Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Ranking | Amateur

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Ranking Races All U23

Pos Rider Born Team Points
1 Rutger Wouters 1991 Team Thielemans-De Hauwere 1.926
2 David Desmecht 1992 S-Bikes-Doltcini 1.470
3 Niels De Rooze 1992 Decock-Van Eyck-Devos Capoen 1.353
4 Guillaume Seye 1996 Team Metalced 1.114
5 Jo Maes 1985 DL Chemicals- Ruwomat-IVT 1.073
6 Sven Noels 1989 Team Thielemans-De Hauwere 1.071
7 Lennert Van Eetvelt 2001 Lotto Soudal U23 1.064
8 Lander Loockx 1997 Team Deschacht Hens Maes Containers 1.045
9 Gil Gelders 2002 Bingoal-WB Development Team 1.040
10 Tom Timmermans 1996 Van Eyck Sport-Josan-TLD Express 1.026
11 Jérôme Baugnies 1987 Team Metalced 1.016
12 Alec Segaert 2003 Lotto Soudal U23 972
13 Daan Stevens 2002 Acrog - Tormans 907
14 Jelle Vermoote 2001 Acrog - Tormans 898
15 Liam Slock 2000 Lotto Soudal U23 889
16 Julien Van Den Brande 1995 S-Bikes-Doltcini 854
17 Lars Van Coppenolle 1997 EL319+ 841
18 Romain Grégoire 2003 Groupama-FDJ Conti 825
19 Stijn De Bock 1993 S-Bikes-Doltcini 807
20 Vince Gerits 1997 Stageco CT 804
21 Jonas Volkaert 1999 VDM -Trawobo CT 798
22 Lars Craps 2001 Urbano-Vulsteke 777
23 Per Strand Hagenes 2003 Jumbo-Visma Development Team 761
24 Wesley Van Dyck 1994 Shifting Gears X Black Sheep 757
25 Stef Rogier 1996 RB Zelfbouw UCT 725
26 Niels Vandyck 1990 Team Thielemans-De Hauwere 712
27 Joseph Sutton 1997 Borgonjon-Dewasport 700
28 Enzo Paleni 2002 Groupama-FDJ Conti 694
29 Robin Orins 2002 Elevate p/b Home Solution Soenens 693
30 Michiel Nuytten 2001 EFC - L&R - AGS 687
31 Oliver Robinson 1999 Borgonjon-Dewasport 682
32 Mathias Vanoverberghe 1998 Decock-Van Eyck-Devos Capoen 656
33 Kevin Lava 1989 C.T.Dakwerken Eddy Stroobant-Kuota 628
33 Vincent Van Hemelen 2000 Lotto Soudal U23 628
35 Arthur Kluckers 2000 Leopard Pro Cycling 608
36 Benjamin Verraes 1987 Borgonjon-Dewasport 605
37 Jarne Van Grieken 2000 Acrog - Tormans 595
38 Alex Vandenbulcke 2001 Basso Team Flanders 578
38 Dylan Vandenstorme 2002 EFC - L&R - AGS 578
40 Ken Simon 1994 S-Bikes-Doltcini 570
41 Jens Moens 1994 Van Eyck Sport-Josan-TLD Express 568
42 Warre Vangheluwe 2001 Elevate p/b Home Solution Soenens 562
43 Jonas Goeman 1993 C.T.Dakwerken Eddy Stroobant-Kuota 558
43 Cedric Defreyne 1995 Laeremans Cycling Team 558
45 Jensen Plowright 2000 Groupama-FDJ Conti 540
46 Julien Desmarets 1999 Stageco CT 539
47 Jonas Smet 1999 Borgonjon-Dewasport 533
48 Nathan Szekely 2001 EvoPro Racing 531
49 Stian Fredheim 2003 Uno-X DARE DT 530
50 Timothy Stevens 1989 EL319+ 519
51 Thomas Dhooge 1998 Borgonjon-Dewasport 516
52 Thomas Joseph 1996 Minerva Cycling Team 514
53 Martin Tjøtta 2001 Ringerike SK 503
54 Ylber Sefa 1991 Vetrapo-B-Close CT 495
55 Ciske Aneca 1994 Decock-Van Eyck-Devos Capoen 494
56 Ronan Van Den Put 1999 Stageco CT 485
57 Sebastian Kirkedam Larsen 2003 Ringerike SK 480
58 Luca Van Boven 2000 Lotto Soudal U23 478
59 Thomas Demolder 1996 Van Mossel CT 477
59 Victor Vercouillie 2002 Dovy Keukens- FCC 477
61 Tristan Scherpenbergh 1999 VP Consulting-Prorace CT 471
62 Davide Bomboi 2000 Elevate p/b Home Solution Soenens 470
63 Brent Van Mulders 2000 EFC - L&R - AGS 463
64 Kenneth Verstegen 2002 EFC - L&R - AGS 459
65 Len Dejonghe 2000 Team Deschacht Hens Maes Containers 458
66 Pier-André Côté 1997 Human Powered Health 450
66 Cameron Scott 1998 ARA Pro Racing Sunshine Coast 450
68 Siebe Deweirdt 2002 Elevate p/b Home Solution Soenens 447
69 Joren Segers 1991 Hubo-Titan Cargo CT 443
69 Thibaut Ponsaerts 2000 Minerva Cycling Team 443
71 Brent Cle 1995 Stageco CT 435
72 Wannes Heylen 1995 S-Bikes-Doltcini 427
73 Gianluca Pollefliet 2002 Lotto Soudal U23 420
74 Arne Santy 2000 Dovy Keukens- FCC 417
75 Thomas Naudts 2000 EFC - L&R - AGS 408
76 Han Devos 1997 Urbano-Vulsteke 406
77 Tijl De Decker 2001 Acrog - Tormans 405
78 Jelle Declerck 2002 Bingoal-WB Development Team 397
79 Yentl Vandevelde 2000 Minerva Cycling Team 395
80 Elias Van Breussegem 1992 Tarteletto-Isorex 394
81 Michiel Dieleman 1990 Vetrapo-B-Close CT 383
82 Jarne Jacques 1999 Vind! Cycling Project 379
83 Fabio Porco 1986 Masm-Bel 375
84 Tim Marsman 2000 Metec-Solarwatt p/b Mantel 374
85 Jonathan Vervenne 2003 Elevate p/b Home Solution Soenens 369
86 Stijn Siemons 1997 Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 362
87 Axel Huens 2001 Dunkerque Grand Littoral-Cofidis 360
88 Ruben De Marez 1991 Dovy Keukens- FCC 357
89 Tibor Del Grosso 2003 Metec-Solarwatt p/b Mantel 352
90 Jasper Kaesemans 1999 Urbano-Vulsteke 349
91 Robbe Claeys 2000 Acrog - Tormans 341
92 Anthony Debuy 1996 Dovy Keukens- FCC 338
93 Rico Van Damme 1997 Regioteam Zuid-Nederland 336
94 Alfdan De Decker 1996 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich 333
95 Yanne Dorenbos 2000 GRC Jan Van Arckel 332
96 Thibau Verhofstadt 1998 Tarteletto-Isorex 329
97 Sander Devenijns 1998 Vetrapo-B-Close CT 324
97 Arno Claeys 2000 Elevate p/b Home Solution Soenens 324
99 Toon Clynhens 2001 Elevate p/b Home Solution Soenens 323
100 Aaron Vervaeke 1997 VZW WP de Molenspurters Meulebeke 314