Tour de Romandie

Overall Points Mountain Youth

Year CAT Links Winner Second Third
2023 2.UWT Results Yates Adam Jorgenson Matteo Caruso Damiano
2022 2.UWT Results Vlasov Aleksandr Mäder Gino Geschke Simon
2021 2.UWT Results Thomas Geraint Porte Richie Masnada Fausto
2019 2.UWT Results Roglic Primoz Costa Rui Thomas Geraint
2018 2.UWT Results Roglic Primoz Bernal Egan Porte Richie
2017 2.UWT Results Porte Richie Yates Simon Roglic Primoz
2016 2.UWT Results Quintana Nairo Pinot Thibaut Izagirre Ion
2015 2.UWT Results Zakarin Ilnur Spilak Simon Froome Chris
2014 2.UWT Results Froome Chris Spilak Simon Costa Rui
2013 2.UWT Results Froome Chris Spilak Simon Costa Rui
2012 2.UWT Results Wiggins Bradley Talansky Andrew Costa Rui
2011 2.UWT Results Evans Cadel Martin Tony Vinokourov Alexandre
2010 2.PT Results Valverde Alejandro Spilak Simon Menchov Denis
2009 2.PT Results Kreuziger Roman Karpets Vladimir Taaramäe Rein
2008 2.PT Results Klöden Andreas Kreuziger Roman Pinotti Marco
2007 2.PT Results Dekker Thomas Savoldelli Paolo Kashechkin Andrey
2006 2.PT Results Evans Cadel Contador Alberto Valverde Alejandro
2005 2.PT Results Botero Santiago Cunego Damiano Menchov Denis
2004 2.HC Results Hamilton Tyler Jeker Fabian Piepoli Leonardo
2003 2.HC Results Hamilton Tyler Dufaux Laurent Pérez Francisco
2002 2.HC Results Frigo Dario Zülle Alex Evans Cadel
2001 2.HC Results Frigo Dario Garcia Felix Manuel Belli Wladimir
2000 2.HC Results Savoldelli Paolo Beloki Joseba Dufaux Laurent
1999 2.HC Results Jalabert Laurent Zberg Beat Belli Wladimir
1998 2.HC Results Dufaux Laurent Zülle Alex Casagrande Francesco
1997 2.1 Results Tonkov Pavel Boardman Chris Zberg Beat
1996 2.1 Results Olano Abraham Gontchenkov Alexander Guerini Giuseppe
1995 2.1 Results Rominger Tony Casagrande Francesco Ugrumov Piotr
1994 2.1 Results Richard Pascal de Las Cuevas Armand Hampsten Andrew
1993 2.1 Results Richard Pascal Chiappucci Claudio Hampsten Andrew
1992 2.1 Results Hampsten Andrew Indurain Miguel Mottet Charly
1991 2.1 Results Rominger Tony Millar Robert Carter Michael
1990 2.1 Results Mottet Charly Millar Robert Roosen Luc
1989 2.HC Results Anderson Phil Delion Gilles Millar Robert
1988 2.HC Results Veldscholten Gerard Rominger Tony Zimmermann Urs
1987 SPP Results Roche Stephen Leclercq Jean-Claude Pensec Ronan
1986 SPP Results Criquielion Claude Bernard Jean-Francois Cornillet Bruno
1985 SPP Results Muller Jörg Da Silva Acácio Prim Tommy
1984 SPP Results Roche Stephen Grezet Jean-Marie Rüttimann Niki
1983 SPP Results Roche Stephen Anderson Phil Prim Tommy
1982 SPP Results Wilmann Jostein Prim Tommy Contini Silvano
1981 SPP Results Prim Tommy Saronni Giuseppe Winnen Peter
1980 SPP Results Hinault Bernard Contini Silvano Saronni Giuseppe
1979 SPP Results Saronni Giuseppe Baronchelli Gianbattista Lubberding Henk
1978 SPP Results van der Velde Johan Kuiper Hennie De Muynck Johan
1977 SPP Results Baronchelli Gianbattista Zoetemelk Joop Knudsen Knut
1976 SPP Results De Muynck Johan De Vlaeminck Roger Merckx Eddy
1975 SPP Results Galdos Francisco Fuchs Joseph Knudsen Knut
1974 SPP Results Zoetemelk Joop Panizza Wladimiro den Hertog Fedor
1973 SPP Results David Wilfried Van Impe Lucien Pollentier Michel
1972 2.HC Results Thévenet Bernard Van Impe Lucien Delisle Raymond
1971 2.HC Results Motta Gianni Salutini Antonio Van Neste Willy
1970 2.HC Results Pettersson Gösta Boifava Davide Zoetemelk Joop
1969 2.HC Results Gimondi Felice Adorni Vittorio Houbrechts Antoon
1968 2.HC Results Merckx Eddy Delisle Raymond Hagmann Robert
1967 2.HC Results Adorni Vittorio Pfenninger Louis Desmet Armand
1966 2.HC Results Motta Gianni Delisle Raymond Maurer Rolf
1965 2.HC Results Adorni Vittorio Maurer Rolf Hagmann Robert
1964 2.HC Results Maurer Rolf Zilverberg Hubertus Nencini Gastone
1963 2.HC Results Bocklant Willy Bahamontes Federico Rosso Guido de
1962 SPP Results Rosso Guido de Cribiori Franco Novales Joseph
1961 SPP Results Rostollan Louis Fezzardi Giuseppe Massignan Imerio
1960 2.HC Results Rostollan Louis Delberghe Edouard Hoevenaers Joseph
1959 2.HC Results Gimmi Kurt Graf Rolf Rüegg Alfred
1958 2.HC Results Bauvin Gilbert Cerami Pino Pettinati Giovanni
1957 2.HC Results Forestier Jean Carlesi Guido Koblet Hugo
1956 2.HC Results Fornara Pasquale Clerici Carlo Strehler René
1955 2.HC Results Strehler René Koblet Hugo Schellenberg Max
1954 2.HC Results Forestier Jean Fornara Pasquale Clerici Carlo
1953 2.HC Results Koblet Hugo Fornara Pasquale Bobet Louison
1952 2.HC Results Wagtmans Wout Koblet Hugo Impanis Raymond
1951 2.HC Results Kübler Ferdinand Koblet Hugo Schär Fritz
1950 2.HC Results Fachleitner Edouard Koblet Hugo Piot Kleber
1949 2.HC Results Bartali Gino Kübler Ferdinand Simonini Settimo
1948 2.HC Results Kübler Ferdinand Goldschmit Jean Clemens Mathias
1947 2.HC Results Keteleer Désiré Bartali Gino Kübler Ferdinand