LIVE CENTRE: Volta Comunitat Valenciana

Ranking | Amateur

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Ranking Races All U23

Pos Rider Born Team Points
1 Jeannière Emilien 1998 Vendée U - Pays de la Loire 4.427
2 Le Berre Mathis 2001 Côtes d'Armor - Marie Morin 4.306
3 Le Ny Jean-Louis 1998 WB - Fybolia Morbihan 4.063
4 Guichard Mickaël 1993 WB - Fybolia Morbihan 4.007
5 Le Bon Johan 1990 Dinan Sport Cycling 3.641
6 Rapiteau Florian 1998 Laval Cyclisme 53 3.134
7 Bennett Stefan 1992 EuroCyclingTrips Pro Cycling 2.967
8 Devaux Thomas 1997 Charvieu-Chavagneux IC 2.900
9 Vercher Mattéo 2001 TotalEnergies 2.822
10 Baguelin Jocelyn 1999 WB - Fybolia Morbihan 2.803
11 Racault Ronan 1988 Guidon Chalettois 2.785
12 Théot Killian 1999 St Michel-Auber 93 2.780
13 Dauphin Florian 1999 B&B Hotels-KTM 2.713
13 Costiou Ewen 2002 Team Arkéa-Samsic 2.713
15 Van Gucht Sten 1992 Bourg Ain Cyclisme 2.530
16 Bonnet Thomas 1998 Vendée U - Pays de la Loire 2.411
17 Penhoët Paul 2001 Groupama-FDJ 2.386
18 Avoine Kévin 1997 CC Nogent-sur-Oise 2.342
19 Guillon Célestin 1996 Laval Cyclisme 53 2.256
20 Labrosse Jordan 2002 AG2R Citroën U23 Team 2.243
21 Saint-Guilhem Thibaud 1996 AVC Aix-en-Provence 2.215
22 Lecamus-Lambert Florentin 1999 Cofidis 2.157
23 Marais Benjamin 2002 Vendée U - Pays de la Loire 2.081
24 Thierry Pierre 2003 Team Arkéa-Samsic 2.069
25 van Uden Casper 2001 Team DSM 2.065
26 Alleno Clément 2000 Dinan Sport Cycling 2.039
27 Bezza Quentin 1998 Charvieu-Chavagneux IC 2.003
28 Campistrous Romain 1992 Occitane CF 1.946
29 Kukrle Michael 1994 Elkov-Kasper 1.925
30 Corkery Dillon 1999 CC Etupes 1.900
31 Boniface Lucas 2000 Vendée U - Pays de la Loire 1.810
32 Mahoudo Nolann 2002 B&B Hotels-KTM 1.792
33 Neuman Dominik 1995 Elkov-Kasper 1.761
34 Vadic Baptiste 2002 Vendée U - Pays de la Loire 1.757
35 Thompson Reuben 2001 Groupama-FDJ Conti 1.734
36 Grégoire Romain 2003 Groupama-FDJ Conti 1.717
37 Menant Théo 1997 Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme 1.712
38 Devanne Antoine 2000 TotalEnergies 1.688
39 Margueritat Titouan 1996 CC Périgueux-Dordogne 1.680
40 Veistroffer Baptiste 2000 VC Pays de Loudéac 1.675
41 Konijn Alexander 1999 AVC Aix-en-Provence 1.664
42 Huens Axel 2001 Dunkerque Littoral Cyclisme 1.658
43 Baudin Alex 2001 Tudor Pro Cycling Team 1.654
44 Garel Adrien 1996 Sojasun Espoir-ACNC 1.632
45 Bourgoyne Lucas 2001 WB - Fybolia Morbihan 1.609
46 Gachignard Thomas 2000 St Michel-Auber 93 1.593
47 Dinham Matthew 2000 Team BridgeLane 1.580
48 Le Cunff Kévin 1988 Dunkerque Littoral Cyclisme 1.570
49 Eriksson Lucas 1996 Riwal Cycling Team 1.556
50 George Alfie 2001 Vendée U - Pays de la Loire 1.542
51 Havot Sébastien 1996 VC Rouen 76 1.539
52 Poisson Damien 1997 Dinan Sport Cycling 1.537
53 Ermenault Corentin 1996 AVC Aix-en-Provence 1.530
54 Kiskonen Siim 1997 EC Saint-Etienne Loire 1.522
55 Degache Théo 2001 Bourg Ain Cyclisme 1.487
55 Juillard Maximilien 2001 GO Sport-Roubaix Lille Métropole 1.487
57 Cam Maxime 1992 Dinan Sport Cycling 1.448
58 Ridel Damien 1999 Laval Cyclisme 53 1.446
59 Braz Afonso Clément 1999 Philippe Wagner Cycling 1.438
60 de Vries Hartthijs 1996 Metec-Solarwatt p/b Mantel 1.432
61 Schmidt Fabien 1989 UC Briochine-Bleu Mercure 1.426
62 Van Eetvelt Lennert 2001 Lotto Soudal DT 1.419
63 Narbonne-Zuccarelli Axel 1998 Nice Métropole Côte d'Azur 1.416
63 Taillandier Axel 1999 Excelsior 1.416
65 Scott Rob 1998 WiV SunGod 1.414
66 Rolland Brieuc 2003 Vendée U - Pays de la Loire 1.402
67 Gautherat Pierre 2003 AG2R Citroën Team 1.394
68 Souton Julien 1997 SCO Dijon-Team Material-velo.com 1.384
69 Knight Oliver 2001 UAE Team Emirates 1.379
70 Tesson Jason 1998 St Michel-Auber 93 1.376
71 Retailleau Valentin 2000 AG2R Citroën Team 1.364
72 Pallesen Jeppe Aaskov 1997 Team Coloquick 1.347
73 Morichon Thomas 1998 AC Bisontine 1.341
74 Donnewirth Tom 1998 UV Marie-Galante 1.334
75 Paleni Enzo 2002 Groupama-FDJ Conti 1.332
76 Maître Florian 1996 Laval Cyclisme 53 1.330
77 Quemere Tao 1990 VC Villefranche Beaujolais 1.327
78 Leclainche Gwen 2000 GO Sport-Roubaix Lille Métropole 1.320
79 Tronchon Bastien 2002 AG2R Citroën Team 1.310
80 Tabellion Valentin 1999 GO Sport-Roubaix Lille Métropole 1.293
81 Constantin Baptiste 1994 C´Chartres Cyclisme 1.282
82 Wild Damian 1992 AVC Aix-en-Provence 1.275
83 Castellarnau Florent 1993 Occitane CF 1.264
84 Avadanian Lucas 1999 VC Villefranche Beaujolais 1.260
85 David Nicolas 1988 Bretagne Sud Cyclisme 1.258
86 Bellicaud Jérémy 1998 Océane Top 16 1.255
87 Leroux Samuel 1994 GO Sport-Roubaix Lille Métropole 1.250
88 Girard Damien 2001 CC Nogent-sur-Oise 1.230
89 Gerbaud Guillaume 1989 UV Limoges - Team U 87 1.224
90 Staune-Mittet Johannes 2002 Jumbo-Visma Development Team 1.216
91 Jamot Julien 1999 VC Rouen 76 1.214
92 Le Boetez Clement 2000 Océane Top 16 1.197
93 Roussel Antoine 2000 VC Vaulx-en-Velin 1.173
94 Pithie Laurence 2002 Groupama-FDJ Conti 1.165
95 Senicourt Kylian 2001 Premier Tech U23 Cycling Project 1.144
96 Carlot Matéo 2000 VC Rouen 76 1.137
97 Maire Adrien 2000 AVC Aix-en-Provence 1.136
98 Paige Charlie 2001 Bourg Ain Cyclisme 1.129
99 Quarterman Charlie 1998 Philippe Wagner Cycling 1.128
100 Chassagne Thomas 1994 GSC Blagnac Velo Sport 31 1.126