FIRSTCYCLING
Amateur
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Ranking
| French Road Cycling Cup
UCI Ranking
National Ranking
FirstCycling Ranking
FirstCycling Amateur
Belgian Road Cycling Cup
Dansk Cup
Dansk Cup | Women
French Road Cycling Cup
Holland Cup
Italian Road Cycling Cup
NorgesCup
NorgesCup | Women
2011
-All-
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
Ranking
Races
Pos
Rider
Born
Team
Points
1
Gallopin
Tony
1988
Cofidis
139
2
Feillu
Romain
1984
Vacansoleil - DCM
124
3
Georges
Sylvain
1984
BigMat - Auber 93
93
4
Delaplace
Anthony
1989
Saur - Sojasun
90
4
Hardy
Romain
1988
Bretagne - Schuller
90
6
Casar
Sandy
1979
FDJ
75
7
Voeckler
Thomas
1979
Team Europcar
70
8
Vichot
Arthur
1988
FDJ
68
9
Ravard
Anthony
1983
AG2R La Mondiale
65
10
El Fares
Julien
1985
Cofidis
61
11
Fedrigo
Pierrick
1978
FDJ
56
12
Roy
Jérémy
1983
FDJ
50
12
Jérôme
Vincent
1984
Team Europcar
50
12
Casper
Jimmy
1978
Saur - Sojasun
50
15
Ladagnous
Matthieu
1984
FDJ
49
16
Gautier
Cyril
1987
Team Europcar
45
17
Charteau
Anthony
1979
Team Europcar
44
18
Drujon
Mathieu
1983
BigMat - Auber 93
41
19
Pichon
Laurent
1986
Bretagne - Schuller
38
20
Vachon
Florian
1985
Bretagne - Schuller
36
21
Hutarovich
Yauheni
1983
FDJ
35
21
Simon
Julien
1985
Saur - Sojasun
35
21
Fonseca
Armindo
1989
Bretagne - Schuller
35
21
Antomarchi
Julien
1984
La Pomme Marseille
35
25
Mederel
Maxime
1980
BigMat - Auber 93
34
26
Delpech
Jean-Luc
1979
Bretagne - Schuller
33
27
Hivert
Jonathan
1985
Saur - Sojasun
31
28
Levarlet
Guillaume
1985
Saur - Sojasun
29
29
Bacquet
Fabien
1986
BigMat - Auber 93
28
30
Cauquil
Yohan
1985
La Pomme Marseille
27
31
Bouet
Maxime
1986
AG2R La Mondiale
25
31
Gérard
Arnaud
1984
FDJ
25
31
Jeannesson
Arnold
1986
FDJ
25
31
Bérard
Julien
1987
AG2R La Mondiale
25
31
Galland
Jérémie
1983
Saur - Sojasun
25
31
Giraud
Benjamin
1986
La Pomme Marseille
25
37
Pauriol
Rémi
1982
FDJ
23
37
Haddou
Saïd
1982
Team Europcar
23
37
Flahaut
Denis
1978
Roubaix - Lille Metropole
23
37
Guay
Julien
1986
Roubaix - Lille Metropole
23
41
Geslin
Anthony
1980
FDJ
21
41
Poulhiès
Stéphane
1985
Saur - Sojasun
21
43
Meersman
Gianni
1985
FDJ
20
43
Chainel
Steve
1983
FDJ
20
45
Chérel
Mikaël
1986
AG2R La Mondiale
18
45
Daeninck
Benoît
1981
Roubaix - Lille Metropole
18
45
Jules
Justin
1986
La Pomme Marseille
18
48
Quemeneur
Perrig
1984
Team Europcar
17
49
Joly
Sébastien
1979
Saur - Sojasun
16
49
Vogondy
Nicolas
1977
Cofidis
16
49
Gadret
John
1979
AG2R La Mondiale
16
49
Tronet
Steven
1986
Roubaix - Lille Metropole
16
53
Riblon
Christophe
1981
AG2R La Mondiale
14
53
Gène
Yohann
1981
Team Europcar
14
55
Cousin
Jérôme
1989
Team Europcar
13
56
Cusin
Rémy
1986
Cofidis
12
56
Pineau
Cédric
1985
FDJ
12
56
Bouhanni
Nacer
1990
FDJ
12
59
Bideau
Jean-Marc
1984
Bretagne - Schuller
11
60
Delage
Mickaël
1985
FDJ
10
60
Blain
Alexandre
1981
Endura Racing
10
60
Marino
Jean-Marc
1983
Saur - Sojasun
10
63
Pinot
Thibaut
1990
FDJ
9
64
Roche
Nicolas
1984
AG2R La Mondiale
8
64
Goddaert
Kristof
1986
AG2R La Mondiale
8
64
Péraud
Jean-Christophe
1977
AG2R La Mondiale
8
64
Kneisky
Morgan
1987
Roubaix - Lille Metropole
8
68
Dumoulin
Samuel
1980
Cofidis
6
68
Arashiro
Yukiya
1984
Team Europcar
6
68
Colin
Anthony
1985
Roubaix - Lille Metropole
6
68
Bonsergent
Stéphane
1977
Bretagne - Schuller
6
72
Bouyer
Franck
1974
Team Europcar
5
72
Chavanel
Sébastien
1981
Team Europcar
5
72
Veilleux
David
1987
Team Europcar
5
75
Minard
Sébastien
1982
AG2R La Mondiale
3
75
Mondory
Lloyd
1982
AG2R La Mondiale
3
75
Hupond
Thierry
1984
Skil - Shimano
3
75
Buffaz
Mickaël
1979
Cofidis
3
75
Roux
Anthony
1987
FDJ
3
75
Fouchard
Julien
1986
Cofidis
3
75
Matheou
Romain
1988
Saur - Sojasun
3
75
Martias
Rony
1980
Saur - Sojasun
3
75
Boulo
Matthieu
1989
Roubaix - Lille Metropole
3
75
Hurel
Tony
1987
Team Europcar
3
75
Petit
Adrien
1990
Cofidis
3
75
Guillou
Florian
1982
Bretagne - Schuller
3