Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Route d'Occitanie
UCI, Stage race, 16th -19th June 2011, France
Race info
Results
Startlist
History
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Australia
Belarus
Belgium
China
Colombia
Dom. Republic
Finland
France
Germany
Great Britain
Italy
Netherlands
Norway
Poland
South Africa
Spain
Sweden
Ukraine
Teams
AG2R La Mondiale
Andalucia Caja Granada
BigMat - Auber 93
Bretagne - Schuller
Caja Rural
Cofidis
FDJ
Miche - Guerciotti
Movistar Team
Saur - Sojasun
Skil - Shimano
Sky ProCycling
Team Europcar
Veranda's Willems - Accent
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Kiryienka
Vasil
1981
Movistar Team
19:12:36
02
Rebellin
Davide
1971
Miche - Guerciotti
+ 40
03
Kennaugh
Peter
1989
Sky ProCycling
+ 43
04
Herrada
Jose
1985
Caja Rural
+ 50
05
Casar
Sandy
1979
FDJ
+ 50
06
Joly
Sébastien
1979
Saur - Sojasun
+ 51
07
Degand
Thomas
1986
Veranda's Willems - Accent
+ 51
08
Mederel
Maxime
1980
BigMat - Auber 93
+ 51
09
Marino
Jean-Marc
1983
Saur - Sojasun
+ 51
10
Charteau
Anthony
1979
Team Europcar
+ 01:01
11
Pardilla
Sergio
1984
Movistar Team
+ 01:17
12
Dupont
Hubert
1980
AG2R La Mondiale
+ 02:00
13
Gadret
John
1979
AG2R La Mondiale
+ 03:41
14
Jeannesson
Arnold
1986
FDJ
+ 04:19
15
Van Goolen
Jurgen
1980
Veranda's Willems - Accent
+ 04:37
16
Loubet
Julien
1985
AG2R La Mondiale
+ 06:05
17
Zaballa
Constantino
1978
Miche - Guerciotti
+ 07:42
18
Löfkvist
Thomas
1984
Sky ProCycling
+ 07:45
19
Fröhlinger
Johannes
1985
Skil - Shimano
+ 07:56
20
Bagot
Yoann
1987
Cofidis
+ 08:40
21
Bazin
Nicolas
1983
BigMat - Auber 93
+ 08:47
22
Piedra
Antonio
1985
Andalucia Caja Granada
+ 08:53
23
Vogondy
Nicolas
1977
Cofidis
+ 09:06
24
Pérez
Francisco
1978
Movistar Team
+ 10:14
25
Geslin
Anthony
1980
FDJ
+ 11:10
26
Damuseau
Thomas
1989
Skil - Shimano
+ 11:54
27
Faucon
Guillaume
1986
BigMat - Auber 93
+ 12:54
28
Arroyo
David
1980
Movistar Team
+ 13:04
29
Bonnafond
Guillaume
1987
AG2R La Mondiale
+ 13:08
30
Ramirez
Javier
1978
Andalucia Caja Granada
+ 13:32
31
Geschke
Simon
1986
Skil - Shimano
+ 13:47
32
Bérard
Julien
1987
AG2R La Mondiale
+ 14:19
33
Pasamontes
Luis
1979
Movistar Team
+ 15:16
34
Nordhaug
Lars Petter
1984
Sky ProCycling
+ 16:52
35
Geniez
Alexandre
1988
Skil - Shimano
+ 18:10
36
Fernandez
Higinio
1988
Caja Rural
+ 18:47
37
Zingle
Romain
1987
Cofidis
+ 18:48
38
Ladagnous
Matthieu
1984
FDJ
+ 23:06
39
Vaugrenard
Benoît
1982
FDJ
+ 23:28
40
Sulzberger
Wesley
1986
FDJ
+ 25:10
41
Scheirlinckx
Staf
1979
Veranda's Willems - Accent
+ 25:38
42
Roldán
José Luis
1985
Andalucia Caja Granada
+ 25:59
43
Palomares
Adrian
1976
Andalucia Caja Granada
+ 26:12
44
Houanard
Steve
1986
AG2R La Mondiale
+ 26:16
45
Vichot
Arthur
1988
FDJ
+ 26:35
46
Toribio
Jose Vicente
1985
Andalucia Caja Granada
+ 26:50
47
Iriarte
Javier
1986
Movistar Team
+ 27:34
48
Habeaux
Gregory
1982
Veranda's Willems - Accent
+ 28:07
49
Gaia
Michele
1985
Miche - Guerciotti
+ 29:27
50
Mangel
Laurent
1981
Saur - Sojasun
+ 30:06
51
Labbe
Arnaud
1976
Cofidis
+ 31:08
52
Hupond
Thierry
1984
Skil - Shimano
+ 31:08
53
Bideau
Jean-Marc
1984
Bretagne - Schuller
+ 31:08
54
Guillou
Florian
1982
Bretagne - Schuller
+ 32:36
55
Garcia
Egoitz
1986
Caja Rural
+ 32:45
56
Possoni
Morris
1984
Sky ProCycling
+ 32:51
57
Engoulvent
Jimmy
1979
Saur - Sojasun
+ 33:02
58
Venter
Jaco
1987
Veranda's Willems - Accent
+ 33:04
59
Goddaert
Kristof
1986
AG2R La Mondiale
+ 33:06
60
Edet
Nicolas
1987
Cofidis
+ 33:41
61
Vanlandschoot
James
1978
Veranda's Willems - Accent
+ 34:16
62
Carlström
Kjell
1976
Sky ProCycling
+ 34:16
63
Verbist
Evert
1984
Veranda's Willems - Accent
+ 35:01
64
Benitez
Jose Alberto
1981
Andalucia Caja Granada
+ 35:11
65
Schumacher
Stefan
1981
Miche - Guerciotti
+ 37:17
66
Vachon
Florian
1985
Bretagne - Schuller
+ 37:54
67
Lechuga Rodriguez
Pablo
1990
Andalucia Caja Granada
+ 39:06
68
Martinez Hernandez
Ruben
1985
Caja Rural
+ 39:06
69
Lemarchand
Romain
1987
AG2R La Mondiale
+ 40:19
70
Hardy
Romain
1988
Bretagne - Schuller
+ 41:46
71
Docker
Mitchell
1986
Skil - Shimano
+ 42:44
72
Mate
Luis Angel
1984
Cofidis
+ 44:49
73
Gène
Yohann
1981
Team Europcar
+ 46:32
74
Poulhiès
Stéphane
1985
Saur - Sojasun
+ 47:58
75
Bernabeu
David
1975
Andalucia Caja Granada
+ 49:01
76
van Dijk
Stefan
[*]
1976
Veranda's Willems - Accent
+ 49:15
77
de la Cruz
David
1989
Caja Rural
+ 49:33
78
Matheou
Romain
1988
Saur - Sojasun
+ 49:44
79
Mombaerts
Johan
1984
BigMat - Auber 93
+ 49:49
80
Hurel
Tony
1987
Team Europcar
+ 52:47
81
Pichot
Alexandre
1983
Team Europcar
+ 52:47
82
Bacon
Romain
1990
BigMat - Auber 93
+ 54:04
83
Sanz
Enrique
1989
Movistar Team
+ 54:55
84
Milan
Diego
1985
Caja Rural
+ 55:29
85
Kohut
Slawomir
1977
Miche - Guerciotti
+ 55:40
86
Calzati
Sylvain
1979
Bretagne - Schuller
+ 55:40
87
Dion
Renaud
1978
Bretagne - Schuller
+ 58:38
88
Reza
Kevin
1988
Team Europcar
+ 59:52
89
Haddou
Saïd
1982
Team Europcar
+ 01:00:19
90
Bernaudeau
Giovanni
1983
Team Europcar
+ 01:00:38
91
Malacarne
Gaël
1986
Bretagne - Schuller
+ 01:00:41
92
Zagorodniy
Volodymyr
1981
Miche - Guerciotti
+ 01:00:55
DNF
Georges
Sylvain
1984
BigMat - Auber 93
DNF
Le Boulch
Dimitri
1989
BigMat - Auber 93
DNF
Rousseau
Nicolas
1983
BigMat - Auber 93
DNF
Blot
Guillaume
1985
Bretagne - Schuller
DNF
Galdos
Aitor
1979
Caja Rural
DNF
Sanchez
Julian
1980
Caja Rural
DNF
Gallopin
Tony
1988
Cofidis
DNF
Fedrigo
Pierrick
1978
FDJ
DNF
Aranzazu Escobar
William
1983
Miche - Guerciotti
DNF
Merino Criado
Pedro
1987
Miche - Guerciotti
DNF
Bessy
Cyril
1986
Saur - Sojasun
DNF
Bonnin
Thomas
1989
Skil - Shimano
DNF
Han
Feng
1985
Skil - Shimano
DNF
Le Floch
Guillaume
1985
Team Europcar
Information
Route d'Occitanie
France
16th -19th June 2011
2.1