FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Giro di Sicilia
UCI, Stage race, 3rd -6th April 2019, Italy
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2023
2022
2021
2019
1977
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1951
1950
1949
1948
1939
1936
1932
1929
1926
1908
1907
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Argentina
Austria
Belgium
Canada
Colombia
Croatia
Denmark
France
Great Britain
Israel
Italy
Japan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Portugal
Romania
Russia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
UAE
USA
Teams
Amore & Vita | P:
Androni Giocattoli - Sidermec
Bardiani - CSF
Coldeportes Bicicletas Strongman
D'Amico - UM Tools
Delko-Marseille Provence
Gazprom - RusVelo
Giotti Victoria-Palomar
Israel Cycling Academy
Kometa Cycling Team
Neri Sottoli - Selle Italia
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Rally UHC Cycling
Riwal Readynez Cycling
Sangemini - MG.Kvis Vega
Team Colpack
UAE Team Emirates
Wanty - Groupe Gobert
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
McNulty
Brandon
1998
Rally UHC Cycling
18:07:24
125
02
Martin
Guillaume
1993
Wanty - Groupe Gobert
+ 42
85
03
Masnada
Fausto
1993
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 56
70
04
Vlasov
Aleksandr
1996
Gazprom - RusVelo
+ 01:11
60
05
Visconti
Giovanni
1983
Neri Sottoli - Selle Italia
+ 01:24
50
06
Polanc
Jan
1992
UAE Team Emirates
+ 01:34
40
07
Quintana
Dayer
1992
Neri Sottoli - Selle Italia
+ 02:02
35
08
Finetto
Mauro
1985
Delko-Marseille Provence
+ 02:03
30
09
Ries
Michel
1998
Kometa Cycling Team
+ 02:11
25
10
Petilli
Simone
1993
UAE Team Emirates
+ 02:16
20
11
Badilatti
Matteo
1992
Israel Cycling Academy
+ 02:21
15
12
Eiking
Odd Christian
1994
Wanty - Groupe Gobert
+ 03:25
10
13
Zardini
Edoardo
1989
Neri Sottoli - Selle Italia
+ 03:33
5
14
Lopez
Juan Pedro
1997
Kometa Cycling Team
+ 03:36
5
15
Osorio
Alejandro
1998
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
+ 03:58
5
16
Velasco
Simone
1995
Neri Sottoli - Selle Italia
+ 04:08
3
17
Senni
Manuel
1992
Bardiani - CSF
+ 04:12
3
18
Mannion
Gavin
1991
Rally UHC Cycling
+ 04:47
3
19
Zurlo
Federico
1994
Giotti Victoria-Palomar
+ 05:02
3
20
Cañaveral
Johnatan
1996
Coldeportes Bicicletas Strongman
+ 05:11
3
21
Lunke
Sindre
1993
Riwal Readynez Cycling
+ 06:14
3
22
Oldani
Stefano
1998
Kometa Cycling Team
+ 06:24
3
23
Gabburo
Davide
1993
Neri Sottoli - Selle Italia
+ 07:07
3
24
Rybalkin
Aleksey
1993
Gazprom - RusVelo
+ 07:21
3
25
Eriksson
Lucas
1996
Riwal Readynez Cycling
+ 07:37
3
26
Tizza
Marco
1992
Amore & Vita | P:
+ 07:51
27
Toto
Paolo
1991
Sangemini - MG.Kvis Vega
+ 07:51
28
Cattaneo
Mattia
1990
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 08:34
29
Florez
Miguel
1996
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 08:40
30
Bagioli
Andrea
1999
Team Colpack
+ 11:08
31
Ficara
Pierpaolo
1991
Amore & Vita | P:
+ 12:44
32
Double
Paul
1996
Team Colpack
+ 14:11
33
Doubey
Fabien
1993
Wanty - Groupe Gobert
+ 14:49
34
Shilov
Sergey
1988
Gazprom - RusVelo
+ 15:43
35
De Clercq
Bart
1986
Wanty - Groupe Gobert
+ 16:38
36
Joyce
Colin
1994
Rally UHC Cycling
+ 17:19
37
Britton
Rob
1984
Rally UHC Cycling
+ 17:45
38
Fernandez
Delio
1986
Delko-Marseille Provence
+ 18:14
39
Moreno
Javier
1984
Delko-Marseille Provence
+ 18:59
40
Tonelli
Alessandro
1992
Bardiani - CSF
+ 19:00
41
Quiroz
Oscar
1994
Coldeportes Bicicletas Strongman
+ 20:07
42
Sbaragli
Kristian
1990
Israel Cycling Academy
+ 20:32
43
Montaguti
Matteo
1984
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 20:47
44
Martinelli
Ivan
1990
D'Amico - UM Tools
+ 21:12
45
Hagen
Krister
1989
Riwal Readynez Cycling
+ 21:13
46
Belletti
Manuel
1985
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 22:53
47
Onesti
Emanuele
1995
Giotti Victoria-Palomar
+ 23:11
48
Cano
Diego Fernando
1994
Coldeportes Bicicletas Strongman
+ 23:13
49
Puppio
Antonio
1999
Kometa Cycling Team
+ 24:07
50
Schönberger
Sebastian
1994
Neri Sottoli - Selle Italia
+ 24:12
51
Stokbro Nielsen
Andreas
1997
Riwal Readynez Cycling
+ 25:16
52
Cantón
Isaac
1996
Kometa Cycling Team
+ 25:17
53
Kron
Andreas
1998
Riwal Readynez Cycling
+ 25:51
54
Avila
Edwin
1989
Israel Cycling Academy
+ 26:07
55
Kreder
Wesley
1990
Wanty - Groupe Gobert
+ 26:46
56
Vulcan
Denis Marian
1999
Giotti Victoria-Palomar
+ 26:57
57
Murphy
Kyle
1991
Rally UHC Cycling
+ 27:48
58
Minnaard
Marco
1989
Wanty - Groupe Gobert
+ 27:50
59
Rikunov
Petr
1997
Gazprom - RusVelo
+ 28:03
60
Sevilla
Diego
1996
Kometa Cycling Team
+ 28:32
61
Rovny
Ivan
1987
Gazprom - RusVelo
+ 29:47
62
Bernardinetti
Marco
1991
Amore & Vita | P:
+ 30:46
63
Frapporti
Marco
1985
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 31:15
64
Maronese
Marco
1994
Bardiani - CSF
+ 32:01
65
Albanese
Vincenzo
1996
Bardiani - CSF
+ 32:02
66
Baldaccini
Davide
1998
Team Colpack
+ 32:43
67
Di Sante
Antonio
1993
Sangemini - MG.Kvis Vega
+ 33:44
68
Cima
Damiano
1993
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
+ 34:00
69
Hatsuyama
Sho
1988
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
+ 34:00
70
Burchio
Federico
1996
D'Amico - UM Tools
+ 34:32
71
Schreurs
Hamish
1994
Israel Cycling Academy
+ 36:17
72
Durasek
Kristijan
[*]
1987
UAE Team Emirates
+ 36:49
73
Luksevics
Viesturs
1987
Amore & Vita | P:
+ 37:56
74
Orsini
Umberto
1994
Bardiani - CSF
+ 37:58
75
De Rossi
Lucas
1995
Delko-Marseille Provence
+ 37:58
76
Puccioni
Dario
1996
Sangemini - MG.Kvis Vega
+ 38:54
77
Orocito
Franco
1999
D'Amico - UM Tools
+ 51:24
DNF
Celano
Danilo
1989
Amore & Vita | P:
DNF
Sergis
Kaspars
1992
Amore & Vita | P:
DNF
Vivas
Federico
1996
Amore & Vita | P:
DNF
Gavazzi
Francesco
1984
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Romano
Francesco
1997
Bardiani - CSF
DNF
Wackermann
Luca
1992
Bardiani - CSF
DNF
Estrada
Eduardo
1995
Coldeportes Bicicletas Strongman
DNF
Moreno Ramirez
Johan
1998
Coldeportes Bicicletas Strongman
DNF
Munoz
William
1994
Coldeportes Bicicletas Strongman
DNF
Peña
Jesus David
2000
Coldeportes Bicicletas Strongman
DNF
Kustadinchev
Roman
1995
D'Amico - UM Tools
DNF
Mosca
Jacopo
1993
D'Amico - UM Tools
DNF
Raffaele
Angelo
1991
D'Amico - UM Tools
DNF
Van Rossem
Freek
1999
D'Amico - UM Tools
DNF
Filosi
Iuri
1992
Delko-Marseille Provence
DNF
Navardauskas
Ramunas
1988
Delko-Marseille Provence
DNF
Rochas
Rémy
1996
Delko-Marseille Provence
DNF
Boev
Igor
1989
Gazprom - RusVelo
DNF
Porsev
Alexander
1986
Gazprom - RusVelo
DNF
Crista
Daniel
1991
Giotti Victoria-Palomar
DNF
Kobayashi
Marino
1994
Giotti Victoria-Palomar
DNF
Stacchiotti
Riccardo
1991
Giotti Victoria-Palomar
DNF
Sterbini
Simone
1993
Giotti Victoria-Palomar
DNF
Minali
Riccardo
1995
Israel Cycling Academy
DNF
Perry
Ben
1994
Israel Cycling Academy
DNF
Sagiv
Guy
1994
Israel Cycling Academy
DNF
Garcia
Jose Antonio
1996
Kometa Cycling Team
DNF
Pacioni
Luca
1993
Neri Sottoli - Selle Italia
DNF
Bou
Joan
1997
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
DNF
Nakane
Hideto
1990
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
DNF
Zaccanti
Filippo
1995
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
DNF
Huffman
Evan
1990
Rally UHC Cycling
DNF
Tuft
Svein
1977
Rally UHC Cycling
DNF
Quaade
Rasmus
1990
Riwal Readynez Cycling
DNF
Ciuccarelli
Riccardo
2000
Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF
Salvietti
Niccolo
1993
Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF
Scartezzini
Michele
1992
Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF
Baccio
Paolo
1997
Team Colpack
DNF
Duranti
Jalel
1994
Team Colpack
DNF
Rocchetti
Filippo
1996
Team Colpack
DNF
Toniatti
Andrea
1992
Team Colpack
DNF
Ferrari
Roberto
1983
UAE Team Emirates
DNF
Mirza
Yousif
1988
UAE Team Emirates
DNF
Molano
Sebastian
1994
UAE Team Emirates
DNF
Oliveira
Ivo
1996
UAE Team Emirates
DNF
De Decker
Alfdan
1996
Wanty - Groupe Gobert
Information
Giro di Sicilia
Italy
3rd -6th April 2019
2.1