Critérium International - 2009

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Jens Voigt Team Saxo Bank 02:30:22
02 Danny Pate Garmin-Slipstream + 07
03 Romain Feillu Agritubel + 09
04 Jérôme Coppel Française des Jeux + 09
05 Matteo Carrara Vacansoleil + 12
06 Daniel Moreno Caisse d'Epargne + 12
07 Yury Trofimov BBOX Bouygues Telecom + 12
08 Rinaldo Nocentini AG2R La Mondiale + 12
09 Cyril Lemoine Skil - Shimano + 12
10 Alexandre Botcharov Team Katusha + 12
11 Frantisek Rabon Team Columbia - HTC + 12
12 Jean-Eudes Demaret Cofidis + 12
13 Fränk Schleck Team Saxo Bank + 12
14 Maxime Monfort Team Columbia - HTC + 12
15 Juan José Oroz Euskaltel-Euskadi + 12
16 Julien El Fares Cofidis + 12
17 Fabrice Jeandesboz Besson Chaussures - Sojasun + 12
18 Christophe Moreau Agritubel + 12
19 Sébastien Joly Française des Jeux + 12
20 Julien Simon Besson Chaussures - Sojasun + 12
21 Christophe Le Mével Française des Jeux + 12
22 Vladimir Karpets Team Katusha + 12
23 Janez Brajkovic Astana + 12
24 Gustav Erik Larsson Team Saxo Bank + 12
25 Ivan Velasco Euskaltel-Euskadi + 12
26 Evgeni Petrov Team Katusha + 12
27 Chris Anker Sørensen Team Saxo Bank + 12
28 Pierrick Fedrigo BBOX Bouygues Telecom + 12
29 Nicolas Roche AG2R La Mondiale + 12
30 Daniel Navarro Astana + 12
31 Jonathan Hivert Skil - Shimano + 22
32 Arnold Jeannesson Caisse d'Epargne + 42
33 Nico Sijmens Cofidis + 46
34 Roman Kireyev Astana + 52
35 Thomas Peterson Garmin-Slipstream + 52
36 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 52
37 Guillaume Levarlet Française des Jeux + 54
38 Ben Swift Team Katusha + 01:01
39 Sergey Lagutin Vacansoleil + 01:01
40 Thomas Frei BMC Racing Team + 01:11
41 Óscar Pereiro Caisse d'Epargne + 01:11
42 Alan Perez Lezaun Euskaltel-Euskadi + 01:11
43 Andy Schleck Team Saxo Bank + 01:17
44 Mathieu Perget Caisse d'Epargne + 01:17
45 Simon Geschke Skil - Shimano + 02:03
46 Damien Monier Cofidis + 02:08
47 Marco Marcato Vacansoleil + 02:24
48 Bradley Wiggins Garmin-Slipstream + 02:42
49 Piet Rooijakkers Skil - Shimano + 02:49
50 Sandy Casar Française des Jeux + 04:35
51 Alexandre Moos BMC Racing Team + 04:42
52 Jimmy Engoulvent Besson Chaussures - Sojasun + 06:24
53 Christophe Kern Cofidis + 06:24
54 Rémy Di Gregorio Française des Jeux + 06:24
55 Sébastien Delfosse Landbouwkrediet - Colnago + 06:24
56 Thierry Hupond Skil - Shimano + 06:24
57 Gaël Malacarne Bretagne - Schuller + 06:24
58 Anthony Roux Française des Jeux + 06:24
59 Wouter Mol Vacansoleil + 06:24
60 Reinier Honig Vacansoleil + 06:24
61 Bert Grabsch Team Columbia - HTC + 06:24
62 Jérémie Galland Besson Chaussures - Sojasun + 06:24
63 Yannick Talabardon Besson Chaussures - Sojasun + 06:24
64 Alexandre Pichot BBOX Bouygues Telecom + 06:24
65 Christian Meier Garmin-Slipstream + 06:24
66 Andrey Zeits Astana + 06:24
67 Kevyn Ista Agritubel + 06:24
68 Maryan Hary Cofidis + 06:24
69 Christophe Riblon AG2R La Mondiale + 06:24
70 Nicolas Portal Caisse d'Epargne + 06:24
71 Tadej Valjavec AG2R La Mondiale + 06:24
72 Danilo Wyss BMC Racing Team + 06:24
73 Michael Albasini Team Columbia - HTC + 06:24
74 Juan José Haedo Team Saxo Bank + 06:24
75 Timothy Duggan Garmin-Slipstream + 06:24
76 Bingen Fernández Bustinza Cofidis + 06:24
77 Mikel Astarloza Euskaltel-Euskadi + 06:24
78 Yann Huguet Agritubel + 06:24
79 Yukihiro Doi Skil - Shimano + 06:24
80 David Le Lay Agritubel + 06:24
81 Ian McKissick BMC Racing Team + 06:24
82 Joan Horrach Team Katusha + 06:24
83 Clément Lhotellerie Vacansoleil + 06:24
84 Albert Timmer Skil - Shimano + 06:24
85 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 06:24
86 Johann Tschopp BBOX Bouygues Telecom + 06:24
87 Steve Morabito Astana + 06:24
88 Julian Dean Garmin-Slipstream + 06:30
89 Tony Martin Team Columbia - HTC + 07:32
90 Jason Donald Garmin-Slipstream + 09:31
91 Anthony Ravard Agritubel + 09:43
92 Anthony Charteau Caisse d'Epargne + 09:46
93 Kilian Patour Garmin-Slipstream + 09:46
94 Yauheni Hutarovich Française des Jeux + 09:46
95 Dirk Bellemakers Landbouwkrediet - Colnago + 10:10
96 Julien Loubet AG2R La Mondiale + 11:03
OOT Alexsandr Dyachenko Astana
OOT Olivier Bonnaire BBOX Bouygues Telecom
OOT Jimmy Casper Besson Chaussures - Sojasun
OOT Florian Morizot Besson Chaussures - Sojasun
OOT Antonio Cruz BMC Racing Team
OOT Martin Kohler BMC Racing Team
OOT Dimitri Champion Bretagne - Schuller
OOT Romain Lebreton Bretagne - Schuller
OOT Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller
OOT Wout Poels Vacansoleil
DNS Eduardo Gonzalo Ramirez Agritubel
DNS Mathias Frank BMC Racing Team
DNS Romain Villa Cofidis
DNS Lasse Bøchman Larsen Team Saxo Bank
DNF Aurelien Clerc AG2R La Mondiale
DNF Alexandre Pliuschin AG2R La Mondiale
DNF Geoffroy Lequatre Agritubel
DNF Cyril Gautier BBOX Bouygues Telecom
DNF Laurent Lefèvre BBOX Bouygues Telecom
DNF Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom
DNF Laurent Mangel Besson Chaussures - Sojasun
DNF Markus Zberg BMC Racing Team
DNF Nicolas Hartmann Bretagne - Schuller
DNF Yann Pivois Bretagne - Schuller
DNF Rui Costa Caisse d'Epargne
DNF Arnaud Coyot Caisse d'Epargne
DNF Josu Agirre Asegniloaza Euskaltel-Euskadi
DNF Koldo Fernandez Euskaltel-Euskadi
DNF Andoni Lafuente Euskaltel-Euskadi
DNF Mathieu Drouilly Landbouwkrediet - Colnago
DNF Benjamin Gourgue Landbouwkrediet - Colnago
DNF Kevin Neirynck Landbouwkrediet - Colnago
DNF Martial Ricci Poggi Landbouwkrediet - Colnago
DNF Steve Houanard Skil - Shimano
DNF Michael Barry Team Columbia - HTC
DNF Mark Renshaw Team Columbia - HTC
DNF Ivan Rovny Team Katusha
DNF Jakob Fuglsang Team Saxo Bank
DNF Bobbie Traksel Vacansoleil
Information
Nation France
Date 29th March
Where Les Vielles Forges -> Monthermé
What 2nd stage
Distance 98 km
Leader J.Voigt
Youth R.Feillu
Points J.Voigt
Mountain J.Voigt
Other
Embed Results