Tour de Feminin - 2012

Stage GC

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Sandig Madeleine Germany 01:59:14
02 Kröger Mieke Germany + 00
03 Bjelkmark Jessica Alriksson - Go:Green + 49
04 Schnitzmeier Anna-Bianca Germany + 49
05 Koedooder Vera Netherlands + 49
06 Düster Sarah Germany + 49
07 Van der Kamp Laura Dolmans - Boels Cycling Team + 49
08 Fredäng Linea Alriksson - Go:Green + 49
09 Soemanta Lisanne - + 49
10 Nilsson Hanna Alriksson - Go:Green + 49
11 Johnsen Cecilie Gotaas - + 49
12 Perchtold Christina Austria + 49
13 Pankova Larisa Russia + 49
14 Arzuffi Alice Maria - + 49
15 Fischer Lisa Maxx-Solar - Biehler + 49
16 Slik Rozanne - + 49
17 Lechner Eva - + 49
18 Pijnenborg Mascha Dolmans - Boels Cycling Team + 49
19 Pintar Ursa Klub Polet Garmin + 49
20 Batagelj Polona Klub Polet Garmin + 49
21 Kollmann-Forstner Christina Austria + 49
22 Hahn Jacqueline Austria + 49
23 Vysotska Yevgeniya Ukraine + 49
24 Crum Emma Team Ibis Cycles + 49
25 Mazzotta Riccarda - + 49
26 Ivanuk Marina Ukraine + 49
27 Ritter Martina Austria + 49
28 Hogan Joanne - + 57
29 Roe Eileen Team Ibis Cycles + 57
30 Chernyshova Galina Russia + 57
31 Dijkman Petra - + 57
32 Kessler Nina Dolmans - Boels Cycling Team + 57
33 Klein Theres Maxx-Solar - Biehler + 57
34 Fennel Esther Koga Ladies - Central Rhede + 57
35 Ryan Carla Escentual - For Viored + 57
36 Glasbergen Jessica Specialized DPD SRAM + 57
37 Pintarelli Daniela Austria + 57
38 Stultiens Sabrina RC Jan van Arckel + 57
39 Olthuis Esther Team Ibis Cycles + 57
40 Hovdenak Hildegunn Gjertrud - + 57
41 Hammes Kathrin Germany + 57
42 Graus Andrea Austria + 57
43 Lorvik Ingrid - + 57
44 Sulcova Pavlina Czech Republic + 49
45 Rutar Tjasa Klub Polet Garmin + 01:41
46 Rooijakkers Pauliena Dolmans - Boels Cycling Team + 01:41
47 Rijkes Sarah Austria + 01:41
48 Gaumnitz Stephanie Germany + 01:41
49 Jöhrend Marlen Germany + 01:41
50 Turpijn Laura Specialized DPD SRAM + 01:41
51 Sjöblom Linnea Alriksson - Go:Green + 01:41
52 Koster Olivia Specialized DPD SRAM + 01:41
53 Likhanova Marina Russia + 01:53
54 Eshuis Aafke Team Ibis Cycles + 01:55
55 Wagenaar Mirthe - + 01:55
56 Otten Marissa Specialized DPD SRAM + 02:00
57 Knol Willeke RC Jan van Arckel + 02:05
58 Devey Lowri Team Ibis Cycles + 03:11
59 Kalan Urska Klub Polet Garmin + 03:25
60 Visser Annelies - + 03:27
61 Macikova Lucie Czech Republic + 03:27
62 Wild Kirsten Netherlands + 03:27
63 Van Veghel Sandra Specialized DPD SRAM + 03:27
64 Ludwig Marie-Therese Maxx-Solar - Biehler + 06:24
65 Trefna Tereza Czech Republic + 06:50
66 Zhaparova Aizhan Russia + 06:50
67 Bartosova Denisa Czech Republic + 06:53
68 Van Dijk Kim Netherlands + 09:07
69 Pavlukhina Olena Ukraine + 09:08
70 Trott Emma Dolmans - Boels Cycling Team + 09:46
71 Frece Sara Klub Polet Garmin + 09:53
72 Wotsch Melanie Maxx-Solar - Biehler + 09:53
73 Van Kessel Femke Dolmans - Boels Cycling Team + 09:53
74 Hoeksma Ilona - + 09:53
75 Blahova Veronika Czech Republic + 09:53
76 Sandström Beata Alriksson - Go:Green + 09:53
77 Wesselhoeft Benita Koga Ladies - Central Rhede + 09:53
78 Hranaiova Katarina Czech Republic + 09:53
79 Donkers Djoeke Dolmans - Boels Cycling Team + 09:53
80 Banga Kim - + 09:55
81 Bloem Judith Netherlands + 09:58
82 Bradley Amy - + 09:58
83 Schneitter Nathalie - + 09:58
84 Sanguineti Ilaria - + 09:58
85 Van De Craats Silke RC Jan van Arckel + 09:58
86 Francke Agnieta RC Jan van Arckel + 09:58
87 Bachmann Liv-Susanne Koga Ladies - Central Rhede + 09:58
88 Weaver Molly Escentual - For Viored + 10:00
89 Barnes Hannah Team Ibis Cycles + 10:00
90 Koep Christina Koga Ladies - Central Rhede + 10:00
91 Wagenaar Hester RC Jan van Arckel + 10:07
92 Opeka Ajda Klub Polet Garmin + 15:31
93 Berkova Irena Czech Republic + 15:31
94 Costa Rute Ouribike / CC Ouriquense + 15:31
95 Simonova Monika Klub Polet Garmin + 15:33
96 Carpinteiro Celina Ouribike / CC Ouriquense + 15:33
97 Novak Alenka Klub Polet Garmin + 15:33
98 Shamanova Tatiana Russia + 15:37
99 Storey Sarah Escentual - For Viored + 16:15
100 Boddy Karla Escentual - For Viored + 16:15
101 Bremmers Ingeborg - + 16:30
102 Schwalbe Ulrike Koga Ladies - Central Rhede + 16:34
103 Van Steenis Samantha Netherlands + 16:34
DNS Sablikova Martina Czech Republic
DNF Hopkins Ella Escentual - For Viored
DNF Welter Hannah -
DNF Neave Ashleigh -
DNF Antunes Ana Ouribike / CC Ouriquense
DNF Vigario Ana Ouribike / CC Ouriquense
DNF Meland Anne-Katrine -
DNF Mackie Emma -
DNF Verhagen Alicja RC Jan van Arckel
DNF Kuizenga Sigrid RC Jan van Arckel
DNF Kaptheijns Maud -
DNF Zavershinskaya Anna Russia
DNF Oshurkova Elyzaveta Ukraine
DNF Sharga Olena Ukraine
DNF Innerhofer Julia -
DNF Riverditi Stella -
Pos Rider Team Time
1 - Pankova Larisa Russia 08:18:55
2 2 Sandig Madeleine Germany + 18
3 2 Ritter Martina Austria + 01:29
4 3 Vysotska Yevgeniya Ukraine + 01:38
5 1 Ryan Carla Escentual - For Viored + 01:39
6 2 Koedooder Vera Netherlands + 01:42
7 3 Sulcova Pavlina Czech Republic + 01:55
8 3 Pijnenborg Mascha Dolmans - Boels Cycling Team + 01:55
9 3 Lechner Eva - + 01:56
10 1 Olthuis Esther Team Ibis Cycles + 01:59
11 9 Rooijakkers Pauliena Dolmans - Boels Cycling Team + 01:59
12 1 Fennel Esther Koga Ladies - Central Rhede + 02:06
13 1 Hogan Joanne - + 02:09
14 1 Fischer Lisa Maxx-Solar - Biehler + 02:12
15 2 Soemanta Lisanne - + 02:20
16 2 Graus Andrea Austria + 02:53
17 4 Batagelj Polona Klub Polet Garmin + 02:55
18 4 Arzuffi Alice Maria - + 02:58
19 4 Slik Rozanne - + 02:59
20 1 Stultiens Sabrina RC Jan van Arckel + 03:01
21 3 Bjelkmark Jessica Alriksson - Go:Green + 03:04
22 6 Rutar Tjasa Klub Polet Garmin + 03:10
23 2 Schnitzmeier Anna-Bianca Germany + 03:11
24 2 Dijkman Petra - + 03:22
25 4 Nilsson Hanna Alriksson - Go:Green + 03:23
26 4 Pintar Ursa Klub Polet Garmin + 03:42
27 5 Fredäng Linea Alriksson - Go:Green + 03:46
28 25 Wild Kirsten Netherlands + 03:53
29 2 Gaumnitz Stephanie Germany + 04:06
30 5 Hammes Kathrin Germany + 04:07
31 6 Glasbergen Jessica Specialized DPD SRAM + 04:25
32 8 Kollmann-Forstner Christina Austria + 04:30
33 6 Roe Eileen Team Ibis Cycles + 04:33
34 9 Mazzotta Riccarda - + 04:37
35 6 Pintarelli Daniela Austria + 04:38
36 9 Hahn Jacqueline Austria + 04:51
37 4 Otten Marissa Specialized DPD SRAM + 05:02
38 8 Perchtold Christina Austria + 05:04
39 1 Likhanova Marina Russia + 05:22
40 2 Jöhrend Marlen Germany + 05:27
41 7 Turpijn Laura Specialized DPD SRAM + 06:00
42 2 Knol Willeke RC Jan van Arckel + 06:02
43 8 Chernyshova Galina Russia + 06:20
44 9 Koster Olivia Specialized DPD SRAM + 07:25
45 10 Johnsen Cecilie Gotaas - + 08:52
46 1 Zhaparova Aizhan Russia + 11:09
47 9 Kröger Mieke Germany + 11:52
48 20 Trott Emma Dolmans - Boels Cycling Team + 12:13
49 15 Sanguineti Ilaria - + 13:06
50 8 Düster Sarah Germany + 13:46
51 9 Crum Emma Team Ibis Cycles + 14:10
52 9 Klein Theres Maxx-Solar - Biehler + 14:21
53 10 Hovdenak Hildegunn Gjertrud - + 14:49
54 4 Bradley Amy - + 15:19
55 7 Eshuis Aafke Team Ibis Cycles + 15:26
56 4 Schneitter Nathalie - + 15:39
57 7 Wagenaar Mirthe - + 15:48
58 1 Van Veghel Sandra Specialized DPD SRAM + 16:03
59 9 Ivanuk Marina Ukraine + 16:11
60 1 Visser Annelies - + 16:52
61 11 Kessler Nina Dolmans - Boels Cycling Team + 17:20
62 5 Devey Lowri Team Ibis Cycles + 18:06
63 43 Storey Sarah Escentual - For Viored + 18:20
64 9 Sjöblom Linnea Alriksson - Go:Green + 18:51
65 16 Novak Alenka Klub Polet Garmin + 20:17
66 10 Rijkes Sarah Austria + 21:58
67 13 Lorvik Ingrid - + 24:42
68 2 Pavlukhina Olena Ukraine + 24:55
69 14 Van der Kamp Laura Dolmans - Boels Cycling Team + 25:07
70 1 Hranaiova Katarina Czech Republic + 25:56
71 4 Banga Kim - + 30:10
72 6 Opeka Ajda Klub Polet Garmin + 30:21
73 11 Ludwig Marie-Therese Maxx-Solar - Biehler + 30:58
74 3 Barnes Hannah Team Ibis Cycles + 32:32
75 3 Bloem Judith Netherlands + 32:50
76 3 Van Kessel Femke Dolmans - Boels Cycling Team + 33:05
77 5 Wesselhoeft Benita Koga Ladies - Central Rhede + 33:54
78 4 Shamanova Tatiana Russia + 34:04
79 15 Bartosova Denisa Czech Republic + 34:59
80 8 Van De Craats Silke RC Jan van Arckel + 35:14
81 22 Kalan Urska Klub Polet Garmin + 35:52
82 8 Frece Sara Klub Polet Garmin + 36:12
83 8 Donkers Djoeke Dolmans - Boels Cycling Team + 36:20
84 8 Bachmann Liv-Susanne Koga Ladies - Central Rhede + 36:26
85 8 Koep Christina Koga Ladies - Central Rhede + 36:47
86 19 Macikova Lucie Czech Republic + 37:24
87 8 Van Dijk Kim Netherlands + 37:51
88 9 Weaver Molly Escentual - For Viored + 39:22
89 15 Trefna Tereza Czech Republic + 39:58
90 10 Hoeksma Ilona - + 40:15
91 10 Boddy Karla Escentual - For Viored + 40:15
92 7 Wagenaar Hester RC Jan van Arckel + 40:19
93 7 Berkova Irena Czech Republic + 40:41
94 7 Carpinteiro Celina Ouribike / CC Ouriquense + 40:43
95 6 Schwalbe Ulrike Koga Ladies - Central Rhede + 42:26
96 10 Blahova Veronika Czech Republic + 43:52
97 1 Simonova Monika Klub Polet Garmin + 44:33
98 10 Francke Agnieta RC Jan van Arckel + 46:08
99 11 Sandström Beata Alriksson - Go:Green + 46:39
100 7 Van Steenis Samantha Netherlands + 52:26
101 10 Costa Rute Ouribike / CC Ouriquense + 52:59
102 13 Wotsch Melanie Maxx-Solar - Biehler + 55:34
103 14 Bremmers Ingeborg - + 01:08:39

Information