Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway

2019 Ronde de l'Oise

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04

Results: 01.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Marlon Gaillard 1996 Vendée U 02:55:2587
02 Bjørn Tore Hoem 1991 Joker Fuel of Norway + 0063
03 Sjoerd Bax 1996 Metec - TKH + 0251
04 Louis Barré 2000 Team U Nantes Atlantique + 024
05 Dylan Kowalski 1994 V.C.Rouen 76 + 024
06 Erwann Kerraud 1999 Team Peltrax-CSD + 023
07 Tony Hurel 1987 St. Michel - Auber 93 + 023
08 Maxime Farazijn 1994 C.C.Villeneuve Saint Germain + 023
09 Ludvik Holstad 1998 Joker Fuel of Norway + 062
10 Emanuele Onesti 1995 Giotti Victoria-Palomar + 062
11 Anthony Maldonado 1991 St. Michel - Auber 93 + 062
12 Nicolas Garbet 1991 C.C.Nogent-sur-Oise + 112
13 Léo Bouvier 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 112
14 Jokin Aranburu Arruti 1997 Equipo Euskadi + 111
15 Federico Zurlo 1994 Giotti Victoria-Palomar + 131
16 Felix Dopchie 1999 Wallonie-Bruxelles Devo + 151
17 Owen James 1995 Côtes d'Armor-Marie Morin + 151
18 Jan Petelin 1996 Team Differdange-GeBa + 151
19 Alexis Renard 1999 Côtes d'Armor-Marie Morin + 151
20 Florian Maître 1996 Vendée U + 151
21 Luc Wirtgen 1998 Wallonie-Bruxelles Devo + 151
22 Jens Van Den Dool 1998 Metec - TKH + 151
23 Wesley Mol 1999 Team Differdange-GeBa + 151
24 Gotzon Martin Sanz 1996 Equipo Euskadi + 151
25 Jérémy Cabot 1991 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 15-
26 Darragh O'Mahony 1997 C.C.Nogent-sur-Oise + 15-
27 Matis Louvel 1999 V.C.Rouen 76 + 15-
28 Nathan Vandepitte 2000 Wallonie-Bruxelles Devo + 15-
29 Tomas Barta 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 15-
30 Damien Poisson 1997 Côtes d'Armor-Marie Morin + 15-
31 Axel Mariault 1998 Team U Nantes Atlantique + 15
32 Maxime Blampain 1996 Dunkerque Littoral Cyclisme + 23
33 Phileas Hansart 2000 Dunkerque Littoral Cyclisme + 23
34 Aurélien Le Lay 1994 Côtes d'Armor-Marie Morin + 23
35 Reece Wood 1998 Holdsworth Zappi RT + 23
36 Nic McKibbin 1998 Holdsworth Zappi RT + 23
37 Paul Wright 1998 Holdsworth Zappi RT + 26
38 Yannis Yssaad 1993 Team U Nantes Atlantique + 26
39 Donavan Grondin 2000 Vendée U + 26
40 Émilien Vandermeersch 1998 Dunkerque Littoral Cyclisme + 26
41 Christopher Piry 1992 C.C.Nogent-sur-Oise + 26
42 Maxence Moncassin 1997 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 26
43 Jonas Castrique 1997 Wallonie-Bruxelles Devo + 26
44 Clément Saint-Martin 1991 V.C.Rouen 76 + 26
45 Jose Gutiérrez Revuelta 1988 Guerciotti-Kiwi Atlantico + 26
46 Kévin Avoine 1997 C.C.Nogent-sur-Oise + 26
47 Ben Hamilton 1999 Holdsworth Zappi RT + 26
48 Thijs De Lange 1994 Metec - TKH + 33
49 Harrison Jones 1997 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 33
50 Andreas Miltiadis 1996 Guerciotti-Kiwi Atlantico + 38
51 Mikel Alonso Flores 1996 Equipo Euskadi + 41
52 Louis Pijourlet 1995 Vendée U + 41
53 Raphael Kockelmann 1999 Team Differdange-GeBa + 41
54 Jérémy Frehen 1999 Wallonie-Bruxelles Devo + 41
55 Wojciech Pszczolarski 1991 Pardus Tufo - Prostejov + 41
56 Marcus Burnett 1998 Holdsworth Zappi RT + 41
57 Olivier Le Court 1993 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 41
58 Riccardo Stacchiotti 1991 Giotti Victoria-Palomar + 41
59 Nicolas Debeaumarché 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 41
60 Alexandre Billon 1991 Team U Nantes Atlantique + 41
61 Ole Forfang 1995 Joker Fuel of Norway + 41
62 Valentin Ortillon 1996 Team Peltrax-CSD + 41
63 Bryan Alaphilippe 1995 Team Peltrax-CSD + 41
64 Vincent Pastot 1998 C.C.Nogent-sur-Oise + 41
65 Antti-Jussi Juntunen 1999 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 41
66 Dylan Bouwmans 1997 Metec - TKH + 51
67 Nicolas Baldo 1984 St. Michel - Auber 93 + 52
68 Corentin Dubois 1996 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 56
69 Julien Van Haverbeke 1995 Dunkerque Littoral Cyclisme + 56
70 Alo Jakin 1986 St. Michel - Auber 93 + 01:06
71 Morne Van Niekerk 1995 St. Michel - Auber 93 + 01:06
72 Maximilien Picoux 1995 V.C.Rouen 76 + 01:08
73 David Boutville 1988 Côtes d'Armor-Marie Morin + 01:08
74 Dzmitry Zhyhunou 1996 Equipo Euskadi + 01:08
75 Aksel Aasheim 1997 Joker Fuel of Norway + 01:10
76 Marie-Ange Renault 1997 Côtes d'Armor-Marie Morin + 01:12
77 Cyril Delory 1991 Team Peltrax-CSD + 01:17
78 Geoffrey Thevenez 1992 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:21
79 Tim Marsman 2000 Metec - TKH + 01:25
80 Henrik Evensen 1994 Joker Fuel of Norway + 01:25
81 Jelle Bootsveld 1999 Metec - TKH + 01:25
82 Benoit Sinner 1984 Team Peltrax-CSD + 01:25
83 Alexis Caresmel 1992 C.C.Villeneuve Saint Germain + 01:25
84 Pierre Valette 1997 Team Peltrax-CSD + 01:25
85 Maxime Eloy 1999 C.C.Villeneuve Saint Germain + 01:25
86 Mathieu Pellegrin 1995 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:25
87 Kévin Lebreton 1993 Team U Nantes Atlantique + 01:31
88 Clément Orceau 1995 Vendée U + 01:31
89 Alexis Bodiot 1988 C.C.Villeneuve Saint Germain + 01:31
90 Théo Menant 1997 Vendée U + 01:32
91 Vincent Louiche 1992 C.C.Villeneuve Saint Germain + 01:38
92 Enzo Anti 1998 V.C.Rouen 76 + 01:59
93 Julian Lino 1995 Team U Nantes Atlantique + 02:10
94 Jordan Levasseur 1995 V.C.Rouen 76 + 02:12
95 Romain Feillu 1984 St. Michel - Auber 93 + 02:28
96 Laurin Winter 1996 Team Differdange-GeBa + 02:32
97 Karel Tyrpekl 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 06:43
98 Louis Deguide 1994 Team Differdange-GeBa + 06:52
99 Yan Gras 1996 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 06:53
100 Baptiste Gourguechon 1999 Dunkerque Littoral Cyclisme + 07:00
101 Daniel Ekløf 1997 Holdsworth Zappi RT + 08:29
102 Fernando Lopes González 1993 Guerciotti-Kiwi Atlantico + 08:29
103 Denis Rugovac 1993 Pardus Tufo - Prostejov + 08:29
104 Laurenz Rex 1999 Wallonie-Bruxelles Devo + 08:29
105 Dany Maffeis 1992 C.C.Nogent-sur-Oise + 08:29
106 Wout Van Elzakker 1998 Team Differdange-GeBa + 08:29
107 David Galarreta 1993 Guerciotti-Kiwi Atlantico + 08:29
108 Tommy Pouget 1994 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 08:29
109 Charles Hancke 1997 C.C.Villeneuve Saint Germain + 08:34
110 Antonio Jesus Soto Guirao 1994 Equipo Euskadi + 08:34
111 Diego Lopez Fuentes 1997 Equipo Euskadi + 08:34
112 Kristian Klevjer 1999 Joker Fuel of Norway + 08:34
113 Ciprian Jitaru 2000 Giotti Victoria-Palomar + 08:34
114 Rémi Huens 1999 Dunkerque Littoral Cyclisme + 08:44
DNS Vladimir Miksanik 2000 Pardus Tufo - Prostejov
DNF Simone Sterbini 1993 Giotti Victoria-Palomar
Pos Name Born Team Time
01 Marlon Gaillard 1996 Vendée U 02:55:15
02 Bjørn Tore Hoem 1991 Joker Fuel of Norway + 04
03 Sjoerd Bax 1996 Metec - TKH + 08
04 Louis Barré 2000 Team U Nantes Atlantique + 12
05 Dylan Kowalski 1994 V.C.Rouen 76 + 12
06 Erwann Kerraud 1999 Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys + 12
07 Tony Hurel 1987 St. Michel - Auber 93 + 12
08 Maxime Farazijn 1994 C.C.Villeneuve Saint Germain + 12
09 Ludvik Holstad 1998 Joker Fuel of Norway + 16
10 Emanuele Onesti 1995 Giotti Victoria-Palomar + 16
11 Anthony Maldonado 1991 St. Michel - Auber 93 + 16
12 Jérémy Cabot 1991 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 20
13 Nicolas Garbet 1991 C.C.Nogent-sur-Oise + 21
14 Léo Bouvier 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 21
15 Jokin Aranburu Arruti 1997 Equipo Euskadi + 21
16 Federico Zurlo 1994 Giotti Victoria-Palomar + 23
17 Felix Dopchie 1999 Wallonie-Bruxelles Development Team + 25
18 Owen James 1995 Côtes d'Armor-Marie Morin-Vé + 25
19 Jan Petelin 1996 Team Differdange-GeBa + 25
20 Alexis Renard 1999 Côtes d'Armor-Marie Morin-Vé + 25
21 Florian Maître 1996 Vendée U + 25
22 Luc Wirtgen 1998 Wallonie-Bruxelles Development Team + 25
23 Jens Van Den Dool 1998 Metec - TKH + 25
24 Wesley Mol 1999 Team Differdange-GeBa + 25
25 Gotzon Martin Sanz 1996 Equipo Euskadi + 25
26 Darragh O'Mahony 1997 C.C.Nogent-sur-Oise + 25
27 Matis Louvel 1999 V.C.Rouen 76 + 25
28 Nathan Vandepitte 2000 Wallonie-Bruxelles Development Team + 25
29 Tomas Barta 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 25
30 Damien Poisson 1997 Côtes d'Armor-Marie Morin-Vé + 25
31 Axel Mariault 1998 Team U Nantes Atlantique + 25
32 Maxime Blampain 1996 Dunkerque Littoral Cyclisme + 33
33 Phileas Hansart 2000 Dunkerque Littoral Cyclisme + 33
34 Aurélien Le Lay 1994 Côtes d'Armor-Marie Morin-Vé + 33
35 Reece Wood 1998 Holdsworth Zappi RT + 33
36 Nic McKibbin 1998 Holdsworth Zappi RT + 33
37 Paul Wright 1998 Holdsworth Zappi RT + 36
38 Yannis Yssaad 1993 Team U Nantes Atlantique + 36
39 Donavan Grondin 2000 Vendée U + 36
40 Émilien Vandermeersch 1998 Dunkerque Littoral Cyclisme + 36
41 Christopher Piry 1992 C.C.Nogent-sur-Oise + 36
42 Maxence Moncassin 1997 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 36
43 Jonas Castrique 1997 Wallonie-Bruxelles Development Team + 36
44 Clément Saint-Martin 1991 V.C.Rouen 76 + 36
45 Jose Gutiérrez Revuelta 1988 Guerciotti-Kiwi Atlantico + 36
46 Kévin Avoine 1997 C.C.Nogent-sur-Oise + 36
47 Ben Hamilton 1999 Holdsworth Zappi RT + 36
48 Thijs De Lange 1994 Metec - TKH + 41
49 Harrison Jones 1997 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 43
50 Ole Forfang 1995 Joker Fuel of Norway + 46
51 Andreas Miltiadis 1996 Guerciotti-Kiwi Atlantico + 48
52 Mikel Alonso Flores 1996 Equipo Euskadi + 51
53 Louis Pijourlet 1995 Vendée U + 51
54 Raphael Kockelmann 1999 Team Differdange-GeBa + 51
55 Jérémy Frehen 1999 Wallonie-Bruxelles Development Team + 51
56 Wojciech Pszczolarski 1991 Pardus Tufo - Prostejov + 51
57 Marcus Burnett 1998 Holdsworth Zappi RT + 51
58 Olivier Le Court 1993 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 51
59 Riccardo Stacchiotti 1991 Giotti Victoria-Palomar + 51
60 Nicolas Debeaumarché 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 51
61 Alexandre Billon 1991 Team U Nantes Atlantique + 51
62 Valentin Ortillon 1996 Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys + 51
63 Bryan Alaphilippe 1995 Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys + 51
64 Vincent Pastot 1998 C.C.Nogent-sur-Oise + 51
65 Antti-Jussi Juntunen 1999 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 51
66 Dylan Bouwmans 1997 Metec - TKH + 01:01
67 Nicolas Baldo 1984 St. Michel - Auber 93 + 01:02
68 Corentin Dubois 1996 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 01:06
69 Julien Van Haverbeke 1995 Dunkerque Littoral Cyclisme + 01:06
70 Alo Jakin 1986 St. Michel - Auber 93 + 01:16
71 Morne Van Niekerk 1995 St. Michel - Auber 93 + 01:16
72 Maximilien Picoux 1995 V.C.Rouen 76 + 01:18
73 David Boutville 1988 Côtes d'Armor-Marie Morin-Vé + 01:18
74 Dzmitry Zhyhunou 1996 Equipo Euskadi + 01:18
75 Aksel Aasheim 1997 Joker Fuel of Norway + 01:20
76 Marie-Ange Renault 1997 Côtes d'Armor-Marie Morin-Vé + 01:22
77 Cyril Delory 1991 Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys + 01:27
78 Geoffrey Thevenez 1992 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:31
79 Tim Marsman 2000 Metec - TKH + 01:35
80 Henrik Evensen 1994 Joker Fuel of Norway + 01:35
81 Jelle Bootsveld 1999 Metec - TKH + 01:35
82 Benoit Sinner 1984 Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys + 01:35
83 Alexis Caresmel 1992 C.C.Villeneuve Saint Germain + 01:35
84 Pierre Valette 1997 Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys + 01:35
85 Maxime Eloy 1999 C.C.Villeneuve Saint Germain + 01:35
86 Mathieu Pellegrin 1995 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:35
87 Kévin Lebreton 1993 Team U Nantes Atlantique + 01:41
88 Clément Orceau 1995 Vendée U + 01:41
89 Alexis Bodiot 1988 C.C.Villeneuve Saint Germain + 01:41
90 Théo Menant 1997 Vendée U + 01:42
91 Vincent Louiche 1992 C.C.Villeneuve Saint Germain + 01:48
92 Enzo Anti 1998 V.C.Rouen 76 + 02:09
93 Julian Lino 1995 Team U Nantes Atlantique + 02:20
94 Jordan Levasseur 1995 V.C.Rouen 76 + 02:22
95 Romain Feillu 1984 St. Michel - Auber 93 + 02:38
96 Laurin Winter 1996 Team Differdange-GeBa + 02:42
97 Karel Tyrpekl 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 06:53
98 Louis Deguide 1994 Team Differdange-GeBa + 07:02
99 Yan Gras 1996 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 07:03
100 Baptiste Gourguechon 1999 Dunkerque Littoral Cyclisme + 07:10
101 Daniel Ekløf 1997 Holdsworth Zappi RT + 08:39
102 Fernando Lopes González 1993 Guerciotti-Kiwi Atlantico + 08:39
103 Denis Rugovac 1993 Pardus Tufo - Prostejov + 08:39
104 Laurenz Rex 1999 Wallonie-Bruxelles Development Team + 08:39
105 Dany Maffeis 1992 C.C.Nogent-sur-Oise + 08:39
106 Wout Van Elzakker 1998 Team Differdange-GeBa + 08:39
107 David Galarreta 1993 Guerciotti-Kiwi Atlantico + 08:39
108 Tommy Pouget 1994 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 08:39
109 Charles Hancke 1997 C.C.Villeneuve Saint Germain + 08:44
110 Antonio Jesus Soto Guirao 1994 Equipo Euskadi + 08:44
111 Diego Lopez Fuentes 1997 Equipo Euskadi + 08:44
112 Kristian Klevjer 1999 Joker Fuel of Norway + 08:44
113 Ciprian Jitaru 2000 Giotti Victoria-Palomar + 08:44
114 Rémi Huens 1999 Dunkerque Littoral Cyclisme + 08:54
Ronde de l'Oise
France
01.stage Hills
126.7 km
Couloisy -> Clermont
June 13th (2019)
Leader M.Gaillard
Youth L.Barré
Points M.Gaillard
Mountain T.De Lange

Want to use results from
FirstCycling on your site?