Front Races Teams Riders Ranking Agency Fantasy

Ranking | FirstCycling

Pos Rider Born Nation Team Points
1 Marco Brenner 2002 Germany Team Auto Eder Bayern 3542
2 Quinn Simmons 2001 USA Lux-Strading p/b Specialized 2888
3 Hidde Van Veenendaal 2001 Netherlands WV de Jonge Renner 2250
4 Maurice Ballerstedt 2001 Germany SC Berlin Radsport 1849
5 Andrea Piccolo 2001 Italy Team LVF 1678
6 Hugo Toumire 2001 France Van Rysel-AG2R La Mondiale 1618
7 Michel Heßmann 2001 Germany Rose Team NRW 1602
8 Sam Watson 2001 Great Britain Team Inspired 1584
9 Andrii Ponomar 2002 Ukraine - 1508
10 Vegard Stokke 2001 Norway Glåmdal SK Junior 1468
11 Enzo Leijnse 2001 Netherlands WTC de Amstel 1452
12 Magnus Sheffield 2002 USA Hot Tubes Cycling 1438
13 Antonio Tiberi 2001 Italy Team Franco Ballerini Due C 1412
14 Michael Garrison 2001 USA Landis Trek Team 1401
15 Hannes Wilksch 2001 Germany LV Brandenburg 1372
15 Lars Boven 2001 Netherlands AWV de Zwaluwen 1372
17 Georg Steinhauser 2001 Germany WRSV-Holczer-Radsport-Team 1197
18 Thibault D'Hervez 2001 France VC Châteaulinois 1113
19 Alessio Martinelli 2001 Italy Team Giorgi ASD 1042
20 Antonin Corvaisier 2001 France VC Charente Océan Junior 1016
21 Carlos Rodriguez 2001 Spain Kometa U19 1014
22 Jago Willems 2001 Belgium Onder Ons Parike WZW 1005
23 Lewis Askey 2001 Great Britain Backstedt Cycling 990
24 Matthew Riccitello 2002 USA Lux-Strading p/b Specialized 962
25 Jared Scott 2002 USA Lux-Strading p/b Specialized 957
26 Joris Kroon 2001 Netherlands Willebrord Wil Vooruit Juniors 956
27 Alex Baudin 2001 France Chambéry Cyclisme Compétition Junio 954
28 Milan Paulus 2001 Belgium Maes CT Glabbeek 950
29 William Blume Levy 2001 Denmark Team NPV - Carl Ras Roskilde 926
30 Leo Hayter 2001 Great Britain V.C.Londres 915
31 Olav Kooij 2001 Netherlands Willebrord Wil Vooruit Juniors 893
32 Casper Van Uden 2001 Netherlands Acrog-Pauwels Sauzen-Balen BC 880
33 Ramses Debruyne 2002 Belgium Acrog-Pauwels Sauzen-Balen BC 874
34 Roel Van Sintmaartensdijk 2001 Netherlands Willebrord Wil Vooruit Juniors 857
35 Lennert Van Eetvelt 2001 Belgium Brain² Olympia Tienen 839
36 Pavel Bittner 2002 Czech Republic Team Mapei Merida Kankovsky 831
37 Jelte Krijnsen 2001 Netherlands Willebrord Wil Vooruit Juniors 769
38 Michal Galka 2001 Poland Copernicus CCC Team 714
39 Hugo Page 2001 France ES Auneau Cyclisme Junior 713
40 Tim Torn Teutenberg 2002 Germany Rose Team NRW 710
41 Mathias Vacek 2002 Czech Republic Team Giorgi ASD 709
42 Robert Donaldson 2002 Great Britain Fensham Howes - MAS Design 708
43 Gleb Karpenko 2001 Estonia Kalevi Jalgrattakool 687
44 Alfie George 2001 Great Britain Team Inspired 679
45 Loe Van Belle 2002 Netherlands Streetjump-Forte 668
46 Sakarias Koller Løland 2001 Norway Ringerike SK Junior 650
47 Luke Lamperti 2002 USA Landis Trek Team 640
48 Fredrik Gjesteland Finnesand 2001 Norway Sandnes SK Junior 628
49 Gianmarco Garofoli 2002 Italy Team LVF 619
50 Bodi Del Grosso 2001 Netherlands Spider King-Soenens U19 614
51 Axel Huens 2001 France O.Grande Synthe 608
52 Robin Juel Skivild 2001 Denmark Team Mascot Workwear 583
53 Louis Coqueret 2001 France UVC Charleville-Mézières U19 577
54 Johannes Staune-Mittet 2002 Norway Lillehammer CK Junior 570
55 Logan Mclain 2002 USA Lux-Strading p/b Specialized 561
56 Axel Laurance 2001 France Van Rysel-AG2R La Mondiale 557
57 Max Walker 2001 Great Britain Equiom IOM Junior Cycling Team 555
58 Edoardo Zambanini 2001 Italy Team Campana Imballaggi 547
59 Owen Geleijn 2001 Netherlands WTC de Amstel 525
60 Leslie Lührs 2001 Germany Team Auto Eder Bayern 522
61 Thomas Mijnsbergen 2002 Netherlands Willebrord Wil Vooruit Juniors 502
62 Juan Ayuso 2002 Spain Bathco Cycling Team 501
63 Kévin Vauquelin 2001 France UC Tilly Val de Seulles 492
64 Pepijn Reinderink 2002 Netherlands Acrog-Pauwels Sauzen-Balen BC 483
65 Veeti Vainio 2001 Finland Porvoon Akilles 481
66 Frederik Wandahl 2001 Denmark Team NPV - Carl Ras Roskilde 478
67 Tom Couzens 2001 Great Britain Holdsworth Zappi RT 457
68 Fran Miholjevic 2002 Croatia - 454
69 Axel Van Der Tuuk 2001 Netherlands Spider King-Soenens U19 450
69 Lars Hohmann 2001 Netherlands WV de Jonge Renner 450
71 Simone Raccani 2001 Italy Borgo Molino Rinascita Ormelle 444
72 Arnaud De Lie 2002 Belgium Crabbe Toitures - CC Chevigny 441
73 Oskar Johansson 2002 Norway Grimstad SK Junior 440
74 Milan Fretin 2001 Belgium Zannata Galloo Cycling Team 432
74 Sebastian Kajamini 2001 Italy Team Angelo Gomme Villadose 432
76 Alex Vandenbulcke 2001 Belgium Zannata Galloo Cycling Team 421
77 Branko Huys 2001 Belgium Avia-Rudyco-Janatrans 419
78 Jack Rootkin-Gray 2002 Great Britain Solihull CC 416
79 Paul Penhoët 2001 France CSM Clamart 413
80 Jakub Boucek 2001 Czech Republic Jun-Czech 410
81 Baptiste Lacroix 2002 France - 406
82 Damien Bodard 2001 France Cref Pays De La Loire 405
83 Lucas Bourgoyne 2001 USA Elevate-KHS elite 397
84 Oliver Stockwell 2002 Great Britain Ribble Pro Cycling U19 396
85 Andrea Piras 2002 Italy Aspiratori Otelli 392
86 Loïc Bettendorff 2001 Luxembourg CT Atertdaul U19 381
86 Théo Thomas 2001 France Van Rysel-AG2R La Mondiale 381
88 Alessandro Verre 2001 Italy CPS Professional Team 375
89 Gregorio Butteroni 2002 Italy Team Franco Ballerini Due C 369
90 Andreas Byskov Sarbo 2001 Denmark Team NPV - Carl Ras Roskilde 367
91 Clément Lecerf 2002 France CA Castelsarrasin U19 365
91 Tim Oelke 2001 Germany Stevens Junior Team Thüringen 365
93 Davide De Pretto 2002 Italy Borgo Molino Rinascita Ormelle 361
94 Pauls Rubenis 2001 Latvia Jun-Lat 360
95 Hjalmar Klyver 2001 Sweden CK Bure 359
96 Thomas Gloag 2001 Great Britain V.C.Londres 358
97 Edoardo Sandri 2001 Italy Team Campana Imballaggi 352
98 Tosh Teare 2001 Japan Equiom IOM Junior Cycling Team 350
99 Tom Portsmouth 2001 Great Britain Spider King-Soenens U19 346
100 Klaus Betzinger 2002 Germany Team Auto Eder Bayern 344
101 Joonas Kurits 2002 Estonia Rein Taaramae Rattaklubi 338
102 Federico Guzzo 2001 Italy Sanvendemiano Cycling Team 337
103 Ben Tulett 2001 Great Britain Willebrord Wil Vooruit Juniors 333
104 Emile Brouwers 2001 Belgium Avia-Rudyco-Janatrans 330
105 Oscar Onley 2002 Great Britain Van Rysel-AG2R La Mondiale 328
106 Kasper Andersen 2002 Denmark Team NPV - Carl Ras Roskilde 315
106 Daniels Kazis 2001 Latvia Jun-Lat 315
106 Ryan Cortjens 2001 Belgium - 315
109 Tobias Lund Andresen 2002 Denmark Team NPV - Carl Ras Roskilde 299
110 Martin Tjøtta 2001 Norway Bærum OCK Junior 286
111 Takumi Yamada 2001 Japan - 285
112 Bastien Tronchon 2002 France Van Rysel-AG2R La Mondiale 284
112 Finley Newmark 2001 Ireland V.C.Londres 284
114 Reuben Thompson 2001 New Zealand Team Skoda - Fruzio 282
115 Benjamin Marais 2002 France VC Herbretais 277
116 Aidan McNeil 2001 USA Lux-Strading p/b Specialized 275
117 Luca Cretti 2001 Italy G.s. Massi’ Supermercati 273
118 Nicolas Heinrich 2001 Germany Junioren Schwalbe Team Sachsen 270
119 Jakub Toupalik 2001 Czech Republic Cycling Academy Tabor 269
120 Maximilian Schmidbauer 2001 Austria Jun-AUT 267
121 Jakub Rutkowski 2001 Poland Copernicus CCC Team 266
122 Lucas Cumenal 2001 France - 264
123 Jacob Rubuliak 2002 Canada Culture Vélo Look Racing U19 263
124 Sergio Meris 2001 Italy Team LVF 262
125 Lukas Carreau 2001 Canada - 260
126 Emil Schandorff 2002 Denmark Team ABC Junior 259
127 Francesco Della Lunga 2001 Italy G.s. Stabbia Ciclismo 255
127 Luca Dreßler 2002 Germany Team Auto Eder Bayern 255
129 Gil Gelders 2002 Belgium Onder Ons Parike WZW 252
130 Hugo Kars 2002 Netherlands Merida Adelaar Development Team 249
131 Floris Van Tricht 2001 Belgium Brain² Olympia Tienen 248
131 Loris Trastour 2001 France A.C.Bisontine U19 248
133 Huub Artz 2002 Netherlands WV Schijndel U19 247
134 Gianni Lamperti 2001 USA Lux-Strading p/b Specialized 245
135 Jakub Soszka 2001 Poland - 244
135 Oliver Rees 2001 Great Britain HMT Hospitals Giant CT 244
137 Lorenzo Balestra 2002 Italy Team Giorgi ASD 241
137 Finn Fisher-Black 2001 New Zealand Willebrord Wil Vooruit Juniors 241
139 Antoine Gizardin-Pradeau 2001 Australia La Roche-sur-Yon Vendée Cyclisme U1 240
140 Witse Meeusen 2001 Belgium Callant-Doltcini CT 239
140 Pedro Silva 2001 Portugal Seissa KTM Bikeseven 239
142 Maximilian Kabas 2001 Austria - 238
143 Nicolas Rivard 2001 Canada Hot Tubes Cycling 236
144 William Junior Lecerf 2002 Belgium Zannata Galloo Cycling Team 235
144 Valentin Paret-Peintre 2001 France Van Rysel-AG2R La Mondiale 235
146 Giosue Crescioli 2001 Italy Pitti Shoes – Cicli Taddei 233
147 Alekss Krasts 2001 Latvia Jun-Lat 232
148 Joris Chaussinand 2002 France Van Rysel-AG2R La Mondiale 231
148 Sten Verzijl 2001 Netherlands WTC de Amstel 231
150 Tomas Trainini 2001 Italy Team LVF 230
150 Siebe Roesems 2001 Belgium Royal Cureghem Sportief 230
152 Jordan Labrosse 2002 France Van Rysel-AG2R La Mondiale 227
153 Koert Van Oosten 2002 Netherlands Acrog-Pauwels Sauzen-Balen BC 224
154 Bostijan Murn 2001 Slovenia Jun-Slov 223
155 Henri Uhlig 2001 Germany Team Drinkuth-ABUS-Focus 222
156 Stefano Rizza 2001 Italy Us Bustese Olonia Team Bike Tartagg 221
157 Emil Schmidt 2001 Denmark Team Mascot Workwear 213
158 Théo Degache 2001 France Team Matériel-Velo.com-VC U19 212
158 Kyle Chromy 2002 USA Lux-Strading p/b Specialized 212
160 Giosue Epis 2002 Italy Aspiratori Otelli 211
160 Juul Maes 2002 Belgium Acrog-Pauwels Sauzen-Balen BC 211
162 Nicolas Marthe 2001 Belgium VC Ardennes 209
163 Pavol Kramarcik 2001 Slovakia Jun-SVK 206
164 Radoslaw Fratczak 2002 Poland Copernicus CCC Team 205
165 Kevin McCambridge 2001 Ireland Vitus – Chill.IE NRPT 204
165 Mike Schuch 2002 Netherlands Streetjump-Forte 204
167 Tyler Reynolds 2001 USA Above and Beyond Cancer p/b Scheel 201
168 Alex Haines 2001 Great Britain HMT Hospitals Giant CT 199
169 Elia Blum 2001 Switzerland Talent Romandie 197
170 Zac Barnhill 2002 Australia Rauland Development Cycling Team 195
171 Dennis Gråsvold 2001 Norway Grenland SK Junior 191
172 Aljaz Colnar 2002 Slovenia - 190
173 Ian Spenkelink 2001 Netherlands AWV de Zwaluwen 188
173 Jordan Habets 2001 Netherlands Davo-United CT Juniors 188
175 Dawid Kuderczak 2001 Poland - 187
175 Joseph Pidcock 2002 Great Britain Fensham Howes - MAS Design 187
177 Riley Pickrell 2001 Canada Trek Red Truck Racing p/b Mosaic 186
178 Riccardo Carretta 2001 Italy U.c. Giorgione 185
179 Igor Arrieta Lizarraga 2002 Spain - 184
179 Jenno Berckmoes 2001 Belgium Onder Ons Parike WZW 184
179 Elia Alessio 2001 Italy U.c. Giorgione 184
182 Daniel Nordeman Da Silva 2001 Canada Attack Racing 181
182 Sébastien Van Poppel 2001 Belgium Avia-Rudyco-Janatrans 181
184 Pietro Aimonetto 2001 Italy Us Bustese Olonia Team Bike Tartagg 179
185 Maxim Popugayev 2001 Kazakhstan - 177
186 Pierre-Pascal Keup 2001 Germany Junioren Schwalbe Team Sachsen 175
186 Tomas De Neve 2001 Belgium Acrog-Pauwels Sauzen-Balen BC 175
186 Anton Dahlblom 2001 Sweden Willebrord Wil Vooruit Juniors 175
189 Eliott Pierre 2001 France Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 173
190 Michiel Nuytten 2001 Belgium CT Luc Wallays-Jonge Renners 169
190 Toon Clynhens 2001 Belgium Van Moer Logistics Cycling Team 169
190 Jelle Declerck 2002 Belgium Gaverzicht-BE Okay U19 169
193 Emano Permentier 2001 Belgium Van Moer Logistics Cycling Team 168
194 Tahir Yigit 2001 Turkey Jun-Turkey 165
194 Artjom Mirzojev 2001 Estonia CFC Spordiklubi 165
196 Carlo Jurisevic 2001 Croatia - 164
197 Tobias Hornstein 2001 Germany Team Auto Eder Bayern 163
198 Gerard Bofill Xucla 2001 Spain Antiga Casa Bellsolà Girona CT 162
199 Pierrick Bailleux 2001 France Guidon Chalettois U19 160
200 Jules Boulais 2001 France La Roche-sur-Yon Vendée Cyclisme U1 159
201 Raul Garcia Pierna 2001 Spain Kometa U19 158
201 Tom Lindner 2001 Germany Junioren Schwalbe Team Sachsen 158
203 Maksym Bilyi 2001 Ukraine - 157
203 Yugi Tsuda 2002 Japan EQADS 157
205 Guillaume Broudeur 2001 France Monaco Junior Team 156
206 Jhon Jairo Alonso 2001 Colombia Van Rysel-AG2R La Mondiale 155
207 Miori Kawasaki 2001 Japan Team Eurasia - IRC Tire 154
207 Tjalle De Bruin 2002 Netherlands - 154
209 Marckus Njor 2001 Denmark - 152
209 Felix Moreau 2002 Canada - 152
211 Eric Lutter 2001 Germany Junioren Schwalbe Team Sachsen 150
211 Paul Lahaye 2001 France CC Villeneuve Saint-Germain U19 150
213 Dominik Gorak 2001 Poland - 149
214 Guido Draghi 2001 Italy G.s. Stabbia Ciclismo 148
214 Sean Richardson 2001 Canada Ind-CAN 148
214 Blaz Avbelj 2001 Slovenia - 148
217 Dorian Patellaro 2001 France VC La Pomme Marseille U19 147
218 Giacomo Rosignoli 2001 Italy Team Angelo Gomme Villadose 143
218 Orken Slamzhanov 2001 Kazakhstan - 143
220 Colin Jacquemin 2001 France Guidon Chalettois U19 142
220 Masahiro Okochi 2001 Japan - 142
222 Timothée Laleu 2001 France CC Villeneuve Saint-Germain U19 141
223 Tullatorn Sosalam 2002 Thailand - 140
223 Miguel Angel Hoyos 2001 Colombia - 140
225 Alessandro Baroni 2001 Italy GB Junior Team 138
225 Ilia Schegolkov 2002 Russia - 138
227 Siebe Deweirdt 2002 Belgium Maes CT Glabbeek 137
227 Niek Voogt 2001 Netherlands - 137
227 Anton Litvintsev 2001 Estonia CFC Spordiklubi 137
230 Oscar Nilsson-Julien 2002 Great Britain V.C.Londres 136
231 Warre Vangheluwe 2001 Belgium Gaverzicht-BE Okay U19 134
231 Nikolas Riegler 2001 Austria RC Wörgl - Tom Tailor 134
233 Iakov Gusev 2001 Russia - 133
234 Tobiasz Zaremba 2002 Poland - 132
234 Davide Persico 2001 Italy S.C.Valle Seriana-Cene 132
234 Ewen Costiou 2002 France - 132
234 Frederik Erringsø 2002 Denmark Team NPV - Carl Ras Roskilde 132
238 Yannik Niebergall 2002 Germany Stevens Junior Team Thüringen 131
239 Henri Treimuth 2001 Estonia Viljandi Rattaklubi 130
239 Renus Uhiriwe 2001 Rwanda Benediction 130
241 Josh Kench 2001 New Zealand - 129
242 Egor Igoshev 2002 Russia Lokosphinx U19 127
242 Joe Michotte 2001 Luxembourg - 127
244 Amartuvshin Battsengel 2001 Mongolia - 126
244 Max Rushby 2001 Great Britain HMT Hospitals Giant CT 126
244 Filip Biernacki 2001 Poland Copernicus CCC Team 126
244 Jean Eric Habimana 2001 Rwanda Fly CC 126
248 Damien Girard 2001 France CM Aubervilliers 93 U19 124
249 Benjamin Hertz 2001 Denmark Team ABC Junior 123
250 Admir Kolasinac 2001 Serbia - 121