2018 Races & Results

Men Women World Tour UCI CN NE / Am U23 Junior Cyclocross

Race calendar

Date Class. Name Winner Info Links
13.01 CX: CN CX - CN Denmark u23 J. Lindberg Results
13.01 CX: CN CX - CN Sweden M. Eriksson Results
14.01 CX: CN CX - CN Denmark S. Fini Carstensen Results
28.01 CX: NE CX - Fri BikeShop K. Hansen Results
23.03 N5 Indledningsløb N. Christensen 81.0 km Results
25.03 N3 Meldgaardløbet A. Salby 144.6 km Results
31.03-02.04 NE 3 Dage i Nord A. Stokbro Nielsen Results
31.03 N3 3 Dage i Nord - Hjørring A. Stokbro Nielsen 153.6 km Results
01.04 N3 3 Dage i Nord - Thy A. Stokbro Nielsen 159.0 km Results
02.04 N3 3 Dage i Nord - Aalborg A. Stokbro Nielsen 142.4 km Results
07.04 N3 Jysk Energi Løbet S. Munk 147.6 km Results
07.04 N3 Slagelse Løbet J. Jørgensen 150.0 km Results
08.04 N3 Greve CC Åbne Løb P. Clausen 140.0 km Results
14.04 N3 Grøntgrossisten løbet E. Nicolajsen 132.0 km Results
14.04 NE Ronde van Berg K. Eikeland 107.0 km Results
15.04 NE Lattomeriajo M. Manninen 95.0 km Results
15.04 N3 Ordrup M. Klaris 130.0 km Results
15.04 NE Östgötaloppet H. Forssell 115.0 km Results
21.04 N1 GP Herning (NC) T. Vinther 176.7 km Results
21.04 N3 Grenland GP-ITT A. Leknessund 17.2 km Results
21.04 NE Kinnekulle Cyclassic L. Eriksson 162.0 km Results
22.04 N1 Grenland GP (NC) K. Aasvold 157.5 km Results
22.04 NE Kinnekulleloppet R. Larsen 147.5 km Results
22.04 N3 Kvickly Ry Løbet A. Hardahl 152.4 km Results
22.04 N5 Mark Næstved ITT M. Madsen 25.0 km Results
22.04-04.08 NE Norgescupen K. Aasvold Results
28.04 1.2 Himmerland Rundt A. Looij 199.8 km Results
28.04 NE TS-Kortteliajot-Turku M. Manninen Results
29.04 1.2 Rent Liv Løbet Skive R. Wallin 179.1 km Results
29.04 NE Simo Klimscheffskij'n muistoajo N. Strelkov Results
05.05 N3 Principia Løbet - Randers J. Bundegaard Vinkel 135.0 km Results
05.05 NE Seutulan Kierros N. Birling 164.0 km Results
05.05 1.2 Sundvolden GP A. Kamp 164.4 km Results
05.05 Jr Sundvolden GP Juniors V. Stokke 103.0 km Results
06.05 NE Keravan Kevätpolkaisu J. Kanerva Results
06.05 N3 Kolind Løbet - Djurs S. Clemmensen 157.6 km Results
06.05 1.2 Ringerike GP S. Wærsted Results
06.05 Jr Ringerike GP Juniors S. Wærenskjold 74.0 km Results
06.05 N3 Sorø BC R. Wallin 145.0 km Results
08.05 N5 Sport 1 Mila K. Skjerping 10.0 km Results
10.05 N5 Heino Løbet M. Larsen 138.0 km Results
10.05 NE Satakunnan Ajot S. Pietikäinen Results
12.05 NE Biorace Evoc GP Rajamäki A. Pyykkönen 110.0 km Results
12.05 NE Länsi-Uudenmaan Tempo J. Nordlund 50.0 km Results
12.05 N3 Rankingritt Sandnes H. Dahl 44.0 km Results
12.05 1.2 Scandinavian Race T. Trondsen 194.0 km Results
13.05 N3 ABCs Åbne Løb C. von Folsach 125.0 km Results
13.05 N5 Kriterium Frederikshøj N. Broge 63.0 km Results
13.05 N1 Sandnes (NC) H. Dahl 178.0 km Results
13.05 NE Skandis GP F. Ludvigsson 65.0 km Results
16.05-20.05 2.HC Tour of Norway E. Prades Results
19.05 NE Hervannan Kaivin J. Kanerva Results
19.05-21.05 NE Marcello Bergamo Cup A. Stokbro Nielsen Results
19.05 N3 MBC - Silkeborg A. Stokbro Nielsen 144.0 km Results
19.05 NE Vänersborgs GP E. Andersson Results
20.05 N3 MBC - Herning M. Jørgensen 142.8 km Results
20.05 NE Rosendahl GP M. Manninen 70.0 km Results
20.05 NE Wänershofslinjet V. Andersson Results
21.05 N3 MBC - Hammel A. Stokbro Nielsen 130.0 km Results
22.05-24.05 2.HC Tour des Fjords M. Albasini Results
24.05 N5 Roskilde Kriterium R. Wallin 66.0 km Results
25.05-27.05 2.1 Hammer Stavanger L. Hamilton Results
26.05 N5 Snejbjerg JFM TT M. Madsen 29.5 km Results
27.05 N3 Give Elementer løbet J. Johansen 146.4 km Results
27.05 N5 KCK - Herlev J. Hanssing 50.0 km Results
01.06-03.06 N4 Gauldal 3-dagers S. Svensli Results
02.06 CN CN Denmark TTT M. Hulgaard 46.0 km Results
03.06 N3 CarPeopleløbet F. Lund 153.0 km Results
03.06 NE Falkenloppet J. Wihk 130.0 km Results
03.06 NE Lapinkylä-Tempo T. Martikainen 26.6 km Results
03.06 N3 RCRs Åbne Løb J. Johansen 100.0 km Results
08.06-00.00 NE Fellmanin ajot M. Joeäär Results
09.06 CN CN Denmark ITT-U23 M. Jørgensen 25.0 km Results
09.06 N3 Mot Klokka A. Vangstad 28.4 km Results
09.06 Jr Mot Klokka Juniors F. Finnesand Results
09.06 NE Ole Wackströmin Muistoajo J. Tipper Results
10.06 CN CN Denmark RR-U23 J. Johansen 172.5 km Results
10.06 N1 Gylne Gutuer (NC) M. Hoelgaard 156.0 km Results
10.06 Jr Gylne Gutuer (NC) Juniors S. Brein 125.0 km Results
10.06 NE Porvoon Ajot P. Pung 154.0 km Results
13.06 NE Nässjö Grand Prix L. Eriksson Results
16.06 1.1 Fyen Rundt M. Pedersen 201.7 km Results
16.06 N5 Naskov CC ITT M. Madsen 30.0 km Results
17.06 CN CN Norway RR-JR T. Gudmestad 128.0 km Results
17.06 CN CN Norway RR-U23 T. Sleen 144.0 km Results
17.06 1.1 GP Horsens H. Dahl 186.2 km Results
19.06 CN CN Norway TTT A. Leknessund 50.4 km Results
19.06 CN CN Norway TTT-JR S. Løland 32.5 km Results
19.06 CN CN Sweden ITT-JR H. Klyver 20.0 km Results
20.06 CN CN Sweden ITT T. Ludvigsson 47.0 km Results
21.06 CN CN Norway ITT E. Boasson Hagen 41.1 km Results
21.06 CN CN Norway ITT-JR S. Wærenskjold 32.5 km Results
22.06 NE Ahvenisto GP S. Halme Results
22.06 CN CN Norway Crit-JR T. Halvorsen Results
22.06 CN CN Norway Criterium E. Blikra 52.0 km Results
23.06 CN CN Sweden RR-JR A. Höglund 123.2 km Results
24.06 CN CN Sweden RR L. Eriksson 184.8 km Results
24.06 N1 Grindsted DCU Cup (NC) N. Larsen 193.4 km Results
24.06 CN CN Norway RR V. Laengen 208.0 km Results
28.06 CN CN Denmark ITT M. Madsen 39.8 km Results
28.06 CN CN Denmark ITT-JR J. Hindsgaul Madsen 24.2 km Results
29.06 CN CN Finland ITT J. Nordlund 47.0 km Results
29.06 CN CN Finland ITT-JR O. Mielikäinen 28.0 km Results
29.06 CN CN Finland ITT-U23 S. Pietikäinen 28.0 km Results
30.06 CN CN Denmark RR-JR F. Wandahl Results
30.06 CN CN Finland RR-JR J. Sillankorva 100.0 km Results
01.07 CN CN Denmark RR M. Mørkøv 219.2 km Results
01.07 CN CN Finland RR A. Bäckman 190.0 km Results
01.07 CN CN Finland RR-U23 S. Pietikäinen 190.0 km Results
05.07-08.07 N0 Tour de Hallingdal T. Træen Results
06.07 NE SM-Kortteli J. Kangaskokko Results
09.07-14.07 NE U6 Cycle Tour K. Amundrud Results
21.07 NE Willimiesajot Kortteli J. Hänninen Results
22.07 NE Saimaa RR M. Manninen 135.0 km Results
26.07-29.07 N4 Randers Bike Week T. Vinther Results
27.07 NE Höllviken GP E. Sandersson Results
28.07 NE Ringenloppet J. Jensen Results
29.07 NE Elisedals GP J. Wihk Results
01.08-05.08 2.HC Danmark Rundt W. Van Aert Results
03.08 N5 ABCs Cykel GP A. Hyldgaard 39.0 km Results
03.08 N3 Spikkestadsprinten J. Breivold 35.0 km Results
04.08 1.2 Hansa Bygg Kalmar GP G. Höög 188.5 km Results
05.08 N3 Ronde van Vestkant K. Aasvold Results
09.08 N5 Hadsten Gadeløb R. Wallin 50.0 km Results
10.08 N5 Skive Gadeløb D. Bligaard Lyhne 50.0 km Results
11.08-12.08 NE Terva N. Birling Results
12.08 N1 Holbæks åbne løb (NC) D. Bligaard Lyhne 183.0 km Results
13.08 N5 Tour de Charlottenlund S. Fini Carstensen 54.0 km Results
16.08 N5 Kalas Mila E. Wendelborg 10.0 km Results
16.08-19.08 2.HC Arctic Race of Norway S. Chernetski Results
17.08 N5 Tour de Haslev C. von Folsach 50.0 km Results
18.08 Jr Arctic Race Juniors D. Årnes 86.9 km Results
18.08 N3 Sorgenfrilobet C. von Folsach 131.0 km Results
18.08 NE Varnamo Tempo M. Madsen 30.0 km Results
19.08 NE Burseryd L. Kvist 162.0 km Results
19.08 N3 CK Aarhus N. Overgaard Pedersen 145.3 km Results
19.08 NE Siuntion S. Pietikäinen 155.4 km Results
24.08 N5 Aalborg Gadeløb M. Valgren 50.0 km Results
25.08 NE General Final Skoda Maantie Cup M. Manninen Results
25.08 N5 Super Dæk løbet ITT M. Madsen 25.0 km Results
26.08 N5 Vitamin Well Copenhagen M. Øritsland 45.0 km Results
26.08 NE Tour de Helsinki E. Mäenpää 153.0 km Results
31.08 1.2 Hafjell TT M. Madsen 21.5 km Results
31.08 N5 Herning City Gadeløbet S. Andersen 59.4 km Results
31.08-02.09 NE Svanesunds 3-dagars H. Forssell Results
31.08 NE Sweden Cup General Final I. Lundgren Results
01.09 N3 Hedensted Integolobet S. Siggaard 133.6 km Results
01.09 N5 HFCKs åbne løb J. Jørgensen 105.0 km Results
01.09 1.2 Lillehammer GP A. Kamp 134.1 km Results
01.09-02.09 NE Syysetapit M. Manninen Results
02.09 1.2 Gylne Gutuer J. Philipsen 165.1 km Results
07.09-09.09 N2 Roserittet L. Holstad Results
08.09 CX: NE CX - Helcx-1 S. Visuri Results
08.09 N1 DCU Cup Finalen (NC) E. Vinjebo 210.0 km Results
08.09 NE Ruskon Tempo J. Nordlund 20.0 km Results
09.09 N5 CX FIX Gadeløb C. von Folsach 45.0 km Results
09.09 N3 Poul Erik Bech Løbet S. Munk 120.0 km Results
15.09 N3 Kvickly Odder Løbet C. Lisson 164.5 km Results
15.09 NE Sista Chansen-Huddinge S. Arvidsson 42.0 km Results
15.09 N5 Slaget Vid Lund F. Irgens Jensen 144.0 km Results
16.09 N3 ACR Øresundsundskop E. Vinjebo 140.0 km Results
16.09 N3 Hobro Løbet A. Vorre 151.8 km Results
22.09 N3 AGU Løbet R. Guldhammer 141.0 km Results
23.09 N3 CC Hillerød C. Lisson 126.0 km Results
23.09 NE CN Finland TTT M. Manninen 32.8 km Results
23.09 CX: NE CX - Helcx-2 S. Halme Results
26.09 NE Helsinki Velotour E. Mäenpää 153.0 km Results
29.09 CX: NE CX - Helcx-3 A. Kuitto Results
29.09 N3 Hydro Løbet - Tønder J. Johansen 137.5 km Results
30.09 NE General Final Xtreme Cup S. Munk Results
30.09 NE NCF Ranking M. Hoelgaard Results
30.09 N3 Sønderborg Løbet C. von Folsach 129.0 km Results
06.10 CX: NE CX - Kronborg B. Wittrup Justesen Results
07.10 CX: NE CX - Helcx-4 A. Kuitto Results
07.10 CX: C2 CX - Helsingør B. Wittrup Justesen Results
13.10 CX: NE CX - Helcx-5 S. Visuri Results
21.10 CX: NE CX - HEL-6 S. Sohkanen Results
21.10 CX: C2 CX - Stockholm T. Johannessen Results
27.10 CX: NE CX - Caramicspeed Cup-1 K. Hansen Results
28.10 CX: NE CX - Ceramicspeed Cup-2 A. Lund Andresen Results
03.11 CX: NE CX - Copenhagen GP M. Laustsen Results
04.11 CX: NE CX - HEL-7 A. Kuitto Results
10.11 CX: NE CX - Slagelse T. Moberg Nielsen Results
11.11 CX: NE CX -Sorø Cross Soigneur cx Cup #1 M. Laustsen Results
17.11 CX: NE CX - HEL-8 A. Kuitto Results
18.11 CX: CN CX - CN Norway T. Johannessen Results
18.11 CX: NE CX - Hasle J. Lindsel Results
25.11 CX: NE CX - Ceramicspeed Cup-3 S. Fini Carstensen Results