Tour Feminin l'Ardeche - 2022

GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Niedermaier Antonia CANYON//SRAM Generation 12520:38:12
2 Adegeest Loes IBCT 85+ 01:14
3 Patiño Paula Movistar Team 70+ 01:51
4 Boilard Simone St Michel-Auber 93 60+ 02:45
5 Zanardi Silvia BePink 50+ 03:23
6 Langley Emma USA 40+ 04:22
7 Demay Coralie St Michel-Auber 93 35+ 05:58
8 Steels Claire Sopela Women's Team 30+ 06:06
9 Claes Lotte Bingoal Casino-Chevalmeire-Van Eyck Sport 25+ 06:45
10 Coston Morgane Arkéa Pro Cycling Team 20+ 08:33
11 Armitage Megan IBCT 15+ 10:28
12 Barrera Anet DNA Pro Cycling Team 10+ 10:37
13 Haugset Sigrid Ytterhus Norway 5+ 10:54
14 Eric Jelena Movistar Team 5+ 11:08
15 Perekitko Karolina Lviv Cycling Team 5+ 13:10
16 Colborne Henrietta GT Krush Tunap Pro Cycling 3+ 14:51
17 De Vries Femke GT Krush Tunap Pro Cycling 3+ 15:30
18 Baks Marissa GT Krush Tunap Pro Cycling 3+ 17:15
19 Richioud Greta Arkéa Pro Cycling Team 3+ 21:13
20 Penuela Diana DNA Pro Cycling Team 3+ 21:20
21 Coates Nicole Torelli-Cayman Islands-Scimitar 3+ 21:55
22 Susnik Tjasa Slovenia 3+ 23:07
23 Gutierrez Ariadna Team Farto-BTC 3+ 24:10
24 Allione Marine Stade Rochelais Charente Maritime 3+ 24:41
25 Franz Heidi USA 3+ 25:32
26 Oyarbide Lourdes Movistar Team + 25:52
27 Laurance Typhaine Arkéa Pro Cycling Team + 27:33
28 Quagliotto Nadia BePink + 30:43
29 Espinola Agua Marina CANYON//SRAM Generation + 31:52
30 Sharpe Alice IBCT + 31:59
31 Fahy Camille St Michel-Auber 93 + 31:59
32 Varenyk Marina Eneicat-RBH Global + 33:37
33 Vitillo Matilde BePink + 35:02
34 Lejeune Cécile Team Farto-BTC + 36:16
35 Savi Prisca BePink + 37:12
36 Lind Magdalene Norway + 38:58
37 Jesenko Erika Slovenia + 41:14
38 Hengeveld Daniek GT Krush Tunap Pro Cycling + 43:18
39 Gonzalez Alicia Movistar Team + 45:01
40 Hajkova Marketa BePink + 45:55
41 Tasane Elina WCC Team + 46:02
42 Romeu Solaz Marta Team Farto-BTC + 47:27
43 Gröndahl Antonia IBCT + 47:28
44 Eriksen Malin Norway + 50:42
45 Lipp Annamarie Torelli-Cayman Islands-Scimitar + 51:46
46 Breck Holly Torelli-Cayman Islands-Scimitar + 52:17
47 Le Roux Maude WCC Team + 54:32
48 Kolesava Anastasiya Stade Rochelais Charente Maritime + 55:50
49 Coutinho Alice Sopela Women's Team + 58:00
50 Montalvo Perez Almudena Eneicat-RBH Global + 01:03:10
51 Nzayisenga Valantine CANYON//SRAM Generation + 01:03:35
52 Clevenger Erica DNA Pro Cycling Team + 01:05:45
53 Pratt Jessica Torelli-Cayman Islands-Scimitar + 01:10:14
54 Abgrall Noémie Stade Rochelais Charente Maritime + 01:14:41
55 Svarinska Lina Team Farto-BTC + 01:17:22
56 Amondarain Gaztanaga Naia Sopela Women's Team + 01:19:02
57 Bobnar Nika Slovenia + 01:26:18
58 Cameron Claire Torelli-Cayman Islands-Scimitar + 01:28:38
59 Payer Kira DNA Pro Cycling Team + 01:29:30
60 Snortheim Stine Marie Norway + 01:30:22
61 San Justo Claudia Eneicat-RBH Global + 01:38:04
62 Roland Luciana WCC Team + 01:38:06
63 Flis Agata Lviv Cycling Team + 01:39:05
64 Lorvik Ingrid Norway + 01:42:28
65 Fowler Prudence IBCT + 01:43:35
66 Britz Azulde Team Farto-BTC + 02:00:15
67 O'Neill Cara USA + 02:00:33
DNF Jounier Lucie Arkéa Pro Cycling Team
DNF Bertolini Matilde BePink
DNF Braam Danique Bingoal Casino-Chevalmeire-Van Eyck Sport
DNF Kulynych Olha Bingoal Casino-Chevalmeire-Van Eyck Sport
DNF Popelier Lotte Bingoal Casino-Chevalmeire-Van Eyck Sport
DNF Savina Coralie Bingoal Casino-Chevalmeire-Van Eyck Sport
DNF Bauernfeind Ricarda CANYON//SRAM Generation
DNF Shililifa Olivia CANYON//SRAM Generation
DNF Fischer Heather DNA Pro Cycling Team
DNF Rauwerda Kaitlyn DNA Pro Cycling Team
DNF Villalon Aranza Eneicat-RBH Global
DNF Van Eynde Fien IBCT
DNF Evans Alicia Lviv Cycling Team
DNF Johansson Hanna Lviv Cycling Team
DNF Jordan Dorka Lviv Cycling Team
DNF Macgregor Bronwyn Lviv Cycling Team
DNF Gutierrez Sheyla Movistar Team
DNF Rodriguez Gloria Movistar Team
DNF Liland Merethe Norway
DNF Maretic Lara Slovenia
DNF Pugelj Nina Slovenia
DNF Gill Nadine Michaela Sopela Women's Team
DNF Clauzel Perrine St Michel-Auber 93
DNF Pompanon Margot St Michel-Auber 93
DNF Eraud Séverine Stade Rochelais Charente Maritime
DNF Grinczer Natalie Stade Rochelais Charente Maritime
DNF Alton Imogen Torelli-Cayman Islands-Scimitar
DNF Powless Shayna USA
DNF Spearing Kyleigh USA
DNF Ward Maddy USA
DNF Franco Natalia WCC Team
DNF Gerefiel Selam Amha WCC Team
DNF Jandova Veronika WCC Team
Pos Team Time
1 Movistar Team 62:14:07
2 St Michel-Auber 93 + 19:20
3 GT Krush Tunap Pro Cycling + 22:23
4 IBCT + 24:10
5 Arkéa Pro Cycling Team + 37:48
6 BePink + 45:46
7 CANYON//SRAM Generation + 01:00:31
8 DNA Pro Cycling Team + 01:01:31
9 USA + 01:05:11
10 Norway + 01:16:19
11 Stade Rochelais Charente Maritime + 01:23:51
12 Team Farto-BTC + 01:28:22
13 Torelli-Cayman Islands-Scimitar + 01:39:27
14 WCC Team + 01:41:01
15 Eneicat-RBH Global + 01:55:52
16 Sopela Women's Team + 02:03:37
17 Slovenia + 02:11:08

Information