Tour de Marie Galante - 2022

GC Points Mountain Sprint

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Brunel Alexys US Lamentin 19:08:38
02 Donnewirth Tom UV Marie-Galante + 34
03 Chane Foc Julien Team Cama/CCSL + 03:00
04 Reguero Gabriel Entente Asc Karak/Rda/Vo2C + 04:30
05 Eustache Cédric Entente TMC/CC Etupes + 05:33
06 Urcel Damien Team USC Goyave + 06:16
07 André Lubin Yannis Entente TMC/CC Etupes + 07:04
08 Pellegrin Mathieu Team Cama/CCSL + 09:07
09 Carene Boris Team Cama/CCSL + 18:59
10 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 19:42
11 Sablon Luis VC Saintannais + 20:45
12 Vinetot Romain Entente TMC/CC Etupes + 21:08
13 Miny Lionel Jeunesse Cycliste Abymes + 22:05
14 Juillaguet Will UV Marie-Galante + 24:20
15 Relmy Widjy CSCA Propreté 2000 + 30:08
16 Gene Meving Alan CSCA Propreté 2000 + 32:16
17 Casi-Viallet Isao Robin Entente TMC/CC Etupes + 32:28
18 Cailliau Taïno CSCA Propreté 2000 + 33:08
19 Baret-Ajax Brandon Entente Asc Karak/Rda/Vo2C + 37:14
20 Pialhoux Elian Guidon Sprinter Canalien + 37:25
21 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 39:18
22 Alidor Adrien USR Vélo Sotranfamat + 41:34
23 Bordée Gaël CSCA Propreté 2000 + 43:20
24 Peramin Noslen Allan Team Cama/CCSL + 47:04
25 Phaeton Collins CSCA Propreté 2000 + 48:49
26 Barolin Keran Team Autolagon-UVN + 50:20
27 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 54:14
28 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 56:51
29 Duro Kelian VC Saintannais + 57:17
30 Lutin Larry Entente KA PDL/GB 118 + 01:02:03
31 Chauppard Olivier UV Marie-Galante + 01:03:55
32 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 01:05:14
33 Largitte Jeiel Team USC Goyave + 01:05:31
34 Dantin Ludovic Guyana + 01:06:57
35 Suares Gilles USR Vélo Sotranfamat + 01:09:38
36 Legrand Carl Team Autolagon-UVN + 01:10:22
37 Dollin Dijovany Entente Asc Karak/Rda/Vo2C + 01:11:54
38 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 + 01:13:25
39 Vingadassamy Mael Entente KA PDL/GB 118 + 01:14:13
40 Saint-Louis Lucas Guyana + 01:14:52
41 Brouta Jozuel Idris UV Marie-Galante + 01:15:08
42 Hamlet Freddy Entente TMC/CC Etupes + 01:19:05
43 Matheau Joan Guidon Sprinter Canalien + 01:19:21
44 Jeanne Vladimir USR Vélo Sotranfamat + 01:19:43
45 Alphonse Samuel Jeunesse Cycliste Abymes + 01:22:04
46 Duval Gwendy UV Marie-Galante + 01:23:49
47 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 01:25:18
48 Lachages Alexandre CSCA Propreté 2000 + 01:25:50
49 Bousquet Benjamin Guyana + 01:32:04
50 Desiree Yona USR Vélo Sotranfamat + 01:45:25
51 Rivard Dominique Espoir du Sud + 01:45:58
52 Fraumar Dave Guyana + 01:56:33
53 Kittaviny Jean Erique US Lamentin + 01:56:38
54 Ajinca Lucas Espoir du Sud + 01:57:43
55 Duro Nicolas Arnaud VC Saintannais + 02:19:00
DNF Georges Joan-Lou Entente Asc Karak/Rda/Vo2C
DNF Lambourdiere Marc-Nicolas Entente Asc Karak/Rda/Vo2C
DNF Palmier Leonar Entente Asc Karak/Rda/Vo2C
DNF Rogers Sebastien Entente Asc Karak/Rda/Vo2C
DNF Clavier Kendric Entente KA PDL/GB 118
DNF Duro Kevin Entente KA PDL/GB 118
DNF Duro Kevin Entente KA PDL/GB 118
DNF Polipheme Anthony Entente KA PDL/GB 118
DNF Ramothe Cedric Entente KA PDL/GB 118
DNF Cosaque Daryl Entente TMC/CC Etupes
DNF Vangheluwe Seppe Entente TMC/CC Etupes
DNF Artieres Robin Guidon Sprinter Canalien
DNF Bonnet Anthony Guyana
DNF Fraumar Dane Guyana
DNF Ferrere Etienne Team Cama/CCSL
DNF Laffite Florent Team Cama/CCSL
DNF Attaud Gael Espoir du Sud
DNF Benjamin Ronald Espoir du Sud
DNF Hippocrate Cyril Espoir du Sud
DNF Carral Jean-Yves Excelsior
DNF Clerge Odvelt Excelsior
DNF Laurent Cédric Christian Excelsior
DNF Taillandier Axel Excelsior
DNF Yao Killian Excelsior
DNF Cambrone Lindy Closse Jeunesse Cycliste Abymes
DNF Deloumeaux Jeremy Jeunesse Cycliste Abymes
DNF Lanclume Jules Jeunesse Cycliste Abymes
DNF Agricole Yannis Team USC Goyave
DNF Blondin Audric Team USC Goyave
DNF Boyeau Fendley US Lamentin
DNF Delos Ryan US Lamentin
DNF Kondi Jean Philippe USR Vélo Sotranfamat
DNF Tarane Teddy USR Vélo Sotranfamat
DNF Dartron Johann UV Marie-Galante
DNF Eglela Wildrick UV Marie-Galante
DNF Ruffe Gregory UV Marie-Galante
DNF Vanony Tony Chris VC Saintannais

Information