2001 Sea Otter Classic

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04

Stage results: 04.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time
01 Baden Cooke 1978 Mercury - Viatel 01:45:19
02 Jamie Drew 1973 Mercury - Viatel + 00
03 Gorik Gardeyn 1980 Lotto - Adecco + 00
04 Jeroen Blijlevens 1971 Lotto - Adecco + 00
05 Vassili Davidenko 1970 Navigators Insurance Cycling Team + 00
06 Antonio Cruz 1971 US Postal Service + 00
07 Søren Petersen 1967 Saturn + 00
08 Christopher Baldwin 1975 Navigators Insurance Cycling Team + 00
09 Steven Cate 1976 - + 00
10 Joel Chavez - - + 00
11 Jaroslav Bilek 1971 Wüstenrot - ZVVZ + 00
12 Levi Leipheimer 1973 US Postal Service + 00
13 Charles Dionne 1979 7Up - Colorado Cyclist + 00
14 Siro Camponogara 1977 Navigators Insurance Cycling Team + 00
15 Eddy Gragus 1968 Jelly Belly Cycling Team + 00
16 Vladimir Miholjevic 1974 Krka - Telekom Slovenije + 00
17 Julian Dean 1975 US Postal Service + 00
18 Trent Klasna 1969 Saturn + 00
19 Chris Fisher 1969 Saturn + 00
20 Damon Kluck 1977 Jelly Belly Cycling Team + 00
21 Scott Moninger 1966 Mercury - Viatel + 00
22 Glenn D'Hollander 1974 Lotto - Adecco + 00
23 Branko Filip 1975 Krka - Telekom Slovenije + 00
24 Joerg Förster 1979 Nurnberger Versicherung + 00
25 Michael Creed 1981 Prime Alliance Cycling Team + 00
26 Jens Zemke 1966 Nurnberger Versicherung + 00
27 Arkadiusz Wojtas 1977 Nurnberger Versicherung + 00
28 Valter Bonca 1968 Krka - Telekom Slovenije + 00
29 Michael Rogers 1979 Mapei - Quick Step + 00
30 Steve Tilford 1960 - + 00
31 Giampaolo Cheula 1979 Mapei - Quick Step + 00
32 Mark McCormack 1970 Saturn + 00
33 Ernesto Lechuga Gonzalez 1976 Mercury - Viatel + 00
34 Harm Jansen 1967 Saturn + 00
35 Ief Verbrugghe 1975 Lotto - Adecco + 00
36 Svein Tuft 1977 Mercury - Viatel + 00
37 Chris Horner 1971 Prime Alliance Cycling Team + 00
38 Boris Premuzic 1968 Krka - Telekom Slovenije + 00
39 Scottie Weiss 1971 The Zaxby's Cycling Team + 00
40 Matt Decanio 1977 Saturn + 00
41 Petr Bencik 1976 Wüstenrot - ZVVZ + 00
42 Danny Pate 1979 Prime Alliance Cycling Team + 00
43 Charles Wegelius 1978 Mapei - Quick Step + 00
44 William Chann McRae 1971 Mercury - Viatel + 00
45 John Lieswyn 1968 7Up - Colorado Cyclist + 00
46 Mark Walters 1976 Navigators Insurance Cycling Team + 00
47 Norman Carter 1976 Jelly Belly Cycling Team + 00
48 Dirk Friel 1970 The Zaxby's Cycling Team + 00
49 Eric Wohlberg 1965 Saturn + 00
50 Bostjan Mervar 1973 Krka - Telekom Slovenije + 00
51 Russell Stevenson 1976 - + 21
52 Christian Werner 1979 Nurnberger Versicherung + 27
53 Glen Mitchell 1972 Navigators Insurance Cycling Team + 27
54 Milan Erzen 1971 Krka - Telekom Slovenije + 27
55 Michael Ley 1973 The Zaxby's Cycling Team + 32
56 Holger Sievers 1968 Nurnberger Versicherung + 32
57 Kirk O'Bee 1977 Navigators Insurance Cycling Team + 32
58 Kirk Albers 1969 Jelly Belly Cycling Team + 32
59 Michal Precechtel 1977 Wüstenrot - ZVVZ + 32
60 Victor Laza 1981 Defeet - LeMond + 32
61 Ondrej Slobodnik 1976 Wüstenrot - ZVVZ + 32
62 Dominique Perras 1974 Ficonseils - RCC Conseils Assurance + 32
63 Andrew Bajadali 1973 - + 32
64 Nathan Dahlberg 1964 - + 01:01
65 Todd Littlehales 1973 Navigators Insurance Cycling Team + 01:53
66 Christopher Harkey 1971 Defeet - LeMond + 02:15
67 Gordon Fraser 1968 Mercury - Viatel + 02:32
68 William Frischkorn 1981 Mercury - Viatel + 02:32
69 Scott Konicki - - + 02:36
70 Cory Lange 1980 - + 02:36
71 Geoffrey Burndred 1980 - + 02:36
72 Adham Sbeih 1973 Navigators Insurance Cycling Team + 02:36
73 Chris Wherry 1973 Mercury - Viatel + 02:36
74 David Zabriskie 1979 US Postal Service + 05:32
75 Rad Cunningham - - + 05:32
76 Wesley Van Speybroeck 1978 Lotto - Adecco + 05:32
DNF Donny Lopez 1978 -
DNF Ryan Guay 1977 7Up - Colorado Cyclist
DNF Thorsten Wilhelms 1969 Nurnberger Versicherung
DNF Luke Stockwell 1973 The Zaxby's Cycling Team

Info

Race Sea Otter Classic
Nation USA
Stage 04.stage
Type Flat
Distance 73 km
StartLaguna Seca
FinishLaguna Seca
DateMarch 25th (2001)
Leader T.Klasna