FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Ranking
| FirstCycling
UCI Ranking
National Ranking
FirstCycling Ranking
FirstCycling Amateur
Men Elite
---
Men Elite
Men Junior
Women Elite
Women Junior
2021
-All-
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
-Nations-
Albania
Algeria
Anguilla
Argentina
Armenia
Australia
Austria
Azerbaijan
Belarus
Belgium
Belize
Benin
Bermuda
Bolivia
Bosnia&Herzegovina
Brazil
Bulgaria
Burkina Faso
Burundi
Cameroon
Canada
Chile
China
Colombia
Costa Rica
Croatia
Cuba
Cyprus
Czechia
Denmark
Dom. Republic
DR Congo
Ecuador
Egypt
El Salvador
Eritrea
Estonia
Ethiopia
Finland
France
Germany
Great Britain
Greece
Guatemala
Guinea
Honduras
Hong Kong
Hungary
Indonesia
Iran
Ireland
Israel
Italy
Ivory Coast
Japan
Kazakhstan
Kenya
Kosovo
Kuwait
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Malaysia
Mali
Mexico
Moldova
Monaco
Mongolia
Morocco
Netherlands
New Zealand
Nicaragua
North Macedonia
Norway
Oman
Panama
Paraguay
Peru
Philippines
Poland
Portugal
Puerto Rico
Romania
Russia
Rwanda
Serbia
Singapore
Slovakia
Slovenia
South Africa
South Korea
Spain
Sudan
Sweden
Switzerland
Syria
Tanzania
Thailand
Turkey
Uganda
Ukraine
Uruguay
USA
Uzbekistan
Venezuela
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
All
U23
Pos
Rider
Born
Nation
Team
Points
1794
Schulten
Chiel
1999
Netherlands
9
1794
Boulo
Matthieu
1989
France
Dinan Sport Cycling
9
1794
Osorio
Frank
1987
Colombia
Orgullo Paisa
9
1794
Hellmann
Julian
1990
Germany
Team Embrace The World Cycling
9
1794
Gutiérrez
José Manuel
1988
Spain
Gios
9
1794
Katrasnik
Gasper
1995
Slovenia
Adria Mobil
9
1794
Fröse
Marcel
1992
Germany
Team Stilum-RSC Rheinbach
9
1794
Kalaba
Dusan
1996
Serbia
Northwave - Siatec-Olmo
9
1794
Kivistik
Gert
1995
Estonia
Team Crédit Mutuel-Garage Premier-F
9
1794
Pellegrin
Mathieu
1995
France
SCO Dijon-Team Material-velo.com
9
1794
Irisarri
Jon
1995
Spain
Caja Rural-Seguros RGA
9
1794
Aso
Keisuke
1992
Japan
Victoire Hiroshima
9
1794
Blanco
Samuel
1994
Spain
Atum General - Tavira
9
1794
Alajmi
Abdulhadi
1995
Kuwait
Kuwait Pro Cycling Team
9
1794
Sabbahi
El Houcaine
1997
Morocco
Morocco National Team
9
1794
Zakaria
Akmal
1996
Malaysia
Team Sapura Cycling
9
1794
Kulikov
Vladislav
1996
Russia
Mega Saray
9
1794
Cantón
Isaac
1996
Spain
Burgos-BH
9
1794
Kelemen
Pavel
1991
Czechia
Team Dukla Praha
9
1794
Zandri
Francesco
1997
Italy
Work Service-Marchiol-Dynatek
9
1794
Vabø
Tore Andre
1998
Norway
Team Coop
9
1794
Oosthuizen
Jason
1999
South Africa
CR4C Roanne
9
1794
Munton
Byron
1998
South Africa
Electro Hiper Europa
9
1794
Belletta
Pier Elis
1999
Italy
Named Uptivo
9
1794
Huens
Rémi
1999
France
V.C.Rouen 76
9
1794
Montenegro
Santiago
1998
Ecuador
Best PC Ecuador
9
1794
Tikhonin
Evgenii
1998
Russia
Viva Rovar
9
1794
Ishihara
Yuki
1997
Japan
Team UKYO SAGAMIHARA
9
1794
Paterson
Aden
1998
Australia
À Bloc CT
9
1794
Christakos
Dimitrios
1999
Greece
ASK Alpha
9
1794
Latil
Alexandre
1996
France
Yoeleo Test Team p/b 4Mind
9
1794
De Meester
Luca
2000
Belgium
EFC - L&R - Vulsteke
9
1794
Ramirez
Yurgen
1998
Venezuela
Manuela Fundación
9
1794
Jastrab
Ryan
2000
USA
Wildlife Generation
9
1794
Vandenbulcke
Alex
2001
Belgium
EFC - L&R - Vulsteke
9
1794
Krijnsen
Jelte
2001
Netherlands
ZWC D.T.S
9
1794
Keup
Pierre-Pascal
2001
Germany
Team Lotto - Kern Haus
9
1794
Della Lunga
Francesco
2001
Italy
Team Colpack Ballan
9
1794
De Vet
Sander
2000
Belgium
Crabbe-C.C.Chevigny
9
1794
Gorak
Dominik
2001
Poland
Niezrzeszony
9
1794
Puentestar
Stalin
1997
Ecuador
Team Saitel
9
1794
Stockwell
Oliver
2002
Great Britain
GB Cycling Senior Academy
9
1794
Ginestra
Lorenzo
2000
Italy
Aran Cucine Vejus
9
1794
Marte
Jesus Roniel
2001
Dom. Republic
Inteja Imca-Ridea DCT
9
1794
Pollefliet
Gianluca
2002
Belgium
Acrog - Tormans
9
1794
Vovk
Jaka
2002
Slovenia
KK Kranj
9
1794
Yu
Yuanfeng
2001
China
Heilongjiang
9
1848
Schurter
Nino
1986
Switzerland
8
1848
Tibaquira
George
1992
Colombia
8
1848
Gueydon
Julien
1993
France
8
1848
Sorgho
Mathias
1987
Burkina Faso
8
1848
Muhindo
Jimmy Kyaviro
1996
DR Congo
8
1848
Hou
Dongyi
1996
China
8
1848
Kasperkiewicz
Przemyslaw
1994
Poland
Team UC Nantes - Atlantique
8
1848
Raileanu
Cristian
1993
Romania
Team Sapura Cycling
8
1848
Zotov
Evgeny
1994
Russia
Team Novak
8
1848
Burbano
Joel
1989
Ecuador
CDE Sin Fronteras
8
1848
Navarro
Royner
1992
Peru
Team Gh Antarkis
8
1848
Cooper
Will
1988
USA
CS Velo Racing p/b Cannondale
8
1848
Conci
Nicola
1997
Italy
Trek-Segafredo
8
1848
Faresin
Edoardo
1998
Italy
Zalf Euromobil Désirée Fior
8
1848
Holstad
Ludvik
1998
Norway
Lillehammer CK
8
1848
Istlstekker
Zsolt
1998
Hungary
Epronex-Gesu
8
1848
Rodenberg
Frederik
1998
Denmark
Uno-X Pro Cycling Team
8
1848
Bauer
Dominik
1997
Germany
Team Dauner | AKKON
8
1848
Ruiz
Hugo
1996
Peru
Hoomu Seguros
8
1848
Langat
Geoffrey
1991
Kenya
Kenyan Riders
8
1848
Schleck Ssekanwagi
Jordan
2002
Uganda
Sossi Safari Simbaz
8
1848
Lourenço
Rafael
1997
Portugal
Atum General - Tavira
8
1848
Rastelli
Luca
1999
Italy
Team Colpack Ballan
8
1848
Shibata
Masayuki
1994
Japan
Nasu Blasen
8
1848
Garcia
Sergio
1999
Spain
EOLO-KOMETA
8
1848
Gene
Meving
1998
France
Espoir du Sud
8
1848
Peters
Arne
1995
Netherlands
Allinq-Krush-De IJsselstreek
8
1848
Buitendijk
Ruben
2000
Netherlands
HSK Trias-Mooi Jong
8
1848
Ten Boske
Kars
2000
Netherlands
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
8
1848
Grendene
Marco
2000
Italy
Beltrami TSA Tre Colli
8
1848
Vignato
Davide
2000
Italy
General Store-F.Ili Curia-Essegibi
8
1848
Parravano
Francesco
2000
Italy
Aran Cucine Vejus
8
1848
Abd Rasim
Mohamad Saari Amri
1998
Malaysia
Team Sapura Cycling
8
1848
Guevara
Gregory
2000
Venezuela
Start Cycling Team
8
1848
Biancalani
Andrea
2000
Italy
Gragnano Sporting Club Caselli
8
1848
Hendrikx
Mees
2000
Netherlands
Alpecin-Fenix Development
8
1848
Turnbull
Carter
2000
Australia
Trinity Racing
8
1848
Pierre
Eliott
2001
France
C.C.Etupes
8
1848
Corvaisier
Antonin
2001
France
Vendée U
8
1848
Miquel Delgado
Pau
2000
Spain
Equipo Kern Pharma
8
1848
Guasco
Mattia
2000
Italy
Team Qhubeka
8
1848
Kariya
Kazutoshi
2001
Japan
Nihon University
8
1848
Prahesta
Angga Dwi Wahyu
2001
Indonesia
Roojai.com Cycling Team
8
1848
Gachignard
Thomas
2000
France
Swiss Racing Academy
8
1848
Dahl
Gustav Frederik
2000
Denmark
Team Give Elementer
8
1848
Vinokurov
Nicolas
2002
Kazakhstan
Vino - Astana Motors
8
1848
Quintana
Hector
2002
Chile
Sel.Nacional Sub.23
8
1848
Costiou
Ewen
2002
France
Côtes d'Armor - Marie Morin
8
1848
Divnic
Jovan
2002
Serbia
MG.K vis VPM
8
1848
Peschi
Lorenzo
2002
Italy
Beltrami TSA Tre Colli
8
1848
Wang
Qiang
1999
China
China Huajian Cycling Team
8
1848
Zhang
Weiyi
1997
China
Lianoning
8
1848
Bedon Hipo
David
2000
Ecuador
Team Pichincha
8