FIRSTCYCLING
Amateur
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Ranking
| Amateur
UCI Ranking
National Ranking
FirstCycling Ranking
FirstCycling Amateur
Australia
Belgium
Denmark
Denmark | Women
France
Italy
Japan
Norway
Norway | Women
Spain
Great Britain
USA
2022
-All-
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
1
Ranking
Races
All
U23
Pos
Rider
Born
Team
Points
1
Fjellheim
Henrik
2001
IK Hero
1.526
2
Drege
Andre
1999
Team Coop
1.322
3
Svestad-Bårdseng
Embret
2002
Team Coop
1.245
4
Aas
Eirik Vang
2002
Gauldal SK
1.049
5
Stokbro Nielsen
Andreas
1997
Team Coop
941
6
Stensby
Anton
2001
Tønsberg CK
861
7
Fløtten
Øyvind Brekke
1999
Ringerike SK
830
8
Larsen
Sebastian Kirkedam
2003
Uno-X DARE DT
800
9
Bregnhøj
Mathias
1995
Riwal Cycling Team
783
10
Holstad
Ludvik
1998
Lillehammer CK
755
11
Hansen
Martin Solhaug
2003
IL Stjørdals-Blink
749
12
Christophersen
Cedrik Bakke
2001
Tønsberg CK
724
13
Klaris
Magnus Bak
1996
Restaurant Suri-Carl Ras
720
14
Tjøtta
Martin
2001
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
711
15
Skjerping
Kristoffer
1993
Kjekkas IF Sykkel
697
16
Kvam
Kalle
2003
IL Stjørdals-Blink
670
17
Ravnøy
Johan
2003
Team Coop
584
17
Madsen
Erik Nygaard
2002
Ringerike SK
584
19
Söderqvist
Jakob
2003
Svealand Cycling Team
502
20
Løland
Sakarias Koller
2001
Uno-X DARE DT
495
21
Strand
Peder Dahl
2000
Mysenlan-PXL Carpets
475
22
Wærenskjold
Søren
2000
Uno-X Pro Cycling Team
450
23
Haakonsen
Amund
2000
Team Coop
387
24
Knotten
Iver
1998
Tønsberg CK
386
25
Nordhagen
Truls
2002
Lillehammer CK
386
26
Songstad
Jørgen
2002
Ringerike SK
376
27
Kench
Josh
2001
Bolton Equities Black Spoke
360
27
Staune-Mittet
Johannes
2002
Jumbo-Visma Development Team
360
29
Klevgård
Kristian
1993
Kjekkas IF Sykkel
357
30
Sotberg
Andre
1997
Yoeleo Test Team p/b 4Mind
343
31
Litlere
Sverre
2003
Mysenlan-PXL Carpets
335
32
Wæhre
Magnus
2002
Ringerike SK
334
33
Brynsrud
Magnus
2000
Uno-X DARE DT
333
34
Halvorsen
Tobias
2000
Kristiansands CK
327
35
Træen
Torstein
1995
Uno-X Pro Cycling Team
324
36
Røed
Torbjørn
1997
Yoeleo Test Team p/b 4Mind
308
37
Bugge
Martin Urianstad
1999
Uno-X Pro Cycling Team
300
38
Brennsæter
Trym
2003
EF Education-NIPPO DT
286
39
Holther
Trym
2003
Drone Hopper-Androni Giocattoli
282
40
Skjelbred
Aleksander
1997
Tønsberg CK
273
41
Rolfsen
Kasper
2001
Tønsberg CK
270
42
Jensen
Frederik
1999
BHS-PL Beton Bornholm
270
43
Litlere
Erlend
2000
Mysenlan-PXL Carpets
263
44
Skår
Emil
2003
Sandnes SK
255
45
Aulstad
Brage
1998
Lillehammer CK
248
46
Pedersen
Rasmus Søjberg
2002
BHS-PL Beton Bornholm
248
47
Holla
Sander
2003
Sandnes SK
242
48
Amundrud
Kjetil Johansen
1978
Asker CK
233
49
Gravås
Peder Antoni
2002
Yoeleo Test Team p/b 4Mind
232
50
Toft Madsen
Martin
1985
BHS-PL Beton Bornholm
230
50
Juel Skivild
Robin
2001
Uno-X DARE DT
230
52
Christensen
Ryan
1996
Bolton Equities Black Spoke
225
52
Østergaard
Mads
1998
Team Coloquick
225
52
Fredheim
Stian
2003
Uno-X DARE DT
225
55
Sørbø
Magnus
2002
Ringerike SK
218
56
Lunde
Tormod Emil
2002
Haugesund Triattlonklubb
204
57
Larsen
Richard
1990
Motala AIF Serneke Allebike
203
57
Gudmestad
Tord
2001
Uno-X Pro Cycling Team
203
57
Dalby
Simon
2003
Uno-X DARE DT
203
60
Fredriksen
Mads Leander
2003
Fana IL Sykkel
202
61
Nørtoft
Morten
2002
Riwal Cycling Team
194
62
Dahl
Gustav Frederik
2000
Team Give Elementer
186
63
Rye-Johnsen
Jon
2003
CC Etupes
185
64
Fougner
Eivind Broholt
2003
Lillehammer CK
184
65
Sagbakken
Sindre
2001
Lillehammer CK
174
66
Farstadvoll
Henrik
2003
IF Frøy Sykkel
160
67
Eriksson
Jacob
1999
Riwal Cycling Team
158
68
Knudsen
Oliver
1999
Restaurant Suri-Carl Ras
153
68
Antoniu
Alexandru-Ionut
1995
Team Sparekassen Danmark Aalborg
153
70
Weiseth
Sondre
2003
IL Stjørdals-Blink
151
71
Lunder
Eirik
1999
Team Coop
150
72
Nielsen
Sebastian
2000
Restaurant Suri-Carl Ras
149
73
Rønning
Vebjørn
1999
Tønsberg CK
148
74
Strindin
Joachim
1993
Kjekkas IF Sykkel
148
75
Eriksson
Lucas
1996
Riwal Cycling Team
144
75
Kulset
Magnus
2000
Uno-X DARE DT
144
75
Stålberg
Albin
2001
Mysenlan-PXL Carpets
144
78
Hjemsæter
Olav
1999
Team Coop
135
79
Ellingsen
Christoffer
1998
Sandnes SK
133
80
Løvdal
Vegard
2000
IL Stjørdals-Blink
133
81
Haugen
Ole Jakob
1994
Kristiansands CK
129
82
Frydenlund
Magnus
1996
Kjekkas IF Sykkel
128
83
Pedersen
Nicklas
1993
Bache-JS.Dk
126
84
Gjeldnes
Håvard
1991
Trollheimen SK
125
85
Toudal
Emil
1996
BHS-PL Beton Bornholm
122
86
Aalrust
Håkon
1998
Team Coop
117
87
Handley
William
2003
117
88
Frafjord
Joakim
2000
Sandnes SK
109
89
Lennartsson
Hugo
2003
Motala AIF Serneke Allebike
104
90
Martinsen
Toralf Rydningen
2002
Lillehammer CK
102
91
Schultz
Jesper
1996
Team Coloquick
90
91
Hansen
Tobias Aagaard
2002
Uno-X DARE DT
90
93
Korsnes
Marcus
2001
Ringerike SK
88
94
Helgesen
Espen
1989
Kjekkas IF Sykkel
88
94
Eskedal
Vetle
2003
Sandnes SK
88
96
Heldahl
Sebastian Dreyer
1999
XSpeed United Continental
87
97
Lindquist
Christian Ingemann
1997
Restaurant Suri-Carl Ras
86
98
Hurum
Lars
2001
SK Rye Sykkel
81
99
Feldmann
Karsten
2003
Team Coop
80
100
Benjaminsen
Fredrik
2002
IL Stjørdals-Blink
76