Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship

2019 Memil Pro Cycling

Info Riders Race program Results

Race program

# Date Distance Race Teams best rider
2.1 16.09-22.09 355.3km / 5 stages Tour of China II -
NE 15.09 144.0km Trampenlinjet - Slaget vid Lund #10 Hugo Forssell
N5 14.09 142.4km ACR Øresundsundskop finalen #9   Erik Bergström
NE 08.09 83.6km Anundsloppet #11 Christoffer Eriksson
2.1 07.09-14.09 599.9km / 6 stages Tour of China I #2   Roy Eefting
NE 07.09 42.0km Sista Chansen-Huddinge #3   Hugo Forssell
2.2 02.09-04.09 451.0km / 3 stages Tour of Xingtai #12 Hannes Bergström
2.1 30.08-31.08 278.6km / 2 stages Tour of Almaty #24 Hannes Bergström
NE 30.08-01.09 203.3km / 4 stages Svanesunds 3-dagars #9   Hugo Forssell
N2 23.08-25.08 226.9km / 3 stages Ronde van Vestkant -
NE 17.08 Ronde Van De Westereen #12 Roy Eefting
NE 15.08 10.0km Kalas Mila #9   Sindre Bjerkestrand Haugsvær
CN 14.08 CN Sweden ITT #2   Erik Bergström
CCU 10.08 138.0km CC Europe RR-U23 #33 Erik Bergström
2.NRC 09.08-11.08 311.5km / 4 stages Tour de Tweed #25 Samuel Volkers
CCUT 08.08 22.4km CC Europe ITT-U23 #22 Erik Bergström
1.2 03.08 178.5km Hansa Bygg Kalmar Grand Prix #10 Erik Bergström
NE 27.07 165.0km Ringenloppet #15 Christoffer Eriksson
2.HC 14.07-27.07 1630.9km / 13 stages Tour of Qinghai Lake #4   Erik Bergström
CN 30.06 204.0km CN Norway RR -
CN 30.06 201.5km CN Great Britain RR #52 Edmund Bradbury
CN 30.06 184.8km CN Sweden RR #3   Erik Bergström
CN 27.06 50.0km CN Norway ITT #37 Sindre Bjerkestrand Haugsvær
NE 25.06 BC West Thames #11 #4   Edmund Bradbury
N3 15.06 43.0km Mot Klokka #44 Sindre Bjerkestrand Haugsvær
NE 10.06 DK Oost #4   Roy Eefting
NE 09.06 130.0km Falkenloppet #24 Erik Bergström
1.NRC 09.06 160.9km Lancaster GP #12 Edmund Bradbury
KP 04.06 171.0km Gullegem Koerse -
NE 01.06 De Wageningse Muur #10 Erik Bergström
NE 30.05 Wielerronde van Wernhout #2   Hannes Bergström
NE 26.05 CC Hackney Circuit Races #1   Edmund Bradbury
NE 26.05 65.0km Rund um Hamminkeln #1   Roy Eefting
NE 25.05 Kermisronde van Westerhoven #2   Roy Eefting
2.1 23.05-25.05 363.5km / 3 stages Tour of Estonia #19 Erik Bergström
KP 22.05 172.0km Ruddervoorde Koerse -
NE 19.05 162.0km Västboloppet #4   Erik Bergström
NE 12.05 57.5km Skandis GP #13 Erik Bergström
1.2 11.05 188.5km Scandinavian Race in Uppsala #10 Erik Bergström
1.2 05.05 188.1km Rent Liv Løbet Skive #29 Erik Bergström
1.2 04.05 199.8km GP Himmerland Rundt #30 Roy Eefting
NE 28.04 147.5km Kinnekulleloppet -2 #2   Hannes Bergström
NE 27.04 164.0km Kinnekulle Cyclassic #5   Erik Bergström
2.2 17.04-21.04 867.0km / 5 stages Tour du Loir et Cher E Provost #53 Erik Bergström
1.NC 13.04 167.5km Ronde van Vlaanderen Beloften -
NE 07.04 109.0km Gr. Frühjahrspreis der Gemeinde #9   Roy Eefting
2.2 05.04-14.04 1577.0km / 10 stages Tour du Maroc #2   Edmund Bradbury
1.NC 31.03 173.8km Gent - Wevelgem / Kattekoers - Ieper U23 -
1.12B 31.03 116.0km Wijnendale - Torhout #33 Sindre Bjerkestrand Haugsvær
2.1 17.03-21.03 718.0km / 5 stages Tour de Taiwan #7   Edmund Bradbury
1.12A 17.03 122.5km Ichtegem -
1.12B 16.03 110.0km Lierde - GP Koen Barbe -
NE 24.02 120.0km Trofeu Un Hivern a Mallorca-Cala Millor #1   Edmund Bradbury
CN 06.01 185.0km CN Australia RR -
CN 04.01 44.0km CN Australia Crit. #34 Samuel Volkers