Oberösterreich Juniors - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Team

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Alexander Hajek Team Auto Eder 02:39:35
02 Emil Herzog Team Auto Eder + 00
03 Robin Donze AG2R Citroën U19 Team + 00
04 Tomas Sivok Willebrord Wil Vooruit Juniors + 00
05 Adam Seeman Cannibal Team + 00
06 Moritz Kärsten Germany + 00
07 Jonathan Vervenne Acrog-Tormans BC U19 + 00
08 Mathieu Kockelmann Luxembourg + 00
09 Tibor Del Grosso Streetjump-Forte + 00
10 Tijmen Graat Streetjump-Forte + 00
11 Cole Kessler LUX Cycling + 00
12 Jesse Kramer Streetjump-Forte + 00
13 Rindert Buiter Streetjump-Forte + 00
14 Mateusz Gajdulewicz Poland + 00
15 Arno Wallenborn Luxembourg + 00
16 Alec Segaert Gaverzicht-BE Okay U19 + 00
17 Samuel Tuka Slovakia + 00
18 Matteo Gross Team Auto Eder + 00
19 Joe Kiely AG2R Citroën U19 Team + 09
20 Frank Aron Ragilo Cannibal Team + 26
21 Gerben Dewinter Gaverzicht-BE Okay U19 + 26
22 Samuel Kovac Slovakia + 28
23 Cedric Abt Germany + 01:11
24 Stijn Degeest Acrog-Tormans BC U19 + 01:11
25 Joost Brinkman Streetjump-Forte + 01:11
26 Bence Meszaros Willebrord Wil Vooruit Juniors + 01:11
27 Blake Wray LUX Cycling + 01:34
28 Asher Tilghman LUX Cycling + 01:34
29 Tristan Hartman District Oost + 01:38
30 Alex Gustin LUX Cycling + 01:38
31 Yorick Slaets Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 01:38
32 Senne Willems Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 01:50
33 Nick Bangert Germany + 01:50
34 Jo Hashikawa Gaverzicht-BE Okay U19 + 01:50
35 Kenay De Moyer Acrog-Tormans BC U19 + 01:50
36 Frederik Emil Just Team ABC Junior + 02:16
37 Niels Michotte Luxembourg + 02:30
38 Joes Oosterlinck Canguru - QTS - Air College Cycling + 02:30
39 Mauro Brenner M. Brenner LVB + 02:30
40 Mikolaj Rybicki M. Brenner LVB + 02:30
41 Mihnea-Alexandru Harasim Cannibal Team + 02:30
42 Abel Rosado Novillo AG2R Citroën U19 Team + 02:30
43 Noe Ury Luxembourg + 02:30
44 Lukas Sokolik Slovakia + 02:30
45 Chris Hardee LUX Cycling + 02:30
46 Michal Pomorski Poland + 02:30
47 Nils Puschmann M. Brenner LVB + 02:30
48 Victor Hannes Acrog-Tormans BC U19 + 02:30
49 Joris Kranenburg District Oost + 02:30
50 Leo Gullickson LUX Cycling + 02:30
51 Noah Detalle AG2R Citroën U19 Team + 02:30
52 Yanis Seguin AG2R Citroën U19 Team + 03:44
53 Leo Kerschbaumer Austria + 03:44
54 Mihajlo Stolic Serbia + 04:05
55 Marvin Peters District Oost + 04:05
56 Niels De Clerck Gaverzicht-BE Okay U19 + 04:05
57 Thomas Gloning M. Brenner LVB + 04:05
58 Mark Takács-Valent Hungary + 04:05
59 Sebastian Putz Austria + 04:05
60 Gustav Wang Team ABC Junior + 04:05
61 Lukas Vanderlinden Cannibal Team + 06:14
62 Lauri Tamm Cannibal Team + 06:37
63 Christian Haas Slovakia + 06:40
64 Marijn Dingemans Willebrord Wil Vooruit Juniors + 06:43
65 Jens Hendrickx Acrog-Tormans BC U19 + 07:19
66 Alexandre Kess Luxembourg + 07:22
67 Mark Percic Serbia + 07:44
68 Jonathan-Malte Rottmann Germany + 08:49
69 Ralph Nollet Gaverzicht-BE Okay U19 + 08:55
70 Nick Van Royen Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 12:20
71 Mikolaj Szulik Poland + 12:20
72 David Preyler Austria + 12:20
73 David Paumann Austria + 12:20
74 Wannes Dewulf Canguru - QTS - Air College Cycling + 12:20
75 Luuk Verbruggen District Oost + 14:30
76 Jan Rinklef Germany + 14:30
77 Casper Rønning Cannibal Team + 16:50
78 Lukas Griesser Austria + 18:25
79 Zoltan Antal Lepold Hungary + 19:05
DNS Marco Schrettl Team Auto Eder
DNF Raphael Kokas Austria
DNF Bertold Drijver Hungary
DNF Emilio Halbmayer Oberösterreich
DNF Adrian Stieger Oberösterreich
DNF Jakob Purtscheller Oberösterreich
DNF Szymon Korniak Poland
DNF Igor Sek Poland
DNF Maximilian Cushway AG2R Citroën U19 Team
DNF Jens Verbrugghe Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team
DNF Quinten Dalving Canguru - QTS - Air College Cycling
DNF Thibau Dhooge Canguru - QTS - Air College Cycling
DNF Jonas Ingelbeen Gaverzicht-BE Okay U19
DNF Paul Keller M. Brenner LVB
DNF Pepijn Veenings Streetjump-Forte
DNF Phillip Mathiesen Team ABC Junior
DNF Bart Hordijk Willebrord Wil Vooruit Juniors
DNF Youp De Vos Willebrord Wil Vooruit Juniors
Pos Rider Team Time
01 - Alec Segaert Gaverzicht-BE Okay U19 07:15:42
02 3 Alexander Hajek Team Auto Eder + 36
03 1 Moritz Kärsten Germany + 39
04 4 Emil Herzog Team Auto Eder + 39
05 4 Tibor Del Grosso Streetjump-Forte + 47
06 1 Mateusz Gajdulewicz Poland + 48
07 16 Robin Donze AG2R Citroën U19 Team + 50
08 2 Jesse Kramer Streetjump-Forte + 53
09 3 Tomas Sivok Willebrord Wil Vooruit Juniors + 54
10 3 Jonathan Vervenne Acrog-Tormans BC U19 + 54
11 4 Adam Seeman Cannibal Team + 54
12 6 Rindert Buiter Streetjump-Forte + 54
13 8 Mathieu Kockelmann Luxembourg + 54
14 12 Matteo Gross Team Auto Eder + 54
15 13 Samuel Tuka Slovakia + 54
16 21 Cole Kessler LUX Cycling + 54
17 24 Tijmen Graat Streetjump-Forte + 54
18 1 Joe Kiely AG2R Citroën U19 Team + 01:03
19 25 Frank Aron Ragilo Cannibal Team + 01:20
20 11 Samuel Kovac Slovakia + 01:22
21 30 Arno Wallenborn Luxembourg + 01:25
22 16 Cedric Abt Germany + 01:57
23 4 Joost Brinkman Streetjump-Forte + 02:05
24 12 Stijn Degeest Acrog-Tormans BC U19 + 02:05
25 13 Bence Meszaros Willebrord Wil Vooruit Juniors + 02:05
26 29 Gerben Dewinter Gaverzicht-BE Okay U19 + 02:10
27 15 Blake Wray LUX Cycling + 02:28
28 6 Yorick Slaets Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 02:32
29 18 Alex Gustin LUX Cycling + 02:32
30 19 Senne Willems Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 02:44
31 2 Jo Hashikawa Gaverzicht-BE Okay U19 + 02:44
32 21 Tristan Hartman District Oost + 03:06
33 29 Niels Michotte Luxembourg + 03:15
34 2 Mihnea-Alexandru Harasim Cannibal Team + 03:22
35 21 Victor Hannes Acrog-Tormans BC U19 + 03:24
36 14 Mauro Brenner M. Brenner LVB + 03:24
37 13 Mikolaj Rybicki M. Brenner LVB + 03:24
38 9 Michal Pomorski Poland + 03:24
39 4 Noe Ury Luxembourg + 03:24
40 9 Noah Detalle AG2R Citroën U19 Team + 03:33
41 19 Nick Bangert Germany + 03:38
42 26 Asher Tilghman LUX Cycling + 03:47
43 9 Abel Rosado Novillo AG2R Citroën U19 Team + 03:58
44 13 Lukas Sokolik Slovakia + 04:18
45 16 Leo Gullickson LUX Cycling + 04:19
46 43 Leo Kerschbaumer Austria + 04:23
47 31 Yanis Seguin AG2R Citroën U19 Team + 04:38
48 15 Joes Oosterlinck Canguru - QTS - Air College Cycling + 04:38
49 16 Nils Puschmann M. Brenner LVB + 04:38
50 20 Gustav Wang Team ABC Junior + 04:59
51 11 Marvin Peters District Oost + 04:59
52 4 Mark Takács-Valent Hungary + 04:59
53 23 Kenay De Moyer Acrog-Tormans BC U19 + 07:21
54 19 Thomas Gloning M. Brenner LVB + 07:54
55 20 Joris Kranenburg District Oost + 07:55
56 29 Alexandre Kess Luxembourg + 08:16
57 3 Lauri Tamm Cannibal Team + 08:20
58 1 Jens Hendrickx Acrog-Tormans BC U19 + 09:07
59 3 Mark Percic Serbia + 09:30
60 18 Niels De Clerck Gaverzicht-BE Okay U19 + 09:38
61 8 Jonathan-Malte Rottmann Germany + 11:29
62 17 Lukas Vanderlinden Cannibal Team + 11:50
63 19 Sebastian Putz Austria + 12:47
64 14 Nick Van Royen Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 13:40
65 2 David Preyler Austria + 14:28
66 4 Wannes Dewulf Canguru - QTS - Air College Cycling + 15:04
67 28 Jan Rinklef Germany + 15:24
68 19 Frederik Emil Just Team ABC Junior + 15:57
69 19 Chris Hardee LUX Cycling + 16:16
70 4 Casper Rønning Cannibal Team + 18:58
71 6 Luuk Verbruggen District Oost + 20:02
72 1 Lukas Griesser Austria + 21:39
73 19 Mihajlo Stolic Serbia + 22:12
74 17 Ralph Nollet Gaverzicht-BE Okay U19 + 25:08
75 14 David Paumann Austria + 26:25
76 5 Zoltan Antal Lepold Hungary + 27:30
77 18 Marijn Dingemans Willebrord Wil Vooruit Juniors + 29:17
78 15 Mikolaj Szulik Poland + 30:33
79 17 Christian Haas Slovakia + 33:18
Pos Rider Team Time
01 Emil Herzog Team Auto Eder 07:16:21
02 Tomas Sivok Willebrord Wil Vooruit Juniors + 15
03 Adam Seeman Cannibal Team + 15
04 Mathieu Kockelmann Luxembourg + 15
05 Matteo Gross Team Auto Eder + 15
06 Frank Aron Ragilo Cannibal Team + 41
07 Yorick Slaets Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 01:53
08 Alex Gustin LUX Cycling + 01:53
09 Niels Michotte Luxembourg + 02:36
10 Mihnea-Alexandru Harasim Cannibal Team + 02:43
11 Victor Hannes Acrog-Tormans BC U19 + 02:45
12 Mauro Brenner M. Brenner LVB + 02:45
13 Nick Bangert Germany + 02:59
14 Asher Tilghman LUX Cycling + 03:08
15 Abel Rosado Novillo AG2R Citroën U19 Team + 03:19
16 Nils Puschmann M. Brenner LVB + 03:59
17 Marvin Peters District Oost + 04:20
18 Mark Takács-Valent Hungary + 04:20
19 Kenay De Moyer Acrog-Tormans BC U19 + 06:42
20 Thomas Gloning M. Brenner LVB + 07:15
21 Joris Kranenburg District Oost + 07:16
22 Lauri Tamm Cannibal Team + 07:41
23 Mark Percic Serbia + 08:51
24 Niels De Clerck Gaverzicht-BE Okay U19 + 08:59
25 Jonathan-Malte Rottmann Germany + 10:50
26 Nick Van Royen Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 13:01
27 David Preyler Austria + 13:49
28 Jan Rinklef Germany + 14:45
29 Frederik Emil Just Team ABC Junior + 15:18
30 Casper Rønning Cannibal Team + 18:19
31 Mihajlo Stolic Serbia + 21:33
32 Marijn Dingemans Willebrord Wil Vooruit Juniors + 28:38
33 Mikolaj Szulik Poland + 29:54
34 Christian Haas Slovakia + 32:39
Pos Team Time
01 Streetjump-Forte 21:49:48
02 Team Auto Eder + 00
03 Gaverzicht-BE Okay U19 + 02:22
04 Luxembourg + 02:30
05 AG2R Citroën U19 Team + 02:39
06 Cannibal Team + 02:56
07 Germany + 02:58
08 Slovakia + 02:58
09 Acrog-Tormans BC U19 + 03:01
10 LUX Cycling + 03:08
11 M. Brenner LVB + 07:30
12 Willebrord Wil Vooruit Juniors + 07:54
13 District Oost + 13:18
14 Poland + 14:50
15 Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 15:48
16 Austria + 21:23
Information
Nation Austria
Date 25th July
Where Bad Wimsbach -> Straß im Attergau
What 3rd stage
Distance 109.5 km
Classification J-2.1
Other
Embed Results