Lampre-Merida + 1:06
28 Antonino Parrinello D'Amico - Bottechia + 1:06
29 Artem Nych Gazprom - RusVelo + 1:21
30 Edoardo Zardini Bardiani - CSF + 2:03
31 Marco Tecchio Unieuro - Wilier + 2:28
32 Lorenzo Rota Bardiani - CSF + 2:28
33 Stefan Schumacher Christina Jewelry Pro Cycling + 4:39
34 Ivan Balykin GM Europa Ovini + 4:39
35 Charles Planet Team Novo Nordisk + 4:39
36 Pierpaolo Ficara Amore & Vita-Selle SMP + 4:39
37 Guillaume Bonnafond AG2R La Mondiale + 4:39
38 Valerio Conti Lampre-Merida + 4:39
39 Daniele Ratto Androni Giocattoli + 4:39
40 Ivan Savitsky Gazprom - RusVelo + 5:03
41 Nico Denz AG2R La Mondiale + 6:32
42 Pierre-Henri Lecuisinier FDJ + 6:32
43 Pierpaolo De Negri Nippo - Vini Fantini + 6:32
44 Filippo Pozzato Wilier Triestina - Southeast + 6:32
45 Alessio Taliani Androni Giocattoli + 6:32
46 Mirko Selvaggi Androni Giocattoli + 6:32
47 Benjamin Giraud Delko Marseille-Provence + 6:32
48 Leonardo Duque Delko Marseille-Provence + 6:32
49 Paolo Ciavatta D'Amico - Bottechia + 6:32
50 Andrea Pasqualon Team Roth + 6:32
51 Oliviero Troia Italy + 6:32
52 Nicola Gaffurini Norda - MG.Kvis + 6:32
53 Giovanni Carboni Unieuro - Wilier + 6:32
54 Alex Turrin Unieuro - Wilier + 6:32
55 Roland Thalmann Team Roth + 6:32
56 Evaldas Siskevicius Delko Marseille-Provence + 6:32
57 Javier Mejias Team Novo Nordisk + 6:32
DNS José Marquez GM Europa Ovini
DNF Maxime Daniel AG2R La Mondiale
DNF Quentin Jauregui AG2R La Mondiale
DNF Blel Kadri AG2R La Mondiale
DNF Eugenio Bani Amore & Vita-Selle SMP
DNF Danilo Celano Amore & Vita-Selle SMP
DNF Mattia Gavazzi [*] Amore & Vita-Selle SMP
DNF Yukinori Hishinuma Amore & Vita-Selle SMP
DNF Paolo Lunardon Amore & Vita-Selle SMP
DNF Marco Zamparella Amore & Vita-Selle SMP
DNF Alberto Nardin Androni Giocattoli
DNF Luca Pacioni Androni Giocattoli
DNF Mirco Maestri Bardiani - CSF
DNF Alessandro Tonelli Bardiani - CSF
DNF Moritz Fußnegger Christina Jewelry Pro Cycling
DNF Kai Kautz Christina Jewelry Pro Cycling
DNF Georg Loef Christina Jewelry Pro Cycling
DNF John Mandrysch Christina Jewelry Pro Cycling
DNF Julian Schulze Christina Jewelry Pro Cycling
DNF Joshua Stritzinger Christina Jewelry Pro Cycling
DNF Francesco Baldi D'Amico - Bottechia
DNF Giorgio Bocchiola D'Amico - Bottechia
DNF Fabio Chinello D'Amico - Bottechia
DNF Davide Leone D'Amico - Bottechia
DNF Marco Tizza D'Amico - Bottechia
DNF Fabio Tommassini D'Amico - Bottechia
DNF Mikel Aristi Delko Marseille-Provence
DNF Martin Laas Delko Marseille-Provence
DNF Olivier Le Gac FDJ
DNF Jeremy Maison FDJ
DNF Laurent Pichon FDJ
DNF Benoît Vaugrenard FDJ
DNF Igor Boev Gazprom - RusVelo
DNF Roman Kustadinchev Gazprom - RusVelo
DNF Sergey Nikolaev Gazprom - RusVelo
DNF Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo
DNF Mamyr Stash Gazprom - RusVelo
DNF Aydar Zakarin Gazprom - RusVelo
DNF Federico Borella GM Europa Ovini
DNF Federico Burchio GM Europa Ovini
DNF Andrea Di Renzo GM Europa Ovini
DNF Antonio Di Sante GM Europa Ovini
DNF Filippo Fortin GM Europa Ovini
DNF Matteo Rotondi GM Europa Ovini
DNF Edoardo Affini Italy
DNF Davide Ballerini Italy
DNF Niccolo Bonifazio Italy
DNF Francesco Castegnaro Italy
DNF Filippo Fiorelli Italy
DNF Edward Ravasi Italy
DNF Kristijan Durasek Lampre-Merida
DNF Ilia Koshevoy Lampre-Merida
DNF Manuele Mori Lampre-Merida
DNF Przemyslaw Niemiec Lampre-Merida
DNF Giacomo Berlato Nippo - Vini Fantini
DNF Eduard Michael Grosu Nippo - Vini Fantini
DNF Genki Yamamoto Nippo - Vini Fantini
DNF Gianfranco Zilioli Nippo - Vini Fantini
DNF Gianmarco Di Francesco Norda - MG.Kvis
DNF Giacomo Giuliani Norda - MG.Kvis
DNF Matteo Occhialini Norda - MG.Kvis
DNF Raffaele Radice Norda - MG.Kvis
DNF Niccolo Salvietti Norda - MG.Kvis
DNF Michele Scartezzini Norda - MG.Kvis
DNF Stephen Clancy Team Novo Nordisk
DNF Andrea Peron Team Novo Nordisk
DNF Martijn Verschoor Team Novo Nordisk
DNF Nicolas Baldo Team Roth
DNF Marco D'Urbano Team Roth
DNF Lucas Gaday Team Roth
DNF Giacomo Tomio Team Roth
DNF Rino Zampilli Team Roth
DNF Andrea Zordan Team Roth
DNF Andrea Cacciotti Unieuro - Wilier
DNF Alessandro Malaguti Unieuro - Wilier
DNF Simone Ravanelli Unieuro - Wilier
DNF Enrico Salvador Unieuro - Wilier
DNF Manuel Belletti Wilier Triestina - Southeast
DNF Samuele Conti Wilier Triestina - Southeast
DNF Mirko Tedeschi Wilier Triestina - Southeast
DNF Eugert Zhupa Wilier Triestina - Southeast
Information
Nation Italy
Date 14th February
Distance 192.5 km
CAT 1.HC
Other
Embed Results