Tour de France | GC Results | Stages | Startlist Giro Valle d'Aosta | GC Results | Stages | Startlist

2019 Tour de Feminin - O cenu Ceského Svýcarska

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time
01 Vita Heine 1984 Hitec Products - Birk Sport 10:59:33
02 Aurela Nerlo 1998 Pacific - Nestlé Fitness + 22
03 Elyzaveta Oshurkova 1991 Russia + 46
04 Katarzyna Wilkos 1993 MAT ATOM Deweloper + 01:00
05 Severine Eraud 1995 Doltcini - Van Eyck Sport + 01:06
06 Nancy Van der Burg 1992 Jos Feron Lady Force + 01:39
07 Ingvild Gåskjenn 1998 Hitec Products - Birk Sport + 02:15
08 Olga Shekel 1994 Ukraine + 02:23
09 Brodie Chapman 1991 Team TIBCO - Silicon Valley Bank + 03:24
10 Jutta Stienen 1972 RE/MAX Cycling Team + 03:58
11 Pfeiffer Georgi 2000 Sunweb / Loving Potatoes + 04:00
12 Nikola Bajgerova 1997 Mix Dukla Praha + 04:12
13 Ann-Sophie Duyck 1987 Belgium + 04:17
14 Monika Brzezna 1991 MAT ATOM Deweloper + 04:21
15 Marcia Eicher 1970 RE/MAX Cycling Team + 04:32
16 Evy Kuijpers 1995 Jan van Arckel + 04:32
17 Esmee Peperkamp 1997 Sunweb / Loving Potatoes + 04:34
18 Jesse Vandenbulcke 1996 Doltcini - Van Eyck Sport + 04:35
19 Gudrun Stock 1995 maxx-solar LINDIG + 04:49
20 Valerie Demey 1994 Belgium + 04:51
21 Tereza Korvasova 1996 Mix Dukla Praha + 04:55
22 Kaat Hannes 1991 Jos Feron Lady Force + 04:57
23 Laura Asencio 1998 Auvergne-Rhône-Alpes + 05:16
24 Jarmila Machacova 1986 Mix Dukla Praha + 05:16
25 Galina Chernyshova 1993 Sestrorest - Petrogrades + 05:27
26 Niamh Fisher-Black 2000 Mike Greer Homes + 05:28
27 Gyunel Mekhtieva 1999 Russia + 05:40
28 Beate Zanner 1982 maxx-solar LINDIG + 05:41
29 Olena Sharga 1986 Ukraine + 05:47
30 Marion Sicot 1992 Doltcini - Van Eyck Sport + 06:23
31 Leah Dixon 1991 Team TIBCO - Silicon Valley Bank + 07:28
32 Sarah Inghelbrecht 1992 MEXX-Watersley Internat. + 07:46
33 Ingrid Lorvik 1986 Hitec Products - Birk Sport + 07:56
34 Aniek van Alphen 1999 Kleur Op Maat BNS Technics + 08:04
35 Karina Kasenova 1998 Russia + 08:09
36 Léa Curinier 2001 Auvergne-Rhône-Alpes + 08:12
37 Lone Meertens 1998 Belgium + 08:50
38 Polina Kirillova 1997 Sestrorest - Petrogrades + 08:51
39 Fien Van Eynde 1988 Kleur Op Maat BNS Technics + 08:59
40 Lucie Lahaye 1997 Charente - Maritime + 09:04
41 Irina Ivanova 1998 Sestrorest - Petrogrades + 09:17
42 Karolina Perekitko 1998 Wheel Divas Cycling Team + 09:17
43 Isabel Ellis 2000 Andy Schleck Cycles - Immo Losch + 09:59
44 Connie O'Brien 2000 Mike Greer Homes + 10:37
45 Wendy Oosterwoud 1995 NWVG - Uplus + 12:31
46 Nathalie Verschelden 1994 Jos Feron Lady Force + 12:57
47 Magdalena Sadlecka 1982 Pacific - Nestlé Fitness + 13:35
48 Mieke Docx 1996 Doltcini - Van Eyck Sport + 13:35
49 Stefanie Paul 1986 Team Stuttgart + 13:48
50 Lisa Robb 1991 Team Stuttgart + 13:53
51 Eva Luca 1999 maxx-solar LINDIG + 14:10
52 Anna Gabrielle Traxler 1998 Charente - Maritime + 14:15
53 Margarita Syradoeva 1995 Sestrorest - Petrogrades + 14:49
54 Daniela Reis 1993 Doltcini - Van Eyck Sport + 14:51
55 Emily Wadsworth 1999 Andy Schleck Cycles - Immo Losch + 15:14
56 Selina Burch 1997 RE/MAX Cycling Team + 15:21
57 Marina Ivanuk 1990 Ukraine + 15:38
58 Liisa Ehrberg 1988 Jos Feron Lady Force + 16:16
59 Elizabeth Ungermanova 1999 Mix Dukla Praha + 17:13
60 Katharina Hechler 2000 Team Stuttgart + 17:32
61 Kirsten Peetoom 1988 Restore Cycling Team + 17:48
62 Thale Sofie Kielland Bjerk 2000 Hitec Products - Birk Sport + 18:07
63 Svenja Betz 1995 Wheel Divas Cycling Team + 18:37
64 Barbara Borowiecka - Pacific - Nestlé Fitness + 20:35
65 Lex Albrecht 1987 Team TIBCO - Silicon Valley Bank + 21:35
66 Karolina Sowa 1996 MAT ATOM Deweloper + 21:49
67 Bryony van Velzen 1996 Doltcini - Van Eyck Sport + 22:09
68 Kate Wightman 1993 Mix Team CykloTrener + 22:47
69 Karolina Kumiega 1999 Pacific - Nestlé Fitness + 23:29
70 Susanne Meistrok 1999 Jan van Arckel + 24:02
71 Noémie Abgrall 1999 Charente - Maritime + 25:07
72 Rylee McMullen 1995 MEXX-Watersley Internat. + 26:41
73 Sandra Weiss 1991 RE/MAX Cycling Team + 26:57
74 Desiree Ehrler 1991 MEXX-Watersley Internat. + 27:29
75 Viktoriia Melnychuk 1998 Ukraine + 27:50
76 Hannah Fandel 1996 Team Stuttgart + 27:59
77 Valeriya Kononenko 1990 Ukraine + 28:27
78 Pauline Allin 1995 Charente - Maritime + 28:27
79 Anna Baidak 2000 Wheel Divas Cycling Team + 29:30
80 Emeline Eustache 2000 Auvergne-Rhône-Alpes + 29:36
81 Viktoria Vinogradova 1999 Sestrorest - Petrogrades + 30:26
82 Jana Dobbelaere 1986 Kleur Op Maat BNS Technics + 30:55
83 Rixt Hoogland 1995 NWVG - Uplus + 31:56
84 Fabienne Buri 1999 RE/MAX Cycling Team + 32:34
85 Sophie Almeida 1996 Auvergne-Rhône-Alpes + 33:11
86 Emily Newsom 1983 Team TIBCO - Silicon Valley Bank + 34:51
87 Audrey Weingarten 2000 Auvergne-Rhône-Alpes + 35:12
88 Tina Schulz 1999 maxx-solar LINDIG + 35:34
89 Makhabbat Umutzhanova 1994 Kazakhstan + 36:17
90 Kamila Janu 2000 Mix Dukla Praha + 36:55
91 Maaike Colje - Restore Cycling Team + 38:59
92 Alana Forster 1986 Mike Greer Homes + 40:11
93 Weronika Humelt 1997 MAT ATOM Deweloper + 40:24
94 Charlotte Kool 1999 Jan van Arckel + 41:29
95 Veronika Jandova 2001 Wheel Divas Cycling Team + 43:39
96 Ivana Loubkova 1980 Mix Team CykloTrener + 44:52
97 Marianne Van Leeuwen 1968 Noord-Holland + 46:16
98 Viktoria Yaroshenko 1999 Ukraine + 46:27
99 Renee Van Deursen - Sunweb / Loving Potatoes + 47:28
100 Amber Aernouts 2000 Jos Feron Lady Force + 48:37
101 Isabelle Beckers 1983 Belgium + 49:28
102 Svetlana Pachshenko 2000 Kazakhstan + 52:53
103 Emma Smith 1999 Mike Greer Homes + 55:10
104 Nynke Pellikaan 1995 NWVG - Uplus + 55:57
105 Emma Boogaard 2000 Noord-Holland + 56:10
106 Emmy Andersson 1988 Sunweb / Loving Potatoes + 56:33
107 Alina Sarkulova - Kazakhstan + 59:26
108 Lily Schuitemaker 1999 Jan van Arckel + 59:36
109 Pernilla Van Rozelaar 1996 Noord-Holland + 01:00:45
110 Ilse Miltenburg 1995 Restore Cycling Team + 01:01:07
111 Sandra Klotz 1990 Wheel Divas Cycling Team + 01:04:14
112 Melissa Van Der Peet 1995 Restore Cycling Team + 01:04:19
113 Berdine Bakker 1988 Sunweb / Loving Potatoes + 01:05:43
114 Kerry Jonker 1996 Mix Team CykloTrener + 01:13:32
115 Anne Marijn Van Der Graaf 1987 NWVG - Uplus + 01:13:33
116 Agnieszka Bacinska - MAT ATOM Deweloper + 01:15:46
117 Inge Mostert 1995 Restore Cycling Team + 01:21:32
118 Tessa Van der Velden 1989 Sunweb / Loving Potatoes + 01:23:13
119 Ellen Mercier - Restore Cycling Team + 01:26:33
120 Julie Stockman 1999 Jos Feron Lady Force + 02:31:49
DNF Maéva Paret-Peintre 1999 Auvergne-Rhône-Alpes
DNF Jessy Druyts 1994 Belgium
DNF Minke Bakker 1997 Jan van Arckel
DNF Maaike Meistrok 1999 Jan van Arckel
DNF Maaike Meistrok 1999 Jan van Arckel
DNF Faina Potapova 1996 Kazakhstan
DNF Assem Tolemissova - Kazakhstan
DNF Sofie Driesen - Kleur Op Maat BNS Technics
DNF Aleksandra Kowalska 1999 Kleur Op Maat BNS Technics
DNF Tess Van Loy 1996 Kleur Op Maat BNS Technics
DNF Wiktoria Kierat 2000 MAT ATOM Deweloper
DNF Lisa Fischer 1993 maxx-solar LINDIG
DNF Carolin Schiff 1986 maxx-solar LINDIG
DNF Marketa Giergielova 1979 Mix Team CykloTrener
DNF Adriana Marschnerova 1999 Mix Team CykloTrener
DNF Viktoria Marschnerova 1999 Mix Team CykloTrener
DNF Floor Besteman 1996 Noord-Holland
DNF Gwenno Hughes 1999 Noord-Holland
DNF Yvet Schoonewille 2000 NWVG - Uplus
DNF Karolina Karasiewicz 1992 Pacific - Nestlé Fitness
DNF Karolina Karasiewicz 1992 Pacific - Nestlé Fitness
DNF Paulina Pastuszek 2000 Pacific - Nestlé Fitness
DNF Vera Adrian 1993 RE/MAX Cycling Team
DNF Diana Klimova 1996 Russia
DNF Seda Krylova - Russia
DNF Irina Zhurba 1996 Russia
DNF Dorothea Heitzmann 2000 Team Stuttgart
DNF Judith Krahl 2001 Wheel Divas Cycling Team
DNF Sarah Berkane 2000 Andy Schleck Cycles - Immo Losch
DNF Hana Hermanovska 2000 Andy Schleck Cycles - Immo Losch
DNF Viivi Puskala 1999 Andy Schleck Cycles - Immo Losch
DNF Marine Quiniou 1993 Charente - Maritime
DNF Amalie Lutro 2000 Hitec Products - Birk Sport
DNF Marta Tagliaferro 1989 Hitec Products - Birk Sport
DNF Mandana Dehghan 1991 MEXX-Watersley Internat.
DNF Mae Lang 1996 MEXX-Watersley Internat.
DNF Bronwyn Macgregor 1982 MEXX-Watersley Internat.
DNF Libby Arbuckle 1999 Mike Greer Homes
DNF Alice Cobb 1995 Team TIBCO - Silicon Valley Bank
DNF Illi Gardner 1999 Team TIBCO - Silicon Valley Bank