Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Ranking
| FirstCycling
UCI Ranking
National Ranking
FirstCycling Ranking
FirstCycling Amateur
Men Elite
---
Men Elite
Men Junior
Women Elite
Women Junior
2020
-All-
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
-Nations-
Albania
Algeria
Angola
Argentina
Armenia
Australia
Austria
Azerbaijan
Belarus
Belgium
Bosnia&Herzegovina
Brazil
Bulgaria
Burkina Faso
Cambodia
Cameroon
Canada
Chile
Colombia
Costa Rica
Croatia
Cyprus
Czechia
Denmark
DR Congo
Ecuador
Eritrea
Estonia
Ethiopia
Finland
France
Georgia
Germany
Great Britain
Greece
Guatemala
Honduras
Hong Kong
Hungary
Indonesia
Iran
Ireland
Israel
Italy
Ivory Coast
Japan
Kazakhstan
Kenya
Kuwait
Laos
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Malaysia
Mali
Mexico
Morocco
Netherlands
New Zealand
North Macedonia
Norway
Panama
Peru
Philippines
Poland
Portugal
Romania
Russia
Rwanda
Serbia
Singapore
Slovakia
Slovenia
South Africa
South Korea
Spain
Sweden
Switzerland
Taiwan
Thailand
Turkey
UAE
Uganda
Ukraine
Uruguay
USA
Uzbekistan
Venezuela
Vietnam
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
All
U23
Pos
Rider
Born
Nation
Team
Points
1858
Sabatini
Fabio
1985
Italy
Cofidis
3
1858
Osorio
Danny
1988
Colombia
Orgullo Paisa
3
1858
Grmay
Tsgabu
1991
Ethiopia
Mitchelton-Scott
3
1858
Zhurkin
Nikolay
1991
Russia
Tula Region
3
1858
Saleh
Mohd Zamri
1983
Malaysia
Terengganu Inc. TSG
3
1858
Scartezzini
Michele
1992
Italy
ASD Aries Cycling
3
1858
Alvarado
Adrian
1991
Chile
Melipulli BH Puerto Montt
3
1858
Nohales Nieto
Edgar
1986
Spain
SSOIS - Miogee Cycling Team
3
1858
Silva
Joaquim
1992
Portugal
Miranda - Mortagua
3
1858
Hernandez Martinez
Oscar
1992
Spain
Aviludo-Louletano
3
1858
Dutton
Jay
1993
Australia
St. George Continental Team
3
1858
Rozsa
Balazs
1995
Hungary
Team Novak
3
1858
Aldridge
Joshua
1989
New Zealand
Base Solutions
3
1858
Fuentes
Yorman
1992
Venezuela
Osorio Group City Bike
3
1858
Morales
Alejandro
1994
Chile
Safut Team
3
1858
Sellier
Simon
1995
France
Total Direct Énergie
3
1858
Trueba
Alvaro
1993
Spain
Atum General-Tavira
3
1858
Zenovich
Matthew
1994
New Zealand
St. George Continental Team
3
1858
Ixehuati Mejia
Cesar
1993
Mexico
Dicafriem
3
1858
Lütolf
Yves
1997
Switzerland
Swiss Racing Academy
3
1858
Romano
Francesco
1997
Italy
Bardiani-CSF-Faizanè
3
1858
Franz
Marcel
1996
Germany
Bornträger-Assos
3
1858
Kuklewicz
Karol
1997
Poland
Wibatech Merx 7R
3
1858
Thurau
Sven
1996
Germany
Team Dauner D&DQ - Akkon
3
1858
Alakari
Othman
1988
Kuwait
Kuwait
3
1858
Nalder
Antony
1986
New Zealand
Tank Guy-Bikebox
3
1858
Pajek
Luka
1996
Slovenia
SportLand Niederösterreich
3
1858
van der Veekens
Mel
1998
Netherlands
À Bloc CT
3
1858
van den Dool
Jens
1998
Netherlands
Metec - TKH
3
1858
Valenzuela
Pablo
1980
Chile
Tur Bus Starken
3
1858
Sierra
Robert
1996
Venezuela
Venezuela Pais Futuro
3
1858
Pellizzer
Mattia
1998
Italy
Iseo Serrature Rime Carnovali
3
1858
Quarterman
Charlie
1998
Great Britain
Trek-Segafredo
3
1858
Ilic
Ognjen
1998
Serbia
Serbia
3
1858
Kostelnicak
Martin
1986
Slovakia
Greenbike Aloha Team
3
1858
Mansouri
Hamza
1999
Algeria
V.C.Sovac
3
1858
Wiggins
Craig
1999
Australia
St. George Continental Team
3
1858
Blummel
Robin
1999
Netherlands
VolkerWessels - Merckx
3
1858
Vaughan
Jacob
1999
Great Britain
Indulek-Doltcini-Derito CT
3
1858
Bahr
Christian
1999
Denmark
Holdsworth Zappi RT
3
1858
Magli
Filippo
1999
Italy
Mastromarco Sensi Nibali
3
1858
Rigatti
Tommaso
1998
Italy
Team Colpack - Ballan
3
1858
Andrei
Ionut-Andrei
1999
Romania
CSUVT-Devron West CT
3
1858
Paquot
Tom
1999
Belgium
Wallonie-Bruxelles Development Team
3
1858
Jolidon
Cédric
1998
Switzerland
Montenegro-Proapparel-Nice
3
1858
Pries
Cedric
2000
Luxembourg
Regional Ekipp Letzebuerg
3
1858
Rouiller
Loris
2000
Switzerland
Alpecin-Fenix
3
1858
Capron
Rémi
2000
France
Akros - Excelsior - Thömus
3
1858
Nocen
Adam
1999
Poland
WMKS Olsztyn-Foltan Silvant Racing
3
1858
Brabander
Nick
2000
Netherlands
VolkerWessels - Merckx
3
1858
Skretteberg
Mathias
2000
Norway
Ringerike SK
3
1858
Harvey
Matthew
2000
Australia
Velofit Australia
3
1858
Stewart
Myles
1999
Australia
Nero Continental
3
1858
Hannan
Jacob
2001
New Zealand
Cabjaks-Castelli
3
1858
Rosner
Linus
2001
Germany
Rad-Net Rose Team
3
1858
Haugen
Ole Jakob
1994
Norway
IK Hero
3
1858
Piranishvili
Avtandil
2001
Georgia
Georgia
3
1858
Merchan
Didier
1999
Colombia
Colombia Tierra de Atletas
3
1858
Bazan
Nehuen
1999
Argentina
Equipo Continental San Luis
3
1858
Eyvazov
Shahin
2001
Azerbaijan
Azerbaijan
3
1858
Decar
Jacob
2001
Chile
Papa Johns Cycling Team
3
1858
Stensby
Anton
2001
Norway
Tønsberg CK
3
1858
Salguero Villavicencio
Luis Geovanny
1987
Ecuador
Santo Domingo
3
1964
Togola
Moussa
1994
Mali
2
1964
Quaade
Rasmus
1990
Denmark
Riwal Securitas Cycling
2
1964
Masson
Christophe
1985
France
Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole
2
1964
Silva
Daniel
1985
Portugal
Radio Popular - Boavista
2
1964
Amundrud
Kjetil Johansen
1978
Norway
Asker CK
2
1964
Lukkedal
Øivind
1994
Norway
Joker Fuel of Norway
2
1964
Hampl
Petr
1993
Czechia
TJ Favorit Brno
2
1964
Cherkasov
Nikolay
1996
Russia
Gazprom-RusVelo
2
1964
Ivashkin
Anton
1996
Belarus
Minsk Cycling Club
2
1964
Pietrula
Nicolas
1995
Czechia
Team Dukla Praha
2
1964
Bosch
Manuel
1989
Austria
Felbermayr - Simplon Wels
2
1964
Bouts
Jordy
1996
Belgium
Tarteletto - Isorex
2
1964
Lyons
Angus
1996
Australia
Oliver's Real Food
2
1964
Davids
Brendon
1993
South Africa
Oliver's Real Food
2
1964
Schotte
Lauwrence
1994
Belgium
Asfra Racing Team Oudenaarde
2
1964
Moreno
Ivan
1996
Spain
Equipo Kern Pharma
2
1964
Franz
Toni
1997
Germany
KED Stevens Radteam Berlin
2
1964
Villegas
Jesus
1997
Venezuela
Bic.Castilla-Trek-Miranda
2
1964
Saez
Enderson
1998
Venezuela
JAJOMTB Indet Trujillo
2
1964
Bootsveld
Jelle
1999
Netherlands
Metec - TKH
2
1964
Wittenberg
Wim
1999
Netherlands
Van Uitert-De Jonge Renner
2
1964
Cole
Gabriel
1997
Angola
BAI-Sicasal-Petro de Luanda
2
1964
Vansevenant
Mauri
1999
Belgium
Deceuninck-Quick Step
2
1964
Bonnet
Thomas
1998
France
Vendée U
2
1964
Navarro
Gauthier
2000
France
SCO Dijon-Team Material-velo.com
2
1964
Van der Beken
Aaron
2000
Belgium
EFC - L&R - Vulsteke
2
1964
Ghigino
Valter
2000
Italy
D'Amico UM Tools Area Zero VVF
2
1964
Litlere
Erlend
2000
Norway
Bergen CK
2
1964
Raimondi
Alex
2000
Italy
Casillo- Petroli Firenze- Hopplà
2
1964
Habimana
Jean Eric
2001
Rwanda
Centre Mondial du Cyclisme
2
1964
Kim
Chantou
2000
Cambodia
Cambodia Cycling Academy
2
1964
Luijk
Andre
1995
Netherlands
À Bloc CT
2
1964
Nzafashwanayo
Jean Claude
2000
Rwanda
Benediction Ignite XL
2
1964
Gråsvold
Dennis
2001
Norway
Grenland SK
2
1964
Klyver
Hjalmar
2001
Sweden
CK Bure
2
1964
Gachignard
Thomas
2000
France
Océane Top 16
2
1964
Igoshev
Egor
2002
Russia
Lokosphinx U19
2