2018 PostNord Danmark Rundt

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (22)Manager

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 05

Pos Name Born Nation Team Time
01 Wout Van Aert 1994 Belgium Verandas Willems - Crelan 18:08:25
02 Rasmus Christian Quaade 1990 Denmark BHS Almeborg Bornholm + 32
03 Lasse Norman Hansen 1992 Denmark Aqua Blue Sport + 36
04 Andriy Grivko 1983 Ukraine Astana Pro Team + 50
05 Julius Johansen 1999 Denmark Team Coloquick + 56
06 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Denmark Team Coloquick + 58
07 Christopher Juul Jensen 1989 Denmark Mitchelton - Scott + 01:06
08 Hugo Houle 1990 Canada Astana Pro Team + 01:11
09 Robin Carpenter 1992 USA Rally Cycling + 01:18
10 Jonas Rickaert 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 01:23
11 Johan Le Bon 1990 France Vital Concept + 01:28
12 Alexander Kamp Egested 1993 Denmark Team Waoo + 01:30
13 Xandro Meurisse 1992 Belgium Wanty - Groupe Gobert + 01:37
14 Max Kanter 1997 Germany Team Sunweb + 01:38
15 Colin Joyce 1994 USA Rally Cycling + 01:39
16 Magnus Bak Klaris 1996 Denmark BHS Almeborg Bornholm + 01:39
17 Lennard Kämna 1996 Germany Team Sunweb + 01:48
18 Oscar Riesebeek 1992 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 01:49
19 Adam De Vos 1993 Canada Rally Cycling + 01:49
20 Mikkel Bjerg 1998 Denmark Hagens Berman - Axeon + 01:56
21 Danill Fominykh 1991 Kazakhstan Astana Pro Team + 02:00
22 Troels Vinther 1987 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 02:01
23 Senne Leysen 1996 Belgium Verandas Willems - Crelan + 02:19
24 Torkil Veyhe 1990 Denmark Team Waoo + 02:21
25 Benjamin Declercq 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 02:23
26 Bjørn Tore Hoem 1991 Norway Joker Icopal + 02:29
27 Pieter Weening 1981 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 02:35
28 Kristian Sbaragli 1990 Italy Israel Cycling Academy + 02:36
29 Fabian Lienhard 1993 Switzerland Holowesko - Citadel + 02:37
30 Bryan Coquard 1992 France Vital Concept + 02:41
31 Ryan Anderson 1987 Canada Rally Cycling + 02:44
32 Dennis Van Winden 1987 Netherlands Israel Cycling Academy + 02:54
33 Jordi Warlop 1996 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 02:56
34 Milan Menten 1996 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 03:02
35 Aimé De Gendt 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 03:12
36 Cees Bol 1995 Netherlands Team Sunweb + 03:43
37 Asbjørn Kragh Andersen 1992 Denmark Team Waoo + 03:57
38 Bert De Backer 1984 Belgium Vital Concept + 04:19
39 Chris Anker Sørensen 1984 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 04:19
40 Alessandro Tonelli 1992 Italy Bardiani - CSF + 04:32
41 Nils Eekhoff 1998 Netherlands Team Sunweb + 05:08
42 Paolo Simion 1992 Italy Bardiani - CSF + 05:39
43 Andreas Stokbro Nielsen 1997 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 05:39
44 Mirco Maestri 1991 Italy Bardiani - CSF + 05:39
45 Tim Merlier 1992 Belgium Verandas Willems - Crelan + 05:55
46 Rasmus Guldhammer 1989 Denmark Team Waoo + 06:09
47 Enrico Barbin 1990 Italy Bardiani - CSF + 06:42
48 Sean De Bie 1991 Belgium Verandas Willems - Crelan + 06:44
49 August Jensen 1991 Norway Israel Cycling Academy + 07:05
50 Mihkel Raim 1993 Estonia Israel Cycling Academy + 07:57
51 Robbert De Greef 1991 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 08:46
52 Mark McNally 1989 Great Britain Wanty - Groupe Gobert + 09:06
53 Andzs Flaksis 1991 Latvia Holowesko - Citadel + 09:20
54 Fridtjof Røinås 1994 Norway Joker Icopal + 09:33
55 Casper Pedersen 1996 Denmark Aqua Blue Sport + 09:38
56 Nicolai Brøchner 1993 Denmark Holowesko - Citadel + 09:51
57 Wesley Kreder 1990 Netherlands Wanty - Groupe Gobert + 09:53
58 John Murphy 1984 USA Holowesko - Citadel + 09:59
59 Niklas Larsen 1997 Denmark Team Waoo + 10:35
60 Lorenzo Rota 1995 Italy Bardiani - CSF + 10:49
61 Elmar Reinders 1992 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 10:54
62 Eric Young 1989 USA Rally Cycling + 11:01
63 Christoffer Lisson 1995 Denmark BHS Almeborg Bornholm + 11:11
64 Charles Planet 1993 France Team Novo Nordisk + 11:22
65 Mark Christian 1990 Great Britain Aqua Blue Sport + 11:58
66 Andrea Peron 1988 Italy Team Novo Nordisk + 12:39
67 Herman Dahl 1993 Norway Joker Icopal + 13:12
68 Krists Neilands 1994 Latvia Israel Cycling Academy + 13:21
69 Roy Curvers 1979 Netherlands Team Sunweb + 13:45
70 Jesper Schultz 1996 Denmark Team Waoo + 14:01
71 Emanuel Piaskowy 1991 Poland Team Hurom + 14:17
72 Rasmus Wallin 1996 Denmark Team Coloquick + 14:57
73 Mads Pedersen 1995 Denmark Trek - Segafredo + 15:06
74 Coen Vermeltfoort 1988 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 15:59
75 Miguel Bryon 1995 USA Holowesko - Citadel + 16:15
76 Riccardo Minali 1995 Italy Astana Pro Team + 16:27
77 Mariusz Gasiorowski 1996 Poland Team Hurom + 17:04
78 Andrew Fenn 1990 Great Britain Aqua Blue Sport + 17:14
79 Aaron Gate 1990 New Zealand Aqua Blue Sport + 17:43
80 Ruslan Tleubayev 1987 Kazakhstan Astana Pro Team + 18:11
81 Patrick Clausen 1990 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 18:28
82 Andriy Vasylyuk 1987 Ukraine Team Hurom + 18:47
83 Vitaliy Buts 1986 Ukraine Team Hurom + 19:17
84 Christophe Noppe 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise + 20:03
85 Julien Morice 1991 France Vital Concept + 20:15
86 Martin Toft Madsen 1985 Denmark BHS Almeborg Bornholm + 20:31
87 Christian Moberg Jørgensen 1987 Denmark Team Coloquick + 20:46
88 Daniel Bligaard Lyhne 1996 Denmark Team Coloquick + 22:47
89 Nicklas Overgaard Pedersen 1993 Denmark BHS Almeborg Bornholm + 26:28
90 Stijn Steels 1989 Belgium Verandas Willems - Crelan + 26:34
91 Shane Archbold 1989 New Zealand Aqua Blue Sport + 29:31
92 Sam Brand 1991 Great Britain Team Novo Nordisk + 29:39
93 Mathias Jørgensen 1997 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 31:15
94 Fabio Calabria 1987 Australia Team Novo Nordisk + 31:46
95 Silas Zacharias Clemmensen 1996 Denmark Team Herning CK Elite PB Look + 32:17
96 Emil Toudal 1996 Denmark BHS Almeborg Bornholm + 32:56
97 Christopher Williams 1981 Australia Team Novo Nordisk + 35:00
98 Tobias Mørch Kongstad 1996 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 38:16
99 Rasmus Byriel Iversen 1997 Denmark General Store Bottoli Zardini + 43:22
100 Mateusz Manowski 1999 Poland Team Hurom + 01:05:13

Info

RacePostNord Danmark Rundt
Nation Denmark
DateAugust 1st-5th
Edition2018
Classification2.HC
Leader W.Van Aert
Youth J.Johansen
Points T.Merlier
Mountain N.Brøchner
Extra Compare top four

Wout Van Aert

Manager results

1 BMC
2 The Chosen Ones
3 CT Glory
4 Art
5 Piastow Cycling Team