Route d'Occitanie - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Mitch Docker Skil - Shimano 04:46:15
02 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 00
03 Johan Mombaerts BigMat - Auber 93 + 00
04 Jean-Marc Marino Saur - Sojasun + 00
05 Frédéric Guesdon Française des Jeux + 00
06 Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom + 00
07 Julien Berard AG2R La Mondiale + 00
08 Julien Loubet AG2R La Mondiale + 00
09 Angel Madrazo Caisse d'Epargne + 00
10 Edwin Carvajal Miche Pro Cycling Team + 05
11 Stephane Poulhies Saur - Sojasun + 14
12 Mathieu Drujon Caisse d'Epargne + 14
13 Gianni Meersman Française des Jeux + 14
14 Yukiya Arashiro BBOX Bouygues Telecom + 14
15 Yohann Gène BBOX Bouygues Telecom + 14
16 Kristof Goddaert AG2R La Mondiale + 14
17 Krzysztof Szczawinski Miche Pro Cycling Team + 14
18 Roberto Cesaro Miche Pro Cycling Team + 14
19 Mikaël Chérel Française des Jeux + 14
20 Guillaume Faucon BigMat - Auber 93 + 14
21 Robin Chaigneau Skil - Shimano + 14
22 Romain Lemarchand BigMat - Auber 93 + 14
23 Andreas Schillinger Team NetApp + 14
24 Pasquale Muto Miche Pro Cycling Team + 14
25 Florian Vachon Bretagne - Schuller + 14
26 Fortunato Baliani Miche Pro Cycling Team + 14
27 Gaël Malacarne Bretagne - Schuller + 14
28 Alexandre Geniez Skil - Shimano + 14
29 Yury Trofimov BBOX Bouygues Telecom + 14
30 Blel Kadri AG2R La Mondiale + 14
31 José Gomez Andalucía - Cajasur + 14
32 Julien Mazet BigMat - Auber 93 + 14
33 Steve Houanard Skil - Shimano + 14
34 Arnold Jeannesson Caisse d'Epargne + 14
35 Vasil Kiryienka Caisse d'Epargne + 14
36 Jose Vicente Toribio Andalucía - Cajasur + 14
37 Morgan Kneisky Roubaix - Lille Metropole + 14
38 Volodymyr Zagorodny Miche Pro Cycling Team + 14
39 David Moncoutié Cofidis + 14
40 Leonardo Duque Cofidis + 14
41 Maxime Mederel BigMat - Auber 93 + 14
42 Damien Monier Cofidis + 14
43 Przemyslaw Niemiec Miche Pro Cycling Team + 14
44 Bastien Delrot Team NetApp + 14
45 Rein Taaramäe Cofidis + 14
46 Frederik Wilmann Skil - Shimano + 14
47 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 14
48 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 14
49 Matthieu Boulo Roubaix - Lille Metropole + 14
50 Cedric Pineau Roubaix - Lille Metropole + 14
51 Cedric Coutouly Saur - Sojasun + 14
52 Yannick Talabardon Saur - Sojasun + 14
53 Antonio Piedra Andalucía - Cajasur + 14
54 Ben Gastauer AG2R La Mondiale + 14
55 Renaud Dion Roubaix - Lille Metropole + 14
56 Guillaume Levarlet Saur - Sojasun + 14
57 Mickaël Buffaz Cofidis + 14
58 John Gadret AG2R La Mondiale + 14
59 Manuel Calvente Andalucía - Cajasur + 14
60 Nico Sijmens Cofidis + 14
61 Alexander Gottfried Team NetApp + 14
62 Fabrice Jeandesboz Saur - Sojasun + 14
63 David López Caisse d'Epargne + 14
64 Huub Duyn Team NetApp + 14
65 Alberto Losada Caisse d'Epargne + 14
66 Xabier Zandio Caisse d'Epargne + 14
67 Jocelyn Bar Roubaix - Lille Metropole + 14
68 Anthony Charteau BBOX Bouygues Telecom + 14
69 Thomas Voeckler BBOX Bouygues Telecom + 14
70 William Bonnet BBOX Bouygues Telecom + 14
71 Dimitri Claeys Team NetApp + 14
72 Cesare Benedetti Team NetApp + 01:02
73 Tristan Valentin Cofidis + 02:58
74 Rémy Cusin Cofidis + 02:58
DNS Angel Vicioso Andalucía - Cajasur
DNF Anthony Ravard AG2R La Mondiale
DNF Javier Moreno Andalucía - Cajasur
DNF Sergio Carrasco Garcia Andalucía - Cajasur
DNF Pablo Lechuga Rodriguez Andalucía - Cajasur
DNF Johann Tschopp BBOX Bouygues Telecom
DNF Eduardo Gonzalo Ramirez Bretagne - Schuller
DNF Johan Le Bon Bretagne - Schuller
DNF Florian Guillou Bretagne - Schuller
DNF Romain Hardy Bretagne - Schuller
DNF Juan José Cobo Caisse d'Epargne
DNF Pierre Cazaux Française des Jeux
DNF Arthur Vichot Française des Jeux
DNF Timothy Gudsell Française des Jeux
DNF Anthony Roux Française des Jeux
DNF Leopoldo Rocchetti Miche Pro Cycling Team
DNF Clément Lhotellerie Roubaix - Lille Metropole
DNF Cyril Bessy Saur - Sojasun
DNF Thierry Hupond Skil - Shimano
DNF Feng Han Skil - Shimano
Information
Nation France
Date 20th June
Where Lavaur -> Castres
What 4th stage
Distance 189.3 km
Leader D.Moncoutié
Youth A.Geniez
Points G.Meersman
Mountain E.Carvajal
Sprint C.Pineau
Other
Embed Results