Ranking | FirstCycling Amateur

1 2 3 4 5

All U23

Pos Rider Born Team Points
1 Alejandro Ropero 1998 Kometa U23 2.878
2 Roger Adriá 1998 Lizarte 2.668
3 Sergio Martin 1996 Caja Rural - Seguros RGA 2.313
4 Ivan Moreno 1996 Lizarte 2.267
5 Miguel Ballesteros 1996 Valverde Team-Tierra Fecundis 2.253
6 Samuel Blanco 1994 Vigo-Rias Baixas 2.171
7 Francisco Galván 1997 Lizarte 2.076
8 Carmelo Urbano 1997 Caja Rural - Seguros RGA amateur 1.794
9 Juan Belandria 1997 Mutua Levante - ALE 1.698
10 Alessandro Fancellu 2000 Kometa U23 1.696
11 Jorge Martin Montenegro Adaro 1983 Cortizo-Anova 1.677
12 Gerard Armillas 1995 Compak-Campo Claro 1.603
13 Julio Alberto Amores 1993 Electro Hiper Europa-Ristrasol 1.527
14 Angel Fuentes 1996 Burgos - BH 1.526
15 Eusebio Pascual 1995 Caja Rural - Seguros RGA 1.476
16 Alejandro Gomiz 1997 Mutua Levante - ALE 1.417
17 Martin Lestido Rey 1992 Super Froiz 1.411
18 Ivan Martinez Jimenez 1985 Super Froiz 1.336
19 Adria Moreno Sala 1991 A.V.C. Aix-en-Provence 1.325
20 Leangel Linarez 1997 Miranda - Mortagua 1.305
21 Thomas Armstrong 1994 Team Kuota-Construcciones Paulino 1.256
22 Noel Martin Infante 1989 Team Kuota-Construcciones Paulino 1.178
23 Mario Vilches Soria 1998 Bicicletas Rodriguez-Extremadura 1.175
24 Aliaksandr Piasetski 1993 Team Kuota-Construcciones Paulino 1.161
25 Oier Lazkano 1999 Caja Rural - Seguros RGA 1.157
26 Eloy Teruel 1982 GSport – Plataforma Central Iberum 1.144
27 Ivan Cobo Cayon 2000 Gomur-Cantabria Infinita 1.143
28 Carlos Cobos Marquez 1995 Xingtai Bianque 1.141
29 Martí Márquez 1996 Lizarte 1.114
30 Raul Garcia de Mateos 1982 Cortizo-Anova 1.088
31 Carlos Garcia 1999 Kometa U23 1.075
32 Inigo Elosegui 1998 Lizarte 1.069
33 Iñigo Gonzalez Ibarra 1999 Telcom-Ederlan-Osés Const 1.069
34 Elias Daniel Tello Bolvaran 1994 Team Kuota-Construcciones Paulino 1.046
35 Jesus Alfonso Arozamena Carretero 1996 Super Froiz 1.045
36 Diego Noriega Gomez 1994 Super Froiz 991
37 Carlos Gutierrez Sanchez 1995 Cortizo-Anova 934
38 Joel Nicolau 1997 Caja Rural - Seguros RGA 915
39 Simon Carr 1998 Delko-Marseille Provence 903
40 Victor Etxeberria 1993 Telcom-Ederlan-Osés Const 893
41 Oier Ibarguren 1997 Baque-Ideus-BH Team 876
42 Javier Fuentes 1997 Ginestar-ULB Sport 848
43 Jefferson Cepeda 1996 Caja Rural - Seguros RGA 846
44 Jorge Bueno Garcia 1996 Caja Rural - Seguros RGA amateur 837
45 José Félix Parra 1997 Lizarte 825
46 Eugenio Sanchez 1999 Lizarte 816
47 Steven Calderon 1993 Team Kuota-Construcciones Paulino 812
48 Eduardo Perez-Landaluce 1998 Kometa U23 805
49 Felipe Orts Lloret 1995 Team Teika-GSPort-BH 801
50 Jordi Lopez Caravaca 1998 Lizarte 779
51 Sergio Araiz 1998 Lizarte 762
52 Iker Ballarin 1997 Equipo Euskadi 761
53 Arturo Gravalos Lopez 1998 Kometa U23 761
54 Deins Hernandez 1998 Escribano Sport Team 750
55 Josu Etxeberria 2000 Caja Rural - Seguros RGA amateur 742
56 Daniel Mellado Tamayo 1998 La Tova-Ases.de Almudevar 720
57 Alex Martin Gutierrez 2000 Kometa U23 706
58 Juan Fernando Calle 1999 Caja Rural - Seguros RGA amateur 693
59 Onditz Urrutzmendi 1996 Telcom-Ederlan-Osés Const 688
60 Alberto Serrano 1998 Escribano Sport Team 686
61 Nahuel Dáquila Silva 1998 Escuela Donadio 654
62 Ådne Holter 2000 Uno-X Norwegian DT 648
63 Erik Martorell Haga 1998 Electro Hiper Europa-Ristrasol 642
64 Sergio Hernandez Jimenez 1997 Esteve-Chozas Team 625
65 Vicente Hernaiz Santamaría 1998 Eiser-Hirumet 615
66 Miguel Angel Silva Muñoz 1997 Valverde Team-Tierra Fecundis 599
67 Tomas Contte 1998 SAT 595
68 Aitor Escobar Milan 1991 GSport – Plataforma Central Iberum 591
69 Adrian Barros Rodriguez 2000 Super Froiz 590
70 David Martin 1999 Bicicletas Rodriguez-Extremadura 589
71 Ibon Ruiz 1999 Lizarte 584
72 Romain Campistrous 1992 A.V.C. Aix-en-Provence 577
73 Miguel Angel Alcaide Bermúdez 1996 Escribano Sport Team 574
74 Marc Buades Ferriol 1996 Telcom-Ederlan-Osés Const 570
75 Sergio Jimenez Durán 1998 Bicicletas Rodriguez-Extremadura 559
76 Javier Gil 1996 Baque-Ideus-BH Team 557
77 Magnus Brynsrud 2000 SK Rye Sykkel 548
78 Sinuhé Fernandez Rodriguez 2000 Lizarte 543
79 Asier Etxeberria 1998 Equipo Euskadi 538
80 Miguel Gomez Crespo 1988 Cortizo-Anova 528
81 Eneko Aramendia Tellería 1997 Laboral Kutxa 524
82 Alex Jaime 1998 Lizarte 499
83 Kevin Suarez Fernandez 1994 Nesta-Skoda Alecar 475
84 Xabier Azparren 1999 Laboral Kutxa 473
85 Martin Bouzas 1997 Lizarte 471
86 Raul Rico Bordera 1997 Vito - Feirense - PNB 455
87 Florent Castellarnau 1993 A.V.C. Aix-en-Provence 444
88 Randy Stiven Pemberty 1999 CM Benros 443
89 Alex Ruiz Roldán 1998 Valverde Team-Tierra Fecundis 435
90 Diederik Deelen 1992 Team Smartdry 427
91 Mauro Rato Castrillo 1994 Team Kuota-Construcciones Paulino 415
92 Sergio Garcia 1999 Kometa U23 414
93 Daniel Eduardo Avellaneda Sandoval 1997 Eiser-Hirumet 405
94 Mario Carrasco Ayen 1998 Valverde Team-Tierra Fecundis 402
95 Harrison Wood 2000 A.V.C. Aix-en-Provence 400
96 Endika Lazaro Gonzalez 1999 Aiarabike-Trek-Electroalavesa 392
97 Miguel Angel Fernandez 1997 Baque-Ideus-BH Team 391
98 Camilo Andres Castro 1999 Soacha Juntos Formando Ciudad 385
99 Kobe Goossens 1996 Lotto - Soudal U23 385
100 Michiel Minnaert 1992 Shifting Gears-Geldhof Jielker 382