Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship | Vuelta | Uno-X Dev Weekend

2019 Internationale Lotto Thüringen Ladies Tour

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time
01 Kathrin Hammes 1989 WNT - Rotor Pro Cycling Team 13:47:57
02 Pernille Mathiesen 1997 Team Sunweb + 11
03 Lourdes Oyarbide Jimenez 1994 Movistar Women's Team + 01:22
04 Christa Riffel 1998 Canyon - SRAM Racing + 03:38
05 Beate Zanner 1982 Maxx - Solar Lindig + 03:55
06 Ellen Van Dijk 1987 Netherlands + 06:22
07 Lisa Klein 1996 Canyon - SRAM Racing + 06:42
08 Elena Cecchini 1992 Canyon - SRAM Racing + 06:43
09 Lisa Brennauer 1988 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 06:46
10 Marieke van Witzenburg 1985 Jos Feron Lady Force + 07:07
11 Lucinda Brand 1989 Team Sunweb + 07:16
12 Liane Lippert 1998 Team Sunweb + 07:36
13 Marta Lach 1997 CCC - Liv + 07:37
14 Eugenia Bujak 1989 BTC City Ljubljana + 07:41
15 Coryn Rivera 1992 Team Sunweb + 07:52
16 Emily Newsom 1983 Team TIBCO - Silicon Valley Bank + 08:02
17 Aude Biannic 1991 Movistar Women's Team + 08:19
18 Paula Andrea Patino Bedoya 1997 Movistar Women's Team + 08:25
19 Floortje Mackaij 1995 Team Sunweb + 08:26
20 Franziska Koch 2000 Germany + 08:29
21 Elizabeth Holden 1997 Drops + 08:32
22 Romy Kasper 1988 Germany + 08:58
23 Kelly van den Steen 1995 Belgium + 09:08
24 Yara Kastelijn 1997 Netherlands + 09:11
25 Rozemarijn Ammerlaan 2000 Rogelli-Gyproc + 09:13
26 Hannah Ludwig 2000 Canyon - SRAM Racing + 09:13
27 Barbara Guarischi 1990 Team Virtu Cycling + 09:13
28 Abby-Mae Parkinson 1997 Drops + 09:44
29 Evy Kuijpers 1995 CCC - Liv + 10:03
30 Annemarie Worst 1995 Netherlands + 10:34
31 Carolin Schiff 1986 Maxx - Solar Lindig + 10:41
32 Claudia Koster 1992 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 10:46
33 Anouska Koster 1993 Team Virtu Cycling + 11:04
34 Pauliena Rooijakkers 1993 CCC - Liv + 11:04
35 Ingvild Gåskjenn 1998 Hitec Products - Birk Sport + 11:38
36 Ingrid Lorvik 1986 Hitec Products - Birk Sport + 11:56
37 Alice Cobb 1995 Team TIBCO - Silicon Valley Bank + 12:24
38 Gloria Rodriguez Sanchez 1992 Movistar Women's Team + 13:55
39 Jolien D'Hoore 1990 Belgium + 14:33
40 Niamh Fisher-Black 2000 Mike Greer Homes + 14:40
41 Nina Buysman 1997 Netherlands + 15:06
42 Maaike Boogaard 1998 BTC City Ljubljana + 15:06
43 Anna Christian 1995 Drops + 16:05
44 Marit Raaijmakers 1999 Netherlands + 16:41
45 Shannon Malseed 1994 Team TIBCO - Silicon Valley Bank + 18:56
46 Jacqueline Dietrich 1996 Team Stuttgart + 19:03
47 Sarah Rijkes 1991 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 19:34
48 Laura Verdonschot 1996 Belgium + 20:03
49 Tiffany Cromwell 1988 Canyon - SRAM Racing + 20:22
50 Katharina Hechler 2000 Team Stuttgart + 20:54
51 Susanne Andersen 1998 Team Sunweb + 21:18
52 Tatjana Paller 1995 Team d.velop Ladies + 21:29
53 Roxane Fournier 1991 Movistar Women's Team + 21:30
54 Alice Barnes 1995 Canyon - SRAM Racing + 21:51
55 Jenna Merrick - Mike Greer Homes + 21:56
56 Corinna Lechner 1994 Team Stuttgart + 22:14
57 Ricarda Bauernfeind 2000 Team d.velop Ladies + 22:17
58 Urska Bravec 1996 BTC City Ljubljana + 22:19
59 Sanne Cant 1990 Belgium + 22:37
60 Nina Kessler 1988 Team TIBCO - Silicon Valley Bank + 24:12
61 Gabrielle Pilote-Fortin 1993 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 24:16
62 Michaela Ebert 1997 Jos Feron Lady Force + 24:58
63 Gudrun Stock 1995 Maxx - Solar Lindig + 25:26
64 Lea Lin Teutenberg 1999 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 27:24
65 Lisa Robb 1991 Team Stuttgart + 29:34
66 Friederike Stern 2001 Germany + 30:12
67 Marta Tagliaferro 1989 Hitec Products - Birk Sport + 30:48
68 Rozanne Slik 1991 Team TIBCO - Silicon Valley Bank + 31:43
69 Mia Radotic 1984 BTC City Ljubljana + 33:15
70 Lisa Fischer 1993 Maxx - Solar Lindig + 34:22
71 Manon Lloyd 1996 Drops + 34:38
72 Eva Jonkers 2000 Rogelli-Gyproc + 35:51
73 Lucy van der Haar 1994 Hitec Products - Birk Sport + 37:35
74 Finja Smekal 2001 Germany + 38:06
75 Nathalie Verschelden 1994 Jos Feron Lady Force + 42:07
76 Connie O'Brien 2000 Mike Greer Homes + 44:06
77 Lena Charlotte Reissner 2000 Team d.velop Ladies + 48:06
78 Hannah Gruber-Stadler 1999 Jos Feron Lady Force + 49:50
79 Hannah Bartram 2001 Mike Greer Homes + 54:13
DNF Ann-Sophie Duyck 1987 Belgium
DNF Jinse Peeters 1999 Belgium
DNF Trixi Worrack 1981 Germany
DNF Kerstin Genderjahn 1987 Maxx - Solar Lindig
DNF Tina Schulz 1999 Maxx - Solar Lindig
DNF Demi De Jong 1995 Netherlands
DNF Naima Madlen Diesner 1990 Team d.velop Ladies
DNF Dorothea Heitzmann 2000 Team d.velop Ladies
DNF Vanessa Wolfram 1999 Team d.velop Ladies
DNF Bianca Bernhard 1990 Team Stuttgart
DNF Hannah Fandel 1996 Team Stuttgart
DNF Hayley Simmonds 1988 BTC City Ljubljana
DNF Monique van de Ree 1988 BTC City Ljubljana
DNF Valerie Demey 1994 CCC - Liv
DNF Hannah Payton 1994 Drops
DNF Vita Heine 1984 Hitec Products - Birk Sport
DNF Chanella Stougje 1996 Hitec Products - Birk Sport
DNF Senna Feron 1995 Jos Feron Lady Force
DNF Celine Van Houtum 1997 Jos Feron Lady Force
DNF Alana Forster 1986 Mike Greer Homes
DNF Emma Smith 1999 Mike Greer Homes
DNF Alba Teruel Ribes 1996 Movistar Women's Team
DNF Nathalie Bex 1998 Rogelli-Gyproc
DNF Shari Bossuyt 2000 Rogelli-Gyproc
DNF Cathalijne Hoolwerf 2000 Rogelli-Gyproc
DNF Britt Knaven 2000 Rogelli-Gyproc
DNF Marta Bastianelli 1987 Team Virtu Cycling
DNF Mieke Kröger 1993 Team Virtu Cycling
DNF Christina Malling Siggaard 1994 Team Virtu Cycling
DNF Katarzyna Pawlowska 1989 Team Virtu Cycling