FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Ranking
| FirstCycling
UCI Ranking
National Ranking
FirstCycling Ranking
FirstCycling Amateur
Men Elite
---
Men Elite
Men Junior
Women Elite
Women Junior
2019
-All-
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
-Nations-
Albania
Algeria
Andorra
Angola
Argentina
Armenia
Aruba
Australia
Austria
Azerbaijan
Bahrain
Barbados
Belarus
Belgium
Benin
Bolivia
Botswana
Brazil
Bulgaria
Burkina Faso
Burundi
Cameroon
Canada
Chile
China
Colombia
Costa Rica
Croatia
Cuba
Cyprus
Czechia
Denmark
Dom. Republic
DR Congo
Ecuador
Egypt
El Salvador
Eritrea
Estonia
Ethiopia
Finland
France
Gambia
Georgia
Germany
Ghana
Great Britain
Greece
Guatemala
Guinea
Guyana
Honduras
Hong Kong
Hungary
India
Indonesia
Iran
Iraq
Ireland
Israel
Italy
Ivory Coast
Japan
Kazakhstan
Kenya
Kosovo
Kuwait
Laos
Latvia
Libya
Lithuania
Luxembourg
Macao
Malaysia
Mali
Malta
Mauritius
Mexico
Mongolia
Morocco
Namibia
Netherlands
Netherlands Antilles
New Zealand
Nigeria
North Macedonia
Norway
Panama
Paraguay
Peru
Philippines
Poland
Portugal
Puerto Rico
Romania
Russia
Rwanda
Saudi Arabia
Senegal
Serbia
Seychelles
Singapore
Slovakia
Slovenia
South Africa
South Korea
Spain
Sri Lanka
Sweden
Switzerland
Syria
Taiwan
Tajikistan
Thailand
Trinidad & Tobago
Tunisia
Turkey
Turkmenistan
UAE
Uganda
Ukraine
Uruguay
USA
Uzbekistan
Venezuela
Vietnam
Zimbabwe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
All
U23
Pos
Rider
Born
Nation
Team
Points
1959
Moreira
Federico Agustin
1993
Uruguay
C.C.Cerro Largo
17
2002
Konte
Bassirou
1988
Ivory Coast
16
2002
Yossi
Adama
1995
Ivory Coast
16
2002
Peter
Claus
-
Germany
16
2002
Osorio
Danny
1988
Colombia
Equipo Continental Orgullo Paisa
16
2002
Mamos
Philipp
1982
Germany
Team Dauner D&DQ - Akkon
16
2002
Moyano
Enzo
1989
Argentina
EC Municipalidad de Pocito
16
2002
Freitas
Daniel
1991
Portugal
Miranda - Mortagua
16
2002
Henttala
Joonas
1991
Finland
Team Novo Nordisk
16
2002
Mba
Hervé
1984
Cameroon
SNH Velo Club
16
2002
Van Der Ploeg
Neil
1987
Australia
Team Bridgelane
16
2002
Van Breda
Rick
1990
Netherlands
Monkey Town - À Bloc CT
16
2002
Lakasek
Irwandie
1995
Malaysia
Terengganu inc. TSG
16
2002
Campos
Roniel
1993
Venezuela
Pédale Pilotine
16
2002
Samuel
Travis
1994
Canada
DCBank Pro Cycling Team
16
2002
Sanchez
Nelson Ismael
1982
Dom. Republic
Aero CT
16
2002
Gil
Alexander
1992
Colombia
EPM
16
2002
Panassenko
Nikita
1992
Kazakhstan
Apple Team
16
2002
Moricz
Daniel
1996
Hungary
Pannon Cycling Team
16
2002
Fosing
Robert
1989
Cameroon
SNH Velo Club
16
2002
Fuentes
Yorman
1992
Venezuela
Gwada Bikers 118
16
2002
Nguyen
Hoang Sang
1993
Vietnam
Bikelife Dong Nai
16
2002
Dinkler
Jonathan
1995
Germany
P&S Metalltechnik
16
2002
Cartier
Alexis
1991
Canada
Velo 2000-Rhino Rack
16
2002
Souton
Julien
1997
France
SCO Dijon-Team Material-velo.com
16
2002
Ivory
Cameron
1992
Australia
GPM Stulz
16
2002
Graziani
Mauricio
1996
Argentina
Municipalidad de Rawson
16
2002
Jarnet
Maxime
1998
France
Team Arkéa - Samsic
16
2002
Toc
Fredy
1997
Guatemala
A,C.Chimaltenango
16
2002
Takeyama
Kosuke
1997
Japan
Nihon University
16
2002
Vtyurin
Anton
2000
Russia
Gazprom - RusVelo
16
2002
Midtsveen
Sondre
1997
Norway
Ringerike SK
16
2002
Mukhomediarov
Dimitri
1999
Russia
Lokosphinx-elite
16
2002
Presley
Sebastian
1998
Australia
Oliver's Real Food Racing
16
2002
Combes
Simon
1997
France
CR4C Roanne
16
2002
Lindorff
Tyler
2000
Australia
Team Bridgelane
16
2002
Maas
Edo
2000
Netherlands
Development Team Sunweb
16
2002
Garcia Toledo
Jose
1991
Venezuela
Rio de Janeiro Cycling Team
16
2002
Marchuk
Dzianis
2000
Belarus
RCOP Belarus
16
2002
Strindin
Joachim
1993
Norway
Ryska Posten RT
16
2002
Mokhtari
Farhad
1988
Iran
Tianyoude Hotel Cyclingteam
16
2002
Kim
Euro
1999
South Korea
LX Cycling Team
16
2002
Arroyave
Daniel
2000
Colombia
Team Novak
16
2044
Traoré
Becaye
1987
Senegal
15
2044
Gembremariam
Fiseha
1995
Ethiopia
15
2044
Abreha
Negasi Haylu
2000
Ethiopia
15
2044
Thomson
Jay Robert
1986
South Africa
Dimension Data
15
2044
Henrio
Ewen
1997
France
V.C.Pays de Loudéac
15
2044
Sano
Junya
1982
Japan
Matrix Powertag
15
2044
Pons
Gaetan
1992
Luxembourg
Leopard Pro Cycling
15
2044
Rugovac
Denis
1993
Czechia
Pardus Tufo - Prostejov
15
2044
Grolleau
Quentin
1998
France
A.V.C. Aix-en-Provence
15
2044
Gaffurini
Nicola
1989
Italy
Monkey Town - À Bloc CT
15
2044
Vangstad
Andreas
1992
Norway
Joker Fuel of Norway
15
2044
Sai-udomsin
Phuchong
1988
Thailand
Thailand Continental Team
15
2044
Camacho
Juan
1995
Spain
Kometa Cycling Team
15
2044
Schils
Dominic
1991
Great Britain
Velo Schils Interbike RT
15
2044
Eyskens
Jeroen
1993
Belgium
Cibel
15
2044
Veyhe
Torkil
1990
Denmark
Riwal Readynez Cycling
15
2044
Escobar
Walter
1990
Guatemala
Decorabaños-AC Quetzaltenango
15
2044
Fathoni
Muhamad Nur
1992
Indonesia
Dodol Picnic
15
2044
Rivas
Angel
1989
Venezuela
Deportivo Tachira-JHS
15
2044
Bravo
Wilmer
1981
Venezuela
JHS Grupo-Andiempaques
15
2044
Davies
Scott
1995
Great Britain
Dimension Data
15
2044
Troncoso
Pablo
1995
Uruguay
San Antonio de Florida
15
2044
Duverger
Romain-Guillaume
1985
France
Equipe CMI
15
2044
Novakovskyi
Vitaliy
1997
Ukraine
Cherkaska
15
2044
Kusaba
Keigo
1996
Japan
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
15
2044
Gonczy
Gergo
1996
Hungary
Epronex-BSS Oil Team
15
2044
Fuentes
Angel
1996
Spain
Burgos - BH
15
2044
Vereecken
Thomas
1997
Belgium
Lotto - Soudal U23
15
2044
Guillot
Romain
1996
France
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
15
2044
Van Der Heijden
Maiko
1997
Netherlands
Orange Babies Cycling Team
15
2044
Colnaghi
Andrea
1997
Italy
Namedsport-Rocket
15
2044
Setiawan
Odie Purnomo
1996
Indonesia
PGN Road Cycling Team
15
2044
Orceau
Clément
1995
France
Total Direct Energie
15
2044
Verhulst
Lothar
1998
Belgium
EFC-L&R-Vulsteke
15
2044
Kulikov
Vladislav
1996
Russia
Gazprom - RusVelo
15
2044
Madsstuen
Asbjørn
1995
Norway
Bygdø IL
15
2044
Peralta
Arjay
1993
Philippines
7 Eleven Cliqq - Air21
15
2044
Vandenbroeck
Yarno
1998
Belgium
Home Solution-Soenens
15
2044
Ilic
Ognjen
1998
Serbia
WSA KTM Graz
15
2044
Cariño
Daniel Ven
1998
Philippines
Team Go for Gold
15
2044
Christie-Johnston
Alastair
1998
Australia
Team Bridgelane
15
2044
Stibinger
Matej
1997
Czechia
Elkov - Author
15
2044
Nicolau
Joel
1997
Spain
Caja Rural - Seguros RGA
15
2044
Misbah
Muhshin Al Redha
1997
Malaysia
Team Sapura Cycling
15
2044
Bauce
Davide
1999
Italy
Delio Gallina Colosio Eurofeed
15
2044
Quincey
Scott
1999
Switzerland
IAM Excelsior
15
2044
Sam
Henry
1999
Guatemala
Decorabaños-AC Quetzaltenango
15
2044
Chumil
Sergio
2000
Guatemala
A,C.Chimaltenango
15
2044
Yavuz
Emre
1996
Turkey
Ind-Turkey
15
2044
Li
Shuai
1996
China
Shenzhen Xidesheng CT
15
2044
Olamaei
Mahdi
1987
Iran
Fengsheng Sports - DFT Team
15
2095
Ottema
Rick
1992
Netherlands
Metec - TKH
14
2095
Cuadros
Alvaro
1995
Spain
Caja Rural - Seguros RGA
14
2095
Cristofaletti
Mattia
1997
Italy
Viris Vigevano
14
2095
Castillo
Jose
1995
Venezuela
Bic.Castilla-Idermi
14
2095
Downes
Brandon
1991
South Africa
TEG Pro Cycling Team
14
2095
Niquet-Olden
Bentley
1998
Australia
Team Nero Bianchi
14