Giro d'Italia Women

2.WWT, 4. Stage, 2024 | Women

Stage GC Youth Points Mountain

Pos Rider Team Time
1 Emond Clara EF-Oatly-Cannondale 03:35:45
2 Paladin Soraya CANYON//SRAM Racing + 17
3 Ludwig Cecilie Uttrup FDJ-SUEZ + 20
4 Chabbey Elise CANYON//SRAM Racing + 26
5 Le Court Kim AG Insurance-Soudal Team + 28
6 Borghesi Giada Human Powered Health + 35
7 Eric Jelena Movistar Team + 41
8 Longo Borghini Elisa Lidl-Trek + 01:08
9 Kopecky Lotte Team SD Worx-Protime + 01:08
10 Ottestad Mie Bjørndal Uno-X Mobility + 01:12
Complete results ...
Pos Rider Team Time
01 Longo Borghini Elisa Lidl-Trek 09:28:53
02 Kopecky Lotte Team SD Worx-Protime + 13
03 Ludwig Cecilie Uttrup FDJ-SUEZ + 38
04 Labous Juliette Team dsm-firmenich PostNL + 49
05 Le Court Kim AG Insurance-Soudal Team + 51
06 Niedermaier Antonia CANYON//SRAM Racing + 01:06
07 Fisher-Black Niamh Team SD Worx-Protime + 01:07
08 Garcia Mavi Liv AlUla Jayco + 01:33
09 Aalerud Katrine Uno-X Mobility + 01:34
10 Rooijakkers Pauliena Fenix-Deceuninck + 01:34
Pos Rider Team Time
1 Niedermaier Antonia CANYON//SRAM Racing 09:29:59
2 Bradbury Neve CANYON//SRAM Racing + 56
3 De Schepper Lore AG Insurance-Soudal Team + 01:26
4 Wyllie Ella Liv AlUla Jayco + 03:58
5 Valtulini Elisa BePink-Bongioanni + 04:42
6 Borghesi Giada Human Powered Health + 06:15
7 Minke Anderson Solbjørk Uno-X Mobility + 07:44
8 van Empel Fem Team Visma | Lease a Bike + 08:40
9 Ciabocco Eleonora Team dsm-firmenich PostNL + 08:46
10 Segato Gaia Top Girls Fassa Bortolo + 15:03
Pos Rider Team Points
1 Kopecky Lotte Team SD Worx-Protime 86
2 Consonni Chiara UAE Team ADQ 58
3 Emond Clara EF-Oatly-Cannondale 54
4 Fisher-Black Niamh Team SD Worx-Protime 52
5 Longo Borghini Elisa Lidl-Trek 45
6 Paladin Soraya CANYON//SRAM Racing 35
7 Ludwig Cecilie Uttrup FDJ-SUEZ 33
8 Le Court Kim AG Insurance-Soudal Team 32
9 Zanardi Silvia Human Powered Health 27
10 Balsamo Elisa Lidl-Trek 25
Pos Rider Team Points
1 Emond Clara EF-Oatly-Cannondale 29
2 Fisher-Black Niamh Team SD Worx-Protime 15
3 Magalhães Ana Vitoria BePink-Bongioanni 13
4 Kopecky Lotte Team SD Worx-Protime 7
5 Ghekiere Justine AG Insurance-Soudal Team 7
6 Paladin Soraya CANYON//SRAM Racing 4
7 Cipriani Carmela BePink-Bongioanni 4
8 Chabbey Elise CANYON//SRAM Racing 3
9 Longo Borghini Elisa Lidl-Trek 2
10 Ludwig Cecilie Uttrup FDJ-SUEZ 2