Right now: Transfers 2022 > 2023

Ranking | Amateur

1

Ranking Races All U23

Pos Rider Born Team Points
1 Turnbull Carter 2000 Trinity Racing 802
2 Plowright Jensen 2000 Team BridgeLane 801
3 Durbridge Luke 1991 Team BikeExchange 790
4 Porter Rudy 2000 Trinity Racing 686
5 Plapp Lucas 2000 INEOS Grenadiers 686
6 Benton Thomas 1999 Trinity Racing 669
7 Groves Kaden 1998 Team BikeExchange 657
8 Metcalfe Ben 2000 474
9 Freienstein Raphael 1991 Inform TMX MAKE 452
10 Harper Chris 1994 Jumbo-Visma 430
11 Hill Ben 1990 389
12 Eddy Patrick 2002 Team BridgeLane 381
13 Rice Matthew 2000 ARA Pro Racing Sunshine Coast 350
14 White Nicholas 1997 Team BridgeLane 338
15 Cavanagh Ryan 1995 St. George Continental CT 336
16 Sayers Cooper 1999 Nero Continental 329
17 White Liam 1994 Oliver's Real Food Racing 312
18 O'Brien Kelland 1998 Team BikeExchange 310
19 Welsford Sam 1996 Ind-Australia 303
20 Fleming Riley 1999 Oliver's Real Food Racing 303
21 Schilt Ryan 1998 Team BridgeLane 300
22 Roe Timothy 1989 Cervelo-Tonsley Village 295
23 Walters Bailey 1999 MEIYO CCN Pro Cycling Team 294
24 Johnston Brendan 1991 Team CCS Canberra Men 292
25 Davids Brendon 1993 Oliver's Real Food Racing 263
26 Lanigan Bryce 1999 Velofit Australia 247
27 Hill Samuel 1995 246
27 Hopkins Dylan 2001 Ljubljana Gusto Santic 246
29 Volkers Samuel 1992 MEIYO CCN Pro Cycling Team 241
30 Leahy Conor 1999 Inform TMX MAKE 240
31 Wiggins Craig 1999 ARA Pro Racing Sunshine Coast 218
32 Sens Connor 1999 Holdsworth Zappi RT 198
32 Robotham Rhys 2000 Oliver's Real Food Racing 198
34 Hodges William 1997 Giant Racing Team 193
35 Dietze Henry 2002 Giant Racing Team 192
36 Slattery Godfrey 1999 Giant Racing Team 191
37 Reardon Connor 1999 St. George Continental CT 189
38 McKenna Dylan 1998 Nero Continental 178
39 Mackellar Alastair 2002 Israel Cycling Academy 174
40 Crome Sam 1993 St. George Continental CT 173
41 Lyons Angus 1996 ARA Pro Racing Sunshine Coast 168
42 Gilmore Zack 1999 ARA Pro Racing Sunshine Coast 158
43 Quick Blake 2000 Trinity Racing 157
44 Porte Richie 1985 INEOS Grenadiers 153
45 Jones Brenton 1991 Inform TMX MAKE 150
46 Cannan Kaine 1985 Velofit Australia 145
47 Fox Sam 2000 137
48 Ross Mathew 1996 CycleHouse Racing 136
49 Haydon-Smith Rohan 2001 132
50 Moloney-Morton William 2000 CycleHouse Racing 128
51 Bolton Thomas 1998 Oliver's Real Food Racing 124
52 Drapac Patrick 1991 CycleHouse Racing 122
53 Dinham Matthew 2000 Team BridgeLane 117
54 Saunders Tristan 2000 Butterfields - Insurance Advisernet 113
55 Stewart Myles 1999 Nero Continental 111
55 Rees Brent 1998 NCMG Criterion Racing 111
57 Buckell Isaac 1999 108
57 Herfoss Troy 1987 Ind-Australia 108
59 Edwardson Mackenzie 2001 Team CCS Canberra Men 105
60 Stenning Oliver 1998 ARA Pro Racing Sunshine Coast 96
61 Ivory Cameron 1992 Cervelo-Tonsley Village 94
62 Moriarty James 2001 Inform TMX MAKE 93
63 Richards Kane 1996 MEIYO CCN Pro Cycling Team 91
64 Monk Cyrus 1996 EvoPro Racing 88
65 Christie-Johnston Alastair 1998 Team BridgeLane 87
65 Chester Tom 1998 Rauland Development Cycling Team 87
67 Schultz Elliot 2000 MEIYO CCN Pro Cycling Team 82
68 Johnson Zachary 2000 Inform TMX MAKE 81
68 Simpson Bill 2001 Giant Racing Team 81
70 Howson Damien 1992 Team BikeExchange 80
71 Scott Cameron 1998 ARA Pro Racing Sunshine Coast 78
71 Kaempe Stinus 2001 Team IBT-BH-Carl Ras 78
73 Meyer Cameron 1988 Team BikeExchange 75
74 Bowden Scott 1995 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme 72
74 Barrett Sebastian 2001 ARA Pro Racing Sunshine Coast 72
74 Walsh Liam 2001 Giant Racing Team 72
77 Albrecht Jasper 1999 Union Raiffeisen Radteam Tirol 68
78 Couper Mitchell 1999 Ind-Australia 65
79 Williams David 2000 Inform TMX MAKE 63
80 Luxton Chris 1975 Cervelo-Tonsley Village 62
81 O'Brien Mark 1987 Inform TMX MAKE 59
82 Mawditt Lionel 1995 54
82 Eddy Sam 2001 Team BridgeLane 54
82 Cuff Stephen 2000 Avantias Pro Racing 54
85 Harvey Timothy 2000 Velofit Australia 50
86 Barnhill Zac 2002 Ljubljana Gusto Santic 49
87 Van Dam Ben 1992 Team BridgeLane 48
87 Harris Michael 1998 Avantias Pro Racing 48
87 Forbes James 2002 Avantias Pro Racing 48
90 Bogna Alex 2002 ARA Pro Racing Sunshine Coast 46
91 Hore Terance 1999 CycleHouse Racing 45
91 Trezise Declan 2002 ARA Pro Racing Sunshine Coast 45
93 Fox Matthew 2002 42
93 Nankervis Tasman 1995 Rolla RC 42
95 Earle Nathan 1988 Team UKYO SAGAMIHARA 39
95 Langham Jacob 1994 Velofit Australia 39
95 Eather Kurt 2001 Oliver's Real Food Racing 39
95 Deasey Luke 2002 Rauland Development Cycling Team 39
95 Gilmore Brady 2001 Veris Racing Men's Team 39
100 Morey Drew 1996 Team BridgeLane 38