FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Ranking
| FirstCycling
UCI Ranking
National Ranking
FirstCycling Ranking
FirstCycling Amateur
Men Elite
---
Men Elite
Men Junior
Women Elite
Women Junior
2022
-All-
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
-Nations-
Albania
Algeria
Argentina
Australia
Austria
Azerbaijan
Bahrain
Bangladesh
Belarus
Belgium
Benin
Bermuda
Bolivia
Bosnia&Herzegovina
Botswana
Brazil
Bulgaria
Burkina Faso
Cameroon
Canada
Chile
China
Colombia
Croatia
Cyprus
Czechia
Denmark
Dom. Republic
Ecuador
Egypt
Eritrea
Estonia
Ethiopia
Finland
France
Germany
Great Britain
Greece
Guatemala
Hong Kong
Hungary
India
Indonesia
Iran
Iraq
Ireland
Israel
Italy
Japan
Kazakhstan
Kosovo
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Malaysia
Mauritius
Mexico
Mongolia
Morocco
Netherlands
New Zealand
North Macedonia
Norway
Oman
Pakistan
Palestine
Panama
Paraguay
Peru
Philippines
Poland
Portugal
Puerto Rico
Romania
Russia
Rwanda
Serbia
Slovakia
Slovenia
South Africa
South Korea
Spain
Sweden
Switzerland
Syria
Tajikistan
Tanzania
Thailand
Turkey
UAE
Ukraine
Uruguay
USA
Uzbekistan
Venezuela
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
All
U23
Pos
Rider
Born
Nation
Team
Points
2
Evenepoel
Remco
2000
Belgium
Quick-Step Alpha Vinyl Team
3.380
7
De Lie
Arnaud
2002
Belgium
Lotto-Soudal
1.926
22
Ayuso
Juan
2002
Spain
UAE Team Emirates
1.431
23
Rodriguez
Carlos
2001
Spain
INEOS Grenadiers
1.419
29
Girmay
Biniam
2000
Eritrea
Intermarché-Wanty-Gobert
1.362
35
Skjelmose
Mattias
2000
Denmark
Trek-Segafredo
1.282
52
Kooij
Olav
2001
Netherlands
Jumbo-Visma
1.126
75
Vauquelin
Kévin
2001
France
Arkéa-Samsic
869
98
Sheffield
Magnus
2002
USA
INEOS Grenadiers
742
114
Piccolo
Andrea
2001
Italy
EF Education-EasyPost
687
164
Strong
Corbin
2000
New Zealand
Israel-Premier Tech
527
179
Tulett
Ben
2001
Great Britain
INEOS Grenadiers
496
188
Page
Hugo
2001
France
Intermarché-Wanty-Gobert
480
195
Laurance
Axel
2001
France
B&B Hotels-KTM
464
221
Uijtdebroeks
Cian
2003
Belgium
BORA-hansgrohe
417
223
Plapp
Lucas
2000
Australia
INEOS Grenadiers
411
239
Staune-Mittet
Johannes
2002
Norway
Jumbo-Visma Development Team
378
241
Penhoët
Paul
2001
France
Groupama-FDJ
376
251
Vernon
Ethan
2000
Great Britain
Quick-Step Alpha Vinyl Team
351
252
Van Wilder
Ilan
2000
Belgium
Quick-Step Alpha Vinyl Team
348
272
Onley
Oscar
2002
Great Britain
Development Team DSM
322
284
van Dijke
Mick
2000
Netherlands
Jumbo-Visma
307
289
Quinn
Sean
2000
USA
EF Education-EasyPost
301
294
van Uden
Casper
2001
Netherlands
Team DSM
297
295
Zambanini
Edoardo
2001
Italy
Bahrain Victorious
296
299
Grégoire
Romain
2003
France
Groupama-FDJ Conti
289
310
Van Eetvelt
Lennert
2001
Belgium
Lotto Soudal DT
282
314
Ryan
Archie
2001
Ireland
Jumbo-Visma Development Team
279
315
Mihkels
Madis
2003
Estonia
Intermarché-Wanty-Gobert
278
331
Martinez
Lenny
2003
France
Groupama-FDJ Conti
267
334
Milan
Jonathan
2000
Italy
Bahrain Victorious
264
345
Vacek
Mathias
2002
Czechia
Gazprom-RusVelo
256
366
Thompson
Reuben
2001
New Zealand
Groupama-FDJ Conti
236
368
Baroncini
Filippo
2000
Italy
Trek-Segafredo
234
370
Wærenskjold
Søren
2000
Norway
Uno-X Pro Cycling Team
233
371
Watson
Sam
2001
Great Britain
Groupama-FDJ Conti
232
372
Tiberi
Antonio
2001
Italy
Trek-Segafredo
231
377
Heming
Mika
2000
Germany
ATT Investments
221
381
Simmons
Quinn
2001
USA
Trek-Segafredo
218
383
Grondin
Donavan
2000
France
Arkéa-Samsic
216
386
Canal
Carlos
2001
Spain
Euskaltel-Euskadi
214
401
Wandahl
Frederik
2001
Denmark
BORA-hansgrohe
206
404
Dinham
Matthew
2000
Australia
Team BridgeLane
203
406
Fedorov
Yevgeniy
2000
Kazakhstan
Astana Qazaqstan Team
200
407
Askey
Lewis
2001
Great Britain
Groupama-FDJ
199
410
Kopecky
Tomas
2000
Czechia
À Bloc CT
197
416
Marcellusi
Martin
2000
Italy
Bardiani CSF Faizanè
195
421
Buratti
Nicolo
2001
Italy
Cycling Team Friuli ASD
193
429
Brenner
Marco
2002
Germany
Team DSM
189
431
Miholjevic
Fran
2002
Croatia
Bahrain Victorious
186
433
Arrieta
Igor
2002
Spain
Equipo Kern Pharma
184
433
Busatto
Francesco
2002
Italy
General Store-Essegibi-F.Ili Curia
184
439
Fretin
Milan
2001
Belgium
Sport Vlaanderen-Baloise
179
439
Nys
Thibau
2002
Belgium
Trek-Segafredo
179
443
Segaert
Alec
2003
Belgium
Lotto Soudal DT
178
443
Poole
Max
2003
Great Britain
Development Team DSM
178
446
Baudin
Alex
2001
France
Tudor Pro Cycling Team
177
457
Teutenberg
Tim Torn
2002
Germany
Leopard Pro Cycling
173
459
Braet
Vito
2000
Belgium
Sport Vlaanderen-Baloise
171
464
Le Berre
Mathis
2001
France
Côtes d'Armor - Marie Morin
167
470
Healy
Ben
2000
Ireland
EF Education-EasyPost
164
471
Flynn
Sean
2000
Great Britain
Tudor Pro Cycling Team
163
471
Gloag
Thomas
2001
Great Britain
Jumbo-Visma
163
471
Pithie
Laurence
2002
New Zealand
Groupama-FDJ Conti
163
475
Vandenabeele
Henri
2000
Belgium
Team DSM
162
485
Piganzoli
Davide
2002
Italy
EOLO-KOMETA U23
157
487
Plowright
Jensen
2000
Australia
Groupama-FDJ Conti
156
490
Berckmoes
Jenno
2001
Belgium
Sport Vlaanderen-Baloise
155
494
Hayter
Leo
2001
Great Britain
INEOS Grenadiers
153
496
Lamperti
Luke
2002
USA
Trinity Racing
152
506
Tolio
Alex
2000
Italy
Bardiani CSF Faizanè
149
513
Syritsa
Gleb
2000
Russia
Astana Qazaqstan Team
146
513
Engelhardt
Felix
2000
Germany
Tirol KTM Cycling Team
146
513
Kubis
Lukas
2000
Slovakia
Dukla Banská Bystrica
146
513
Vermaerke
Kevin
2000
USA
Team DSM
146
513
Raccani
Simone
2001
Italy
Quick-Step Alpha Vinyl Team
146
520
Bittner
Pavel
2002
Czechia
Team DSM
145
523
Kluckers
Arthur
2000
Luxembourg
UAE Team Emirates
144
527
Ärm
Rait
2000
Estonia
Groupama-FDJ Conti
143
527
Boven
Lars
2001
Netherlands
Jumbo-Visma Development Team
143
531
De Cassan
Davide
2002
Italy
Cycling Team Friuli ASD
142
533
Marsman
Tim
2000
Netherlands
Metec-Solarwatt p/b Mantel
141
536
Govekar
Matevz
2000
Slovenia
Bahrain Victorious
140
542
De Pretto
Davide
2002
Italy
Team BikeExchange-Jayco
138
544
Delbove
Joris
2000
France
Saint Michel-Auber 93
137
549
García
Raúl
2001
Spain
Equipo Kern Pharma
136
550
Fetter
Erik
2000
Hungary
EOLO-Kometa Cycling Team
135
550
Stockwell
Oliver
2002
Great Britain
Cycling Team Friuli ASD
135
557
Vercher
Mattéo
2001
France
TotalEnergies
133
561
van Belle
Loe
2002
Netherlands
Jumbo-Visma Development Team
132
564
Řepa
Vojtěch
2000
Czechia
Equipo Kern Pharma
131
564
Heßmann
Michel
2001
Germany
Jumbo-Visma
131
570
Paleni
Enzo
2002
France
Groupama-FDJ Conti
130
573
Fancellu
Alessandro
2000
Italy
EOLO-Kometa Cycling Team
129
580
Bomboi
Davide
2000
Belgium
Elevate p/b Home Solution-Soenens
128
583
van Sintmaartensdijk
Roel
2001
Netherlands
VolkerWessels Cycling Team
127
589
Løland
Sakarias Koller
2001
Norway
Uno-X DARE DT
125
593
Hagenes
Per Strand
2003
Norway
Jumbo-Visma Development Team
124
599
Hindsgaul Madsen
Jacob
2000
Denmark
Uno-X Pro Cycling Team
122
602
Guzzo
Federico
2001
Italy
Zalf Euromobil Fior
121