Oberösterreich Juniors - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Shmidt Artem Cannibal Team 02:40:31
02 August AJ LUX -CTS p/b Specialized + 00
03 Verbrugghe Jens Avia-Rudyco Cycling Team + 23
04 Van Mechelen Vlad Cannibal Team + 23
05 Lightfoot Mark LUX -CTS p/b Specialized + 23
06 Sentjens Sente Acrog-Tormans BC U19 + 23
07 Novak Samuel Slovakia + 23
08 Geudens Robbe Acrog-Tormans BC U19 + 23
09 Morang Mil Luxembourg + 23
10 Feys Milan Avia-Rudyco Cycling Team + 23
11 Spiero Tamar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 23
12 Rinklef Jan Germany + 23
13 Sivok Tomas Slovakia + 23
14 Dingemans Marijn Willebrord Wil Vooruit Juniors + 23
15 Van Daele Sil Avia-Rudyco Cycling Team + 23
16 Eckerstorfer Benjamin Austria + 23
17 Kortleve Bart KNWU Oost + 23
18 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 23
19 Brenner Mauro Team Marco Brenner + 23
20 Toussaint Wouter Gepla-Watersley R&D Road Team + 23
21 Ragilo Frank Aron Cannibal Team + 23
22 Albrecht Toni Germany + 23
23 Tapiz Hugo VC La Pomme Marseille U19 + 23
24 Preyler David Austria + 23
25 Ermakov Roman Cannibal Team + 23
26 Gal Ryan Gepla-Watersley R&D Road Team + 23
27 Decomble Maxime VC La Pomme Marseille U19 + 23
28 Maris Jesse LUX -CTS p/b Specialized + 23
29 Neff Henry LUX -CTS p/b Specialized + 23
30 Chamberlain Oscar Cannibal Team + 41
31 Pizzato Andrea Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 41
32 van den Berg Daan Willebrord Wil Vooruit Juniors + 41
33 De Moyer Kenay Acrog-Tormans BC U19 + 41
34 Huitema Jasper Willebrord Wil Vooruit Juniors + 41
35 Dahlblom Acke Willebrord Wil Vooruit Juniors + 41
36 Mankovsky David Slovakia + 41
37 Toth Marko Hungary + 41
38 Puschmann Nils Team Innobike-Bayern + 41
39 Van den Meerssche Warre Avia-Rudyco Cycling Team + 41
40 Moore Viggo LUX -CTS p/b Specialized + 41
41 Kummerer Kilian Austria + 41
42 Hayma Karst Gepla-Watersley R&D Road Team + 41
43 Takács-Valent Mark Hungary + 41
44 Gallio Filippo Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 41
45 Bolzan Edoardo Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 47
46 Beirig Ferdinand Team Marco Brenner + 01:19
47 Stocker Marco Austria + 01:19
48 Tabotta Tommaso Team Tiepolo Udine + 01:19
49 Van Dorp Vincent KNWU Oost + 01:43
50 Galovic Jakub Slovakia + 01:43
51 Degenkolb Hannes Germany + 01:49
52 Fjærli Fredrik Avia-Rudyco Cycling Team + 01:49
53 Mliki Karim Team Marco Brenner + 01:49
54 Oberlechner Luca Oberösterreich + 01:51
55 Menghini Alessio Team Tiepolo Udine + 01:51
56 John Vincent Germany + 02:27
57 Kranenburg Joris KNWU Oost + 02:27
58 Schabernig Simon Wolfgang Oberösterreich + 02:27
59 Korva Oliver Luxembourg + 02:29
60 Ekman Erik Svealand Cycling Team + 03:39
61 Nagengast Juul Gepla-Watersley R&D Road Team + 03:39
62 Bruun Christopher Ringkjøb NCF Region Vest + 03:39
63 Scheitinger Linus Team Innobike-Bayern + 03:39
64 Gottstein Simon Slovakia + 03:39
65 Zampa Francesco Team Tiepolo Udine + 04:09
66 Vecchiutti Francesco Team Tiepolo Udine + 04:09
67 Kamberaj Valentino Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 04:11
68 Gräter Lars Team Marco Brenner + 04:18
69 Rode Casper Cannibal Team + 04:20
70 Mouton Raphaël Gepla-Watersley R&D Road Team + 04:20
71 Hamann Dario Team Innobike-Bayern + 05:45
72 Vågenes Jonas NCF Region Vest + 05:47
73 Holzknecht Jonas Oberösterreich + 06:31
74 Hampton Cian Austria + 06:31
75 Karpati Balint Hungary + 06:31
76 Stien Sander Nistad NCF Region Vest + 07:00
77 Gallio Alessandro Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 07:00
78 Sertic Jakob Austria + 07:00
79 Dallago Andrea Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 07:00
80 de Hart Justin Gepla-Watersley R&D Road Team + 07:00
81 Unfer Lorenzo Team Tiepolo Udine + 07:29
82 Meulemans Niel Acrog-Tormans BC U19 + 08:49
83 Rydne Johan Svealand Cycling Team + 08:49
84 Madona Corentin VC La Pomme Marseille U19 + 08:49
85 Wünstel Fabian Germany + 11:38
86 Schieven Jelle KNWU Oost + 11:38
87 Roth Max Team Innobike-Bayern + 11:38
88 Sugino Shoichi VC La Pomme Marseille U19 + 11:38
89 Uglehus Mikal NCF Region Vest + 11:38
90 Purtscheller Jakob Oberösterreich + 12:27
91 Revelj Oskar Svealand Cycling Team + 12:27
92 Privalinec Matus Slovakia + 16:05
DNS Dorf Mack LUX -CTS p/b Specialized
DNS Verhaegen Xander Acrog-Tormans BC U19
DNS Herrmann Max Team Marco Brenner
DNF Peters Marvin KNWU Oost
DNF Doppelbauer Moritz Oberösterreich
DNF Erdös Gergely Hungary
DNF Kleman Lenny Luxembourg
DNF Abma Elmar Willebrord Wil Vooruit Juniors
DNF Barker Alex VC La Pomme Marseille U19
DNF Van Harten Jari KNWU Oost
DNF Linden Rasmus Svealand Cycling Team
DNF Wikander Tord NCF Region Vest
DNF Moloney Samuel Tarrants Skoda Cycling Munster
Pos Rider Team Time
1 - Ragilo Frank Aron Cannibal Team 07:03:12
2 1 Eckerstorfer Benjamin Austria + 21
3 1 Ermakov Roman Cannibal Team + 24
4 3 Shmidt Artem Cannibal Team + 24
5 3 Moore Viggo LUX -CTS p/b Specialized + 27
6 1 Toussaint Wouter Gepla-Watersley R&D Road Team + 28
7 1 Maris Jesse LUX -CTS p/b Specialized + 36
8 8 August AJ LUX -CTS p/b Specialized + 01:55
9 - Neff Henry LUX -CTS p/b Specialized + 02:04
10 1 Sentjens Sente Acrog-Tormans BC U19 + 02:15
11 2 Van Mechelen Vlad Cannibal Team + 02:17
12 3 Albrecht Toni Germany + 02:21
13 5 Van Daele Sil Avia-Rudyco Cycling Team + 02:26
14 5 Gal Ryan Gepla-Watersley R&D Road Team + 02:26
15 6 Decomble Maxime VC La Pomme Marseille U19 + 02:26
16 8 Kortleve Bart KNWU Oost + 02:28
17 9 Feys Milan Avia-Rudyco Cycling Team + 02:29
18 10 Morang Mil Luxembourg + 02:29
19 12 Tapiz Hugo VC La Pomme Marseille U19 + 02:30
20 13 Novak Samuel Slovakia + 02:30
21 13 Sivok Tomas Slovakia + 02:30
22 14 Lightfoot Mark LUX -CTS p/b Specialized + 02:31
23 18 Rinklef Jan Germany + 02:33
24 19 Spiero Tamar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 02:34
25 32 Verbrugghe Jens Avia-Rudyco Cycling Team + 02:34
26 20 Preyler David Austria + 02:34
27 21 Brenner Mauro Team Marco Brenner + 02:35
28 34 Geudens Robbe Acrog-Tormans BC U19 + 02:39
29 34 Dingemans Marijn Willebrord Wil Vooruit Juniors + 02:40
30 36 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 02:41
31 2 Kummerer Kilian Austria + 02:43
32 12 Chamberlain Oscar Cannibal Team + 02:44
33 10 van den Berg Daan Willebrord Wil Vooruit Juniors + 02:46
34 9 Toth Marko Hungary + 02:47
35 5 Huitema Jasper Willebrord Wil Vooruit Juniors + 02:48
36 1 De Moyer Kenay Acrog-Tormans BC U19 + 02:49
37 1 Hayma Karst Gepla-Watersley R&D Road Team + 02:50
38 6 Dahlblom Acke Willebrord Wil Vooruit Juniors + 02:52
39 6 Puschmann Nils Team Innobike-Bayern + 02:52
40 15 Pizzato Andrea Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 02:56
41 17 Van den Meerssche Warre Avia-Rudyco Cycling Team + 02:56
42 18 Takács-Valent Mark Hungary + 02:57
43 6 Bolzan Edoardo Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 02:59
44 26 Mankovsky David Slovakia + 03:01
45 28 Gallio Filippo Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 03:04
46 9 Stocker Marco Austria + 03:26
47 8 Tabotta Tommaso Team Tiepolo Udine + 03:28
48 19 Beirig Ferdinand Team Marco Brenner + 03:37
49 7 Van Dorp Vincent KNWU Oost + 03:53
50 23 Degenkolb Hannes Germany + 03:55
51 19 Menghini Alessio Team Tiepolo Udine + 03:58
52 44 John Vincent Germany + 04:02
53 - Mliki Karim Team Marco Brenner + 04:02
54 17 Galovic Jakub Slovakia + 04:05
55 26 Fjærli Fredrik Avia-Rudyco Cycling Team + 04:31
56 - Kranenburg Joris KNWU Oost + 04:42
57 47 Gottstein Simon Slovakia + 05:25
58 11 Scheitinger Linus Team Innobike-Bayern + 05:50
59 8 Nagengast Juul Gepla-Watersley R&D Road Team + 05:52
60 1 Ekman Erik Svealand Cycling Team + 05:55
61 49 Mouton Raphaël Gepla-Watersley R&D Road Team + 06:14
62 3 Vecchiutti Francesco Team Tiepolo Udine + 06:27
63 5 Gräter Lars Team Marco Brenner + 06:36
64 15 Kamberaj Valentino Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 06:46
65 17 Zampa Francesco Team Tiepolo Udine + 07:14
66 11 Vågenes Jonas NCF Region Vest + 08:20
67 16 Rode Casper Cannibal Team + 08:37
68 14 Hampton Cian Austria + 08:45
69 - Karpati Balint Hungary + 08:49
70 18 Stien Sander Nistad NCF Region Vest + 09:10
71 21 Dallago Andrea Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 09:12
72 - de Hart Justin Gepla-Watersley R&D Road Team + 09:23
73 7 Gallio Alessandro Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 09:35
74 34 Unfer Lorenzo Team Tiepolo Udine + 09:39
75 11 Madona Corentin VC La Pomme Marseille U19 + 11:06
76 - Meulemans Niel Acrog-Tormans BC U19 + 11:21
77 1 Rydne Johan Svealand Cycling Team + 11:22
78 6 Hamann Dario Team Innobike-Bayern + 12:00
79 65 Wünstel Fabian Germany + 13:36
80 63 Uglehus Mikal NCF Region Vest + 13:39
81 20 Sugino Shoichi VC La Pomme Marseille U19 + 13:54
82 13 Oberlechner Luca Oberösterreich + 17:52
83 11 Schabernig Simon Wolfgang Oberösterreich + 18:27
84 17 Korva Oliver Luxembourg + 19:11
85 - Purtscheller Jakob Oberösterreich + 19:29
86 11 Bruun Christopher Ringkjøb NCF Region Vest + 19:43
87 1 Sertic Jakob Austria + 19:59
88 2 Roth Max Team Innobike-Bayern + 20:47
89 4 Holzknecht Jonas Oberösterreich + 22:29
90 1 Schieven Jelle KNWU Oost + 26:21
91 7 Revelj Oskar Svealand Cycling Team + 28:33
92 4 Privalinec Matus Slovakia + 32:08
Pos Rider Team Time
01 August AJ LUX -CTS p/b Specialized 07:05:07
02 Neff Henry LUX -CTS p/b Specialized + 09
03 Sentjens Sente Acrog-Tormans BC U19 + 20
04 Albrecht Toni Germany + 26
05 Gal Ryan Gepla-Watersley R&D Road Team + 31
06 Decomble Maxime VC La Pomme Marseille U19 + 31
07 Tapiz Hugo VC La Pomme Marseille U19 + 35
08 Novak Samuel Slovakia + 35
09 Lightfoot Mark LUX -CTS p/b Specialized + 36
10 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 46
11 Chamberlain Oscar Cannibal Team + 49
12 Toth Marko Hungary + 52
13 Hayma Karst Gepla-Watersley R&D Road Team + 55
14 Pizzato Andrea Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 01:01
15 Stocker Marco Austria + 01:31
16 Beirig Ferdinand Team Marco Brenner + 01:42
17 Mliki Karim Team Marco Brenner + 02:07
18 Gottstein Simon Slovakia + 03:30
19 Scheitinger Linus Team Innobike-Bayern + 03:55
20 Vecchiutti Francesco Team Tiepolo Udine + 04:32
21 Kamberaj Valentino Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 04:51
22 Vågenes Jonas NCF Region Vest + 06:25
23 Rode Casper Cannibal Team + 06:42
24 Hampton Cian Austria + 06:50
25 Karpati Balint Hungary + 06:54
26 Unfer Lorenzo Team Tiepolo Udine + 07:44
27 Meulemans Niel Acrog-Tormans BC U19 + 09:26
28 Hamann Dario Team Innobike-Bayern + 10:05
29 Uglehus Mikal NCF Region Vest + 11:44
30 Schabernig Simon Wolfgang Oberösterreich + 16:32
31 Korva Oliver Luxembourg + 17:16
32 Bruun Christopher Ringkjøb NCF Region Vest + 17:48
33 Sertic Jakob Austria + 18:04
34 Schieven Jelle KNWU Oost + 24:26
35 Revelj Oskar Svealand Cycling Team + 26:38
Pos Team Time
01 Cannibal Team 21:10:58
02 LUX -CTS p/b Specialized + 01:07
03 Gepla-Watersley R&D Road Team + 03:55
04 Austria + 04:19
05 Avia-Rudyco Cycling Team + 05:51
06 Slovakia + 06:05
07 VC La Pomme Marseille U19 + 06:15
08 Acrog-Tormans BC U19 + 06:21
09 Willebrord Wil Vooruit Juniors + 06:28
10 Germany + 06:45
11 Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 07:24
12 Team Marco Brenner + 08:42
13 KNWU Oost + 09:30
14 Team Tiepolo Udine + 12:21
15 Hungary + 13:05
16 Team Innobike-Bayern + 15:29
17 NCF Region Vest + 21:43
18 Oberösterreich + 31:20
19 Svealand Cycling Team + 37:39

Information