FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour de Romandie
Division I, Stage race, Prologue 4th May 1999, Switzerland
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
Stage
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
Colombia
Czechia
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Latvia
Netherlands
Portugal
Russia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Teams
Banesto
Cofidis
Festina - Lotus
Kelme - Costa Blanca
Lampre-Daikin
Mapei - Quick Step
Mercatone Uno - Bianchi
Mobilvetta - Northwave
ONCE - Deutsche Bank
Post Swiss - Loup Sport
Rabobank
Riso Scotti - Vinavil
Saeco - Cannondale
Team Ericsson - Villiger
Team Polti
TVM - Farm Frites
Vini Caldirola - Sidermec
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Jalabert
Laurent
1968
ONCE - Deutsche Bank
05:44
02
Petito
Roberto
1971
Saeco - Cannondale
+ 03
03
Missaglia
Gabriele
1970
Lampre-Daikin
+ 06
04
Cipollini
Mario
1967
Saeco - Cannondale
+ 07
05
Peron
Andrea
1971
ONCE - Deutsche Bank
+ 08
06
Rebellin
Davide
1971
Team Polti
+ 09
07
Zberg
Beat
1971
Rabobank
+ 09
08
Meier
Roland
1967
Cofidis
+ 09
09
Brochard
Laurent
1968
Festina - Lotus
+ 09
10
Bruseghin
Marzio
1974
Banesto
+ 09
11
Padrnos
Pavel
1970
Lampre-Daikin
+ 10
12
Boscardin
Bruno
1970
Post Swiss - Loup Sport
+ 10
13
Moos
Alexandre
1972
Festina - Lotus
+ 11
14
Millar
David
1977
Cofidis
+ 11
15
Zberg
Markus
1974
Rabobank
+ 11
16
Cuesta
Íñigo
1969
ONCE - Deutsche Bank
+ 12
17
Jonker
Patrick
1969
Rabobank
+ 12
18
Savoldelli
Paolo
1973
Saeco - Cannondale
+ 12
19
Fagnini
Gian Matteo
1970
Saeco - Cannondale
+ 12
20
Müller
Dirk
1973
Mapei - Quick Step
+ 13
21
Canada
David
1975
ONCE - Deutsche Bank
+ 13
22
Aebersold
Niki
1972
Rabobank
+ 13
23
Niermann
Grischa
1975
Rabobank
+ 13
24
Klier
Andreas
1976
TVM - Farm Frites
+ 13
25
Hauptman
Andrej
1975
Vini Caldirola - Sidermec
+ 14
26
McRae
William Chann
1971
Mapei - Quick Step
+ 14
27
Pascual Llorente
Javier
1971
Kelme - Costa Blanca
+ 15
28
Julich
Bobby
1971
Cofidis
+ 15
29
Codol
Massimo
1973
Lampre-Daikin
+ 15
30
Camenzind
Oscar
1971
Lampre-Daikin
+ 15
31
Guidi
Fabrizio
1972
Team Polti
+ 15
32
Zarrabeitia
Mikel
1970
ONCE - Deutsche Bank
+ 15
33
Belli
Wladimir
1970
Festina - Lotus
+ 15
34
Boven
Jan
1972
Rabobank
+ 15
35
Vainsteins
Romans
1973
Vini Caldirola - Sidermec
+ 16
36
Frutti
Matteo
1975
Lampre-Daikin
+ 16
37
Noè
Andrea
1969
Mapei - Quick Step
+ 16
38
Zaina
Enrico
1967
Mercatone Uno - Bianchi
+ 17
39
Dufaux
Laurent
1969
Saeco - Cannondale
+ 17
40
Bettini
Paolo
1974
Mapei - Quick Step
+ 17
41
Borgheresi
Simone
1968
Mercatone Uno - Bianchi
+ 17
42
Gianetti
Mauro
1964
Vini Caldirola - Sidermec
+ 17
43
Montgomery
Sven
1976
Post Swiss - Loup Sport
+ 17
44
Hernandez Bailo
Eduardo
1973
Kelme - Costa Blanca
+ 17
45
Piccoli
Mariano
1970
Lampre-Daikin
+ 18
46
Meier
Armin
1969
Saeco - Cannondale
+ 18
47
Barbero
Sergio
1969
Mercatone Uno - Bianchi
+ 18
48
Rodrigues
Orlando Sergio
1969
Banesto
+ 18
49
Aeschlimann
Daniel
1974
Team Ericsson - Villiger
+ 19
50
Di Grande
Giuseppe
1973
Mapei - Quick Step
+ 19
51
Garzelli
Stefano
1973
Mercatone Uno - Bianchi
+ 19
52
Radaelli
Mauro
1967
Vini Caldirola - Sidermec
+ 19
53
Richard
Pascal
1964
Mobilvetta - Northwave
+ 19
54
Moerenhout
Koos
1973
Rabobank
+ 19
55
Peña
Miguel Angel
1970
Banesto
+ 19
56
Charriere
Christian
1975
Post Swiss - Loup Sport
+ 19
57
Teyssier
Francisque
1969
Festina - Lotus
+ 19
58
Bourquenoud
Pierre
1969
Post Swiss - Loup Sport
+ 20
59
Bianchi
Carlo-Marino
1970
Riso Scotti - Vinavil
+ 20
60
Luttenberger
Peter
1972
ONCE - Deutsche Bank
+ 20
61
Lafis
Michel
1967
TVM - Farm Frites
+ 20
62
Zülle
Alex
1968
Banesto
+ 20
63
Faresin
Gianni
1965
Mapei - Quick Step
+ 21
64
Turicchia
Alain
1975
Riso Scotti - Vinavil
+ 21
65
Van Kessel
Miquel
1975
TVM - Farm Frites
+ 21
66
Blijlevens
Jeroen
1971
TVM - Farm Frites
+ 21
67
Shefer
Alexandre
1971
Riso Scotti - Vinavil
+ 21
68
Della Vedova
Marco
1972
Lampre-Daikin
+ 22
69
Heras
Roberto
1974
Kelme - Costa Blanca
+ 22
70
Fernández Ginés
Manuel
1971
Mapei - Quick Step
+ 22
71
Gotti
Ivan
1969
Team Polti
+ 22
72
Scirea
Mario
1964
Saeco - Cannondale
+ 23
73
Cabello
Francisco
1969
Kelme - Costa Blanca
+ 23
74
Svorada
Ján
1968
Lampre-Daikin
+ 23
75
Halgand
Patrice
1974
Festina - Lotus
+ 23
76
Virenque
Richard
1969
Team Polti
+ 24
77
Vetsch
Patrick
1971
Post Swiss - Loup Sport
+ 24
78
Simeoni
Filippo
1971
Riso Scotti - Vinavil
+ 24
79
Uria Gonzalez
Jose Manuel
1969
Kelme - Costa Blanca
+ 24
80
Moncoutié
David
1975
Cofidis
+ 25
81
Konyshev
Dimitri
1966
Mercatone Uno - Bianchi
+ 25
82
Buschor
Philipp
1971
Post Swiss - Loup Sport
+ 25
83
Järmann
Rolf
1966
Post Swiss - Loup Sport
+ 25
84
Heule
Christian
1975
Team Ericsson - Villiger
+ 25
85
Ivanov
Sergei
1975
TVM - Farm Frites
+ 25
86
Kroon
Karsten
1976
Rabobank
+ 26
87
Figueras
Giuliano
1976
Mapei - Quick Step
+ 26
88
Huser
Rolf
1971
Festina - Lotus
+ 27
89
De Wolf
Steve
1975
Cofidis
+ 27
90
Edo
Ángel
1970
Kelme - Costa Blanca
+ 27
91
Goubert
Stéphane
1970
Team Polti
+ 27
92
Arrieta
José Luis
1971
Banesto
+ 27
93
Lelli
Massimiliano
1967
Cofidis
+ 27
94
Sevilla
Oscar
1976
Kelme - Costa Blanca
+ 28
95
Jiménez
José María
1971
Banesto
+ 28
96
Stangelj
Gorazd
1973
Mobilvetta - Northwave
+ 29
97
Osa
Aitor
1973
Banesto
+ 29
98
Stadelmann
René
1974
Team Ericsson - Villiger
+ 29
99
Hervé
Pascal
1964
Festina - Lotus
+ 29
100
Strazzer
Massimo
1969
Mobilvetta - Northwave
+ 29
101
Vifian
Frederic
1974
Post Swiss - Loup Sport
+ 30
102
Garcia
Marcelino
1971
ONCE - Deutsche Bank
+ 30
103
Sastre
Carlos
1975
ONCE - Deutsche Bank
+ 31
104
Atienza
Daniel
1974
Team Polti
+ 31
105
Graf
Urs
1974
Team Ericsson - Villiger
+ 32
106
Pozzi
Oscar
1971
Riso Scotti - Vinavil
+ 32
107
Calcaterra
Giuseppe
1964
Saeco - Cannondale
+ 33
108
van Steen
Martin
1969
TVM - Farm Frites
+ 33
109
Artunghi
Marco
1969
Mercatone Uno - Bianchi
+ 33
110
Von Flüe
Daniel
1970
Team Ericsson - Villiger
+ 33
111
Napolitano
Massimiliano
1973
Mercatone Uno - Bianchi
+ 34
112
Christen
Josef
1970
Team Ericsson - Villiger
+ 34
113
Pellicioli
Oscar
1965
Team Polti
+ 34
114
Schiavina
Samuele
1971
Riso Scotti - Vinavil
+ 35
115
Vries
Pieter
1975
TVM - Farm Frites
+ 35
116
Ferrari
Diego
1970
Riso Scotti - Vinavil
+ 36
117
Palumbo
Giuseppe
1975
Riso Scotti - Vinavil
+ 37
118
Piepoli
Leonardo
1971
Banesto
+ 37
119
Hotz
Franz
1968
Festina - Lotus
+ 37
120
Loder
Thierry
1975
Cofidis
+ 38
121
Lelekine
Serguei
1973
Mobilvetta - Northwave
+ 38
122
Delbove
Jérôme
1974
Cofidis
+ 39
123
Trentin
Guido
1975
Vini Caldirola - Sidermec
+ 40
124
Valoti
Paolo
1971
Mobilvetta - Northwave
+ 40
125
Casarotto
Davide
1971
TVM - Farm Frites
+ 41
126
Goehring
Christoph
1973
Team Ericsson - Villiger
+ 41
127
Zumsteg
Lukas
1972
Team Ericsson - Villiger
+ 41
128
Calzolari
Alessandro
1971
Mobilvetta - Northwave
+ 41
129
Valoti
Gianluca
1973
Team Polti
+ 44
130
Faustini
Stefano
1968
Mobilvetta - Northwave
+ 46
131
Manzoni
Mario
1969
Mobilvetta - Northwave
+ 47
132
González Pico
José Jaime
1968
Kelme - Costa Blanca
+ 48
133
Borghi
Ruggero
1970
Vini Caldirola - Sidermec
+ 01:08
134
Velo
Marco
1974
Mercatone Uno - Bianchi
+ 01:22
Information
Tour de Romandie
Switzerland
Prologue | 4.0 km
Kernex
->
Kernex
2.HC
L.Jalabert
| Leader