Front Races Teams Riders Ranking

Le Tour de Bretagne Cycliste | 2013 Stages

Information Results Stages

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07

Results: 07.Stage

Pos Name Team Time
01 Pierre-Luc Perichon Bretagne - Séché Environnement 03:17:49
02 Julian Alaphilippe Etixx - iHNed CT + 01
03 Fabien Schmidt Sojasun + 04
04 Dylan Van Baarle Rabobank DT + 06
05 Riccardo Zoidl Team Gourmetfein - Simplon + 08
06 Bryan Nauleau - + 14
07 Juan Pablo Villegas 4-72 Colombia + 14
08 Adam Yates - + 16
09 Christophe Laborie Sojasun + 16
10 Eugenio Alafaci Leopard - Trek CT + 16
11 Alexis Vuillermoz Sojasun + 16
12 Moisés Dueñas Nevado Burgos BH - Castilla y Leon + 16
13 Julien Guay - + 16
14 Edson Arturo Calderon 4-72 Colombia + 16
15 Vegard Robinson Bugge Joker Merida + 16
16 Yann Botrel - + 16
17 Dylan Teuns Ventilair - Steria + 16
18 Jasha Sütterlin Thüringer Energie Team + 16
19 Fabrice Jeandesboz Sojasun + 16
20 Nick Van der Lijke Rabobank DT + 16
21 Eric Berthou Team Raleigh + 16
22 Jimmy Turgis - + 16
23 Sergey Renev Continental Team Astana + 16
24 Quentin Pacher - + 22
25 Juan Ernesto Chamorro 4-72 Colombia + 22
26 Timothy Dupont Ventilair - Steria + 22
27 Romain Guillemois - + 22
28 Petr Vakoc Etixx - iHNed CT + 27
29 Eduardo Sepulveda Bretagne - Séché Environnement + 27
30 Vegard Stake Laengen Bretagne - Séché Environnement + 27
31 Luc Tellier - + 29
32 Danill Fominykh Continental Team Astana + 31
33 Lorrenzo Manzin - + 31
34 Vegard Breen Joker Merida + 31
35 Jeroen Lepla Ventilair - Steria + 31
36 Florian Sénéchal Etixx - iHNed CT + 31
37 Erwan Teguel - + 31
38 Maxime Renault - + 31
39 Romain Combaud - + 31
40 Mike Teunissen Rabobank DT + 31
41 Stian Remme Joker Merida + 31
42 Steve Bekaert Burgos BH - Castilla y Leon + 31
43 Lluis Mas Burgos BH - Castilla y Leon + 31
44 Mathieu Teychenne-Coutet - + 42
45 Anthony Saux - + 43
46 Martijn Tusveld Rabobank DT + 43
47 Ruben Zepuntke Rabobank DT + 43
48 Yonder Godoy Androni Giocattoli - Venezuela + 48
49 Richard Lang Team Raleigh + 58
50 Erwann Corbel Bretagne - Séché Environnement + 01:01
51 Yann Guyot - + 01:05
52 Yevgeniy Nepomnyachshiy Continental Team Astana + 01:05
53 Alex Kirsch Leopard - Trek CT + 01:05
54 Vincent Guezennec - + 01:07
55 Julien Morice - + 01:07
56 Maxime Robert - + 01:07
57 Alexis Bodiot - + 01:21
58 Matija Kvasina Team Gourmetfein - Simplon + 01:21
59 Pierre-Henri Lecuisinier - + 01:21
60 Pablo Torres Muiño Burgos BH - Castilla y Leon + 01:54
61 Roniel Campos - + 02:19
62 Thomas Bouteille - + 02:22
63 Pit Schlechter Leopard - Trek CT + 03:06
64 Nikodemus Holler Thüringer Energie Team + 04:30
65 Martin Hacecky ASC Dukla Praha + 04:30
66 Alexis Guérin - + 04:30
67 Hugo Sebastian Salazar 4-72 Colombia + 04:53
68 Jose Franco - + 04:53
69 Tim Vanspeybroeck Ventilair - Steria + 05:02
70 Nicolas Rousseau - + 05:07
71 Olivier Le Gac - + 05:07
72 Jean-Luc Delpech Bretagne - Séché Environnement + 05:31
73 Kristoffer Skjerping Joker Merida + 05:31
74 Enrique Luis Diaz Cedeño - + 10:17
75 Thomas Moses Team Raleigh + 10:17
76 Stephan Rabitsch Team Gourmetfein - Simplon + 10:18
77 Jan Sokol Team Gourmetfein - Simplon + 10:18
78 Giannini Anaya - + 10:30
79 Sam Witmitz Team Raleigh + 10:30
80 Federico Butto Burgos BH - Castilla y Leon + 10:30
81 Mathieu Malbert - + 10:30
82 Romain Cardis - + 10:30
83 Julien Gonnet - + 10:30
84 Camilo Andres Suarez 4-72 Colombia + 10:30
85 Frederik Vandewiele Ventilair - Steria + 10:30
86 Nazar Jumabekov Continental Team Astana + 10:30
87 Adrian Gjølberg Joker Merida + 10:30
88 Felix Pouilly - + 10:30
89 Jiri Hochmann ASC Dukla Praha + 10:30
90 Denis Rugovac ASC Dukla Praha + 10:30
91 Igor Frolov Itera - Katusha + 10:58
DNF Edouard Louyest -
DNF Benoit Poitevin -
DNF Jonathan Thire -
DNF Matthieu Halleguen -
DNF Geoffrey Millour -
DNF Christophe Balannec -
DNF Nicolas David -
DNF Yoan Verardo -
DNF Jon Pardo Abarzuza -
DNF Sébastien Bergeret -
DNF Nicolas Marche -
DNF Jacques Bouchevreau -
DNF Fabrice Seigneur -
DNF Romain Le Roux -
DNF Benjamin Le Montagner Bretagne - Séché Environnement
DNF Marco Benfatto Continental Team Astana
DNF Louis Verhelst Etixx - iHNed CT
DNF Samuel Spokes Etixx - iHNed CT
DNF Alexander Berezkin Itera - Katusha
DNF Maxim Razumov Itera - Katusha
DNF Audun Brekke Fløtten Joker Merida
DNF Etienne Tortelier Sojasun
DNF Paul Poux Sojasun
DNF Lukas Pöstlberger Team Gourmetfein - Simplon
DNF Mark O'Brien Team Raleigh
DNF Jack Cummings Thüringer Energie Team
Info
Nations France
Date May 1st
Where Huelgoat -> Quimperle
What 07.Stage
Distance 141 km
Leader R.Zoidl
Youth N.Van der Lijke
Points T.Dupont
Mountain D.Van Baarle