Tour de Marie Galante - 2022

Stage

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Baret-Ajax Brandon Entente Asc Karak/Rda/Vo2C 03:52:23
02 Chane Foc Julien Team Cama/CCSL + 04
03 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante + 04
04 Brunel Alexys U.S.Lamentin + 04
05 Reguero Gabriel Entente Asc Karak/Rda/Vo2C + 04
06 Bordée Gaël CSCA Propreté 2000 + 04
07 Vinetot Romain Entente TMC/CC Etupes + 04
08 André Lubin Yannis Entente TMC/CC Etupes + 06
09 Urcel Damien Team USC Goyave + 08
10 Eustache Cédric Entente TMC/CC Etupes + 11
11 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 03:21
12 Duro Kelian V.C.Saintannais + 05:03
13 Alidor Adrien USR Velo STPA + 05:03
14 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 05:03
15 Gene Meving CSCA Propreté 2000 + 06:04
16 Pellegrin Mathieu Team Cama/CCSL + 08:33
17 Largitte Jeiel Team USC Goyave + 08:33
18 Clavier Kendric Entente KA PDL/GB 118 + 08:33
19 Juillaguet Will U.V.Marie Galante + 08:33
20 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 09:43
21 Miny Lionel J.C.Abymes + 10:26
22 Casi-Viallet Isao Robin Entente TMC/CC Etupes + 10:26
23 Carene Boris Team Cama/CCSL + 10:26
24 Relmy Widjy CSCA Propreté 2000 + 10:26
25 Bousquet Benjamin Guyana + 11:35
26 Matheau Joan Guidon Sprinter Canalien + 11:35
27 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 11:35
28 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 11:35
29 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 + 11:35
30 Suares Gilles USR Velo STPA + 11:35
31 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 12:43
32 Pialhoux Elian Guidon Sprinter Canalien + 12:43
33 Peramin Allan Team Cama/CCSL + 12:43
34 Alphonse Samuel J.C.Abymes + 12:43
35 Lutin Larry Entente KA PDL/GB 118 + 12:43
36 Legrand Carl Team Autolagon-UVN + 12:45
37 Barolin Kerane Team Autolagon-UVN + 12:45
38 Vingadassamy Mael Entente KA PDL/GB 118 + 12:59
39 Dollin Dijovany Entente Asc Karak/Rda/Vo2C + 12:59
40 Kondi Jean Philippe USR Velo STPA + 12:59
41 Jeanne Vladimir USR Velo STPA + 12:59
42 Chauppard Olivier U.V.Marie Galante + 12:59
43 Brouta Jozuel Idris U.V.Marie Galante + 12:59
44 Laffite Florent Team Cama/CCSL + 12:59
45 Ramothe Cedric Entente KA PDL/GB 118 + 12:59
46 Phaeton Collins CSCA Propreté 2000 + 12:59
47 Dantin Ludovic Guyana + 12:59
48 Ajinca Lucas Espoir du Sud + 12:59
49 Saint-Louis Lucas Guyana + 12:59
50 Sablon Luis V.C.Saintannais + 12:59
51 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 12:59
52 Agricole Yannis Team USC Goyave + 13:03
53 Hamlet Freddy Entente TMC/CC Etupes + 14:22
54 Vangheluwe Seppe Entente TMC/CC Etupes + 15:08
55 Duval Gwendy U.V.Marie Galante + 20:25
56 Yao Killian Excelsior + 22:11
57 Boyeau Fendley U.S.Lamentin + 24:45
58 Taranne Teddy USR Velo STPA + 24:45
59 Lachages Alexandre CSCA Propreté 2000 + 24:45
60 Laurent Cedric Excelsior + 24:45
61 Desiree Yona USR Velo STPA + 24:45
62 Kittaviny Jean Erique U.S.Lamentin + 24:45
63 Fraumar Dave Guyana + 28:51
64 Duro Kevin Entente KA PDL/GB 118 + 28:51
65 Rivard Dominique Espoir du Sud + 32:13
66 Delos Ryan U.S.Lamentin + 51:38
67 Lambourdiere Marc-Nicolas Entente Asc Karak/Rda/Vo2C + 52:32
68 Duro Nicolas V.C.Saintannais + 57:50
DNS Vanony Tony V.C.Saintannais
DNS Cambrone Lindy Closse J.C.Abymes
DNF Benjamin Ronald Espoir du Sud
DNF Hippocrate Cyril Espoir du Sud
DNF Dartron Johann U.V.Marie Galante
DNF Blondin Audric Team USC Goyave
DNF Eglela Wildrick U.V.Marie Galante
DNF Lanclume Jules J.C.Abymes
DNF Clerge Odvelt Excelsior

Information