FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour de Suisse
WorldTour, 13th -21st June 2015, Switzerland
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
GC
Points
Mountain
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Canada
China
Colombia
Croatia
Czechia
Denmark
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Luxembourg
Netherlands
Norway
Poland
Portugal
Russia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
USA
Uzbekistan
Teams
AG2R La Mondiale
Astana Pro Team
BMC Racing Team
Cannondale - Garmin
CCC Sprandi Polkowice
Etixx - Quick Step
FDJ
IAM Cycling
Lampre-Merida
Lotto - Soudal
Movistar Team
Orica - GreenEDGE
Team Giant - Alpecin
Team Katusha
Team Lotto NL - Jumbo
Team Sky
Tinkoff - Saxo
Trek Factory Racing
Wanty - Groupe Gobert
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Spilak
Simon
1986
Team Katusha
30:15:09
02
Thomas
Geraint
1986
Team Sky
+ 05
03
Dumoulin
Tom
1990
Team Giant - Alpecin
+ 19
04
Pinot
Thibaut
1990
FDJ
+ 45
05
Pozzovivo
Domenico
1982
AG2R La Mondiale
+ 02:21
06
Jungels
Bob
1992
Trek Factory Racing
+ 02:58
07
López
Miguel Ángel
1994
Astana Pro Team
+ 03:06
08
Morabito
Steve
1983
FDJ
+ 03:17
09
Gesink
Robert
1986
Team Lotto NL - Jumbo
+ 03:19
10
Majka
Rafal
1989
Tinkoff - Saxo
+ 03:20
11
Henao
Sergio
1987
Team Sky
+ 03:42
12
Barguil
Warren
1991
Team Giant - Alpecin
+ 04:24
13
Reichenbach
Sebastien
1989
IAM Cycling
+ 04:27
14
Chaves
Esteban
1990
Orica - GreenEDGE
+ 04:40
15
Durasek
Kristijan
1987
Lampre-Merida
+ 05:35
16
Moreno
Daniel
1981
Team Katusha
+ 05:59
17
Hermans
Ben
1986
BMC Racing Team
+ 06:19
18
Bakelants
Jan
1986
AG2R La Mondiale
+ 06:52
19
Anacona
Winner
1988
Movistar Team
+ 07:09
20
Ten Dam
Laurens
1980
Team Lotto NL - Jumbo
+ 07:16
21
Sivtsov
Kanstantsin
1982
Team Sky
+ 07:49
22
De Greef
Francis
1985
Wanty - Groupe Gobert
+ 09:56
23
Brambilla
Gianluca
1987
Etixx - Quick Step
+ 11:09
24
Dombrowski
Joe
1991
Cannondale - Garmin
+ 14:27
25
Lutsenko
Alexey
1992
Astana Pro Team
+ 15:05
26
Rebellin
Davide
1971
CCC Sprandi Polkowice
+ 16:52
27
Warbasse
Lawrence
1990
IAM Cycling
+ 19:23
28
Minnaard
Marco
1989
Wanty - Groupe Gobert
+ 19:57
29
Atapuma
Darwin
1988
BMC Racing Team
+ 22:35
30
Sagan
Peter
1990
Tinkoff - Saxo
+ 24:29
31
Hirt
Jan
1991
CCC Sprandi Polkowice
+ 24:49
32
Coppel
Jérôme
1986
IAM Cycling
+ 25:40
33
Van Avermaet
Greg
1985
BMC Racing Team
+ 25:54
34
Arredondo
Julian
1988
Trek Factory Racing
+ 26:16
35
Rojas
José Joaquin
1985
Movistar Team
+ 26:22
36
Cardoso
André
1984
Cannondale - Garmin
+ 26:39
37
Albasini
Michael
1980
Orica - GreenEDGE
+ 28:44
38
Fumeaux
Jonathan
1988
IAM Cycling
+ 30:03
39
Knees
Christian
1981
Team Sky
+ 30:26
40
Pibernik
Luka
1993
Lampre-Merida
+ 30:43
41
Impey
Daryl
1984
Orica - GreenEDGE
+ 33:33
42
Wyss
Danilo
1985
BMC Racing Team
+ 34:29
43
Danielson
Tom
1978
Cannondale - Garmin
+ 34:34
44
Elmiger
Martin
1978
IAM Cycling
+ 36:06
45
Dillier
Silvan
1990
BMC Racing Team
+ 36:21
46
Golas
Michal
1984
Etixx - Quick Step
+ 41:48
47
Roy
Jérémy
1983
FDJ
+ 44:00
48
King
Benjamin
1989
Cannondale - Garmin
+ 44:11
49
Martens
Paul
1983
Team Lotto NL - Jumbo
+ 45:10
50
Denifl
Stefan
[*]
1987
IAM Cycling
+ 45:29
51
Clarke
Simon
1986
Orica - GreenEDGE
+ 46:08
52
Meyer
Cameron
1988
Orica - GreenEDGE
+ 47:15
53
Szmyd
Sylwester
1978
CCC Sprandi Polkowice
+ 47:33
54
Capecchi
Eros
1986
Movistar Team
+ 48:35
55
Ladagnous
Matthieu
1984
FDJ
+ 48:39
56
Samoilau
Branislau
1985
CCC Sprandi Polkowice
+ 49:08
57
Marcato
Marco
1984
Wanty - Groupe Gobert
+ 49:38
58
Ventoso
Francisco
1982
Movistar Team
+ 49:42
59
Trentin
Matteo
1989
Etixx - Quick Step
+ 52:35
60
De Gendt
Thomas
1986
Lotto - Soudal
+ 53:33
61
Honkisz
Adrian
1988
CCC Sprandi Polkowice
+ 54:19
62
Senni
Manuel
1992
BMC Racing Team
+ 54:19
63
Valgren
Michael
1992
Tinkoff - Saxo
+ 54:53
64
Schumacher
Stefan
1981
CCC Sprandi Polkowice
+ 56:30
65
Niemiec
Przemyslaw
1980
Lampre-Merida
+ 58:58
66
Conti
Valerio
1993
Lampre-Merida
+ 59:26
67
Didier
Laurent
1984
Trek Factory Racing
+ 01:00:48
68
Breen
Vegard
1990
Lotto - Soudal
+ 01:01:10
69
Minard
Sébastien
1982
AG2R La Mondiale
+ 01:01:12
70
Domont
Axel
1990
AG2R La Mondiale
+ 01:01:46
71
Kwiatkowski
Michal
1990
Etixx - Quick Step
+ 01:03:10
72
Gaudin
Damien
1986
AG2R La Mondiale
+ 01:03:50
73
Mohoric
Matej
1994
Cannondale - Garmin
+ 01:04:27
74
Agnoli
Valerio
1985
Astana Pro Team
+ 01:04:47
75
Haller
Marco
1991
Team Katusha
+ 01:05:08
76
Kuznetsov
Vyacheslav
1989
Team Katusha
+ 01:05:23
77
Kozontchuk
Dmitriy
1984
Team Katusha
+ 01:06:00
78
Rast
Gregory
1980
Trek Factory Racing
+ 01:06:39
79
Degenkolb
John
1989
Team Giant - Alpecin
+ 01:07:04
80
Preidler
Georg
1990
Team Giant - Alpecin
+ 01:08:03
81
Hayman
Mathew
1978
Orica - GreenEDGE
+ 01:08:30
82
Malori
Adriano
1988
Movistar Team
+ 01:08:46
83
Stybar
Zdenek
1985
Etixx - Quick Step
+ 01:08:56
84
Roelandts
Jürgen
1985
Lotto - Soudal
+ 01:09:27
85
Fröhlinger
Johannes
1985
Team Giant - Alpecin
+ 01:10:22
86
Turgot
Sébastien
1984
AG2R La Mondiale
+ 01:11:18
87
Vanmarcke
Sep
1988
Team Lotto NL - Jumbo
+ 01:12:58
88
Lindeman
Bert-Jan
1989
Team Lotto NL - Jumbo
+ 01:16:00
89
Devenyns
Dries
1983
IAM Cycling
+ 01:16:06
90
Devolder
Stijn
1979
Trek Factory Racing
+ 01:19:10
91
Lagutin
Sergey
1981
Team Katusha
+ 01:19:33
92
De Kort
Koen
1982
Team Giant - Alpecin
+ 01:19:47
93
Leezer
Tom
1985
Team Lotto NL - Jumbo
+ 01:20:05
94
Armee
Sander
1985
Lotto - Soudal
+ 01:20:18
95
Tuft
Svein
1977
Orica - GreenEDGE
+ 01:22:44
96
Breschel
Matti
1984
Tinkoff - Saxo
+ 01:23:43
97
Bozic
Borut
1980
Astana Pro Team
+ 01:23:55
98
Rutkiewicz
Marek
1981
CCC Sprandi Polkowice
+ 01:24:53
99
Bole
Grega
1985
CCC Sprandi Polkowice
+ 01:25:31
100
Teunissen
Mike
1992
Team Lotto NL - Jumbo
+ 01:25:45
101
Kristoff
Alexander
1987
Team Katusha
+ 01:27:52
102
Drucker
Jempy
1986
BMC Racing Team
+ 01:28:07
103
Van Asbroeck
Tom
1990
Team Lotto NL - Jumbo
+ 01:29:36
104
Moser
Moreno
1990
Cannondale - Garmin
+ 01:32:13
105
Fominykh
Daniil
1991
Astana Pro Team
+ 01:33:18
106
Brutt
Pavel
1982
Tinkoff - Saxo
+ 01:34:52
107
Cavendish
Mark
1985
Etixx - Quick Step
+ 01:35:13
108
Bettiol
Alberto
1993
Cannondale - Garmin
+ 01:36:22
109
Renshaw
Mark
1982
Etixx - Quick Step
+ 01:36:37
110
Guarnieri
Jacopo
1987
Team Katusha
+ 01:37:35
111
Jones
Carter
1989
Team Giant - Alpecin
+ 01:37:53
112
Brändle
Matthias
1989
IAM Cycling
+ 01:38:49
113
Cancellara
Fabian
1981
Trek Factory Racing
+ 01:39:02
114
Cimolai
Davide
1989
Lampre-Merida
+ 01:41:48
115
Pate
Danny
1979
Team Sky
+ 01:41:51
116
Antonini
Simone
1991
Wanty - Groupe Gobert
+ 01:45:33
117
Kadri
Blel
1986
AG2R La Mondiale
+ 01:47:19
118
Trusov
Nikolai
1985
Tinkoff - Saxo
+ 01:50:30
119
Vichot
Arthur
1988
FDJ
+ 01:51:42
120
Bonnet
William
1982
FDJ
+ 01:51:58
DNF
Bonnafond
Guillaume
1987
AG2R La Mondiale
DNF
Fuglsang
Jakob
1985
Astana Pro Team
DNF
Kozhatayev
Bakhtiyar
1992
Astana Pro Team
DNF
Malacarne
Davide
1987
Astana Pro Team
DNF
Gilbert
Philippe
1982
BMC Racing Team
DNF
Vermote
Julien
1989
Etixx - Quick Step
DNF
Chavanel
Sébastien
1981
FDJ
DNF
Démare
Arnaud
1991
FDJ
DNF
Bonifazio
Niccolo
1993
Lampre-Merida
DNF
Costa
Mario
1985
Lampre-Merida
DNF
Xu
Gang
1984
Lampre-Merida
DNF
De Buyst
Jasper
1993
Lotto - Soudal
DNF
Dehaes
Kenny
1984
Lotto - Soudal
DNF
Monfort
Maxime
1983
Lotto - Soudal
DNF
Van den Broeck
Jurgen
1983
Lotto - Soudal
DNF
Anton
Igor
1983
Movistar Team
DNF
Izagirre
Ion
1989
Movistar Team
DNF
Moreno
Javier
1984
Movistar Team
DNF
Matthews
Michael
1990
Orica - GreenEDGE
DNF
Howes
Alex
1988
Cannondale - Garmin
DNF
Arndt
Nikias
1991
Team Giant - Alpecin
DNF
Eisel
Bernhard
1981
Team Sky
DNF
López
David
1981
Team Sky
DNF
Nordhaug
Lars Petter
1984
Team Sky
DNF
Bennati
Daniele
1980
Tinkoff - Saxo
DNF
Mørkøv
Michael
1985
Tinkoff - Saxo
DNF
Schleck
Fränk
1980
Trek Factory Racing
DNF
Stuyven
Jasper
1992
Trek Factory Racing
DNF
Backaert
Frederik
1990
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Baugnies
Jérôme
1987
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Gasparotto
Enrico
1982
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Selvaggi
Mirko
1985
Wanty - Groupe Gobert
Information
Tour de Suisse
Switzerland
13th -21st June 2015
2.UWT