FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Ranking
| FirstCycling
UCI Ranking
National Ranking
FirstCycling Ranking
FirstCycling Amateur
Men Elite
---
Men Elite
Men Junior
Women Elite
Women Junior
2020
-All-
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
-Nations-
Albania
Algeria
Angola
Argentina
Armenia
Australia
Austria
Azerbaijan
Belarus
Belgium
Bosnia&Herzegovina
Brazil
Bulgaria
Burkina Faso
Cambodia
Cameroon
Canada
Chile
Colombia
Costa Rica
Croatia
Cyprus
Czechia
Denmark
DR Congo
Ecuador
Eritrea
Estonia
Ethiopia
Finland
France
Georgia
Germany
Great Britain
Greece
Guatemala
Honduras
Hong Kong
Hungary
Indonesia
Iran
Ireland
Israel
Italy
Ivory Coast
Japan
Kazakhstan
Kenya
Kuwait
Laos
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Malaysia
Mali
Mexico
Morocco
Netherlands
New Zealand
North Macedonia
Norway
Panama
Peru
Philippines
Poland
Portugal
Romania
Russia
Rwanda
Serbia
Singapore
Slovakia
Slovenia
South Africa
South Korea
Spain
Sweden
Switzerland
Taiwan
Thailand
Turkey
UAE
Uganda
Ukraine
Uruguay
USA
Uzbekistan
Venezuela
Vietnam
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
All
U23
Pos
Rider
Born
Nation
Team
Points
1377
Wynants
Maarten
1982
Belgium
Team Jumbo-Visma
10
1377
Lozano
David
1988
Spain
Team Novo Nordisk
10
1377
Freiberg
Michael
1990
Australia
ARA Pro Racing Sunshine Coast
10
1377
Filosi
Iuri
1992
Italy
Bardiani-CSF-Faizanè
10
1377
Sefa
Ylber
1991
Albania
Tarteletto - Isorex
10
1377
de Vries
Hartthijs
1996
Netherlands
Vlasman Cycling Team
10
1377
Dalla Valle
Nicolas
1997
Italy
Bardiani-CSF-Faizanè
10
1377
Le Ny
Jean-Louis
1998
France
Sojasun espoir-ACNC
10
1377
Horvat
Ziga
1998
Slovenia
Adria Mobil
10
1377
O'Mahony
Darragh
1997
Ireland
SwiftCarbon Pro Cycling
10
1377
Rudys
Paul
1998
Germany
LKT Team Brandenburg
10
1377
Shauchenka
Siarhei
1998
Belarus
Minsk CC U23
10
1377
Rex
Laurenz
1999
Belgium
Wallonie-Bruxelles Development Team
10
1377
Skjelmose
Mattias
2000
Denmark
Trek-Segafredo
10
1377
Page
Hugo
2001
France
Groupama-FDJ Conti
10
1377
Gajdula
Marek
2001
Slovakia
Topforex - Lapierre Pro Cycling Team
10
1377
Rangel
Vinicius
2001
Brazil
Valverde Team-Tierra Fecundis
10
1377
Vaidian
Iustin
2001
Romania
CSUVT-Devron West CT
10
1419
Yaou
Gadji
1994
Cameroon
9
1419
Langeveld
Sebastian
1985
Netherlands
EF Pro Cycling
9
1419
Gastauer
Ben
1987
Luxembourg
AG2R La Mondiale
9
1419
Ista
Kevyn
1984
Belgium
Bingoal-Wallonie Bruxelles
9
1419
Sobal
Yauhen
1981
Belarus
Minsk Cycling Club
9
1419
Caldeira
Samuel
1985
Portugal
W52 - FC Porto
9
1419
Tennant
Andrew
1987
Great Britain
Canyon DHB p/b Soreen
9
1419
Ottema
Rick
1992
Netherlands
Metec - TKH
9
1419
Tzortzakis
Polychronis
1989
Greece
P.O.Ch Talos
9
1419
Eefting-Bloem
Roy
1989
Netherlands
Team Sapura Cycling
9
1419
Rugovac
Denis
1993
Czechia
AC Sparta Praha
9
1419
Ramanau
Raman
1994
Belarus
Minsk Cycling Club
9
1419
Kasperkiewicz
Przemyslaw
1994
Poland
UC Nantes - Atlantique
9
1419
Du Plooy
Rohan
1994
South Africa
ProTouch
9
1419
Samli
Feritcan
1994
Turkey
Spor Toto CT
9
1419
Saidi
Nassim
1994
Algeria
V.C.Sovac
9
1419
Rapp
Jonas
1994
Germany
Hrinkow Advarics Cycleang
9
1419
Zakharov
Artyom
1991
Kazakhstan
Astana Pro Team
9
1419
Balkan
Serkan
1994
Turkey
Salcano-Sakarya
9
1419
Kennett
Dylan
1994
New Zealand
St. George Continental Team
9
1419
Paluta
Michal
1995
Poland
CCC Team
9
1419
De Leon
Jhonnatan
1993
Guatemala
Hino-One-La Red
9
1419
Yaguaro Flores
Isaac Simón
1993
Venezuela
Fundacion Ciclocorse
9
1419
Byukusenge
Patrick
1991
Rwanda
Benediction Ignite XL
9
1419
Corte
Eduardo
1992
Mexico
Canel´s Pro Cycling
9
1419
Sevilla
Diego
1996
Spain
Kometa-Xstra
9
1419
Salmon
Martin
1997
Germany
Team Sunweb
9
1419
Di Felice
Francesco
1997
Italy
Sangemini Trevigiani Mg.Kvis VPM
9
1419
Irizar
Julen
1995
Spain
Euskaltel-Euskadi
9
1419
De Pestel
Sander
1998
Belgium
Sport Vlaanderen-Baloise
9
1419
Ulysbayev
Dinmukhammed
1998
Kazakhstan
Vino - Astana Motors
9
1419
Ajpacajá
Celso
1994
Guatemala
Decorabaños
9
1419
Yates
Joel
1997
New Zealand
Team Skoda Fruzio
9
1419
Midtsveen
Sondre
1997
Norway
Joker Fuel of Norway
9
1419
Canastuj
Jose
1997
Guatemala
Opticas de Luxe-Ninosport
9
1419
Quita
Ronnilan
1995
Philippines
Go for Gold Philippines
9
1419
Nolde
Tobias
1998
Germany
P&S Metalltechnik
9
1419
Davis
Cole
1999
USA
Hagens Berman - Axeon
9
1419
Sessa
Gerardo
1999
Italy
Velo Racing Palazzago
9
1419
Cataldo
Lorenzo
1999
Italy
Casillo- Petroli Firenze- Hopplà
9
1419
Sidorov
Igor
1999
Russia
Gazprom-Rusvelo U23
9
1419
Tolio
Alex
2000
Italy
Casillo- Petroli Firenze- Hopplà
9
1419
Paladin
Luca
2000
Italy
Delio Gallina Colosio
9
1419
Mignolli
Gianluca
2000
Italy
General Store-Essegibi-F.Ili Curia
9
1419
Kulset
Magnus
2000
Norway
Ringerike SK
9
1419
Chacon
Franklin
1998
Venezuela
Gios-Kiwi Atlántico
9
1419
Ciuccarelli
Riccardo
2000
Italy
Sangemini Trevigiani Mg.Kvis VPM
9
1419
Spenkelink
Ian
2001
Netherlands
WP Groot Amsterdam
9
1419
Vangheluwe
Warre
2001
Belgium
Home Solution-Soenens
9
1419
Treimuth
Henri
2001
Estonia
Tartu 2024 - BCC
9
1419
Bidwell
Andrew
2000
New Zealand
Team Skoda Fruzio
9
1470
Domagalski
Karol
1989
Poland
Mazowsze - Serce Polski
8
1470
Roldan
Weimar
1985
Colombia
Team Medellin
8
1470
Vosekalns
Andris
1992
Latvia
Evelo Team
8
1470
Krizek
Matthias
1988
Austria
Felbermayr - Simplon Wels
8
1470
Calderon
Edson Arturo
1984
Colombia
Ind-Nariño
8
1470
Astafyev
Stepan
1994
Kazakhstan
Vino - Astana Motors
8
1470
Nava
Jhon
1978
Venezuela
Deportivo Tachira-JHS
8
1470
Bassett
Stephen
1995
USA
Rally Cycling
8
1470
Sanchez
Brayan
1994
Colombia
Team Medellin
8
1470
Vahtra
Norman
1996
Estonia
Israel Start-Up Nation
8
1470
van den Berg
Julius
1996
Netherlands
EF Pro Cycling
8
1470
Van Wijk
Oscar
1997
Netherlands
WP Groot Amsterdam
8
1470
Poli
Umberto
1996
Italy
Team Novo Nordisk
8
1470
Bousquet
Pascal
1976
France
Cambodia Cycling Academy
8
1470
Sabbahi
El Houcaine
1997
Morocco
C.C.Detroit de Tanger
8
1470
Bregnhøj
Mathias
1995
Denmark
BHS - PL Beton Bornholm
8
1470
Duarte
Emanuel
1997
Portugal
LA Aluminios
8
1470
Cariño
Daniel Ven
1998
Philippines
Go for Gold Philippines
8
1470
Gaze
Samuel
1995
New Zealand
Alpecin-Fenix
8
1470
Edy
Muhammad
1998
Malaysia
Malaysia National Team
8
1470
Maciejuk
Filip
1999
Poland
Leopard Pro Cycling
8
1470
Carboni
Matteo
1999
Italy
Biesse Arvedi
8
1470
Mawditt
Lionel
1995
Australia
Gateway Devo Cycling
8
1470
Koster
Adne
2000
Netherlands
Metec - TKH
8
1470
Mayrhofer
Marius
2000
Germany
Development Team Sunweb
8
1470
Jensen
Frederik
1999
Denmark
BHS - PL Beton Bornholm
8
1470
Keup
Pierre-Pascal
2001
Germany
LKT Team Brandenburg
8
1470
Peñuela
Francisco
2001
Venezuela
Gios-Kiwi Atlántico
8
1470
Serrano
Javier
2001
Spain
Caja Rural - Seguros RGA amateur
8
1470
Pareja
Nichol
2000
Philippines
7 Eleven Cliqq - Air21 by RBP
8
1470
Viunoshev
Mikhail
2001
Russia
Marathon Tula Cycling Team
8