Oberösterreich Juniors - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Moore Viggo LUX -CTS p/b Specialized 01:59:45
02 Ragilo Frank Aron Cannibal Team + 00
03 Eckerstorfer Benjamin Austria + 00
04 Toussaint Wouter Gepla-Watersley R&D Road Team + 00
05 Ermakov Roman Cannibal Team + 02
06 Maris Jesse LUX -CTS p/b Specialized + 03
07 Shmidt Artem Cannibal Team + 35
08 Mouton Raphaël Gepla-Watersley R&D Road Team + 01:32
09 John Vincent Germany + 01:32
10 Gottstein Simon Slovakia + 01:32
11 Neff Henry LUX -CTS p/b Specialized + 01:32
12 Nagengast Juul Gepla-Watersley R&D Road Team + 01:59
13 Van Mechelen Vlad Cannibal Team + 01:59
14 Verbrugghe Jens Avia-Rudyco Cycling Team + 01:59
15 Menghini Alessio Team Tiepolo Udine + 01:59
16 Sentjens Sente Acrog-Tormans BC U19 + 01:59
17 Huitema Jasper Willebrord Wil Vooruit Juniors + 01:59
18 Peters Marvin KNWU Oost + 01:59
19 Chamberlain Oscar Cannibal Team + 01:59
20 Morang Mil Luxembourg + 01:59
21 Van Daele Sil Avia-Rudyco Cycling Team + 01:59
22 Kortleve Bart KNWU Oost + 01:59
23 Gallio Filippo Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 01:59
24 Spiero Tamar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 01:59
25 de Hart Justin Gepla-Watersley R&D Road Team + 01:59
26 Geudens Robbe Acrog-Tormans BC U19 + 01:59
27 Karpati Balint Hungary + 01:59
28 Cafueri Tommaso Team Tiepolo Udine + 01:59
29 Gallio Alessandro Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 01:59
30 Ekman Erik Svealand Cycling Team + 01:59
31 Preyler David Austria + 01:59
32 Toth Marko Hungary + 01:59
33 Kranenburg Joris KNWU Oost + 01:59
34 Unfer Lorenzo Team Tiepolo Udine + 01:59
35 Radics Milan Hungary + 01:59
36 Sivok Tomas Slovakia + 01:59
37 Tabotta Tommaso Team Tiepolo Udine + 01:59
38 Wünstel Fabian Germany + 01:59
39 Vlad Andru Luxembourg + 01:59
40 De Moyer Kenay Acrog-Tormans BC U19 + 01:59
41 Bolzan Edoardo Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 01:59
42 Rinklef Jan Germany + 01:59
43 Kummerer Kilian Austria + 01:59
44 Uglehus Mikal NCF Region Vest + 01:59
45 Dahlblom Acke Willebrord Wil Vooruit Juniors + 01:59
46 Wikander Tord NCF Region Vest + 01:59
47 Scheitinger Linus Team Innobike-Bayern + 01:59
48 Van Dorp Vincent KNWU Oost + 01:59
49 Novak Samuel Slovakia + 01:59
50 Albrecht Toni Germany + 01:59
51 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 01:59
52 Herrmann Max Team Marco Brenner + 01:59
53 Erdös Gergely Hungary + 01:59
54 Oberlechner Luca Oberösterreich + 01:59
55 Pizzato Andrea Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 01:59
56 Sugino Shoichi VC La Pomme Marseille U19 + 01:59
57 Mankovsky David Slovakia + 01:59
58 Stien Sander Nistad NCF Region Vest + 01:59
59 Fjærli Fredrik Avia-Rudyco Cycling Team + 01:59
60 Takács-Valent Mark Hungary + 01:59
61 Puschmann Nils Team Innobike-Bayern + 01:59
62 Lightfoot Mark LUX -CTS p/b Specialized + 01:59
63 Galovic Jakub Slovakia + 01:59
64 van den Berg Daan Willebrord Wil Vooruit Juniors + 01:59
65 Roth Max Team Innobike-Bayern + 01:59
66 Van den Meerssche Warre Avia-Rudyco Cycling Team + 01:59
67 Zampa Francesco Team Tiepolo Udine + 01:59
68 August AJ LUX -CTS p/b Specialized + 01:59
69 Gräter Lars Team Marco Brenner + 01:59
70 Hampton Cian Austria + 01:59
71 Feys Milan Avia-Rudyco Cycling Team + 01:59
72 Degenkolb Hannes Germany + 01:59
73 Heymans Yarno Avia-Rudyco Cycling Team + 01:59
74 Doppelbauer Moritz Oberösterreich + 01:59
75 Bruun Christopher Ringkjøb NCF Region Vest + 01:59
76 Beirig Ferdinand Team Marco Brenner + 01:59
77 Hayma Karst Gepla-Watersley R&D Road Team + 01:59
78 Dallago Andrea Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 01:59
79 Dingemans Marijn Willebrord Wil Vooruit Juniors + 01:59
80 Tapiz Hugo VC La Pomme Marseille U19 + 01:59
81 Privalinec Matus Slovakia + 01:59
82 Decomble Maxime VC La Pomme Marseille U19 + 01:59
83 Gal Ryan Gepla-Watersley R&D Road Team + 01:59
84 Van Harten Jari KNWU Oost + 01:59
85 Brenner Mauro Team Marco Brenner + 01:59
86 Kleman Lenny Luxembourg + 01:59
87 Meulemans Niel Acrog-Tormans BC U19 + 01:59
88 Schabernig Simon Wolfgang Oberösterreich + 01:59
89 Mliki Karim Team Marco Brenner + 01:59
90 Stocker Marco Austria + 01:59
91 Madona Corentin VC La Pomme Marseille U19 + 01:59
92 Vecchiutti Francesco Team Tiepolo Udine + 01:59
93 Vågenes Jonas NCF Region Vest + 01:59
94 Vestre Trygve Arvesen NCF Region Vest + 01:59
95 Revelj Oskar Svealand Cycling Team + 01:59
96 Rydne Johan Svealand Cycling Team + 01:59
97 Szollossy Adam Hungary + 01:59
98 Holzknecht Jonas Oberösterreich + 01:59
99 Kamberaj Valentino Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 02:21
100 Verhaegen Xander Acrog-Tormans BC U19 + 02:38
101 Korva Oliver Luxembourg + 02:41
102 Rode Casper Cannibal Team + 04:02
103 Vuylsteke Tom Acrog-Tormans BC U19 + 05:38
104 Schieven Jelle KNWU Oost + 05:38
105 Hamann Dario Team Innobike-Bayern + 05:38
106 Purtscheller Jakob Oberösterreich + 05:41
107 Bolger Sam Tarrants Skoda Cycling Munster + 05:41
108 Sertic Jakob Austria + 05:43
109 Moloney Samuel Tarrants Skoda Cycling Munster + 07:01
110 Abma Elmar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 07:01
111 Linden Rasmus Svealand Cycling Team + 09:44
112 Barker Alex VC La Pomme Marseille U19 + 11:43
113 Dorf Mack LUX -CTS p/b Specialized + 12:30
114 Nielsen Max Svealand Cycling Team + 12:30
OOT Massen Noah Luxembourg
DNS Carver Shane Tarrants Skoda Cycling Munster
DNF Goritschnig Marco Oberösterreich
DNF Tarrant Sean Tarrants Skoda Cycling Munster
DNF Griffin Matt Tarrants Skoda Cycling Munster
DNF Stridsberg Oliver Svealand Cycling Team
DNF McGee Darragh Tarrants Skoda Cycling Munster
DNF Heller Jannik Team Marco Brenner
Pos Rider Team Time
1 1 Moore Viggo LUX -CTS p/b Specialized 02:03:15
2 10 Ragilo Frank Aron Cannibal Team + 04
3 5 Eckerstorfer Benjamin Austria + 07
4 3 Ermakov Roman Cannibal Team + 11
5 14 Toussaint Wouter Gepla-Watersley R&D Road Team + 14
6 41 Maris Jesse LUX -CTS p/b Specialized + 22
7 2 Shmidt Artem Cannibal Team + 43
8 8 John Vincent Germany + 01:44
9 36 Neff Henry LUX -CTS p/b Specialized + 01:51
10 45 Mouton Raphaël Gepla-Watersley R&D Road Team + 01:53
11 56 Gottstein Simon Slovakia + 01:55
12 11 Verbrugghe Jens Avia-Rudyco Cycling Team + 02:04
13 10 Van Mechelen Vlad Cannibal Team + 02:06
14 10 Wünstel Fabian Germany + 02:07
15 10 Albrecht Toni Germany + 02:07
16 10 Sentjens Sente Acrog-Tormans BC U19 + 02:07
18 7 Uglehus Mikal NCF Region Vest + 02:10
18 8 August AJ LUX -CTS p/b Specialized + 02:10
19 6 Van Daele Sil Avia-Rudyco Cycling Team + 02:12
20 6 Chamberlain Oscar Cannibal Team + 02:12
21 6 Stien Sander Nistad NCF Region Vest + 02:12
22 4 Peters Marvin KNWU Oost + 02:13
23 3 Decomble Maxime VC La Pomme Marseille U19 + 02:14
24 3 van den Berg Daan Willebrord Wil Vooruit Juniors + 02:14
25 3 Kortleve Bart KNWU Oost + 02:14
26 3 Toth Marko Hungary + 02:15
27 3 Gal Ryan Gepla-Watersley R&D Road Team + 02:15
28 3 de Hart Justin Gepla-Watersley R&D Road Team + 02:15
29 3 Feys Milan Avia-Rudyco Cycling Team + 02:15
30 3 Degenkolb Hannes Germany + 02:15
31 3 Morang Mil Luxembourg + 02:15
32 3 Kummerer Kilian Austria + 02:15
33 3 Huitema Jasper Willebrord Wil Vooruit Juniors + 02:16
34 3 Tapiz Hugo VC La Pomme Marseille U19 + 02:16
35 3 Menghini Alessio Team Tiepolo Udine + 02:16
36 3 Wikander Tord NCF Region Vest + 02:16
37 3 Novak Samuel Slovakia + 02:16
38 3 Sivok Tomas Slovakia + 02:16
39 2 Cafueri Tommaso Team Tiepolo Udine + 02:17
40 2 Rydne Johan Svealand Cycling Team + 02:17
41 2 De Moyer Kenay Acrog-Tormans BC U19 + 02:17
42 2 Lightfoot Mark LUX -CTS p/b Specialized + 02:17
43 2 Stocker Marco Austria + 02:17
44 2 Gräter Lars Team Marco Brenner + 02:17
45 2 Fjærli Fredrik Avia-Rudyco Cycling Team + 02:18
46 2 Hayma Karst Gepla-Watersley R&D Road Team + 02:18
47 1 Tabotta Tommaso Team Tiepolo Udine + 02:18
48 - Meulemans Niel Acrog-Tormans BC U19 + 02:19
49 - Unfer Lorenzo Team Tiepolo Udine + 02:19
50 - Rinklef Jan Germany + 02:19
51 - Van Dorp Vincent KNWU Oost + 02:19
52 - Spiero Tamar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 02:20
53 - Zampa Francesco Team Tiepolo Udine + 02:20
54 - Dahlblom Acke Willebrord Wil Vooruit Juniors + 02:20
55 1 Puschmann Nils Team Innobike-Bayern + 02:20
56 1 Preyler David Austria + 02:20
57 1 Scheitinger Linus Team Innobike-Bayern + 02:20
58 1 Brenner Mauro Team Marco Brenner + 02:21
59 1 Bolzan Edoardo Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 02:21
60 1 Dallago Andrea Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 02:21
61 1 Erdös Gergely Hungary + 02:21
62 2 Heymans Yarno Avia-Rudyco Cycling Team + 02:22
64 4 Gallio Filippo Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 02:22
64 2 Nagengast Juul Gepla-Watersley R&D Road Team + 02:22
65 4 Mliki Karim Team Marco Brenner + 02:22
66 5 Roth Max Team Innobike-Bayern + 02:23
67 5 Van Harten Jari KNWU Oost + 02:23
68 5 Hampton Cian Austria + 02:23
69 5 Doppelbauer Moritz Oberösterreich + 02:23
70 6 Vågenes Jonas NCF Region Vest + 02:24
71 6 Pizzato Andrea Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 02:24
72 6 Kranenburg Joris KNWU Oost + 02:24
73 6 Holzknecht Jonas Oberösterreich + 02:24
74 7 Van den Meerssche Warre Avia-Rudyco Cycling Team + 02:24
75 7 Ekman Erik Svealand Cycling Team + 02:25
76 7 Takács-Valent Mark Hungary + 02:25
77 7 Sugino Shoichi VC La Pomme Marseille U19 + 02:25
78 7 Geudens Robbe Acrog-Tormans BC U19 + 02:25
79 7 Schabernig Simon Wolfgang Oberösterreich + 02:26
80 8 Dingemans Marijn Willebrord Wil Vooruit Juniors + 02:26
81 8 Gallio Alessandro Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 02:26
82 8 Madona Corentin VC La Pomme Marseille U19 + 02:26
83 9 Oberlechner Luca Oberösterreich + 02:27
84 9 Vecchiutti Francesco Team Tiepolo Udine + 02:27
85 9 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 02:27
86 10 Beirig Ferdinand Team Marco Brenner + 02:27
87 10 Karpati Balint Hungary + 02:27
88 11 Vestre Trygve Arvesen NCF Region Vest + 02:29
89 11 Privalinec Matus Slovakia + 02:29
90 12 Kleman Lenny Luxembourg + 02:29
91 13 Mankovsky David Slovakia + 02:29
92 13 Bruun Christopher Ringkjøb NCF Region Vest + 02:30
93 13 Galovic Jakub Slovakia + 02:31
94 14 Szollossy Adam Hungary + 02:31
95 14 Revelj Oskar Svealand Cycling Team + 02:32
96 18 Vlad Andru Luxembourg + 02:34
97 21 Radics Milan Hungary + 02:41
98 33 Kamberaj Valentino Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 02:44
99 22 Herrmann Max Team Marco Brenner + 02:58
100 9 Verhaegen Xander Acrog-Tormans BC U19 + 03:06
101 14 Korva Oliver Luxembourg + 03:08
102 32 Rode Casper Cannibal Team + 04:26
103 86 Purtscheller Jakob Oberösterreich + 05:55
104 41 Schieven Jelle KNWU Oost + 06:00
105 10 Vuylsteke Tom Acrog-Tormans BC U19 + 06:06
106 5 Sertic Jakob Austria + 06:13
107 9 Hamann Dario Team Innobike-Bayern + 06:14
108 5 Bolger Sam Tarrants Skoda Cycling Munster + 06:16
109 29 Abma Elmar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 07:26
110 2 Moloney Samuel Tarrants Skoda Cycling Munster + 07:34
111 4 Linden Rasmus Svealand Cycling Team + 10:16
112 14 Barker Alex VC La Pomme Marseille U19 + 12:12
113 77 Dorf Mack LUX -CTS p/b Specialized + 12:48
114 3 Nielsen Max Svealand Cycling Team + 13:03
Pos Rider Team Time
01 Neff Henry LUX -CTS p/b Specialized 02:05:06
02 Gottstein Simon Slovakia + 04
03 Albrecht Toni Germany + 16
04 Sentjens Sente Acrog-Tormans BC U19 + 16
05 Uglehus Mikal NCF Region Vest + 19
06 August AJ LUX -CTS p/b Specialized + 19
07 Chamberlain Oscar Cannibal Team + 21
08 Decomble Maxime VC La Pomme Marseille U19 + 23
09 Toth Marko Hungary + 24
10 Gal Ryan Gepla-Watersley R&D Road Team + 24
11 Tapiz Hugo VC La Pomme Marseille U19 + 25
12 Novak Samuel Slovakia + 25
13 Cafueri Tommaso Team Tiepolo Udine + 26
14 Lightfoot Mark LUX -CTS p/b Specialized + 26
15 Stocker Marco Austria + 26
16 Hayma Karst Gepla-Watersley R&D Road Team + 27
17 Meulemans Niel Acrog-Tormans BC U19 + 28
18 Unfer Lorenzo Team Tiepolo Udine + 28
19 Scheitinger Linus Team Innobike-Bayern + 29
20 Heymans Yarno Avia-Rudyco Cycling Team + 31
21 Mliki Karim Team Marco Brenner + 31
22 Hampton Cian Austria + 32
23 Doppelbauer Moritz Oberösterreich + 32
24 Vågenes Jonas NCF Region Vest + 33
25 Pizzato Andrea Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 33
26 Schabernig Simon Wolfgang Oberösterreich + 35
27 Vecchiutti Francesco Team Tiepolo Udine + 36
28 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 36
29 Beirig Ferdinand Team Marco Brenner + 36
30 Karpati Balint Hungary + 36
31 Bruun Christopher Ringkjøb NCF Region Vest + 39
32 Szollossy Adam Hungary + 40
33 Revelj Oskar Svealand Cycling Team + 41
34 Radics Milan Hungary + 50
35 Kamberaj Valentino Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 53
36 Herrmann Max Team Marco Brenner + 01:07
37 Korva Oliver Luxembourg + 01:17
38 Rode Casper Cannibal Team + 02:35
39 Schieven Jelle KNWU Oost + 04:09
40 Vuylsteke Tom Acrog-Tormans BC U19 + 04:15
41 Sertic Jakob Austria + 04:22
42 Hamann Dario Team Innobike-Bayern + 04:23
43 Linden Rasmus Svealand Cycling Team + 08:25
Pos Team Time
01 Cannibal Team 06:10:48
02 LUX -CTS p/b Specialized + 01:07
03 Gepla-Watersley R&D Road Team + 03:14
04 Austria + 03:38
05 Germany + 04:56
06 Slovakia + 05:24
07 Avia-Rudyco Cycling Team + 05:28
08 NCF Region Vest + 05:35
09 Acrog-Tormans BC U19 + 05:40
10 KNWU Oost + 05:43
11 Willebrord Wil Vooruit Juniors + 05:47
12 Team Tiepolo Udine + 05:48
13 VC La Pomme Marseille U19 + 05:52
14 Team Marco Brenner + 05:57
15 Oberösterreich + 05:57
16 Hungary + 05:58
17 Team Innobike-Bayern + 06:00
18 Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino U19 + 06:01
19 Luxembourg + 06:07
20 Svealand Cycling Team + 06:10

Information