Ranking | FirstCycling Amateur

1 2 3

All U23

Pos Rider Born Team Points
1 Jordi Lopez Caravaca 1998 Lizarte 1.545
2 Mauricio Moreira 1995 Vigo-Rias Baixas 1.477
3 Xabier Berasategi 2000 Laboral Kutxa 1.308
4 Raúl García 2001 Lizarte 1.301
5 Abner Gonzalez Rivera 2000 Telcom-On Clima-Osés Const 1.163
6 Pelayo Sanchez Mayo 2000 Gomur-Cantabria Infinita 1.123
7 Miguel Ballesteros 1996 Caja Rural-Seguros RGA 1.106
8 Javier Romo 1999 Baqué-Ideus-BH Team 1.061
9 Carlos Gutierrez Sanchez 1995 Equipo Cortizo 984
10 Vicente Hernaiz Santamaría 1998 Kometa U23 939
11 Jokin Murguialday Elorza 2000 Caja Rural - Seguros RGA amateur 903
12 Thomas Armstrong 1994 Telcom-On Clima-Osés Const 826
13 Xabier Azparren 1999 Laboral Kutxa 781
14 Alex Ruiz Roldán 1998 Valverde Team-Tierra Fecundis 771
15 Alex Martin Gutierrez 2000 Kometa U23 748
16 Reuben Thompson 2001 Telcom-On Clima-Osés Const 744
17 Jorge Martin Montenegro Adaro 1983 Equipo Cortizo 736
18 Samuel Blanco 1994 Super Froiz 720
19 Alex Jaime 1998 Lizarte 717
20 Felipe Orts Lloret 1995 GSport Team 716
21 Francisco Garcia Rus 1992 Equipo Cortizo 707
22 Javier Gil 1996 Netllar Telecom-Ale 701
23 Fernando Tercero Lopez 2001 Kometa U23 695
24 Unai Iribar 1999 Laboral Kutxa 658
25 Ander Okamika Bengoetxea 1993 Netllar Telecom-Ale 644
26 Josue Gomez 1998 Hotel Tres Anclas 642
27 Josu Etxeberria 2000 Caja Rural-Seguros RGA 639
28 Alberto Serrano 1998 Caja Rural - Seguros RGA amateur 634
29 Alejandro Gomiz 1997 Caja Rural - Seguros RGA amateur 586
30 Jon Barrenetxea 2000 Baqué-Ideus-BH Team 552
31 Marcos Jurado 1991 Super Froiz 547
32 Pablo Alonso Montes 1997 Gomur-Cantabria Infinita 546
33 Eduardo Perez-Landaluce 1998 Kometa-Xstra 542
34 Javier Chacon Quesada 1985 Brocoli Mecánico 519
35 David Martin 1999 Kometa U23 517
36 Deins Hernandez 1998 Gios-Kiwi Atlántico 507
37 Xabier Isasa 2001 Grupo Eulen 506
38 Byron Munton 1998 GSport Team 452
39 Jose Alcaina Salvador 1986 Electro Hiper Europa-Ristrasol 436
40 Francisco Javier Agea 1999 Gomur-Cantabria Infinita 428
41 Pedro Antonio Rodriguez Moya 1999 Valverde Team-Tierra Fecundis 396
42 Eugenio Sanchez 1999 Lizarte 383
43 Pablo Garcia 2001 Caja Rural - Seguros RGA amateur 383
44 Raul Rota Rus 1999 Lizarte 377
45 Roberto Mediero Vazquez 1994 Louriña Cycling Team 372
46 Sergio Ginés Quilez 1999 GSport Team 363
47 David Gijon Ruiz 1998 Eiser-Hirumet 348
48 Edgar Curto Pellicer 1999 Ciclos Oleka 336
49 Edwin Torres 1997 Vigo-Rias Baixas 321
50 Dorian Foulon 1998 Caja Rural - Seguros RGA amateur 320
51 Carlos Garcia 1999 Caja Rural-Seguros RGA 314
52 Victor Alejandro Ocampo 1999 Colnago CM Team 312
53 Adrian Cobos Cabanillas 1998 Bicicletas Rodriguez-Extremadura 308
54 Javier Ibanez 2001 Lizarte 294
55 Tomas Miralles Sendra 1998 Electro Hiper Europa-Ristrasol 291
56 Sinuhé Fernandez Rodriguez 2000 Lizarte 284
57 Iñigo Gonzalez Ibarra 1999 Vigo-Rias Baixas 281
58 Eloy Teruel 1982 Valverde Team-Tierra Fecundis 277
59 Rodrigo Alvarez Rodriguez 1999 Gomur-Cantabria Infinita 276
60 Pau Miquel Delgado 2000 Lizarte 276
61 Miguel Angel Silva Muñoz 1997 GSport Team 275
62 Antonio Gomez de la Torre 1995 Fundación Manuela 270
63 Jonathan Couanon 1997 A.V.C. Aix-en-Provence 270
64 Victor Etxeberria 1993 Vigo-Rias Baixas 268
65 David Dominguez Vilchez 2000 Globalia Salamanca ECS 267
66 Abel Balderstone Roumens 2000 Valverde Team-Tierra Fecundis 260
67 Javier Serrano Rodriguez 2001 Caja Rural - Seguros RGA amateur 256
68 Ruben Gonzalez Marquez 1999 Baqué-Ideus-BH Team 256
69 Asier Etxeberria 1998 Laboral Kutxa 240
70 Iker Eskibel Elorza 1993 240
70 Oscar Daniel Tellez 2001 Colnago CM Team 240
72 Jose Maria Garcia Soriano 1998 Cartagena-Patatas Pijo-Esetec 237
73 Onditz Urrutzmendi 1996 Telcom-On Clima-Osés Const 229
74 Ricardo Alejandro Zurita 2000 Hotel Tres Anclas 218
75 Ivan Martinez Jimenez 1985 Super Froiz 215
76 Juan Diego Cano Perez 2001 Brocoli Mecánico 212
77 Ander Amonarriz 1998 Laboral Kutxa 211
78 Joan Nicolau Mora 1998 Vigo-Rias Baixas 204
79 Mario Vilches Soria 1998 Kometa U23 201
80 Alvaro Marza Martinez 1990 Electro Hiper Europa-Ristrasol 200
81 Juan Martin Bennassar 1999 Kometa U23 197
82 Raul González Correa 1997 Valverde Team-Tierra Fecundis 188
83 Juan Belandria 1997 Netllar Telecom-Ale 187
84 Ivan Cobo Cayon 2000 Lizarte 182
85 Mauro Rato Castrillo 1994 Ciudad de Oviedo 181
86 Rosendo Marquez Gil 1976 Brocoli Mecánico 174
87 Unai Esparza 2000 Lizarte 168
88 Jimmy Raibaud 1991 A.V.C. Aix-en-Provence 166
89 Giulio Agostini Gomez 1996 Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español 163
90 Adrian Barros Rodriguez 2000 Super Froiz 161
91 Lev Gonov 2000 Lokosphinx-elite 160
91 Alessio Acco 2000 Kometa U23 160
91 Eliot Pauchard 1999 A.V.C. Aix-en-Provence 160
91 Mario Aparicio 2000 Gomur-Cantabria Infinita 160
95 Daniel Eduardo Avellaneda Sandoval 1997 Eiser-Hirumet 156
96 Julian Molano 1997 Colnago CM Team 150
97 Ander Del Castaño 1998 Baqué-Ideus-BH Team 139
98 Llibert Sendros Juvé 1991 Controlpack-Yupih 138
99 Pablo Alvarez Camero 1999 GSport Team 137
100 Gabriel Ochando Escudero 2000 Globalia Salamanca ECS 137