2009 Vuelta a España

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Alejandro Valverde 1980 Spain Caisse d'Epargne 87t 22' 37''
02 Samuel Sánchez 1978 Spain Euskaltel-Euskadi + 55''
03 Cadel Evans 1977 Australia Silence - Lotto + 1' 32''
04 Ivan Basso 1977 Italy Liquigas + 2' 12''
05 Ezequiel Mosquera 1975 Spain Xacobeo-Galicia + 4' 27''
06 Robert Gesink 1986 Netherlands Rabobank + 6' 40''
07 Joaquim Rodríguez 1979 Spain Caisse d'Epargne + 9' 08''
08 Paolo Tiralongo 1977 Italy Lampre - NGC + 9' 11''
09 Philip Deignan 1983 Ireland Cervelo TestTeam + 11' 08''
10 Juan José Cobo 1981 Spain Fuji-Servetto + 11' 27''
11 Daniel Moreno 1981 Spain Caisse d'Epargne + 14' 24''
12 Johnny Hoogerland 1983 Netherlands Vacansoleil + 15' 08''
13 Daniel Navarro 1983 Spain Astana + 15' 10''
14 Haimar Zubeldia 1977 Spain Astana + 17' 15''
15 Manuel Vazquez 1981 Spain Contentpolis - Ampo + 18' 41''
16 Vasil Kiryienka 1981 Belarus Caisse d'Epargne + 20' 11''
17 Sylwester Szmyd 1978 Poland Liquigas + 21' 03''
18 Amaël Moinard 1982 France Cofidis + 21' 11''
19 Jesús Hernández 1981 Spain Astana + 23' 38''
20 Kevin De Weert 1982 Belgium Quick Step + 24' 00''
21 Francis De Greef 1985 Belgium Silence - Lotto 24' 36"
22 José Gomez Marchante 1980 Spain Cervelo TestTeam 33' 19"
23 David García Dapena 1977 Spain Xacobeo-Galicia 34' 48"
24 David de la Fuente 1981 Spain Fuji-Servetto 36' 49"
25 Mickaël Cherel 1986 France Française des Jeux 37' 05"
26 Eduard Vorganov 1982 Russia Xacobeo-Galicia 37' 14"
27 David Moncoutié 1975 France Cofidis 46' 45"
28 David Herrero 1979 Spain Xacobeo-Galicia 48' 07"
29 Amets Txurruka 1982 Spain Euskaltel-Euskadi 52' 58"
30 Tadej Valjavec 1977 Slovenia AG2R La Mondiale 53' 40"
31 Alexandr Kolobnev 1981 Russia Team Saxo Bank 57' 07"
32 Leonardo Duque 1980 France Cofidis 58' 17"
33 Igor Anton 1983 Spain Euskaltel-Euskadi 58' 20"
34 Bram Tankink 1978 Netherlands Rabobank 59' 42"
35 Íñigo Cuesta 1969 Spain Cervelo TestTeam 1t 02' 34"
36 Koos Moerenhout 1973 Netherlands Rabobank 1t 03' 49"
37 Matteo Carrara 1979 Italy Vacansoleil 1t 05' 05"
38 Juan Manuel Garate 1976 Spain Rabobank 1t 06' 25"
39 Serafín Martinez 1984 Spain Xacobeo-Galicia 1t 06' 31"
40 Arkaitz Durán 1986 Spain Fuji-Servetto 1t 06' 44"
41 Gustavo César Veloso 1980 Spain Xacobeo-Galicia 1t 07' 51"
42 David López 1981 Spain Caisse d'Epargne 1t 09' 28"
43 Christian Knees 1981 Germany Team Milram 1t 17' 16"
44 Pieter Weening 1981 Netherlands Rabobank 1t 18' 47"
45 Adrian Palomares 1976 Spain Contentpolis - Ampo 1t 19' 06"
46 Christophe Riblon 1981 France AG2R La Mondiale 1t 19' 18"
47 Manuel Calvente 1976 Spain Andalucía - Cajasur 1t 21' 27"
48 Olivier Bonnaire 1983 France BBOX Bouygues Telecom 1t 22' 24"
49 Julien El Fares 1985 France Cofidis 1t 22' 39"
50 Matthew Lloyd 1983 Australia Silence - Lotto 1t 22' 39"
51 Rémy Di Gregorio 1985 France Française des Jeux 1t 23' 45"
52 Egoi Martinez 1978 Spain Euskaltel-Euskadi 1t 24' 17"
53 Daniel Martin 1986 Ireland Garmin-Slipstream 1t 26' 13"
54 Philippe Gilbert 1982 Belgium Silence - Lotto 1t 27' 04"
55 Lars Boom 1985 Netherlands Rabobank 1t 28' 13"
56 Jakob Fuglsang 1985 Denmark Team Saxo Bank 1t 28' 24"
57 Matthieu Sprick 1981 France BBOX Bouygues Telecom 1t 29' 14"
58 Bingen Fernández Bustinza 1972 Spain Cofidis 1t 30' 07"
59 Xavier Florencio 1979 Spain Cervelo TestTeam 1t 32' 33"
60 Benat Intxausti 1986 Spain Fuji-Servetto 1t 34' 35"
61 Roman Kreuziger 1986 Czech Republic Liquigas 1t 34' 53"
62 Javier Ramirez 1978 Spain Andalucía - Cajasur 1t 35' 08"
63 Mathieu Ladagnous 1984 France Française des Jeux 1t 35' 17"
64 Ludovic Turpin 1975 France AG2R La Mondiale 1t 35' 42"
65 Damien Monier 1982 France Cofidis 1t 39' 22"
66 Jesus Del Nero Montes 1982 Spain Fuji-Servetto 1t 41' 03"
67 Gonzalo Rabuñal Rios 1984 Spain Xacobeo-Galicia 1t 42' 14"
68 Matti Breschel 1984 Denmark Team Saxo Bank 1t 43' 52"
69 Sébastien Hinault 1974 France AG2R La Mondiale 1t 46' 51"
70 Oliver Zaugg 1981 Switzerland Liquigas 1t 46' 54"
71 Iñaki Isasi 1977 Spain Euskaltel-Euskadi 1t 51' 28"
72 Fredrik Kessiakoff 1980 Sweden Fuji-Servetto 1t 51' 41"
73 Mickaël Delage 1985 France Silence - Lotto 1t 52' 52"
74 Rein Taaramäe 1987 Estonia Cofidis 1t 54' 01"
75 Francisco José Martínez 1983 Spain Andalucía - Cajasur 1t 55' 32"
76 Karsten Kroon 1976 Netherlands Team Saxo Bank 1t 56' 22"
77 Gustavo Dominguez Lemos 1980 Spain Xacobeo-Galicia 1t 59' 47"
78 Antonio Piedra 1985 Spain Andalucía - Cajasur 1t 59' 54"
79 Julian Sanchez 1980 Spain Contentpolis - Ampo 2t 01' 47"
80 David Millar 1977 Great Britain Garmin-Slipstream 2t 03' 28"
81 José Luis Arrieta 1971 Spain AG2R La Mondiale 2t 03' 32"
82 Enrico Gasparotto 1982 Italy Lampre - NGC 2t 07' 41"
83 Dominik Roels 1987 Germany Team Milram 2t 08' 25"
84 Daniele Bennati 1980 Italy Liquigas 2t 08' 34"
85 Stijn Devolder 1979 Belgium Quick Step 2t 09' 44"
86 Olivier Kaisen 1983 Belgium Silence - Lotto 2t 10' 55"
87 Lieuwe Westra 1982 Netherlands Vacansoleil 2t 11' 21"
88 Francisco Pérez 1978 Spain Caisse d'Epargne 2t 12' 03"
89 Mickaël Buffaz 1979 France Cofidis 2t 12' 42"
90 Matthias Russ 1983 Germany Team Milram 2t 17' 39"
91 Kjell Carlström 1976 Finland Liquigas 2t 17' 50"
92 Alan Perez Lezaun 1982 Spain Euskaltel-Euskadi 2t 18' 25"
93 Marco Velo 1974 Italy Quick Step 2t 18' 26"
94 Adam Hansen 1981 Australia Team Columbia - HTC 2t 19' 46"
95 Martin Velits 1985 Slovakia Team Milram 2t 20' 48"
96 Aitor Hernández 1982 Spain Euskaltel-Euskadi 2t 20' 50"
97 Roger Hammond 1974 Great Britain Cervelo TestTeam 2t 22' 26"
98 Rubén Pérez Moreno 1981 Spain Euskaltel-Euskadi 2t 22' 57"
99 Paul Voss 1986 Germany Team Milram 2t 27' 43"
100 Imanol Erviti 1983 Spain Caisse d'Epargne 2t 27' 53"
101 Gabriel Rasch 1976 Norway Cervelo TestTeam 2t 28' 38"
102 Borut Bozic 1980 Slovenia Vacansoleil 2t 28' 48"
103 Vicente Reynès 1981 Spain Team Columbia - HTC 2t 28' 53"
104 Sergey Lagutin 1981 Uzbekistan Vacansoleil 2t 32' 05"
105 Arnaud Gérard 1984 France Française des Jeux 2t 32' 39"
106 Jesus Rosendo Prado 1982 Spain Andalucía - Cajasur 2t 35' 43"
107 André Greipel 1982 Germany Team Columbia - HTC 2t 36' 32"
108 Kurt Asle Arvesen 1975 Norway Team Saxo Bank 2t 37' 38"
109 William Bonnet 1982 France BBOX Bouygues Telecom 2t 38' 05"
110 Michael Schär 1986 Switzerland Astana 2t 39' 45"
111 Aitor Perez Arrieta 1977 Spain Contentpolis - Ampo 2t 40' 56"
112 Xabier Zandio 1977 Spain Caisse d'Epargne 2t 42' 38"
113 Maarten Wynants 1982 Belgium Quick Step 2t 46' 18"
114 Markel Irizar 1980 Spain Euskaltel-Euskadi 2t 46' 43"
115 Fabio Sabatini 1985 Italy Liquigas 2t 47' 06"
116 Javier Benitez Pomares 1979 Spain Contentpolis - Ampo 2t 51' 10"
117 Wesley Sulzberger 1986 Australia Française des Jeux 2t 51' 56"
118 Jose Ruiz Sanchez 1980 Spain Andalucía - Cajasur 2t 51' 58"
119 Jurgen Roelandts 1985 Belgium Silence - Lotto 2t 52' 13"
120 Anthony Roux 1987 France Française des Jeux 2t 53' 02"
121 Francisco Pacheco Torres 1982 Spain Contentpolis - Ampo 2t 53' 17"
122 Marcel Sieberg 1982 Germany Team Columbia - HTC 2t 53' 44"
123 Greg Henderson 1976 New Zealand Team Columbia - HTC 2t 55' 24"
124 Matthé Pronk 1974 Netherlands Vacansoleil 2t 57' 16"
125 Christophe Brandt 1977 Belgium Silence - Lotto 2t 57' 50"
126 Manuel Quinziato 1979 Italy Liquigas 2t 58' 07"
127 Jean-Eudes Demaret 1984 France Cofidis 2t 58' 10"
128 Emanuele Bindi 1981 Italy Lampre - NGC 3t 00' 24"
129 Tom Leezer 1985 Netherlands Rabobank 3t 01' 15"
130 Assan Bazayev 1981 Kazakhstan Cervelo TestTeam 3t 06' 28"
131 Maciej Bodnar 1985 Poland Liquigas 3t 08' 41"
132 Julian Dean 1975 New Zealand Garmin-Slipstream 3t 09' 57"
133 Massimiliano Mori 1974 Italy Lampre - NGC 3t 13' 53"
134 Frantisek Rabon 1983 Czech Republic Team Columbia - HTC 3t 16' 05"
135 Martijn Maaskant 1983 Netherlands Garmin-Slipstream 3t 17' 50"
136 Timothy Gudsell 1984 New Zealand Française des Jeux 3t 18' 41"
137 José Vicente García 1972 Spain Caisse d'Epargne 3t 19' 05"
138 Jens Mouris 1980 Netherlands Vacansoleil 3t 19' 54"
139 Damien Gaudin 1986 France BBOX Bouygues Telecom 3t 29' 02"
DNF Alexander Efimkin 1981 Russia AG2R La Mondiale
DNF John Gadret 1979 France AG2R La Mondiale
DNF Julien Loubet 1985 France AG2R La Mondiale
DNF Rinaldo Nocentini 1977 Italy AG2R La Mondiale
DNF Robert Kiserlovski 1986 Croatia Amica Chips - Knauf
DNF Jose Antonio Lopez Gil 1976 Spain Andalucía - Cajasur
DNF Manuel Ortega Ocaña 1981 Spain Andalucía - Cajasur
DNF Xavier Tondó 1978 Spain Andalucía - Cajasur
DNF Chris Horner 1971 USA Astana
DNF Maxim Iglinskiy 1981 Kazakhstan Astana
DNF José Luis Rubiera 1973 Spain Astana
DNF Alexandre Vinokourov 1973 Kazakhstan Astana
DNF Giovanni Bernaudeau 1983 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Franck Bouyer 1974 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Pierrick Fedrigo 1978 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Vincent Jérôme 1984 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Laurent Lefèvre 1976 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Simon Gerrans 1980 Australia Cervelo TestTeam
DNF Ignatas Konovalovas 1985 Lithuania Cervelo TestTeam
DNF Dominique Rollin 1982 Canada Cervelo TestTeam
DNF Sergio Dominquez Munoz 1986 Spain Contentpolis - Ampo
DNF Mikel Gaztanaga 1979 Spain Contentpolis - Ampo
DNF Sandy Casar 1979 France Française des Jeux
DNF Sébastien Chavanel 1981 France Française des Jeux
DNF Eros Capecchi 1986 Italy Fuji-Servetto
DNF Davide Vigano 1984 Italy Fuji-Servetto
DNF Tom Danielson 1978 USA Garmin-Slipstream
DNF Tyler Farrar 1984 USA Garmin-Slipstream
DNF Ryder Hesjedal 1980 Canada Garmin-Slipstream
DNF Christian Meier 1985 Canada Garmin-Slipstream
DNF Svein Tuft 1977 Canada Garmin-Slipstream
DNF Alessandro Ballan 1979 Italy Lampre - NGC
DNF Vitaliy Buts 1986 Ukraine Lampre - NGC
DNF Damiano Cunego 1981 Italy Lampre - NGC
DNF Marco Marzano 1980 Italy Lampre - NGC
DNF Francesco Tomei 1985 Italy Lampre - NGC
DNF Carlos Barredo [*] 1981 Spain Quick Step
DNF Tom Boonen 1980 Belgium Quick Step
DNF Allan Davis 1980 Australia Quick Step
DNF Matteo Tosatto 1974 Italy Quick Step
DNF Wouter Weylandt 1984 Belgium Quick Step
DNF Óscar Freire 1976 Spain Rabobank
DNF Paul Martens 1983 Germany Rabobank
DNF Charles Wegelius 1978 Great Britain Silence - Lotto
DNF Michael Albasini 1980 Switzerland Team Columbia - HTC
DNF Bert Grabsch 1975 Germany Team Columbia - HTC
DNF Kim Kirchen 1978 Luxembourg Team Columbia - HTC
DNF Gerald Ciolek 1986 Germany Team Milram
DNF Linus Gerdemann 1982 Germany Team Milram
DNF Thomas Rohregger 1982 Austria Team Milram
DNF Björn Schröder 1980 Germany Team Milram
DNF Fabian Cancellara 1981 Switzerland Team Saxo Bank
DNF Stuart O'Grady 1973 Australia Team Saxo Bank
DNF Andy Schleck 1985 Luxembourg Team Saxo Bank
DNF Fränk Schleck 1980 Luxembourg Team Saxo Bank
DNF Björn Leukemans 1977 Belgium Vacansoleil
DNF Marco Marcato 1984 Italy Vacansoleil
DNF Alberto Fernandez Sainz 1981 Spain Xacobeo-Galicia

Info

RaceVuelta a España
Nation Spain
DateAugust 29th-20th
Edition2009
ClassificationGT2
Extra Compare top four

Alejandro Valverde