Critérium International - 2009

Overall Youth Points Mountain

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Jens Voigt Team Saxo Bank 7:23:00
02 Frantisek Rabon Team Columbia - HTC + 2
03 Danny Pate Garmin-Slipstream + 9
04 Maxime Monfort Team Columbia - HTC + 12
05 Cyril Lemoine Skil - Shimano + 18
06 Jérôme Coppel Française des Jeux + 23
07 Juan José Oroz Euskaltel-Euskadi + 30
08 Jean-Eudes Demaret Cofidis + 34
09 Rinaldo Nocentini AG2R La Mondiale + 35
10 Evgeni Petrov Team Katusha + 37
11 Nicolas Roche AG2R La Mondiale + 38
12 Yury Trofimov BBOX Bouygues Telecom + 38
13 Fränk Schleck Team Saxo Bank + 44
14 Matteo Carrara Vacansoleil + 45
15 Christophe Le Mével Française des Jeux + 45
16 Janez Brajkovic Astana + 51
17 Gustav Erik Larsson Team Saxo Bank + 55
18 Romain Feillu Agritubel + 57
19 Christophe Moreau Agritubel + 1:01
20 Alexandre Botcharov Team Katusha + 1:04
21 Daniel Moreno Caisse d'Epargne + 1:05
22 Vladimir Karpets Team Katusha + 1:07
23 Julien Simon Besson Chaussures - Sojasun + 1:12
24 Fabrice Jeandesboz Besson Chaussures - Sojasun + 1:16
25 Pierrick Fedrigo BBOX Bouygues Telecom + 1:21
26 Daniel Navarro Astana + 1:23
27 Sébastien Joly Française des Jeux + 1:23
28 Roman Kireyev Astana + 1:23
29 Ivan Velasco Euskaltel-Euskadi + 1:23
30 Jonathan Hivert Skil - Shimano + 1:25
31 Arnold Jeannesson Caisse d'Epargne + 1:25
32 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 1:25
33 Ben Swift Team Katusha + 1:33
34 Chris Anker Sørensen Team Saxo Bank + 1:34
35 Sergey Lagutin Vacansoleil + 1:52
36 Alan Perez Lezaun Euskaltel-Euskadi + 1:53
37 Nico Sijmens Cofidis + 1:59
38 Thomas Peterson Garmin-Slipstream + 2:19
39 Thomas Frei BMC Racing Team + 2:22
40 Mathieu Perget Caisse d'Epargne + 2:29
41 Óscar Pereiro Caisse d'Epargne + 2:31
42 Simon Geschke Skil - Shimano + 2:46
43 Damien Monier Cofidis + 2:49
44 Julien El Fares Cofidis + 3:00
45 Bradley Wiggins Garmin-Slipstream + 3:04
46 Andy Schleck Team Saxo Bank + 3:04
47 Piet Rooijakkers Skil - Shimano + 3:09
48 Guillaume Levarlet Française des Jeux + 4:01
49 Sandy Casar Française des Jeux + 5:02
50 Alexandre Moos BMC Racing Team + 5:04
51 Bert Grabsch Team Columbia - HTC + 6:26
52 Jimmy Engoulvent Besson Chaussures - Sojasun + 6:41
53 Michael Albasini Team Columbia - HTC + 6:49
54 Mikel Astarloza Euskaltel-Euskadi + 6:55
55 David Le Lay Agritubel + 6:57
56 Alexandre Pichot BBOX Bouygues Telecom + 6:59
57 Yann Huguet Agritubel + 7:02
58 Juan José Haedo Team Saxo Bank + 7:07
59 Anthony Roux Française des Jeux + 7:10
60 Tony Martin Team Columbia - HTC + 7:14
61 Danilo Wyss BMC Racing Team + 7:19
62 Kevyn Ista Agritubel + 7:20
63 Albert Timmer Skil - Shimano + 7:22
64 Yannick Talabardon Besson Chaussures - Sojasun + 7:25
65 Christian Meier Garmin-Slipstream + 7:26
66 Christophe Kern Cofidis + 7:30
67 Maryan Hary Cofidis + 7:38
68 Ian McKissick BMC Racing Team + 7:41
69 Julian Dean Garmin-Slipstream + 7:44
70 Bingen Fernández Bustinza Cofidis + 7:45
71 Jérémie Galland Besson Chaussures - Sojasun + 7:46
72 Reinier Honig Vacansoleil + 7:48
73 Johann Tschopp BBOX Bouygues Telecom + 7:56
74 Clément Lhotellerie Vacansoleil + 7:58
75 Marco Marcato Vacansoleil + 8:07
76 Rémy Di Gregorio Française des Jeux + 8:12
77 Yukihiro Doi Skil - Shimano + 8:16
78 Thierry Hupond Skil - Shimano + 8:22
79 Steve Morabito Astana + 8:31
80 Christophe Riblon AG2R La Mondiale + 8:36
81 Tadej Valjavec AG2R La Mondiale + 8:36
82 Gaël Malacarne Bretagne - Schuller + 9:11
83 Sébastien Delfosse Landbouwkrediet - Colnago + 9:29
84 Jason Donald Garmin-Slipstream + 10:23
85 Nicolas Portal Caisse d'Epargne + 10:43
86 Yauheni Hutarovich Française des Jeux + 10:57
87 Anthony Ravard Agritubel + 11:05
88 Anthony Charteau Caisse d'Epargne + 11:20
89 Dirk Bellemakers Landbouwkrediet - Colnago + 11:44
90 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 12:21
91 Wouter Mol Vacansoleil + 12:22
92 Andrey Zeits Astana + 12:28
93 Julien Loubet AG2R La Mondiale + 12:28
94 Kilian Patour Garmin-Slipstream + 14:13
95 Timothy Duggan Garmin-Slipstream + 16:34
DNF Aurelien Clerc AG2R La Mondiale
DNF Alexandre Pliuschin AG2R La Mondiale
DNF Eduardo Gonzalo Ramirez Agritubel
DNF Geoffroy Lequatre Agritubel
DNF Alexsandr Dyachenko Astana
DNF Sergey Renev Astana
DNF Olivier Bonnaire BBOX Bouygues Telecom
DNF Cyril Gautier BBOX Bouygues Telecom
DNF Laurent Lefèvre BBOX Bouygues Telecom
DNF Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom
DNF Jimmy Casper Besson Chaussures - Sojasun
DNF Laurent Mangel Besson Chaussures - Sojasun
DNF Florian Morizot Besson Chaussures - Sojasun
DNF Antonio Cruz BMC Racing Team
DNF Mathias Frank BMC Racing Team
DNF Martin Kohler BMC Racing Team
DNF Markus Zberg BMC Racing Team
DNF Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller
DNF Dimitri Champion Bretagne - Schuller
DNF Sébastien Duret Bretagne - Schuller
DNF Nicolas Hartmann Bretagne - Schuller
DNF Romain Lebreton Bretagne - Schuller
DNF Yann Pivois Bretagne - Schuller
DNF Rui Costa Caisse d'Epargne
DNF Arnaud Coyot Caisse d'Epargne
DNF Romain Villa Cofidis
DNF Josu Agirre Asegniloaza Euskaltel-Euskadi
DNF Javier Aramendia Euskaltel-Euskadi
DNF Koldo Fernandez Euskaltel-Euskadi
DNF Andoni Lafuente Euskaltel-Euskadi
DNF Jonathan Bertrand Landbouwkrediet - Colnago
DNF Mathieu Drouilly Landbouwkrediet - Colnago
DNF Benjamin Gourgue Landbouwkrediet - Colnago
DNF Kevin Neirynck Landbouwkrediet - Colnago
DNF Martial Ricci Poggi Landbouwkrediet - Colnago
DNF Steve Houanard Skil - Shimano
DNF Michael Barry Team Columbia - HTC
DNF Mark Renshaw Team Columbia - HTC
DNF Joan Horrach Team Katusha
DNF Ivan Rovny Team Katusha
DNF Maxime Vantomme Team Katusha
DNF Lasse Bøchman Larsen Team Saxo Bank
DNF Jakob Fuglsang Team Saxo Bank
DNF Wout Poels Vacansoleil
DNF Bobbie Traksel Vacansoleil
Information
Nation France
Date 28th - 29th March
CAT 2.HC
Other
Embed Results