Ranking | Amateur

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

Ranking Races All U23

Pos Rider Born Team Points
1 Schmidt Fabien 1989 Côtes d'Armor - Marie Morin 5.422
2 Bouchard Geoffrey 1992 AG2R La Mondiale 5.273
3 Constantin Baptiste 1994 Creuse Oxygène Guéret 3.752
4 Guichard Mickaël 1993 Team Pro Immo Nicolas Roux 3.177
5 Guillonnet Adrien 1993 SCO Dijon-Team Material-velo.com 3.167
6 Cam Maxime 1992 V.C.Pays de Loudéac 3.142
7 Ferasse Thibault 1994 U.C.Nantes Atlantique 3.000
8 Moreno Adria 1991 A.V.C. Aix-en-Provence 2.905
9 Van Niekerk Morne 1995 Team Christian Magimel 2.870
10 Van Gucht Sten 1992 V.C.Villefranche Beaujolais 2.862
11 Hurel Tony 1987 Sojasun Espoir- ACNC 2.861
12 Hänninen Jaakko 1997 Team Probikeshop St.Etienne 2.859
13 Billon Alexandre 1991 Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys 2.717
14 Pereira Florent 1993 Team Pro Immo Nicolas Roux 2.675
15 Bol Cees 1995 Team Sunweb 2.536
16 Racault Ronan 1988 Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys 2.531
17 Jarnet Maxime 1998 Team Probikeshop St.Etienne 2.496
18 Raibaud Jimmy 1991 Groupama - FDJ 2.487
19 Bonnet Pierre 1990 Team Pro Immo Nicolas Roux 2.454
20 Riou Alan 1997 Team Pays de Dinan 2.366
21 Bacon Romain 1990 C.C.Nogent-sur-Oise 2.263
22 Jamet Alexandre 1993 CR4C Roanne 2.234
23 Krieger Alexander 1991 Leopard Pro Cycling 2.231
24 Morin Emmanuel 1995 Cofidis 2.203
25 Carisey Clément 1992 Israel Cycling Academy 2.199
26 Guay Julien 1986 Sojasun Espoir- ACNC 2.186
27 Flet Axel 1994 ESEG Douai-Origine Cycles 2.140
28 Prodhomme Nicolas 1997 AG2R La Mondiale 2.130
29 David Nicolas 1988 Creuse Oxygène Guéret 2.024
30 Guglielmi Simon 1997 CR4C Roanne 1.992
31 Artus Willy 1994 Sojasun Espoir- ACNC 1.981
32 Cerný Josef 1993 Elkov - Author 1.979
33 Rabitsch Stephan 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels 1.933
34 Guillemot Frédéric 1992 Côtes d'Armor - Marie Morin 1.881
35 Do Rego Fabio 1995 CM Aubervilliers 93 1.861
36 Orceau Clément 1995 Direct Energie 1.847
37 Le Lay Aurélien 1994 V.C.Avranches 1.843
38 Farantakis Stylianos 1995 Sojasun Espoir- ACNC 1.833
39 Bescond Jérémy 1991 Côtes d'Armor - Marie Morin 1.816
40 Nonnez Théo 1999 C.C.Nogent-sur-Oise 1.805
41 Lionnet Aurélien 1994 CR4C Roanne 1.801
42 Brunel Alexys 1998 Groupama - FDJ 1.792
43 Lauk Karl Patrick 1997 Team Fortuneo - Samsic 1.784
44 Dassonville Flavien 1991 C.C.Nogent-sur-Oise 1.774
45 Menut David 1992 Creuse Oxygène Guéret 1.758
46 Guillot Romain 1996 V.C.Villefranche Beaujolais 1.753
47 Dewulf Stan 1997 Lotto - Soudal 1.746
48 Touzé Damien 1996 St. Michel - Auber 93 1.735
49 Roger Maxime 1995 Team Pro Immo Nicolas Roux 1.685
50 Andersen Asbjørn Kragh 1992 Team Waoo 1.659
51 Papillon Lucas 1994 CR4C Roanne 1.640
52 Champoussin Clément 1998 AG2R La Mondiale 1.623
53 Saint-Martin Clément 1991 Océane Top 16 1.621
54 Patoux Cyrille 1985 V.C.Pays de Loudéac 1.609
55 Guyot Yann 1986 V.C.Rouen 76 1.593
56 Paret-Peintre Aurélien 1996 AG2R La Mondiale 1.578
57 van den Berg Julius 1996 SEG Racing Academy 1.562
58 Campistrous Romain 1992 GSC Blagnac Vélo Sport 31 1.557
59 Duculty Bastien 1992 V.C.Villefranche Beaujolais 1.539
60 Antomarchi Julien 1984 Roubaix-Lille Metropole 1.489
61 Besson Kévin 1991 C.C.Périgueux-Dordogne 1.472
62 Davy Clément 1998 Groupama - FDJ 1.471
63 Lamy Julien 1974 C.C.Périgueux-Dordogne 1.448
64 Picoux Maximilien 1995 V.C.Rouen 76 1.441
65 Bernard Enzo 1997 Vendée U 1.437
66 Chassagne Thomas 1994 Team Pro Immo Nicolas Roux 1.413
67 Gaillard Marlon 1996 Direct Energie 1.401
68 Bleier Baptiste 1995 CM Aubervilliers 93 1.397
69 Maldonado Anthony 1991 St. Michel - Auber 93 1.391
70 Almeida Pierre 1992 Team Pro Immo Nicolas Roux 1.388
70 Havot Sébastien 1996 C.C.Nogent-sur-Oise 1.388
72 Fournet-Fayard Sébastien 1985 Team Pro Immo Nicolas Roux 1.377
73 Salinas Yonathan 1990 U.S.Lamentin 1.357
74 Burgaudeau Mathieu 1998 Vendée U 1.352
75 Buttner Simon 1992 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme 1.351
76 Jullien Anthony 1998 Chambéry Cyclisme Formation 1.348
77 Ferron Valentin 1998 Vendée U 1.342
78 Acosta Thomas 1997 Team Christian Magimel 1.337
79 Pfrimmer Arnaud 1996 C.C.Etupes 1.335
80 Gibson Matthew 1996 JLT - Condor 1.300
81 Carene Boris 1985 Team Carene Cycling Devo 1.288
81 Bennett Stefan 1992 GSC Blagnac Vélo Sport 31 1.288
83 Combes Simon 1997 V.C.Unité Schwenheim 1.285
84 Garbet Nicolas 1991 C.C.Nogent-sur-Oise 1.278
85 Mancebo Francisco 1976 Matrix Powertag 1.270
86 Orlhac Boris 1991 Team Pro Immo Nicolas Roux 1.268
87 Hirschi Marc 1998 Development Team Sunweb 1.263
88 Krainer Taruia 1991 V.C.Rouen 76 1.262
89 Mertens Julian 1997 Lotto - Soudal U23 1.244
90 Poisson Damien 1997 Côtes d'Armor - Marie Morin 1.242
90 Vandermeersch Émilien 1998 Dunkerque Littoral Cyclisme 1.242
92 Guernalec Thibault 1997 Team Fortuneo - Samsic 1.238
93 Vinjebo Emil 1994 Team Coloquick 1.235
94 Debeaumarché Nicolas 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com 1.218
95 Moncassin Maxence 1997 Wilier Triestina - Selle Italia 1.216
96 Delaplace Cédric 1992 Team Bricquebec Cotentin 1.209
97 Carlier Alexis 1994 Team Pro Immo Nicolas Roux 1.202
98 Renard Alexis 1999 Côtes d'Armor - Marie Morin 1.192
99 Balfour Stuart 1997 Côtes d'Armor - Marie Morin 1.190
100 Trondsen Trond Håkon 1994 Team Coop 1.187