Giro Toscana Int. Femminile - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Soraya Paladin Alé Cipollini 03:01:128
02 Arlenis Sierra Astana Women's Team + 005
03 Rasa Leleivyte Aromitalia - Basso Bikes + 003
04 Anastasia Chursina BTC City Ljubljana + 031
05 Ane Santesteban WNT - Rotor Pro Cycling + 03
06 Elizabeth Holden Drops + 03
07 Clara Koppenburg WNT - Rotor Pro Cycling + 03
08 Omer Shapira Israel + 03
09 Erica Magnaldi WNT - Rotor Pro Cycling + 03
10 Aurela Nerlo TKK Pacific Nestle Fitness + 29
11 Chloe Hosking Alé Cipollini + 38
12 Aigul Gareeva Russia + 38
13 Lara Vieceli WNT - Rotor Pro Cycling + 38
14 Ursa Pintar BTC City Ljubljana + 38
15 Tatsiana Sharakova Minsk Cycling Club + 38
16 Ilaria Sanguineti Valcar - Cylance Cycling + 42
17 Maria Novolodskaya Russia + 42
18 Spela Kern BTC City Ljubljana + 42
19 Yevgeniya Vysotska Servetto - Piumate - Beltrami TSA + 44
20 Elena Pirrone Valcar - Cylance Cycling + 01:01
21 Olga Shekel Astana Women's Team + 01:01
22 Asja Paladin Valcar - Cylance Cycling + 01:08
23 Monika Brzezna MAT ATOM Deweloper + 02:23
24 Jarmila Machacova Team Dukla Praha + 02:23
25 Giorgia Fraiegari Born to Win + 02:25
26 Abby-Mae Parkinson Drops + 02:25
27 Joanna Van de Winkel South Africa + 02:25
28 Caris Cosentino Born to Win + 02:27
29 Blanca Liliana Moreno Canchon Astana Women's Team + 02:29
30 Tetiana Riabchenko Ukraine + 02:34
31 Beatrice Rossato Eurotarget - Bianchi - Vittoria + 03:41
32 Marina Ivanuk Ukraine + 03:41
33 Marketa Hajkova Servetto - Piumate - Beltrami TSA + 03:41
34 Olena Sharga Ukraine + 03:41
35 Iuliia Galimullina Russia + 03:41
36 Olha Kulynych Ukraine + 03:41
37 Arianna Fidanza Eurotarget - Bianchi - Vittoria + 03:41
38 Lija Laizane Eneicat + 03:41
39 Arianna Sessi Born to Win + 03:41
40 Kathrin Hammes WNT - Rotor Pro Cycling + 03:44
41 Jessenia Alejandra Meneses Gonzalez Team Illuminate + 03:47
42 Urska Zigart BTC City Ljubljana + 03:57
43 Jelena Eric Alé Cipollini + 03:57
44 Karina Kasenova Russia + 05:19
45 Elena Franchi Eurotarget - Bianchi - Vittoria + 05:23
46 Alina Abramenka Minsk Cycling Club + 06:02
47 Anna Baidak Eneicat + 06:25
48 Karolina Sowa MAT ATOM Deweloper + 06:49
49 Anna Potokina Servetto - Piumate - Beltrami TSA + 06:53
50 Hanna Tserakh Minsk Cycling Club + 07:42
51 Urska Bravec BTC City Ljubljana + 07:42
52 Maria Rostovtseva Russia + 07:42
53 Diana Klimova Russia + 07:42
54 Tiffany Keep South Africa + 07:42
55 Varvara Fasoi Eneicat + 07:42
56 Katharina Hechler Tre Colli Chirio + 07:42
57 Kaja Rysz MAT ATOM Deweloper + 07:42
58 Karlijn Swinkels Alé Cipollini + 07:42
59 Magdalena Sadlecka TKK Pacific Nestle Fitness + 07:42
60 Gabrielle Pilote-Fortin WNT - Rotor Pro Cycling + 07:42
61 Maja Perinovic Top Girls Fassa Bortolo + 07:42
62 Viktoriia Melnychuk Ukraine + 07:42
63 Katarzyna Wilkos MAT ATOM Deweloper + 07:42
64 Silvia Pollicini Valcar - Cylance Cycling + 07:49
65 Laura Tomasi Top Girls Fassa Bortolo + 07:49
66 Alice Gasparini Eurotarget - Bianchi - Vittoria + 07:49
67 Simona Bortolotti Conceria Zabri - Fanini + 07:49
68 Debora Silvestri Eurotarget - Bianchi - Vittoria + 07:49
69 Gaia Masetti Veneto + 07:49
70 Giorgia Catarzi Veneto + 07:49
71 Alena Rytseva Russia + 07:49
72 Francesca Pisciali Born to Win + 07:49
73 Sara Casasola Servetto - Piumate - Beltrami TSA + 07:49
74 Claudia Meucci Conceria Zabri - Fanini + 07:53
75 Nadia Quagliotto Alé Cipollini + 07:53
76 Alessia Vigilia Valcar - Cylance Cycling + 07:53
77 Dalia Muccioli Valcar - Cylance Cycling + 07:53
78 Tereza Korvasova Team Dukla Praha + 07:53
79 Joscelin Lowden Drops + 08:11
80 Anna Christian Drops + 08:11
81 Shoko Kashiki Team Illuminate + 08:13
DNS Karolina Karasiewicz TKK Pacific Nestle Fitness
DNS Patrycija Lorkowska TKK Pacific Nestle Fitness
DNS Karolina Kumiega TKK Pacific Nestle Fitness
DNF Letizia Galvani Born to Win
DNF Roberta Caferri Born to Win
DNF Avital Gez Israel
DNF Shira Biran Israel
DNF Noa Reuven Israel
DNF Weronika Humelt MAT ATOM Deweloper
DNF Dominika Wlodarczyk MAT ATOM Deweloper
DNF Hedda Skogesal Samsing Oslofjord Cycling Team
DNF Emma Kristine Skjerstad Oslofjord Cycling Team
DNF Thrude Karlsen Natholmen Oslofjord Cycling Team
DNF Maroesjka Matthee South Africa
DNF Petra Sevcikova Team Dukla Praha
DNF Katerina Kohoutkova Team Dukla Praha
DNF Lucie Hochmann Team Dukla Praha
DNF Nikola Bajgerova Team Dukla Praha
DNF Paulina Pastuszek TKK Pacific Nestle Fitness
DNF Anna Sagan TKK Pacific Nestle Fitness
DNF Giorgia Vettorello Tre Colli Chirio
DNF Sofia Barbieri Tre Colli Chirio
DNF Martina Cozzari Tre Colli Chirio
DNF Valeriya Kononenko Ukraine
DNF Beatrice Rossi Veneto
DNF Eleonora Silani Veneto
DNF Elena Lucchinelli Veneto
DNF Emanuela Zanetti Veneto
DNF Elisabetta Zanotto Veneto
DNF Marjolein Van 't Geloof Alé Cipollini
DNF Giorgia Bariani Alé Cipollini
DNF Michela Balducci Aromitalia - Basso Bikes
DNF Letizia Borghesi Aromitalia - Basso Bikes
DNF Gemma Sernissi Aromitalia - Basso Bikes
DNF Giulia Marchesini Aromitalia - Basso Bikes
DNF Emilia Matteoli Aromitalia - Basso Bikes
DNF Angelica Brogi Aromitalia - Basso Bikes
DNF Svetlana Pachshenko Astana Women's Team
DNF Faina Potapova Astana Women's Team
DNF Jeidy Pradera Bernal Astana Women's Team
DNF Mia Radotic BTC City Ljubljana
DNF Maaike Boogaard BTC City Ljubljana
DNF Leonora Geppi Conceria Zabri - Fanini
DNF Basei Marzia Salton Conceria Zabri - Fanini
DNF Silvia Folloni Conceria Zabri - Fanini
DNF Sofia Cilenti Conceria Zabri - Fanini
DNF Manon Lloyd Drops
DNF Mayuko Hagiwara Eneicat
DNF Ziortza Isasi Cristobal Eneicat
DNF Alessia Bulleri Eneicat
DNF Ana Maria Covrig Eurotarget - Bianchi - Vittoria
DNF Darya Dziakola Minsk Cycling Club
DNF Talsa Naskovich Minsk Cycling Club
DNF Nastassia Kiptsikava Minsk Cycling Club
DNF Kseniia Dobrynina Servetto - Piumate - Beltrami TSA
DNF Mónika Király Servetto - Piumate - Beltrami TSA
DNF Yesi Tatiana Duenas Gomez Team Illuminate
DNF Daphne Karagianis Team Illuminate
DNF Greta Marturano Top Girls Fassa Bortolo
DNF Iris Monticolo Top Girls Fassa Bortolo
DNF Elisa Dalla Valle Top Girls Fassa Bortolo
DNF Martina Toffanin Top Girls Fassa Bortolo
DNF Aafke Soet WNT - Rotor Pro Cycling
Pos Rider Team Time
01 - Arlenis Sierra Astana Women's Team 06:24:54
02 11 Soraya Paladin Alé Cipollini + 12
03 - Anastasia Chursina BTC City Ljubljana + 14
04 10 Rasa Leleivyte Aromitalia - Basso Bikes + 18
05 4 Clara Koppenburg WNT - Rotor Pro Cycling + 23
06 5 Elizabeth Holden Drops + 24
07 5 Ane Santesteban WNT - Rotor Pro Cycling + 24
08 10 Erica Magnaldi WNT - Rotor Pro Cycling + 26
09 13 Omer Shapira Israel + 29
10 8 Chloe Hosking Alé Cipollini + 47
11 4 Aurela Nerlo TKK Pacific Nestle Fitness + 51
12 6 Lara Vieceli WNT - Rotor Pro Cycling + 55
13 5 Tatsiana Sharakova Minsk Cycling Club + 57
14 10 Maria Novolodskaya Russia + 58
15 4 Ursa Pintar BTC City Ljubljana + 01:02
16 6 Ilaria Sanguineti Valcar - Cylance Cycling + 01:03
17 10 Aigul Gareeva Russia + 01:08
18 6 Spela Kern BTC City Ljubljana + 01:09
19 14 Olga Shekel Astana Women's Team + 01:17
20 27 Yevgeniya Vysotska Servetto - Piumate - Beltrami TSA + 01:50
21 9 Elena Pirrone Valcar - Cylance Cycling + 01:52
22 22 Asja Paladin Valcar - Cylance Cycling + 02:11
23 8 Monika Brzezna MAT ATOM Deweloper + 02:45
24 3 Jarmila Machacova Team Dukla Praha + 02:48
25 4 Blanca Liliana Moreno Canchon Astana Women's Team + 03:02
26 9 Abby-Mae Parkinson Drops + 03:22
27 10 Tetiana Riabchenko Ukraine + 03:32
28 22 Joanna Van de Winkel South Africa + 03:33
29 23 Caris Cosentino Born to Win + 03:36
30 27 Giorgia Fraiegari Born to Win + 03:47
31 24 Kathrin Hammes WNT - Rotor Pro Cycling + 04:02
32 15 Arianna Fidanza Eurotarget - Bianchi - Vittoria + 04:03
33 8 Olena Sharga Ukraine + 04:09
34 4 Marina Ivanuk Ukraine + 04:41
35 8 Olha Kulynych Ukraine + 04:44
36 18 Iuliia Galimullina Russia + 04:52
37 18 Lija Laizane Eneicat + 05:00
38 18 Beatrice Rossato Eurotarget - Bianchi - Vittoria + 05:01
39 19 Arianna Sessi Born to Win + 05:04
40 8 Urska Zigart BTC City Ljubljana + 05:04
41 32 Marketa Hajkova Servetto - Piumate - Beltrami TSA + 05:23
42 34 Jessenia Alejandra Meneses Gonzalez Team Illuminate + 05:36
43 17 Elena Franchi Eurotarget - Bianchi - Vittoria + 05:52
44 7 Karina Kasenova Russia + 06:28
45 63 Jelena Eric Alé Cipollini + 07:23
46 23 Diana Klimova Russia + 08:09
47 13 Hanna Tserakh Minsk Cycling Club + 08:38
48 29 Karolina Sowa MAT ATOM Deweloper + 08:39
49 16 Laura Tomasi Top Girls Fassa Bortolo + 08:44
50 5 Viktoriia Melnychuk Ukraine + 08:45
51 5 Katharina Hechler Tre Colli Chirio + 08:46
52 28 Anna Potokina Servetto - Piumate - Beltrami TSA + 08:46
53 4 Karlijn Swinkels Alé Cipollini + 08:50
54 13 Giorgia Catarzi Veneto + 08:51
55 16 Alessia Vigilia Valcar - Cylance Cycling + 08:54
56 14 Tereza Korvasova Team Dukla Praha + 08:56
57 4 Simona Bortolotti Conceria Zabri - Fanini + 08:58
58 1 Varvara Fasoi Eneicat + 09:06
59 19 Joscelin Lowden Drops + 09:12
60 3 Magdalena Sadlecka TKK Pacific Nestle Fitness + 09:19
61 5 Gabrielle Pilote-Fortin WNT - Rotor Pro Cycling + 09:20
62 8 Tiffany Keep South Africa + 09:22
63 3 Alena Rytseva Russia + 09:24
64 3 Debora Silvestri Eurotarget - Bianchi - Vittoria + 09:28
65 4 Francesca Pisciali Born to Win + 09:28
66 5 Silvia Pollicini Valcar - Cylance Cycling + 09:29
67 7 Gaia Masetti Veneto + 09:35
68 6 Anna Christian Drops + 09:48
69 13 Katarzyna Wilkos MAT ATOM Deweloper + 10:04
70 41 Anna Baidak Eneicat + 10:05
71 8 Shoko Kashiki Team Illuminate + 10:06
72 11 Alice Gasparini Eurotarget - Bianchi - Vittoria + 10:15
73 13 Maria Rostovtseva Russia + 10:17
74 13 Urska Bravec BTC City Ljubljana + 10:18
75 19 Kaja Rysz MAT ATOM Deweloper + 10:22
76 17 Nadia Quagliotto Alé Cipollini + 10:33
77 21 Dalia Muccioli Valcar - Cylance Cycling + 10:38
78 23 Claudia Meucci Conceria Zabri - Fanini + 10:40
79 36 Sara Casasola Servetto - Piumate - Beltrami TSA + 12:49
80 43 Alina Abramenka Minsk Cycling Club + 13:02
81 41 Maja Perinovic Top Girls Fassa Bortolo + 14:41
Information
Nation Italy
Date 8th September
Where Capannori -> Pescia
What 2nd stage
Distance 111.2 km
Leader A.Sierra
Youth E.Holden
Points A.Sierra
Mountain S.Paladin
Other
Embed Results