2000 Tirreno - Adriatico

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Abraham Olano 1970 Spain ONCE - Deutsche Bank 33t 17' 36''
02 Jan Hruska 1975 Czech Republic Vitalicio Seguros - Grupo Generali + 10''
03 Juan Carlos Dominguez 1971 Spain Vitalicio Seguros - Grupo Generali + 18''
04 Laurent Jalabert 1968 France ONCE - Deutsche Bank + 38''
05 Marco Serpellini 1972 Italy Lampre - Daikin + 46''
06 Jens Voigt 1971 Germany Crédit Agricole + 52''
07 Marc Wauters 1969 Belgium Rabobank + 55''
08 David Plaza Romero 1970 Spain Festina - Lotus + 1' 02''
09 Gabriele Colombo 1972 Italy Cantina Tollo + 1' 04''
10 Romans Vainsteins 1973 Latvia Vini Caldirola - Sidermec + 1' 23''
11 Michael Boogerd 1972 Netherlands Rabobank + 1' 26''
12 Davide Rebellin 1971 Italy Liquigas - Pata + 1' 31''
13 Óscar Freire 1976 Spain Mapei - Quick Step + 1' 33''
14 Gabriele Missaglia 1970 Italy Lampre - Daikin + 1' 46''
15 Peter Van Petegem 1970 Belgium Farm Frites + 1' 52''
16 Massimo Donati 1967 Italy Vini Caldirola - Sidermec 2' 04"
17 Massimiliano Lelli 1967 Italy Cofidis 2' 12"
18 Sergei Ivanov 1975 Russia Farm Frites 2' 14"
19 Ruggero Marzoli 1976 Italy Cantina Tollo 2' 20"
20 Enrico Cassani 1972 Italy Team Polti 2' 25"
21 Jose Luis Rebollo Aguado 1972 Spain Vitalicio Seguros - Grupo Generali 2' 32"
22 Marcello Siboni 1965 Italy Mercatone Uno - Albacom 2' 37"
23 Felix Manuel Garcia 1968 Spain Festina - Lotus 2' 39"
24 Giuseppe Di Grande 1973 Italy Festina - Lotus 2' 43"
25 Pietro Caucchioli 1975 Italy Amica Chips - Tacconi Sport 2' 53"
26 Volodymir Gustov 1977 Ukraine Fassa Bortolo 2' 56"
27 Pascal Richard 1964 Switzerland Linda McCartney Racing Team 3' 00"
28 Markus Zberg 1974 Switzerland Rabobank 3' 07"
29 Maarten Den Bakker 1969 Netherlands Rabobank 3' 15"
30 Zbigniew Spruch 1965 Poland Lampre - Daikin 3' 16"
31 Alessandro Spezialetti 1975 Italy Liquigas - Pata 3' 18"
32 Gerrit Glomser 1975 Austria Panaria - Gaerne 3' 28"
33 Rolf Sørensen 1965 Denmark Rabobank 3' 30"
34 Rolf Aldag 1968 Germany Team Deutsche Telekom 3' 48"
35 Christopher Jenner 1974 Australia Crédit Agricole 4' 00"
36 Oscar Pozzi 1971 Italy Amica Chips - Tacconi Sport 4' 02"
37 Erik Zabel 1970 Germany Team Deutsche Telekom 4' 05"
38 Maximilian Sciandri 1967 Great Britain Linda McCartney Racing Team 4' 15"
39 Massimo Giunti 1974 Italy Cantina Tollo 4' 19"
40 Elia Aggiano 1972 Italy Vitalicio Seguros - Grupo Generali 4' 32"
41 Johan Museeuw 1965 Belgium Mapei - Quick Step 4' 51"
42 Francisco Javier Cerezo Perales 1971 Spain Vitalicio Seguros - Grupo Generali 4' 54"
43 Jaime Javier Hernandez Bertran 1972 Spain Festina - Lotus 4' 56"
44 Christophe Mengin 1968 France La Française des Jeux 5' 16"
45 Oscar Mason 1975 Italy Mercatone Uno - Albacom 5' 23"
46 Michel Lafis 1967 Sweden Farm Frites 5' 30"
47 Fabio Sacchi 1974 Italy Team Polti 5' 30"
48 Oscar Camenzind 1971 Switzerland Lampre - Daikin 6' 01"
49 Raimondas Rumsas 1972 Lithuania Fassa Bortolo 6' 08"
50 Andreas Klier 1976 Germany Farm Frites 6' 14"
51 Íñigo Cuesta 1969 Spain ONCE - Deutsche Bank 7' 04"
52 Marcelino Garcia 1971 Spain ONCE - Deutsche Bank 7' 05"
53 Jan Schaffrath 1971 Germany Team Deutsche Telekom 7' 08"
54 Jan Boven 1972 Netherlands Rabobank 7' 55"
55 Dimitri Konyshev 1966 Russia Fassa Bortolo 10' 53"
56 Servais Knaven 1971 Netherlands Farm Frites 11' 40"
57 Igor Astarloa 1976 Spain Mercatone Uno - Albacom 11' 52"
58 Wilfried Peeters 1964 Belgium Mapei - Quick Step 11' 59"
59 Guiseppe Palumbo 1975 Italy Amica Chips - Tacconi Sport 12' 42"
60 Gian Matteo Fagnini 1970 Italy Team Deutsche Telekom 12' 44"
61 Pedro Horrillo 1974 Spain Vitalicio Seguros - Grupo Generali 13' 10"
62 Paolo Bettini 1974 Italy Mapei - Quick Step 16' 06"
63 Vladimir Duma 1972 Ukraine Panaria - Gaerne 18' 13"
64 Victor Hugo Pena 1974 Colombia Vitalicio Seguros - Grupo Generali 18' 23"
65 Xavier Jan 1970 France La Française des Jeux 20' 22"
66 Alberto Elli 1964 Italy Team Deutsche Telekom 22' 01"
67 Mirko Gualdi 1968 Italy Mobilvetta - Rossin 22' 42"
68 Tom Leaper 1975 Australia Panaria - Gaerne 22' 54"
69 David Etxebarria 1973 Spain ONCE - Deutsche Bank 22' 56"
70 Maurizio de Pasquale 1969 Italy Linda McCartney Racing Team 23' 43"
71 Stefano Zanini 1969 Italy Mapei - Quick Step 26' 06"
72 Joseba Beloki 1973 Spain Festina - Lotus 27' 19"
73 Roland Meier 1967 Switzerland Cofidis 30' 12"
74 Andrea Ferrigato 1969 Italy Fassa Bortolo 31' 05"
75 Karsten Kroon 1976 Netherlands Rabobank 31' 21"
76 Ciaran Power 1976 Ireland Linda McCartney Racing Team 34' 08"
77 Paolo Savoldelli 1973 Italy Saeco - Valli & Valli 35' 37"
78 Luis Pérez Rodríguez 1974 Spain Vitalicio Seguros - Grupo Generali 38' 07"
79 Diego Ferrari 1970 Italy Amica Chips - Tacconi Sport 40' 05"
80 Lars Michaelsen 1969 Denmark La Française des Jeux 41' 06"
81 Marco Milesi 1970 Italy Vini Caldirola - Sidermec 41' 14"
82 Pavel Padrnos 1970 Czech Republic Saeco - Valli & Valli 41' 54"
83 Vitali Kokorine 1975 Russia Amica Chips - Tacconi Sport 41' 55"
84 Rolf Huser 1971 Switzerland Festina - Lotus 41' 58"
85 Fabian Jeker 1968 Switzerland Festina - Lotus 44' 39"
86 Sébastien Hinault 1974 France Crédit Agricole 44' 51"
87 Niklas Axelsson 1972 Sweden Panaria - Gaerne 46' 16"
88 Luca Scinto 1968 Italy Mapei - Quick Step 46' 34"
89 Michele Coppolillo 1967 Italy Mercatone Uno - Albacom 47' 52"
90 Ellis Rastelli 1975 Italy Liquigas - Pata 48' 13"
91 Claude Lamour 1969 France Cofidis 49' 21"
92 Nicolas Jalabert 1973 France ONCE - Deutsche Bank 50' 55"
93 Christian Salvato 1971 Italy Liquigas - Pata 51' 42"
94 Rafael Diaz Justo 1972 Spain ONCE - Deutsche Bank 52' 01"
95 Serhiy Honchar 1970 Ukraine Liquigas - Pata 52' 10"
96 Domenico Romano 1975 Italy Panaria - Gaerne 52' 41"
97 Robert Hunter 1977 South Africa Lampre - Daikin 52' 44"
98 Steffen Wesemann 1971 Switzerland Team Deutsche Telekom 52' 46"
99 Denis Zanette 1970 Italy Liquigas - Pata 53' 22"
100 Gianluca Sironi 1974 Italy Vini Caldirola - Sidermec 53' 23"
101 Franck Pencole 1976 France Crédit Agricole 53' 37"
102 Ruslan Ivanov 1973 Moldova Amica Chips - Tacconi Sport 54' 24"
103 Franco Ballerini 1964 Italy Lampre - Daikin 54' 30"
104 Marcel Gono 1976 Australia Crédit Agricole 55' 24"
105 Gabriele Balducci 1975 Italy Fassa Bortolo 55' 40"
106 Mario Scirea 1964 Italy Saeco - Valli & Valli 55' 52"
107 Bjørnar Vestøl 1974 Norway Linda McCartney Racing Team 57' 12"
108 Maurizio Caravaggio 1976 Italy Mercatone Uno - Albacom 57' 30"
109 Frédéric Guesdon 1971 France La Française des Jeux 57' 32"
110 Bart Voskamp 1968 Netherlands Team Polti 57' 57"
111 Fausto Dotti 1968 Italy Liquigas - Pata 58' 36"
112 Thor Hushovd 1978 Norway Crédit Agricole 58' 50"
113 Kurt Asle Arvesen 1975 Norway Amica Chips - Tacconi Sport 59' 05"
114 Massimiliano Mori 1974 Italy Saeco - Valli & Valli 59' 07"
115 Denis Miorin 1976 Italy Mobilvetta - Rossin 59' 36"
116 Laurent Desbiens 1969 France Cofidis 1t 00' 50"
117 Eddy Mazzoleni 1973 Italy Team Polti 1t 00' 51"
118 Moreno Di Biase 1975 Italy Cantina Tollo 1t 03' 03"
119 Mauro Radaelli 1967 Italy Vini Caldirola - Sidermec 1t 04' 50"
120 Francis Moreau 1965 France Cofidis 1t 05' 09"
121 Mario Cipollini 1967 Italy Saeco - Valli & Valli 1t 06' 28"
122 Massimo Apollonio 1970 Italy Vini Caldirola - Sidermec 1t 07' 23"
123 Marco Artunghi 1969 Italy Mercatone Uno - Albacom 1t 07' 55"
124 Alessio Galletti 1968 Italy Saeco - Valli & Valli 1t 08' 40"
125 Daniel Clavero 1968 Spain Team Polti 1t 09' 08"
126 Johan Verstrepen 1967 Belgium Lampre - Daikin 1t 09' 29"
127 Gianmario Ortenzi 1976 Italy Mercatone Uno - Albacom 1t 09' 33"
128 Steven De Jongh 1973 Netherlands Rabobank 1t 10' 40"
129 Jerome Neuville 1975 France Crédit Agricole 1t 11' 22"
130 Fabiano Fontanelli 1965 Italy Mercatone Uno - Albacom 1t 11' 42"
131 David Lefevre 1972 France Cofidis 1t 11' 59"
132 Jeroen Blijlevens 1971 Netherlands Team Polti 1t 12' 02"
133 Franck Perque 1974 France La Française des Jeux 1t 12' 49"
DNF Filippo Simeoni 1971 Italy Amica Chips - Tacconi Sport
DNF David Millar 1977 Great Britain Cofidis
DNF David Moncoutié 1975 France Cofidis
DNF Paolo Tiralongo 1977 Italy Fassa Bortolo
DNF Daniel Schnider 1973 Switzerland La Française des Jeux
DNF Ján Svorada 1968 Czech Republic Lampre - Daikin
DNF Marco Zanotti 1974 Italy Liquigas - Pata
DNF Michele Bartoli 1970 Italy Mapei - Quick Step
DNF Andrea Tafi 1966 Italy Mapei - Quick Step
DNF Filippo Baldo 1975 Italy Mobilvetta - Rossin
DNF Enrico Degano 1976 Italy Panaria - Gaerne
DNF Jan Ullrich 1973 Germany Team Deutsche Telekom
DNF Mirko Celestino 1974 Italy Team Polti
DNF Andrej Hauptman 1975 Slovenia Vini Caldirola - Sidermec

Info

RaceTirreno - Adriatico
Nation Italy
DateMarch 8th-15th
Edition2000
Classification2.HC
Extra Compare top four

Abraham Olano