Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship

2019 Vendée U

Info Riders Race program Results

Race program

# Date Distance Race Teams best rider
1.12.1 15.09 157.0km Ronde Mayennaise #10 Antoine Devanne
1.12.5 14.09 21.0km Chrono Châtelleraudais #7   Antoine Devanne
2.DN1 13.09-15.09 332.5km / 4 stages Boucle de l'Artois #16 Florian Maître
1.12.1 11.09 155.5km Jard-Les Herbiers #9   Alan Jousseaume
2.12.1 06.09-08.09 472.0km / 3 stages 3 Jours de Cherbourg #11 Florian Maître
1.12.1 03.09 153.4km Grand Prix de Fougères #10 Alan Jousseaume
1.12.1 01.09 152.9km Grand Prix de Plouay Elite Open #1   Valentin Ferron
1.DN1 31.08 179.8km Grand Prix de Blangy-sur-Bresle #16 Enzo Bernard
CN 24.08 27.5km CN France ITT-U23 #2   Thomas Denis
2.12.1 24.08-25.08 241.5km / 3 stages Saint-Brieuc Agglo Tour #13 Marlon Gaillard
CN 23.08 178.5km CN France RR-U23 #17 Théo Menant
1.12.1 19.08 155.2km Circuit des 2 Provinces au Pertre #1   Marlon Gaillard
1.12.1 11.08 140.4km Prix Marcel Bergereau #4   Théo Menant
2.12.1 09.08-12.08 540.3km / 4 stages Estivale Bretonne #13 Marlon Gaillard
1.12.5 05.08 105.6km Challenge Mayennais - Fougerolles-du-Plessis #11 Alan Jousseaume
1.12.5 05.08 94.0km Grand Prix de Bras #2   Florian Maître
1.12.5 04.08 112.0km Challenge Mayennais - Saint-Germain-d'Anxure #1   Alan Jousseaume
1.12.5 03.08 107.9km Challenge Mayennais - Montsûrs #1   Enzo Bernard
1.12.5 02.08 55.0km Grand Prix de la Londe-les-Maures #5   Florian Maître
2.2 31.07-04.08 603.1km / 5 stages Tour Alsace #87 Marlon Gaillard
1.2 28.07 163.2km Grand Prix de la ville de Pérenchies -
1.12.5 28.07 120.0km Prix de la Saint-Louis-Vallet #7   Enzo Bernard
1.DN1 24.07 169.0km Grand Prix de Cherves #3   Florian Maître
1.12.5 17.07 82.0km Nocturne de Blossac-Châtellerault #11 Valentin Ferron
2.IC 15.07-19.07 738.7km / 5 stages Tour de Liége #5   Marlon Gaillard
1.12.5 12.07 GP de la Ville de Vannes #3   Alan Jousseaume
CN 29.06 168.0km CN France Amateurs-RR #4   Marlon Gaillard
1.12.5 28.06 73.5km Nocturne de Ponts-Limoges #8   Théo Menant
CN 27.06 47.1km CN France ITT #33 Florian Maître
CCRR 23.06 180.0km European Games RR -
2.12.1 21.06-23.06 343.0km / 3 stages La SportBreizh #22 Enzo Bernard
1.12.5 21.06 GP Chantonnay #13 Lucas Grolier
2.12.1 20.06-23.06 588.5km / 5 stages Tour Nivernais-Morvan #1   Marlon Gaillard
1.12.1 16.06 158.0km Critérium de Lanvallay #3   Enzo Bernard
2.2 13.06-16.06 658.2km / 4 stages Ronde de l'Oise #2   Marlon Gaillard
1.DN1 10.06 180.0km GP de Luneray #13 Clément Orceau
1.12.5 09.06 148.3km Championnat des Pays de la Loire-RR #1   Valentin Ferron
1.2U 02.06 170.5km Paris - Roubaix Espoirs (U23) #15 Enzo Bernard
1.DN1 30.05 169.2km GP Pays de Montbeliard #2   Florian Maître
2.2 24.05-26.05 507.1km / 3 stages A Travers les Hauts de France #10 Florian Maître
2.2U 23.05-26.05 577.1km / 4 stages Ronde de l'Isard (U23) #34 Thomas Champion
1.12.1 19.05 166.9km Tour du Pays Lionnais #16 Clément Orceau
NE 18.05 170.0km Berner Rundfahrt / Tour de Berne #7   Valentin Ferron
2.12.5 18.05 133.7km / 2 stages Trophee Gustave Beignon #1   Clément Orceau
2.12.1 05.05-08.05 568.6km / 5 stages Essor Breton #2   Florian Maître
1.2 05.05 172.0km Entre Brenne et Montmorillonnais #93 Valentin Ferron
1.NC 04.05 180.0km Etoile d'Or #60 Valentin Ferron
2.2 27.04-28.04 312.0km / 2 stages Tour du Jura Cycliste -
2.2 25.04-01.05 1157.2km / 7 stages Le Tour de Bretagne Cycliste #14 Enzo Bernard
2.12.5 22.04 142.7km / 2 stages Circuit du Mene #2   Valentin Ferron
1.12.1 22.04 148.2km GP de Vougy #16 Louis Pijourlet
1.2U 20.04 171.4km Liège - Bastogne - Liège Espoirs (U23) #18 Valentin Ferron
1.12.5 19.04 82.5km Criterium Romain Guyot-La Roche s/yon #4   Théo Menant
2.2 17.04-21.04 867.0km / 5 stages Tour du Loir et Cher E Provost #60 Donavan Grondin
1.12.1 14.04 162.3km Redon-Redon #9   Valentin Ferron
1.12.5 11.04 85.0km Prix du Carnaval de Cholet #6   Samuel Thibaud
1.DN1 07.04 172.9km Paris - Mantes-en-Yvelines #4   Florian Maître
2.2U 05.04-07.04 428.6km / 4 stages Le Triptyque des Monts et Châteaux #22 Thomas Denis
2.2 05.04-14.04 1577.0km / 10 stages Tour du Maroc #3   Louis Pijourlet
1.12.1 31.03 159.7km Boucles Guegonnaises #2   Théo Menant
1.NC 31.03 173.8km Gent - Wevelgem / Kattekoers - Ieper U23 -
1.12.1 30.03 155.3km Prix Gilbert Bousquet #12 Alan Jousseaume
2.2 25.03-31.03 1129.0km / 7 stages Tour de Normandie #15 Florian Maître
1.12.1 24.03 145.2km GP Ville de Buxerolles #3   Valentin Ferron
1.12.1 24.03 153.8km Fleche de Locminé #15 Alan Jousseaume
1.12.1 24.03 163.7km Annemasse-Bellegarde et retour #28 Louis Pijourlet
1.DN1 17.03 168.5km Nantes-Segré #6   Enzo Bernard
1.12.1 16.03 162.2km Souvenir Louison Bobet #12 Florian Maître
1.DN1 10.03 136.0km Bordeaux - Saintes #4   Enzo Bernard
1.12.1 10.03 158.0km Manche-Atlantique #3   Valentin Ferron
1.12.5 09.03 129.9km La Suisse Vendeenne #1   Thomas Champion
1.12.1 03.03 160.5km Circuit de la Vallee de la Loire #21 Antoine Devanne
2.1 24.02-03.03 953.6km / 8 stages Tour of Rwanda #38 Valentin Ferron
1.12.1 24.02 148.7km Circuit des Plages Vendéennes-6ª Ep #1   Clément Orceau
1.12.1 23.02 149.4km Circuit des Plages Vendéennes-5ª Ep #1   Théo Menant
1.12.1 21.02 134.6km Circuit des Plages Vendéennes-4ª Ep #19 Donavan Grondin
1.12.1 19.02 125.5km Circuit des Plages Vendéennes-3ª Ep #14 Thomas Champion
1.12.1 17.02 136.9km Circuit des Plages Vendéennes-2ª Ep #23 Alan Jousseaume
1.12.1 16.02 140.6km Circuit des Plages Vendéennes-1ª Ep #1   Clément Orceau