Right now | 2020 Tour de France Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid

Transfers 2020

Rider 2019 Team 2020 Team
Clément Champoussin Chambéry Cyclisme Formation AG2R La Mondiale (WT)
Lawrence Naesen Lotto - Soudal (WT) AG2R La Mondiale (WT)
Andrea Vendrame Androni Giocattoli - Sidermec (PCT) AG2R La Mondiale (WT)
Alex Aranburu Caja Rural - Seguros RGA (PCT) Astana Pro Team (WT)
Fabio Felline Trek - Segafredo (WT) Astana Pro Team (WT)
Davide Martinelli Deceuninck - Quick Step (WT) Astana Pro Team (WT)
Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors (CONT) Astana Pro Team (WT)
Oscar Rodriguez Euskadi Basque Country - Murias (PCT) Astana Pro Team (WT)
Harold Alfonso Tejada Medellin - Inder (CONT) Astana Pro Team (WT)
Aleksander Vlasov Gazprom - RusVelo (PCT) Astana Pro Team (WT)
Pello Bilbao Astana Pro Team (WT) Bahrain - Merida (WT)
Eros Capecchi Deceuninck - Quick Step (WT) Bahrain - Merida (WT)
Scott Davies Team Dimension Data (WT) Bahrain - Merida (WT)
Marco Haller Team Katusha - Alpecin (WT) Bahrain - Merida (WT)
Kevin Inkelaar Continental Groupama-FDJ (CONT) Bahrain - Merida (WT)
Mikel Landa Movistar Team (WT) Bahrain - Merida (WT)
Wout Poels Team Ineos (WT) Bahrain - Merida (WT)
Rafael Valls Movistar Team (WT) Bahrain - Merida (WT)
Matteo Fabbro Team Katusha - Alpecin (WT) Bora - Hansgrohe (WT)
Lennard Kämna Team Sunweb (WT) Bora - Hansgrohe (WT)
Ide Schelling SEG Racing Academy (CONT) Bora - Hansgrohe (WT)
Jan Hirt Astana Pro Team (WT) CCC Team (WT)
Pavel Kochetkov Team Katusha - Alpecin (WT) CCC Team (WT)
Fausto Masnada Androni Giocattoli - Sidermec (PCT) CCC Team (WT)
Michal Paluta CCC Development Team (CONT) CCC Team (WT)
Matteo Trentin Mitchelton - Scott (WT) CCC Team (WT)
Ilnur Zakarin Team Katusha - Alpecin (WT) CCC Team (WT)
Georg Zimmerman Tirol KTM Cycling Team (CONT) CCC Team (WT)
Joao Almeida Hagens Berman - Axeon (PCT) Deceuninck - Quick Step (WT)
Andrea Bagioli Team Colpack (CONT) Deceuninck - Quick Step (WT)
Davide Ballerini Astana Pro Team (WT) Deceuninck - Quick Step (WT)
Mattia Cattaneo Androni Giocattoli - Sidermec (PCT) Deceuninck - Quick Step (WT)
Stijn Steels Roompot - Charles (PCT) Deceuninck - Quick Step (WT)
Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic (CONT) Deceuninck - Quick Step (WT)
Bert Van Lerberghe Cofidis, Solutions Credits (PCT) Deceuninck - Quick Step (WT)
Magnus Cort Astana Pro Team (WT) EF Education First (WT)
Kristoffer Halvorsen Team Ineos (WT) EF Education First (WT)
Jens Keukeleire Lotto - Soudal (WT) EF Education First (WT)
Neilson Powless Team Jumbo - Visma (WT) EF Education First (WT)
Jonas Rutsch Team Lotto - Kern Haus (CONT) EF Education First (WT)
Alexys Brunel Continental Groupama-FDJ (CONT) Groupama - FDJ (WT)
Simon Guglielmi Continental Groupama-FDJ (CONT) Groupama - FDJ (WT)
Fabian Lienhard IAM Excelsior (CONT) Groupama - FDJ (WT)
Gabriel Rodas Salchi-Iberauto Junior GSport – Plataforma Central Iberum (WT)
Enrico Battaglin Team Katusha - Alpecin (WT) Israel Cycling Academy (WT)
Jenthe Biermans Team Katusha - Alpecin (WT) Israel Cycling Academy (WT)
Jens Debusschere Team Katusha - Alpecin (WT) Israel Cycling Academy (WT)
Alex Dowsett Team Katusha - Alpecin (WT) Israel Cycling Academy (WT)
Hugo Hofstetter Cofidis, Solutions Credits (PCT) Israel Cycling Academy (WT)
Reto Hollenstein Team Katusha - Alpecin (WT) Israel Cycling Academy (WT)
Daniel Martin UAE Team Emirates (WT) Israel Cycling Academy (WT)
Daniel Navarro Team Katusha - Alpecin (WT) Israel Cycling Academy (WT)
James Piccoli Elevate - KHS Pro Cycling (CONT) Israel Cycling Academy (WT)
Nils Politt Team Katusha - Alpecin (WT) Israel Cycling Academy (WT)
Alexis Renard Côtes d'Armor-Marie Morin-Vé Israel Cycling Academy (WT)
Patrick Schelling Team Vorarlberg Santic (CONT) Israel Cycling Academy (WT)
Dmitriy Strakhov Team Katusha - Alpecin (WT) Israel Cycling Academy (WT)
Harry Tanfield Team Katusha - Alpecin (WT) Israel Cycling Academy (WT)
Norman Vahtra Cycling Tartu Israel Cycling Academy (WT)
Mads Würtz Schmidt Team Katusha - Alpecin (WT) Israel Cycling Academy (WT)
Rick Zabel Team Katusha - Alpecin (WT) Israel Cycling Academy (WT)
John Degenkolb Trek - Segafredo (WT) Lotto - Soudal (WT)
Jonathan Dibben Madison - Genesis (CONT) Lotto - Soudal (WT)
Philippe Gilbert Deceuninck - Quick Step (WT) Lotto - Soudal (WT)
Kobe Goossens Lotto - Soudal U23 Lotto - Soudal (WT)
Stefano Oldani Kometa Cycling Team (CONT) Lotto - Soudal (WT)
Kaden Groves SEG Racing Academy (CONT) Mitchelton - Scott (WT)
Alexander Konychev Dimension Data for Qhubeka CT (CONT) Mitchelton - Scott (WT)
Barnabas Peak SEG Racing Academy (CONT) Mitchelton - Scott (WT)
Andrey Zeits Astana Pro Team (WT) Mitchelton - Scott (WT)
Juan Diego Alba Coldeportes - Claro Zenu-Sello Rojo (CONT) Movistar Team (WT)
Dario Cataldo Astana Pro Team (WT) Movistar Team (WT)
Gabriel Cullaigh Team Wiggins-Le Col (CONT) Movistar Team (WT)
Inigo Elosegui Momene Lizarte Movistar Team (WT)
Juri Hollmann Heizomat Rad-Net.de (CONT) Movistar Team (WT)
Johan Jacobs Lotto - Soudal U23 Movistar Team (WT)
Matteo Jorgenson Chambéry Cyclisme Formation Movistar Team (WT)
Enric Mas Deceuninck - Quick Step (WT) Movistar Team (WT)
Einer Augusto Rubio Reyes Vejus Aran Movistar Team (WT)
Sergio Samitier Euskadi Basque Country - Murias (PCT) Movistar Team (WT)
Davide Villella Astana Pro Team (WT) Movistar Team (WT)
Ramon Fernandez Cuesta Samuel Sánchez-MMR Cycling Academy Super Froiz (WT)
Richard Carapaz Movistar Team (WT) Team Ineos (WT)
Tom Dumoulin Team Sunweb (WT) Team Jumbo - Visma (WT)
Tobias Foss Uno-X Norwegian Development Team (CONT) Team Jumbo - Visma (WT)
Chris Harper Team Bridgelane (CONT) Team Jumbo - Visma (WT)
Carlos Barbero Movistar Team (WT) Team NTT (WT)
Samuele Battistella Dimension Data for Qhubeka CT (CONT) Team NTT (WT)
Victor Campenaerts Lotto - Soudal (WT) Team NTT (WT)
Benjamin Dyball Team Sapura Cycling (CONT) Team NTT (WT)
Michael Gogl Trek - Segafredo (WT) Team NTT (WT)
Matteo Sobrero Dimension Data for Qhubeka CT (CONT) Team NTT (WT)
Andreas Stokbro Nielsen Riwal Readynez Cycling Team (PCT) Team NTT (WT)
Dylan Sunderland Team Bridgelane (CONT) Team NTT (WT)
Max Walscheid Team Sunweb (WT) Team NTT (WT)
Tiesj Benoot Lotto - Soudal (WT) Team Sunweb (WT)
Alberto Dainese SEG Racing Academy (CONT) Team Sunweb (WT)
Nico Denz AG2R La Mondiale (WT) Team Sunweb (WT)
Mark Donovan Team Wiggins-Le Col (CONT) Team Sunweb (WT)
Nils Eekhoff Development Team Sunweb (CONT) Team Sunweb (WT)
Felix Gall Development Team Sunweb (CONT) Team Sunweb (WT)
Martin Salmon Development Team Sunweb (CONT) Team Sunweb (WT)
Jasha Sütterlin Movistar Team (WT) Team Sunweb (WT)
Ilan Van Wilder Lotto - Soudal U23 Team Sunweb (WT)
Kenny Elissonde Team Ineos (WT) Trek - Segafredo (WT)
Alexander Kamp Riwal Readynez Cycling Team (PCT) Trek - Segafredo (WT)
Emils Liepins Wallonie Bruxelles (PCT) Trek - Segafredo (WT)
Juan Pedro Lopez Perez Kometa Cycling Team (CONT) Trek - Segafredo (WT)
Antonio Nibali Bahrain - Merida (WT) Trek - Segafredo (WT)
Vincenzo Nibali Bahrain - Merida (WT) Trek - Segafredo (WT)
Charlie Quarterman Holdsworth Zappi RT Trek - Segafredo (WT)
Michel Ries Kometa Cycling Team (CONT) Trek - Segafredo (WT)
Quinn Simmons Lux-Strading p/b Specialized Trek - Segafredo (WT)
Andres Camilo Ardila EPM Scott UAE Team Emirates (WT)
Mikkel Bjerg Hagens Berman - Axeon (PCT) UAE Team Emirates (WT)
Alessandro Covi Team Colpack (CONT) UAE Team Emirates (WT)
David De La Cruz Team Ineos (WT) UAE Team Emirates (WT)
Joe Dombrowski EF Education First (WT) UAE Team Emirates (WT)
Davide Formolo Bora - Hansgrohe (WT) UAE Team Emirates (WT)
Brandon McNulty Rally UHC Cycling (PCT) UAE Team Emirates (WT)
Maximiliano Richeze Deceuninck - Quick Step (WT) UAE Team Emirates (WT)
Nicola Bagioli Nippo - Vini Fantini - Faizanè (PCT) Androni Giocattoli - Sidermec (PT)
Mattia Bais Cycling Team Friuli (CONT) Androni Giocattoli - Sidermec (PT)
Jefferson Alexander Cepeda Ortiz Avinal GW El Carmen Viboral Androni Giocattoli - Sidermec (PT)
Davide Gabburo Neri Sottoli - Selle Italia - KTM (PCT) Androni Giocattoli - Sidermec (PT)
Simon Pellaud IAM Excelsior (CONT) Androni Giocattoli - Sidermec (PT)
Simone Ravanelli Biesse Carrera Gavardo (CONT) Androni Giocattoli - Sidermec (PT)
Nicola Venchiarutti Cycling Team Friuli (CONT) Androni Giocattoli - Sidermec (PT)
Frederik Backaert Wanty - Groupe Gobert (PCT) B&B Hotels - Vital Concept (PT)
Cyril Barthe Euskadi Basque Country - Murias (PCT) B&B Hotels - Vital Concept (PT)
Tom Jelte Slagter Team Dimension Data (WT) B&B Hotels - Vital Concept (PT)
Marco Benfatto Androni Giocattoli - Sidermec (PCT) Bardiani - CSF - Faizanè (PT)
Nicolas Dalla Valle Tirol KTM Cycling Team (CONT) Bardiani - CSF - Faizanè (PT)
Iuri Filosi Delko Marseille - Provence (PCT) Bardiani - CSF - Faizanè (PT)
Filippo Fiorelli Gragnano Sporting Club Caselli Bardiani - CSF - Faizanè (PT)
Giovanni Lonardi Nippo - Vini Fantini - Faizanè (PCT) Bardiani - CSF - Faizanè (PT)
Alessandro Monaco Team Casillo Maserati Bardiani - CSF - Faizanè (PT)
Matteo Pelucchi Androni Giocattoli - Sidermec (PCT) Bardiani - CSF - Faizanè (PT)
Filippo Zaccanti Nippo - Vini Fantini - Faizanè (PCT) Bardiani - CSF - Faizanè (PT)
Orluis Aular Matrix Powertag (CONT) Caja Rural - Seguros RGA (PT)
Juan Fernando Calle Hurtado Caja Rural - Seguros RGA amateur Caja Rural - Seguros RGA (PT)
Oier Lazkano Lopez Caja Rural - Seguros RGA amateur Caja Rural - Seguros RGA (PT)
Sergio Roman Martin Galan Caja Rural - Seguros RGA amateur Caja Rural - Seguros RGA (PT)
Alejandro Osorio Nippo - Vini Fantini - Faizanè (PCT) Caja Rural - Seguros RGA (PT)
Hector Saez Benito Euskadi Basque Country - Murias (PCT) Caja Rural - Seguros RGA (PT)
Fernando Barceló Euskadi Basque Country - Murias (PCT) Cofidis, Solutions Credits (PT)
Simone Consonni UAE Team Emirates (WT) Cofidis, Solutions Credits (PT)
Eddy Fine V.C.Villefranche Beaujolais Cofidis, Solutions Credits (PT)
Nathan Haas Team Katusha - Alpecin (WT) Cofidis, Solutions Credits (PT)
Guillaume Martin Wanty - Groupe Gobert (PCT) Cofidis, Solutions Credits (PT)
Fabio Sabatini Deceuninck - Quick Step (WT) Cofidis, Solutions Credits (PT)
Attilio Viviani Arvedi Cycling Cofidis, Solutions Credits (PT)
Elia Viviani Deceuninck - Quick Step (WT) Cofidis, Solutions Credits (PT)
Antoine Benoist Team U Nantes Atlantique Corendon - Circus (PT)
Ben Tulett Willebrord Wil Vooruit Juniors Corendon - Circus (PT)
Antonio Angulo Sampedro Efapel (CONT) Fundacion-Orbea (PT)
Mikel Aristi Euskadi Basque Country - Murias (PCT) Fundacion-Orbea (PT)
Iker Ballarin Manso Laboral Kutxa Fundacion-Orbea (PT)
Mikel Bizkarra Euskadi Basque Country - Murias (PCT) Fundacion-Orbea (PT)
Garikoitz Bravo Euskadi Basque Country - Murias (PCT) Fundacion-Orbea (PT)
Ruben Fernandez Movistar Team (WT) Fundacion-Orbea (PT)
Julen Irizar Laskurain Euskadi Basque Country - Murias (PCT) Fundacion-Orbea (PT)
Mikel Iturria Euskadi Basque Country - Murias (PCT) Fundacion-Orbea (PT)
Juan Jose Lobato Nippo - Vini Fantini - Faizanè (PCT) Fundacion-Orbea (PT)
Marco Canola Nippo - Vini Fantini - Faizanè (PCT) Gazprom - RusVelo (PT)
Damiano Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè (PCT) Gazprom - RusVelo (PT)
Imerio Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè (PCT) Gazprom - RusVelo (PT)
Anton Kuzmin Astana City (CONT) Gazprom - RusVelo (PT)
Vyacheslav Kuznetsov Team Katusha - Alpecin (WT) Gazprom - RusVelo (PT)
Cristian Scaroni Continental Groupama-FDJ (CONT) Gazprom - RusVelo (PT)
Simone Velasco Neri Sottoli - Selle Italia - KTM (PCT) Gazprom - RusVelo (PT)
Pierre Barbier Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole (CONT) Nippo Delko Marseille Provence (PT)
Jose Manuel Diaz Gallego Team Vorarlberg Santic (CONT) Nippo Delko Marseille Provence (PT)
Biniyam Ghirmay Centre Mondial du Cyclisme Nippo Delko Marseille Provence (PT)
Jose Goncalves Team Katusha - Alpecin (WT) Nippo Delko Marseille Provence (PT)
Mulu Kinfe Hailemichael Dimension Data for Qhubeka CT (CONT) Nippo Delko Marseille Provence (PT)
Masahiro Ishigami A.V.C. Aix-en-Provence Nippo Delko Marseille Provence (PT)
Justin Jules Wallonie Bruxelles (PCT) Nippo Delko Marseille Provence (PT)
Dusan Rajovic Adria Mobil (CONT) Nippo Delko Marseille Provence (PT)
Nathan Brown EF Education First (WT) Rally UHC Cycling (PT)
Nickolas Zukowsky Floyd's Pro Cycling (CONT) Rally UHC Cycling (PT)
Kristian Aasvold Team Coop (CONT) Riwal Readynez Cycling Team (PT)
Martijn Budding Beat Cycling Club (CONT) Riwal Readynez Cycling Team (PT)
Arvid De Kleijn Metec - TKH (CONT) Riwal Readynez Cycling Team (PT)
Sondre Holst Enger Israel Cycling Academy (PCT) Riwal Readynez Cycling Team (PT)
Piotr Havik Beat Cycling Club (CONT) Riwal Readynez Cycling Team (PT)
Christoffer Lisson BHS Almeborg Bornholm (CONT) Riwal Readynez Cycling Team (PT)
Elmar Reinders Roompot - Charles (PCT) Riwal Readynez Cycling Team (PT)
Nick van der Lijke Roompot - Charles (PCT) Riwal Readynez Cycling Team (PT)
Cédric Beullens EFC - L&R - Vulsteke Sport Vlaanderen - Baloise (PT)
Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 Sport Vlaanderen - Baloise (PT)
Julian Mertens Lotto - Soudal U23 Sport Vlaanderen - Baloise (PT)
Fabio Van Den Bossche EFC - L&R - Vulsteke Sport Vlaanderen - Baloise (PT)
Winner Anacona Movistar Team (WT) Team Arkéa - Samsic (PT)
Thomas Boudat Total Direct Energie (PCT) Team Arkéa - Samsic (PT)
Nacer Bouhanni Cofidis, Solutions Credits (PCT) Team Arkéa - Samsic (PT)
Benjamin Declercq Sport Vlaanderen - Baloise (PCT) Team Arkéa - Samsic (PT)
Donavan Grondin Vendée U Team Arkéa - Samsic (PT)
Matis Louvel V.C.Rouen 76 Team Arkéa - Samsic (PT)
Daniel McLay EF Education First (WT) Team Arkéa - Samsic (PT)
Christophe Noppe Sport Vlaanderen - Baloise (PCT) Team Arkéa - Samsic (PT)
Lukasz Owsian CCC Team (WT) Team Arkéa - Samsic (PT)
Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia - KTM (PCT) Team Arkéa - Samsic (PT)
Nairo Quintana Movistar Team (WT) Team Arkéa - Samsic (PT)
Diego Rosa Team Ineos (WT) Team Arkéa - Samsic (PT)
Hamish Beadle Novo Nordisk Development Team Novo Nordisk (PT)
Jérémy Cabot SCO Dijon-Team Material-velo.com Total Direct Energie (PT)
Marlon Gaillard Vendée U Total Direct Energie (PT)
Florian Maître Vendée U Total Direct Energie (PT)
Lorrenzo Manzin Vital Concept - B&B Hotels (PCT) Total Direct Energie (PT)
Julien Simon Cofidis, Solutions Credits (PCT) Total Direct Energie (PT)
Dries van Gestel Sport Vlaanderen - Baloise (PCT) Total Direct Energie (PT)
Erlend Blikra Team Coop (CONT) Uno-X Norwegian Development Team (PT)
Jacob Hindsgaul Madsen Team Coloquick (CONT) Uno-X Norwegian Development Team (PT)
Daniel Hoelgaard Groupama - FDJ (WT) Uno-X Norwegian Development Team (PT)
Morten Hulgaard Team Coloquick (CONT) Uno-X Norwegian Development Team (PT)
Julius Johansen Team Coloquick (CONT) Uno-X Norwegian Development Team (PT)
Niklas Larsen Team Coloquick (CONT) Uno-X Norwegian Development Team (PT)
Frederik Rodenberg Team Coloquick (CONT) Uno-X Norwegian Development Team (PT)
Laurens Huys Lotto - Soudal U23 Wallonie Bruxelles (PT)
Jérémy Bellicaud C.C.Etupes Wanty - Groupe Gobert (PT)
Théo Delacroix C.C.Etupes Wanty - Groupe Gobert (PT)
Maurits Lammertink Roompot - Charles (PCT) Wanty - Groupe Gobert (PT)
Simone Petilli UAE Team Emirates (WT) Wanty - Groupe Gobert (PT)
Boy van Poppel Roompot - Charles (PCT) Wanty - Groupe Gobert (PT)
Danny van Poppel Team Jumbo - Visma (WT) Wanty - Groupe Gobert (PT)