FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Thüringen Ladies Tour
UCI, 25th -30th July 2000, Germany
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1989
1988
1987
1986
GC
Youth
Mountain
Sprint
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Denmark
Finland
Germany
Italy
Lithuania
Mexico
Netherlands
New Zealand
Norway
Russia
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
Acca Due O - Lorena Camicie
Australia
Austria
Equipe Nürnberger Versicherung
Germany
Norway
Radteam Kupfernagel
Red Bull Team
Spain
Switzerland
Team Alfa Lum R.S.M.
Team Euregio Egrensis
Team Lolland - Falster
Team Stuttgart
Toscany - Ahoy
USA
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Karpenko
Valentyna
1972
Radteam Kupfernagel
16:11:49
02
Feldhahn
Juanita
1973
Australia
+ 53
03
Flatås
Solrunn
1967
Norway
+ 01:14
04
Kupfernagel
Hanka
1974
Radteam Kupfernagel
+ 01:24
05
Bollerud
Ingunn
1972
Norway
+ 01:31
06
Millward
Anna
1971
Australia
+ 02:24
07
Anderson
Kimberly
1968
USA
+ 02:26
08
Holden
Mari
1971
USA
+ 03:47
09
Polikeviciute
Rasa
1970
Acca Due O - Lorena Camicie
+ 03:59
10
Kurreck
Karen
1962
USA
+ 04:15
11
Worrack
Trixi
1981
Germany
+ 05:53
12
Demet-Barry
Deirdre
1972
USA
+ 06:11
13
Simper
Lisbeth
1978
Team Lolland - Falster
+ 06:19
14
Hohlfeld
Vera
1972
Acca Due O - Lorena Camicie
+ 06:25
15
Bravo Soba
Rosa Maria
1976
Toscany - Ahoy
+ 06:30
16
Stensvold
Wenche
1975
Norway
+ 06:35
17
Valen
Monica
1970
Norway
+ 06:42
18
Coleman
Jacinta
1974
Equipe Nürnberger Versicherung
+ 07:16
19
Bahler
Liane
1982
Germany
+ 07:18
20
Felloni
Sara
1972
Team Alfa Lum R.S.M.
+ 07:30
21
Blazquez Lozano
Fatima
1975
Team Alfa Lum R.S.M.
+ 07:36
22
Brändli
Nicole
1979
Red Bull Team
+ 07:51
23
Scheitle
Kerstin
1977
Equipe Nürnberger Versicherung
+ 07:57
24
Düster
Sarah
1982
Team Stuttgart
+ 08:37
25
Murenka
Yuliya
1975
Radteam Kupfernagel
+ 09:09
26
Öhrstig
Emilie
1978
Austria
+ 09:48
27
Hampel
Mandy
1977
Team Euregio Egrensis
+ 10:55
28
Polikeviciute
Jolanta
1970
Acca Due O - Lorena Camicie
+ 11:31
29
Murer
Marika
1977
Switzerland
+ 11:49
30
Meyer Nielsen
Linne Lykke
1972
Team Lolland - Falster
+ 14:03
31
Hemsley
Margaret
1971
Australia
+ 15:05
32
Gerasimova
Valentina
1964
Radteam Kupfernagel
+ 17:14
33
D'Ettorre
Alessandra
1978
Acca Due O - Lorena Camicie
+ 17:34
34
Kostøl
Ragnhild
1969
Norway
+ 19:35
35
Vilunaite
Erika
1980
Team Euregio Egrensis
+ 20:14
36
Klewitz
Simone
1981
Team Stuttgart
+ 21:02
37
Hennes
Tanja
1971
Team Euregio Egrensis
+ 21:12
38
Kvalø
Jorunn
1975
Norway
+ 21:15
39
Tadich
Elizabeth
1976
Australia
+ 22:12
40
Gazzini
Serena
1977
Team Alfa Lum R.S.M.
+ 22:58
41
Wampfler
Sandra
1970
Switzerland
+ 24:26
42
Schleicher
Regina
1974
Team Alfa Lum R.S.M.
+ 25:05
43
Brown
Hayley
1980
Australia
+ 28:54
44
Becker
Christina
1977
Red Bull Team
+ 34:13
45
Missbach
Sandra
1978
Radteam Kupfernagel
+ 34:32
46
Wichmann
Anke
1975
Red Bull Team
+ 34:34
47
Breuer
Clarissa
1980
Equipe Nürnberger Versicherung
+ 35:46
48
Baumgartner
Ulrike
1974
Austria
+ 37:44
49
Brauen
Marion
1977
Red Bull Team
+ 37:48
50
Trafelet
Simone
1981
Switzerland
+ 38:06
51
Baumann
Denise
1979
Switzerland
+ 40:37
52
Hempel
Patricia
1979
Equipe Nürnberger Versicherung
+ 44:04
53
Bras
Martine
1978
Toscany - Ahoy
+ 49:18
54
Zoller
Silvia
1975
Equipe Nürnberger Versicherung
+ 51:41
55
Brodtka
Angela
1981
Red Bull Team
+ 54:50
56
Brabenetz
Jacqueline
1979
Team Euregio Egrensis
+ 55:28
57
Liebig
Tina
1980
Germany
+ 57:47
58
Pietsch
Melanie
1981
Team Lolland - Falster
+ 59:42
59
Weise
Doreen
1981
Team Stuttgart
+ 01:00:07
60
Dreher
Cornelia
1979
Germany
+ 01:01:37
61
Pache
Magali
1978
Switzerland
+ 01:03:19
DNF
Gaudry
Tracey
1969
Australia
DNF
Brunngraber
Michaela
1964
Austria
DNF
Fritz
Elisabeth
1981
Austria
DNF
Gruber
Karin
1971
Austria
DNF
Rossner
Petra
1966
Germany
DNF
Teutenberg
Ina-Yoko
1974
Germany
DNF
Arndt
Judith
1976
Red Bull Team
DNF
Gamonal Ferrera
Rocio
1979
Spain
DNF
Martinez Gomez
Ruth
1973
Spain
DNF
Moll Marques
Ruth
1974
Spain
DNF
Pascual Torrecilla
Gema
1979
Spain
DNF
Vega Roza
Cristina
1976
Spain
DNF
Vilajosana Andreu
Marta
1975
Spain
DNF
Hauser-Senn
Mirjam
1980
Switzerland
DNF
Cyrus
Cornelia
1978
Team Euregio Egrensis
DNF
Gehrig
Chantalle
1981
Team Euregio Egrensis
DNF
Czilwik
Anna-Sophie
1981
Team Stuttgart
DNF
Saarelainen
Sari
1981
Team Stuttgart
DNF
Schöke
Bettina
1968
Team Stuttgart
DNF
Dunlap
Alison
1969
USA
DNF
Freedman
Nicole
1972
USA
DNF
Grassi
Giuseppina
1976
Acca Due O - Lorena Camicie
DNF
Pryde
Susannah
1973
Acca Due O - Lorena Camicie
DNF
De Bruijn
Meike
1970
Radteam Kupfernagel
DNF
Nöhles
Alexandra
1968
Team Alfa Lum R.S.M.
DNF
Tamanini
Luisa
1980
Team Alfa Lum R.S.M.
DNF
Algelid
Jenny
1976
Team Lolland - Falster
DNF
Berg
Aud-Kari
1976
Team Lolland - Falster
DNF
Torp
Linn
1977
Team Lolland - Falster
DNF
Dijkstra
Lenie
1967
Toscany - Ahoy
DNF
Haverdings
Marieke
1981
Toscany - Ahoy
DNF
Iturriaga
Eneritz
1980
Toscany - Ahoy
Information
Thüringen Ladies Tour
Germany
25th -30th July 2000
2.9.1