Front Races Teams Riders Ranking

SPAR Flanders Diamond Tour | 2019 Results

Information Results Startlist

Main page

Results

Pos Name Team Time
01 Lorena Wiebes Parkhotel Valkenburg 2:50:02
02 Elisa Balsamo Valcar - Cylance Cycling + 00
03 Lotte Kopecky Lotto - Soudal Ladies + 00
04 Kelly Druyts Doltcini - Van Eyck Sport + 00
05 Kathrin Schweinberger Health Mate - Ladies Team + 00
06 Monique van de Ree BTC City Ljubljana + 00
07 Daniela Gaß Equano-Wase Zon Cycling Team + 00
08 Janine van der Meer Parkhotel Valkenburg + 00
09 Kaat Hannes Jos Feron Lady Force + 00
10 Katharina Hechler Team Stuttgart + 00
11 Mia Radotic BTC City Ljubljana + 00
12 Georgia Baker Australia + 00
13 Laura Süssmilch Health Mate - Ladies Team + 04
14 Eugenia Bujak BTC City Ljubljana + 05
15 Desiree Ehrler MEXX-Watersley Internat. + 05
16 Lisa Robb Team Stuttgart + 05
17 Danique Braam Lotto - Soudal Ladies + 05
18 Jesse Vandenbulcke Doltcini - Van Eyck Sport + 05
19 Rebecca Durrell Brother UK - Tifosi + 05
20 Celine Van Houtum Jos Feron Lady Force + 05
21 Maaike Boogaard BTC City Ljubljana + 05
22 Elise Maes Andy Schleck Cycles-Immo Losch + 05
23 Mae Lang MEXX-Watersley Internat. + 05
24 Femke Verstichelen Memorial Santos + 05
25 Spela Kern BTC City Ljubljana + 05
26 Isabelle Beckers ILLI-Bikes Cycling Team + 05
27 Laura Vainionpää S-Bikes Bodhi Cycling Team + 05
28 Claudia Jongerius De Sprinters Malderen + 05
29 Marthe Truyen Belgium + 05
30 Kelly Markus Doltcini - Van Eyck Sport + 05
31 Annelies Dom Lotto - Soudal Ladies + 05
32 Eeva Sarlin Multum Accountants Ladies CT + 14
33 Antonia Gröndahl Isorex Cycling Team + 14
34 Nele Armee ILLI-Bikes Cycling Team + 14
35 Josefine Huitveldt Multum Accountants Ladies CT + 14
36 Laura Bragano Isorex Cycling Team + 14
37 Merel Hofman Biehler Pro Cycling + 14
38 Isabella Stone Isorex Cycling Team + 14
39 Aurore Verhoeven De Sprinters Malderen + 14
40 Jessica Finney Brother UK - Tifosi + 14
41 Lea Feder Team Stuttgart + 14
42 Chiara Consonni Valcar - Cylance Cycling + 14
43 Charmaine Porter Brother UK - Tifosi + 14
44 Lensy Debboudt Keukens Redant Cycling Team + 14
45 Hana Hermanovska Andy Schleck Cycles-Immo Losch + 14
46 Sofie De Vuyst Parkhotel Valkenburg + 14
47 Ann-Sophie Duyck Parkhotel Valkenburg + 14
48 Chanella Stougje Hitec Products - Birk Sport + 14
49 Connie O'Brien Mike Greer Homes + 25
50 Libby Arbuckle Mike Greer Homes + 25
51 Quinty Ton Biehler Pro Cycling + 25
52 Thayna Araujo Memorial Santos + 25
53 Kate Wightman Isorex Cycling Team + 25
54 Katie Van Geyte Keukens Redant Cycling Team + 25
55 Nathalie Bex Rogelli-Gyproc + 25
56 Mareike Germann Team Stuttgart + 25
57 Urska Bravec BTC City Ljubljana + 25
58 Kelly van den Steen Lotto - Soudal Ladies + 25
59 Laura Verdonschot Belgium + 25
60 Zsofia Szabo Health Mate - Ladies Team + 25
61 Fien Delbaere Health Mate - Ladies Team + 25
62 Meike Uiterwijk Winkel Parkhotel Valkenburg + 29
63 Puck Moonen Lotto - Soudal Ladies + 29
64 Silvia Persico Valcar - Cylance Cycling + 29
65 Silvia Pollicini Valcar - Cylance Cycling + 29
66 Thale Sofie Kielland Bjerk Hitec Products - Birk Sport + 29
67 Marion Norbert Riberolle Multum Accountants Ladies CT + 29
68 Ellen Van Loy Belgium + 29
69 Imogen Cotter S-Bikes Bodhi Cycling Team + 29
70 Andrea Waldis ILLI-Bikes Cycling Team + 29
71 Frida Knutsson Andy Schleck Cycles-Immo Losch + 29
72 Leah Dixon Brother UK - Tifosi + 29
73 Jenny Hofmann Jos Feron Lady Force + 29
74 Illi Gardner Brother UK - Tifosi + 29
75 Viivi Puskala Andy Schleck Cycles-Immo Losch + 29
76 Sarah Inghelbrecht MEXX-Watersley Internat. + 36
77 Elyse Fraser Equano-Wase Zon Cycling Team + 36
78 Sarah Borremans Multum Accountants Ladies CT + 36
79 Amalie Lutro Hitec Products - Birk Sport + 36
80 Silke D'Hont Isorex Cycling Team + 36
81 Katrien Rubbens Equano-Wase Zon Cycling Team + 36
82 Kim Van Den Steen Multum Accountants Ladies CT + 36
83 Desiree Liegeois S-Bikes Bodhi Cycling Team + 36
84 Lisa Peterson Team Stuttgart + 36
85 Paulina Maxima Klimsa Team Stuttgart + 36
86 Evelien Debboudt Keukens Redant Cycling Team + 36
87 Amelia Matthews Mike Greer Homes + 36
88 Sylvie Swinkels Parkhotel Valkenburg + 36
89 Hannah Bartram Mike Greer Homes + 36
90 Chantal Hoffmann Lotto - Soudal Ladies + 36
91 Alana Castrique Lotto - Soudal Ladies + 36
92 Yasmine De Wulf Isorex Cycling Team + 36
93 Jinse Peeters Belgium + 36
94 Lenny Druyts Doltcini - Van Eyck Sport + 36
95 Savannah Morgan ILLI-Bikes Cycling Team + 36
96 Michaela Ebert Jos Feron Lady Force + 36
97 Gilke Croket ILLI-Bikes Cycling Team + 36
98 Michelle Geoghegan ILLI-Bikes Cycling Team + 36
99 Corinna Lechner MEXX-Watersley Internat. + 36
100 Marta Tagliaferro Hitec Products - Birk Sport + 47
101 Lonneke Uneken Hitec Products - Birk Sport + 47
102 Alana Forster Mike Greer Homes + 55
103 Margarita Lopez Llull Health Mate - Ladies Team + 1:01
104 Lauren Creamer Multum Accountants Ladies CT + 1:11
105 Rachel Jary Keukens Redant Cycling Team + 1:22
106 Mie Bjørndal Ottestad De Sprinters Malderen + 1:25
107 Lauren Murphy MEXX-Watersley Internat. + 1:28
108 Caren Commissaris Jos Feron Lady Force + 1:29
109 Megan Chard S-Bikes Bodhi Cycling Team + 1:29
110 Gaia Tortolina Equano-Wase Zon Cycling Team + 2:02
111 Henrietta Colborne Biehler Pro Cycling + 2:04
112 Ashlee Ankudinoff Australia + 2:06
113 Kristie Van Haaften Health Mate - Ladies Team + 2:12
114 Marieke van Witzenburg Jos Feron Lady Force + 2:15
115 Estefania Pilz Memorial Santos + 2:15
116 Rozemarijn Ammerlaan Rogelli-Gyproc + 2:19
117 Britt Knaven Rogelli-Gyproc + 2:19
118 Ingrit Verhoeff Rogelli-Gyproc + 2:19
119 Laurence Thill De Sprinters Malderen + 2:32
120 Amy Cure Australia + 2:42
121 Loes Adegeest Parkhotel Valkenburg + 2:44
122 Kristina Clonan Australia + 3:59
123 Christina Schweinberger Health Mate - Ladies Team + 4:10
124 Annette Edmondson Australia + 4:10
125 Lucy van der Haar Hitec Products - Birk Sport + 4:15
126 Victoire Berteau Doltcini - Van Eyck Sport + 5:00
127 Karen Verhestraeten De Sprinters Malderen + 5:00
128 Loes Sels Belgium + 5:00
129 Arianna Pruisscher MEXX-Watersley Internat. + 5:00
130 Rylee McMullen MEXX-Watersley Internat. + 5:00
131 Emma Smith Mike Greer Homes + 5:00
132 Emily Wadsworth Brother UK - Tifosi + 5:00
133 Lynn Marien De Sprinters Malderen + 5:00
134 Nienke Wasmus Biehler Pro Cycling + 5:10
DNS Sanne Cant Belgium
DNS Anne-Sophie Harsch Andy Schleck Cycles-Immo Losch
DNS Nicola Juniper Isorex Cycling Team
DNF Anna Henderson Brother UK - Tifosi
DNF Giovana Cruz Corsi Memorial Santos
DNF Camila Coelho Ferreira Memorial Santos
DNF Ana Paula Polegatch Memorial Santos
DNF Fien de Paepe S-Bikes Bodhi Cycling Team
DNF Sarah Berkane Andy Schleck Cycles-Immo Losch
DNF Isabel Ellis Andy Schleck Cycles-Immo Losch
DNF Melanie Klement Biehler Pro Cycling
DNF Natalie Van Gogh Biehler Pro Cycling
DNF Bryony van Velzen Doltcini - Van Eyck Sport
DNF Eveline Baele Equano-Wase Zon Cycling Team
DNF Leonie Vanderjeugt Jos Feron Lady Force
DNF Lana Petit Keukens Redant Cycling Team
DNF Ayse Van Laethem Keukens Redant Cycling Team
DNF Alicia Evans Mike Greer Homes
DNF Cathalijne Hoolwerf Rogelli-Gyproc
DNF Anna Pavesi Valcar - Cylance Cycling
DNF Lynn Vanhoof De Sprinters Malderen
Information
Nations Belgium
Date June 16th
Distance 116.6 km
CAT 1.1